Lekka jak piórko. Skuteczne odchudzanie
Ewa Gąsecka

Lekka jak piórko. Skuteczne odchudzanie

Nie wszyscy rozumiemy w taki sam sposób, czym jest skuteczne dieta. Czy nie powtarzamy ciągle tych samych błędów chudnąc i tyjąc na przemian? Może błąd tkwi w naszym myśleniu? Dowiedz się, jak ustrzec się porażki w odchudzaniu.

Odkąd otyłość stała się tak powszechnym problemem cywilizacji zachodniej, nikt nie zliczy, ile powstało już propozycji skutecznej diety. W księgarniach półki uginają się od książek na ten temat, a każda obiecuje nam, że "to właśnie to". Aby z całą pewnością przyznać którejś z diet miano skutecznej, należy zastanowić się co to znaczy.

Skuteczność diet

Czy skuteczna, to taka, podczas stosowania której, tracimy wiele kilogramów w krótkim czasie? Jest to powszechne przekonanie, dlatego kiedyś święciła triumfy tzw. dieta kopenhaska, kiedy po 13-dniowej męczarni mogliśmy być lżejsi 5 do 10 kg. Niestety duża część tej liczby to była woda, a utracone kilogramy dość szybko wracały. Obecnie za „skuteczną” w tym sensie dietę uważa się dietę proteinową Dukana.

Skuteczne odchudzanie to takie, kiedy utracone kilogramy nie wracają w długim czasie, a właściwie nigdy.

Statystyki nie są zbyt optymistyczne – tylko u kilku procent osób, którym udało się znacznie schudnąć stosując dietę, po 5 latach kilogramy nie powracają.

Wszyscy chcemy być w tej „elitarnej” grupie – jak postępować aby nasza dieta okazała się dietą skuteczną?

Od czego zacząć odchudzanie?

Istnieje powiedzenie – „odchudzanie zaczyna się w głowie” i jest ono bardzo słuszne.

Jeżeli myślimy o diecie jako o krótkim okresie w naszym życiu, który należy „wytrzymać”, który w końcu skończy i będziemy mogli jeść „normalnie”  - niestety jesteśmy skazani na niepowodzenie. Utracone kilogramy wcześniej, czy później wrócą. Osoby, które wielokrotnie się odchudzały znają świetnie to zjawisko, mimo to brną dalej w ten sposób odchudzania próbując kolejnej krótkotrwałej diety. Czy osoba z nadwagą przekonująca, że stosowała wielokrotnie skuteczne diety, brzmi wiarygodnie? Gdyby były skuteczne, nie miała by nadwagi.

Skuteczna dieta to taka, która nie ma ram czasowych. Zgoda na to, że będziemy na diecie do końca życia, z małymi, nieczęstymi, odstępstwami. Często nazywane jest to „nowy styl życia, inny sposób jedzenia” i chyba lepiej brzmi niż „dieta do końca życia”.

Część z nas rozumie, że po schudnięciu trzeba już zawsze uważać na to co i ile jemy, ale trudno się nam z tym pogodzić. Tak jak osoba chora na cukrzycę typu I godzi się na to, że już zawsze musi odpowiednio się odżywiać i wstrzykiwać sobie insulinę, tak my musimy się pogodzić z tym, że nie możemy beztrosko jeść słodyczy czy boczku, jeżeli chcemy utrzymać linię.

Skuteczna dieta to również taka, która dostosowana jest do naszych preferencji smakowych, trybu życia, pracy, nauki, stanu zdrowia. Ustalając ją, pamiętajmy o tym, że będziemy ją stosować bardzo, bardzo długo. Nie powinna być zbyt monotonna i jednostronna, bo wcześniej czy później organizm upomni się o brakujące składniki.

Jeżeli jeszcze właściwą dietę uzupełnimy odpowiednią ilością ruchu, aktywnością fizyczną, którą lubimy i która sprawia nam radość  - uzyskamy to, co nazywa się zdrowym stylem życia i wtedy mamy gwarancję sukcesu dotyczącego zarówno wyglądu jak i zdrowia.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zdrowe żywienie ucznia, czyli dieta pomocna w nauce

    Wrzesień jest miesiącem, kiedy dla ucznia wszystko zaczyna się od nowa. Nowe podręczniki, obowiązki, czasami nowe przedmioty i nauczyciele, zajęcia dodatkowe. Czy pamiętamy o wszystkich jego potrzebach, w tym żywieniowych? Dowiedz się więcej!

  • Podjadanie kontra odchudzanie

    Zdarza się, że mamy nadwagę, mimo że jemy nieduże, nietłuste, raczej zdrowe posiłki. Co jest najczęstszą przyczyną takiego stanu rzeczy ? Przeczytaj i przeanalizuj swoje nawyki, czy nie dotyczy to także Ciebie!

  • Dlaczego tyjemy zimą?

    Wiele osób zauważa, że późna jesień i zima nie jest łatwym okresem do odchudzania. Tłumaczymy sobie, że w tym okresie mniej się ruszamy i potrzebujemy kalorii do ogrzania organizmu, stąd te 2-3 kilogramy więcej w marcu. Czy rzeczywiście taka jest rzeczywistość?

  • Czym są probiotyki i prebiotyki?

    Coraz częściej w szczególnych sytuacjach zdrowotnych lekarze zalecają nam dostarczenie organizmowi probiotyków i prebiotyków, czy to w postaci żywności je zawierającej, czy w postaci preparatów które można kupić w aptece. Co oznaczają te nazwy i jakie maja znaczenie dla zdrowia człowieka? Dowiedz się więcej.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl