Jaki masz typ sylwetki?
Justyna Bielecka

Jaki masz typ sylwetki?

Godzinami ćwiczysz na siłowni, by zrzucić brzuch, albo z trudem pracujesz na atletyczną sylwetkę? Nad wyglądem możemy pracować, jednak nie zmienimy całkowicie naszej figury. Poznaj swój typ sylwetki, jej mocne i słabe strony, aby efektywniej trenować.

Na to, jak wyglądamy w dużej mierze wpływ mają już pierwsze tygodnie po zapłodnieniu komórki jajowej. W drugim tygodniu ciąży w zarodku różnicują się trzy pierwotne warstwy, na bazie których tworzyć się będą w kolejnych etapach układy całego ciała.

Ta z warstw, która zostanie silniej rozbudowana w trakcie dorastania, determinuje nasz typ sylwetki.

Wyróżniamy trzy typy sylwetek: ektomorficzną, endomorficzną i mezomorficzną.

Typ ektomorficzny – osoby o „drobnej kości”

Sylwetka ektomorficzna powstaje na skutek silnego rozwinięcia zewnętrznego listka zarodkowego, który buduje m.in. układ nerwowy i organy czuciowe. Osoby o takiej budowie są drobne, o długich kończynach, wąskich barkach i małej ilości tkanki tłuszczowej. Mają zwykle szeroką talię i zaokrąglony (ze względu na słabość mięśni) brzuch.

Dość często cechuje je nadczynność tarczycy, która przyspiesza przemianę materii. Osobom o sylwetce ektomorficznej trudno jest więc przybrać na wadze. Dążąc do nabrania tężyzny fizycznej powinny zadbać o obfitą, bogatą w białko dietę.

Ektomorficy powinni pracować nad tężyzną, ponieważ ich mięśnie często cechuje niedostateczne napięcie, co przejawia się przygarbioną sylwetką, a także skrzywieniami kręgosłupa (kifoza, lordoza, skolioza). Ćwiczenia nie powinny sprawiać ektomorfikom trudności – ich ciała są smukłe i wytrzymałe, szybko regenerują się po wysiłku.

Typ mezomorficzny – umięśniona, masywna sylwetka

Osoby o tym typie sylwetki (większość z nich stanowią mężczyźni) cechuje silnie rozwinięty układ mięśniowy i kostny. Powstał on w wyniku silnego rozwoju środkowej warstwy listka zarodkowego, zwanej mezodermą.  Z mezodermy wykształcają się głównie kości, mięśnie, organy moczowo-płciowe, układ sercowo naczyniowy i krew.

O mezomorfikach często mówi się, że są „grubej kości”. Mają szeroką klatkę piersiową i umięśnione ramiona, a także silnie rozwinięte łydki i przedramiona.

Już umiarkowany trening pozwala im na osiągnięcie atletycznej sylwetki. Ich mięśnie są bowiem podatne na treningi i bardzo szybko się rozbudowują. Wśród osób o tej budowie ciała wywodzi się wielu sportowców.

Polecane dla Ciebie

Typ endomorficzny – krągła budowa

Endoderma stanowi wewnętrzną część listka zarodkowego, z której powstają gruczoły układu trawiennego i błona śluzowa jelit. Silnie rozwinięty układ trawienny determinuje wygląd sylwetki endodermików (których większość stanowią kobiety). Są to osoby o krągłej budowie, których tkanka tłuszczowa zakrywa mięśnie. W dużej części cechują ich silniej rozwinięte uda i ramiona niż łydki oraz przedramiona.

Endomorficy mają wolną  przemianę materii, za co odpowiada leniwa tarczyca, mająca tendencje do niedoczynności. Ze względu na stosunkowo dużą masę ciała, często cierpią na bóle kolan.

Natura obdarzyła ich masywnym, rozłożystym ciałem, o dość okazałych mięśniach, jednak ukrytych pod dużą warstwą tkanki tłuszczowej. Mają tendencję do tycia, szybciej, niż osoby o pozostałych sylwetkach, ulegają zmęczeniu.

Chcąc zachować formę i zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej, endomorficy powinni znacząco obniżyć kaloryczność posiłków i regularnie ćwiczyć. Ich mięśnie na ogół bardzo dobrze reagują na treningi.

Źródło: Modelowanie sylwetki. Atlas ćwiczeń  dla kobiet. Frederic Delavier, PZWL, Warszawa 2008

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Nie bój się ćwiczyć z chorobą niedokrwienną

  Ćwiczenia odgrywają ważną rolę zarówno w zapobieganiu jak i rehabilitacji wielu chorób serca. Mogą one mieć pozytywny wpływ na wiele czynników ryzyka chorób serca takich jak nadciśnienie tętnicze, podwyższony poziom cholesterolu, cukrzyca czy nadwaga.

 • Jedz błonnik, zadbaj o jelita

  Błonnik nierozpuszczalny w wodzie (inaczej włókno pokarmowe), jest odporny na działanie enzymów trawiennych i pełni wiele funkcji w naszym organizmie, m.in. reguluje poziom kwasu solnego w żołądku i wpływa na wydzielanie hormonów układu pokarmowego (gastryny). To nie jedyne jego zalety, stanowi bowiem dobre podłoże dla rozwoju właściwej flory bakteryjnej jelit, jest zatem niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego.

 • Obawy przed noszeniem soczewek

  Osoby, które nigdy jeszcze soczewek nie nosiły, często mają pewne, zazwyczaj nieuzasadnione obawy. Pomagamy je rozwiać.

 • Nie daj się ograniczyć okularom. Noś kontakty!

  Ile razy musiałeś rezygnować z uprawiania sportu w obawie o to, że w trakcie ćwiczeń twoje okulary spadną lub ulegną uszkodzeniu? Od momentu wynalezienia soczewek kontaktowych wady wzroku przestały być już problemem dla sportowców. Ty również nie daj się ograniczyć okularom. Załóż soczewki i ciesz się pełną swobodą ruchu.

 • Jak gorączka wpływa na organizm?

  Czujesz, że twoje czoło jest rozpalone, a ciało przechodzą lodowate dreszcze? Dowiedz się co się dzieje z twoim organizmem podczas gorączki.

 • Jak schudnąć przed sylwestrem?

  Jeżeli w święta zdarzyło ci się zjeść troszkę za dużo, masz jeszcze kilka dni, żeby wrócić do formy i zmieścić się w sylwestrowej kreacji. Jak ratować się, jeżeli za bardzo sobie w święta pofolgowaliśmy?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij