Lekka jak piórko. Skuteczne odchudzanie
Nie wszyscy rozumiemy w taki sam sposób, czym jest skuteczne dieta. Czy nie powtarzamy ciągle tych samych błędów chudnąc i tyjąc na przemian? Może błąd tkwi w naszym myśleniu? Dowiedz się, jak ustrzec się porażki w odchudzaniu.
Odkąd otyłość stała się tak powszechnym problemem cywilizacji zachodniej, nikt nie zliczy, ile powstało już propozycji skutecznej diety. W księgarniach półki uginają się od książek na ten temat, a każda obiecuje nam, że "to właśnie to". Aby z całą pewnością przyznać którejś z diet miano skutecznej, należy zastanowić się co to znaczy.
Skuteczność diet
Czy skuteczna, to taka, podczas stosowania której, tracimy wiele kilogramów w krótkim czasie? Jest to powszechne przekonanie, dlatego kiedyś święciła triumfy tzw. dieta kopenhaska, kiedy po 13-dniowej męczarni mogliśmy być lżejsi 5 do 10 kg. Niestety duża część tej liczby to była woda, a utracone kilogramy dość szybko wracały. Obecnie za „skuteczną” w tym sensie dietę uważa się dietę proteinową Dukana.
Skuteczne odchudzanie to takie, kiedy utracone kilogramy nie wracają w długim czasie, a właściwie nigdy.
Statystyki nie są zbyt optymistyczne – tylko u kilku procent osób, którym udało się znacznie schudnąć stosując dietę, po 5 latach kilogramy nie powracają.
Wszyscy chcemy być w tej „elitarnej” grupie – jak postępować aby nasza dieta okazała się dietą skuteczną?
Od czego zacząć odchudzanie?
Istnieje powiedzenie – „odchudzanie zaczyna się w głowie” i jest ono bardzo słuszne.
Jeżeli myślimy o diecie jako o krótkim okresie w naszym życiu, który należy „wytrzymać”, który w końcu skończy i będziemy mogli jeść „normalnie” - niestety jesteśmy skazani na niepowodzenie. Utracone kilogramy wcześniej, czy później wrócą. Osoby, które wielokrotnie się odchudzały znają świetnie to zjawisko, mimo to brną dalej w ten sposób odchudzania próbując kolejnej krótkotrwałej diety. Czy osoba z nadwagą przekonująca, że stosowała wielokrotnie skuteczne diety, brzmi wiarygodnie? Gdyby były skuteczne, nie miała by nadwagi.
Skuteczna dieta to taka, która nie ma ram czasowych. Zgoda na to, że będziemy na diecie do końca życia, z małymi, nieczęstymi, odstępstwami. Często nazywane jest to „nowy styl życia, inny sposób jedzenia” i chyba lepiej brzmi niż „dieta do końca życia”.
Część z nas rozumie, że po schudnięciu trzeba już zawsze uważać na to co i ile jemy, ale trudno się nam z tym pogodzić. Tak jak osoba chora na cukrzycę typu I godzi się na to, że już zawsze musi odpowiednio się odżywiać i wstrzykiwać sobie insulinę, tak my musimy się pogodzić z tym, że nie możemy beztrosko jeść słodyczy czy boczku, jeżeli chcemy utrzymać linię.
Skuteczna dieta to również taka, która dostosowana jest do naszych preferencji smakowych, trybu życia, pracy, nauki, stanu zdrowia. Ustalając ją, pamiętajmy o tym, że będziemy ją stosować bardzo, bardzo długo. Nie powinna być zbyt monotonna i jednostronna, bo wcześniej czy później organizm upomni się o brakujące składniki.
Jeżeli jeszcze właściwą dietę uzupełnimy odpowiednią ilością ruchu, aktywnością fizyczną, którą lubimy i która sprawia nam radość - uzyskamy to, co nazywa się zdrowym stylem życia i wtedy mamy gwarancję sukcesu dotyczącego zarówno wyglądu jak i zdrowia.