Wizualizacja piramidy Maslowa
Weronika Grzywna

Piramida Maslowa – co to jest?

Piramida Abrahama Maslowa to jedna z najpopularniejszych koncepcji odnoszących się do mechanizmu zaspokajania ludzkich potrzeb. Hierarchia potrzeb Maslowa została rozpowszechniona na całym świecie i do dziś znajduje szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach. Według amerykańskiego psychologa każdy człowiek ma pięć podstawowych potrzeb, które determinują jego codzienne funkcjonowanie. Co wchodzi w skład piramidy Maslowa?

Co to jest piramida potrzeb Maslowa – na czym polega?

Piramida Maslowa, nazywana również piramidą potrzeb, to najbardziej znana teoria dotycząca ludzkich potrzeb oraz motywacji. Jej twórcą jest Abraham Maslow, amerykański psycholog, który w 1943 roku na podstawie swoich badań sklasyfikował wszystkie potrzeby człowieka i podzielił je na 5 grup. Stworzona przez niego piramida potrzeb została opublikowana w jego książce pt. „A Theory of Human Motivation”.

Zdaniem Maslowa wszystkie działania człowieka wynikają z wrodzonej motywacji do zaspokajania ludzkich potrzeb. Uważał on, że funkcjonowanie i rozwój człowieka są więc wynikiem realizacji kolejnych szczebli stworzonej przez niego piramidy potrzeb. Maslow twierdził jednak, że każdy człowiek musi zacząć od najbardziej podstawowych potrzeb. Dopiero po ich zaspokojeniu jednostka może przystąpić do zaspokojenia kolejnych potrzeb wyszczególnionych w piramidzie. Zgodnie z założeniami naukowca nie jest więc możliwe spełnienie następnej potrzeby bez spełnienia wcześniejszej.

Jakie są poszczególne typy potrzeb w piramidzie Maslowa?

Abraham Maslow na podstawie swoich badań naukowych wyróżnił 5 najważniejszych potrzeb człowieka. Zgodnie z jego teorią im niższe piętro piramidy, tym dana potrzeba jest ważniejsza dla funkcjonowania jednostki.

Potrzeby fizjologiczne

Potrzeby fizjologiczne w piramidzie potrzeb Maslowa znajdują się na samym dole piramidy, a więc są najważniejsze. Należą do nich: potrzeba jedzenia i picia, snu, odpoczynku, prokreacji, posiadania odzieży oraz własnego domu. Zdaniem Maslowa bez zaspokojenia tych potrzeb człowiek nie będzie w stanie przetrwać i wspinać się na kolejne szczeble piramidy.

Potrzeba bezpieczeństwa

Maslow wyróżnia kilka rodzajów bezpieczeństwa, które powinien mieć zapewnione każdy człowiek. Bezpieczeństwo ekonomiczne, tj. stabilne zatrudnienie i zasoby finansowe, bezpieczeństwo zdrowotne i osobiste, moralne oraz rodzinne. W potrzebie bezpieczeństwa chodzi również o m.in. brak zagrożenia fizycznego, takiego jak konflikty zbrojne czy katastrofy naturalne.

Potrzeba przynależności

Potrzeba przynależności, nazywana również potrzebną afiliacji, bezpośrednio wiąże się z potrzebą bezpieczeństwa. Maslow uważał, że każdy człowiek potrzebuje czuć się częścią grupy. Potrzeba przynależności obejmuje więc kontakty z innymi, utrzymywanie relacji partnerskich, przyjacielskich oraz rodzinnych. W tym szczeblu piramidy chodzi także o potrzebę przynależności do danego środowiska, np. zawodowego lub szkolnego.

Potrzeba uznania

Maslow uważał, że ludzie dążą do tego, by być szanowanymi i docenianymi przez inne osoby. Co więcej, w opinii amerykańskiego psychologa ludzie potrzebują uznania i szacunku nie tylko od innych, ale i od samych siebie. Wobec tego w potrzebie uznania znaczenie ma także poczucie własnej wartości i szanowanie samego siebie.

Potrzeba samorealizacji

Potrzeba samorealizacji znajduje się na samym szczycie hierarchii potrzeb Maslowa. Jednak według niego potrzeba ta pojawia się wyłącznie wtedy, gdy człowiek ma spełnione wszystkie z wyżej wymienionych potrzeb. W potrzebie samorealizacji chodzi natomiast o zdobywanie nowej wiedzy, chęć rozwoju i realizacji zawodowej lub osobistej oraz o potrzebę doznań estetycznych lub kulturalnych.

Powiązane produkty

Piramida potrzeb Maslowa – krytyka

Wokół piramidy Maslowa, tak jak i wokół wielu dawnych teorii psychologicznych, pojawiło się sporo kontrowersji. Krytycy hierarchii potrzeb Maslowa zwracają uwagę na to, że Maslow, tworząc swoją teorię, bazował na badaniach naukowych uwzględniających niewielką próbkę osób badanych. Zdaniem naukowców teoria Maslowa nie ma więc odniesienia do wszystkich istniejących cywilizacji. Ponadto Maslow nie wziął pod uwagę różnic między społeczeństwami kolektywistycznymi a indywidualistycznymi.

Większość badań naukowych przeprowadzonych w celu potwierdzenia teorii Maslowa również nie była w stanie uzasadnić idei hierarchii potrzeb. Badacze z Baruch College stwierdzili bowiem, że istnieje niewiele naukowych dowodów na uszeregowanie potrzeb w taki sposób, w jaki zrobił to Maslow.

Inne koncepcje hierarchii ludzkich potrzeb

W 1970 roku Abraham Maslow zdecydował się rozszerzyć swoją pierwotną piramidę potrzeb o 3 dodatkowe potrzeby:

 • potrzeby poznawcze,
 • potrzeby estetyczne,
 • potrzeby transcendencji.

Jego nowa teoria nie zdobyła jednak takiej popularności jak pierwotna hierarchia potrzeb składająca się z 5 elementów.

Zaraz obok teorii Abrahama Maslowa znajdziemy równie popularną teorię motywacji ERG stworzoną przez Claytona Alderfera. Alderfer uogólnił teorię Maslowa i podzielił ją na zaledwie 3 kategorie:

 • E – existence needs, czyli potrzeby egzystencjonalne,
 • R – relatedness needs, czyli potrzeby kontaktu z innymi,
 • G – growth needs, czyli potrzeby rozwoju.

Tym, co odróżnia piramidę potrzeb Maslowa od teorii motywacji Alderfera, jest również kolejność wypełniania poszczególnych potrzeb.

 1. Maslow, A., Motywacja i osobowość, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2006, s. 38-44, 50-52, 115-118.
 2. Miler-Zawodniak, A., Teorie potrzeb jako współczesne teorie motywacji, Obronność – Zeszyty Naukowe Wydziału Zarządzania i Dowodzenia Akademii Obrony Narodowej 2012, 4, 101-116.
 3. Maslow, A., A Theory of Human Motivation, 1943.
 4. Miecznikowski, W., Abraham Maslow, Problemy Jakości 2010, 6, 47.
 5. Maslow On Management, dostęp online: http://altfeldinc.com/pdfs/maslow.pdf [data: 08.05.2023].
 6. Maslow's Hierarchy of Needs, dostęp online: https://www.verywellmind.com/what-is-maslows-hierarchy-of-needs-4136760 [data: 08.05.2023].

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Zdrowe żywienie ucznia, czyli dieta pomocna w nauce

  Wrzesień jest miesiącem, kiedy dla ucznia wszystko zaczyna się od nowa. Nowe podręczniki, obowiązki, czasami nowe przedmioty i nauczyciele, zajęcia dodatkowe. Czy pamiętamy o wszystkich jego potrzebach, w tym żywieniowych? Dowiedz się więcej!

 • Peskatarianizm – na czym polega?

  Obecnie coraz więcej osób postanawia zmienić swój sposób żywienia, decydując się na przejście na wegetarianizm i wykluczenie mięsa z diety. Modelem żywieniowym bazującym na diecie wegetariańskiej jest peskatarianizm, który zakłada wykluczenie mięsa czerwonego i białego, ale pozostawienie w menu ryb oraz owoców morza. Jakie są zasady diety peskatariańskiej i dla kogo będzie ona dobrym wyborem?

 • Co zabrać ze sobą na wakacje?

  Wakacje to wyjątkowy czas, na który czekamy przez cały rok. Aby jednak nasz urlop przebiegł tak, jak sobie wymarzyliśmy, konieczne jest podjęcie odpowiednich przygotowań. Sprawdź filmowy poradnik DOZ.pl dotyczący najpotrzebniejszych rzeczy, które należy zabrać ze sobą w podróż, aby wypoczynek upłynął nam bezpiecznie i spokojnie.

 • Dieta kapuściana (prezydencka) – na czym polega? Czy działa?

  Stale rosnąca liczba osób z nadwagą i otyłością sprawia, że diety odchudzające cieszą się nadal dużym zainteresowaniem wśród społeczeństwa. Jednym ze skutecznych sposobów na szybką utratę masy ciała jest dieta kapuściana, zwana również dietą prezydencką. Pomimo że przynosi szybkie efekty, to nie jest zalecana przez wykwalifikowanych dietetyków i lekarzy.

 • Skurczowe bóle menstruacyjne: czym są i jak sobie z nimi radzić?

  Bóle menstruacyjne, czyli skurczowe bóle w trakcie okresu (miesiączki), to dolegliwość, której doświadczyła większość kobiet1. Bóle menstruacyjne mogą pojawić się już przed miesiączką i mogą mieć duże natężenie. Zazwyczaj występują w podbrzuszu, ale mogą też rozprzestrzeniać się na górną część ud, nogi i plecy2,3. Mogą im również towarzyszyć nudności, wymioty, wzdęcia i biegunka3. Wszystko to, w połączeniu z utratą krwi i bólem, może powodować naprawdę kiepskie samopoczucie.

 • Maślanka – właściwości zdrowotne i przeciwwskazania. Czy maślanka jest zdrowa?

  Mleko oraz przetwory mleczne to ważna grupa produktów w żywieniu zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. Produkty te zawierają duże ilości dobrze przyswajalnego wapnia, pełnowartościowe białko, witaminy oraz składniki mineralne. Jednym z najważniejszych wyrobów przemysłu mleczarskiego jest maślanka. Na co jest dobra maślanka? Jakie ma właściwości oraz kto powinien unikać jej spożywania?

 • Czy proteinowa dieta Dukana działa? Fazy diety i skutki uboczne

  Dieta Dukana jest znana inaczej jako dieta proteinowa, białkowa oraz Protal (z jęz. fr. protéines alternatives). Pomysłodawcą tej słynnej diety jest były francuski dietetyk Pierre Dukan, który w 2013 roku otrzymał zakaz wykonywania zawodu lekarza na terenie Francji. Mimo to dieta Dukana zyskała w ostatnich latach miano jednej z najpopularniejszych diet odchudzających na całym świecie i stanowi model żywienia dla wielu osób.

 • Kiwi – właściwości odżywcze, wartości

  Kiwi jest niezwykle popularnym owocem, który nazywany bywa również chińskim agrestem. Owoce kiwi są jagodami, a ich miąższ jest soczysty, galaretowaty i zasobny w brązowe lub czarne nasiona. Kiwi zawiera wiele różnych składników bioaktywnych (m.in. witamin, składników mineralnych, karotenoidów i polifenoli), dzięki czemu wywiera pozytywny wpływ na organizm człowieka.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij