Wizualizacja piramidy Maslowa
Weronika Babiec

Piramida Maslowa – co to jest?

Piramida Abrahama Maslowa to jedna z najpopularniejszych koncepcji odnoszących się do mechanizmu zaspokajania ludzkich potrzeb. Hierarchia potrzeb Maslowa została rozpowszechniona na całym świecie i do dziś znajduje szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach. Według amerykańskiego psychologa każdy człowiek ma pięć podstawowych potrzeb, które determinują jego codzienne funkcjonowanie. Co wchodzi w skład piramidy Maslowa?

Co to jest piramida potrzeb Maslowa – na czym polega?

Piramida Maslowa, nazywana również piramidą potrzeb, to najbardziej znana teoria dotycząca ludzkich potrzeb oraz motywacji. Jej twórcą jest Abraham Maslow, amerykański psycholog, który w 1943 roku na podstawie swoich badań sklasyfikował wszystkie potrzeby człowieka i podzielił je na 5 grup. Stworzona przez niego piramida potrzeb została opublikowana w jego książce pt. „A Theory of Human Motivation”.

Zdaniem Maslowa wszystkie działania człowieka wynikają z wrodzonej motywacji do zaspokajania ludzkich potrzeb. Uważał on, że funkcjonowanie i rozwój człowieka są więc wynikiem realizacji kolejnych szczebli stworzonej przez niego piramidy potrzeb. Maslow twierdził jednak, że każdy człowiek musi zacząć od najbardziej podstawowych potrzeb. Dopiero po ich zaspokojeniu jednostka może przystąpić do zaspokojenia kolejnych potrzeb wyszczególnionych w piramidzie. Zgodnie z założeniami naukowca nie jest więc możliwe spełnienie następnej potrzeby bez spełnienia wcześniejszej.

Jakie są poszczególne typy potrzeb w piramidzie Maslowa?

Abraham Maslow na podstawie swoich badań naukowych wyróżnił 5 najważniejszych potrzeb człowieka. Zgodnie z jego teorią im niższe piętro piramidy, tym dana potrzeba jest ważniejsza dla funkcjonowania jednostki.

Potrzeby fizjologiczne

Potrzeby fizjologiczne w piramidzie potrzeb Maslowa znajdują się na samym dole piramidy, a więc są najważniejsze. Należą do nich: potrzeba jedzenia i picia, snu, odpoczynku, prokreacji, posiadania odzieży oraz własnego domu. Zdaniem Maslowa bez zaspokojenia tych potrzeb człowiek nie będzie w stanie przetrwać i wspinać się na kolejne szczeble piramidy.

Potrzeba bezpieczeństwa

Maslow wyróżnia kilka rodzajów bezpieczeństwa, które powinien mieć zapewnione każdy człowiek. Bezpieczeństwo ekonomiczne, tj. stabilne zatrudnienie i zasoby finansowe, bezpieczeństwo zdrowotne i osobiste, moralne oraz rodzinne. W potrzebie bezpieczeństwa chodzi również o m.in. brak zagrożenia fizycznego, takiego jak konflikty zbrojne czy katastrofy naturalne.

Potrzeba przynależności

Potrzeba przynależności, nazywana również potrzebną afiliacji, bezpośrednio wiąże się z potrzebą bezpieczeństwa. Maslow uważał, że każdy człowiek potrzebuje czuć się częścią grupy. Potrzeba przynależności obejmuje więc kontakty z innymi, utrzymywanie relacji partnerskich, przyjacielskich oraz rodzinnych. W tym szczeblu piramidy chodzi także o potrzebę przynależności do danego środowiska, np. zawodowego lub szkolnego.

Potrzeba uznania

Maslow uważał, że ludzie dążą do tego, by być szanowanymi i docenianymi przez inne osoby. Co więcej, w opinii amerykańskiego psychologa ludzie potrzebują uznania i szacunku nie tylko od innych, ale i od samych siebie. Wobec tego w potrzebie uznania znaczenie ma także poczucie własnej wartości i szanowanie samego siebie.

Potrzeba samorealizacji

Potrzeba samorealizacji znajduje się na samym szczycie hierarchii potrzeb Maslowa. Jednak według niego potrzeba ta pojawia się wyłącznie wtedy, gdy człowiek ma spełnione wszystkie z wyżej wymienionych potrzeb. W potrzebie samorealizacji chodzi natomiast o zdobywanie nowej wiedzy, chęć rozwoju i realizacji zawodowej lub osobistej oraz o potrzebę doznań estetycznych lub kulturalnych.

Powiązane produkty

Piramida potrzeb Maslowa – krytyka

Wokół piramidy Maslowa, tak jak i wokół wielu dawnych teorii psychologicznych, pojawiło się sporo kontrowersji. Krytycy hierarchii potrzeb Maslowa zwracają uwagę na to, że Maslow, tworząc swoją teorię, bazował na badaniach naukowych uwzględniających niewielką próbkę osób badanych. Zdaniem naukowców teoria Maslowa nie ma więc odniesienia do wszystkich istniejących cywilizacji. Ponadto Maslow nie wziął pod uwagę różnic między społeczeństwami kolektywistycznymi a indywidualistycznymi.

Większość badań naukowych przeprowadzonych w celu potwierdzenia teorii Maslowa również nie była w stanie uzasadnić idei hierarchii potrzeb. Badacze z Baruch College stwierdzili bowiem, że istnieje niewiele naukowych dowodów na uszeregowanie potrzeb w taki sposób, w jaki zrobił to Maslow.

Inne koncepcje hierarchii ludzkich potrzeb

W 1970 roku Abraham Maslow zdecydował się rozszerzyć swoją pierwotną piramidę potrzeb o 3 dodatkowe potrzeby:

  • potrzeby poznawcze,
  • potrzeby estetyczne,
  • potrzeby transcendencji.

Jego nowa teoria nie zdobyła jednak takiej popularności jak pierwotna hierarchia potrzeb składająca się z 5 elementów.

Zaraz obok teorii Abrahama Maslowa znajdziemy równie popularną teorię motywacji ERG stworzoną przez Claytona Alderfera. Alderfer uogólnił teorię Maslowa i podzielił ją na zaledwie 3 kategorie:

  • E – existence needs, czyli potrzeby egzystencjonalne,
  • R – relatedness needs, czyli potrzeby kontaktu z innymi,
  • G – growth needs, czyli potrzeby rozwoju.

Tym, co odróżnia piramidę potrzeb Maslowa od teorii motywacji Alderfera, jest również kolejność wypełniania poszczególnych potrzeb.

  1. Maslow, A., Motywacja i osobowość, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2006, s. 38-44, 50-52, 115-118.
  2. Miler-Zawodniak, A., Teorie potrzeb jako współczesne teorie motywacji, Obronność – Zeszyty Naukowe Wydziału Zarządzania i Dowodzenia Akademii Obrony Narodowej 2012, 4, 101-116.
  3. Maslow, A., A Theory of Human Motivation, 1943.
  4. Miecznikowski, W., Abraham Maslow, Problemy Jakości 2010, 6, 47.
  5. Maslow On Management, dostęp online: http://altfeldinc.com/pdfs/maslow.pdf [data: 08.05.2023].
  6. Maslow's Hierarchy of Needs, dostęp online: https://www.verywellmind.com/what-is-maslows-hierarchy-of-needs-4136760 [data: 08.05.2023].

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Erytrol – kalorie, właściwości. Czy jest zdrowy? Czy można go stosować u diabetyków?

    Erytrytol (erytrol) to naturalna substancja słodząca o słodyczy sięgającej 60–80% sacharozy, czyli tradycyjnego białego cukru. Ten zdrowy słodzik ma zerową wartość energetyczną. Jest polecany osobom odchudzającym się i cukrzykom. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości ma erytrol i jakie jest jego zastosowanie.

  • Zwichnięcie kostki – objawy, leczenie, rehabilitacja

    Zwichnięciu kostki (stawu skokowego) towarzyszą zwykle: ból, brak możliwości ruchu, widoczna deformacja i opuchlizna. Do tego urazu dochodzi najczęściej w wyniku aktywności fizycznej. Czym dokładnie jest zwichnięcie kostki i czym różni się od skręcenia? W jaki sposób można mu zapobiec?

  • 10 postaci z bajek Disneya, które mają objawy zaburzeń psychicznych

    Wiele osób dopatruje się zaburzeń psychicznych u postaci z filmów, seriali, a nawet bajek. Czy w Stumilowym Lesie Kłapouchy miałby depresję, Tygrys ADHD, a Kubuś Puchatek zaburzenia odżywiania? Na zaburzenia psychiczne u postaci z bajek warto jednak spojrzeć z przymrużeniem oka, bo choć niektóre z nich faktycznie przejawiają objawy natury psychicznej, to nie wiadomo, czy taki był zamysł ich twórców. Jakie problemy o podłożu psychicznym możemy zobaczyć u postaci z bajek Disneya?

  • Grzyby reishi – działanie, zalecenia i przeciwwskazania

    Lakownica żółtawa, znana szerzej jako grzyb reishi, zyskuje coraz większą popularność. Grzyby te cenione są ze względu na swoje potencjalne właściwości prozdrowotne, które obejmują między innymi działanie antyoksydacyjne. Sugeruje się, że grzyby reishi mogą korzystnie wpływać na odporność organizmu oraz wspierać układ nerwowy i układ krążenia. Jakie jest dokładne działanie grzybów reishi? Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania lakownicy żółtawej, czyli „grzyba nieśmiertelności”?

  • Jak się przygotować na przybycie kociaka lub szczeniaka do domu? Co kupić?

    Moment, w którym wyczekany i wymarzony zwierzak ma pojawić się w domu, to na pewno radosne wydarzenie. Warto się na nie odpowiednio przygotować, aby uniknąć stresu czy potencjalnie niebezpiecznych sytuacji. Będzie to także pomocne w zminimalizowaniu ewentualnych zniszczeń w domu, które często są nieodłącznym elementem opieki nad młodym zwierzakiem.

  • Żywienie medyczne seniora – co to jest? Na co zwrócić uwagę?

    Wraz z wiekiem oraz w przebiegu różnego rodzaju schorzeń nasz organizm staje się podatny na niedobory minerałów i witamin. Z tego powodu w wieku podeszłym niezwykle istotne jest zadbanie o zbilansowaną i zdrową dietę, która uzupełni te niedobory i dostarczy organizmowi niezbędną ilość energii. Jak powinno wyglądać żywienie seniorów?

  • Żywienie medyczne podczas chemioterapii – co należy wiedzieć?

    Choć chemioterapia ma na celu niszczenie komórek nowotworowych, to niestety oddziałuje również na cały organizm i powoduje szereg skutków ubocznych. Odpowiednie żywienie odgrywa ważną rolę w procesie leczenia i poprawia samopoczucie pacjentów. Jak powinno wyglądać żywienie medyczne podczas chemioterapii?

  • Leczenie promieniami podczerwonymi – czym jest i jak korzystać z infrared (IR)?

    Terapia infrared (IR) opiera się na wykorzystaniu światła podczerwonego, którego zastosowanie jest poparte badaniami naukowymi. Jego właściwości są dobrze znane i wykorzystywane już od pewnego czasu. Jedne z najciekawszych możliwości zastosowania terapii infrared, opisywane w wielu różnych źródłach naukowych, to przede wszystkim leczenie bólu i pobudzanie wzrostu komórek w organizmie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.