Postanowienia noworoczne – jak ich dotrzymać? Czy warto je robić?
Postanowienia noworoczne to coś, co zapewne każdy z nas robił przynajmniej raz w życiu. Każdego roku zastanawiamy się, co chcemy osiągnąć, jakie zmiany w naszym życiu wprowadzić, w czym chcemy być lepsi lub z czego chcemy zrezygnować. Niestety, jak się okazuje, nie zawsze udaje nam się w tym wytrwać. Czym są postanowienia noworoczne i jak ich dotrzymać?
Jakie można mieć postanowienia noworoczne?
Zanim przejdziemy do przykładowej listy postanowień, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, co to są postanowienia noworoczne. To nic innego jak cele, które stawiamy sobie na nadchodzący rok. Przykładowa lista postanowień może wyglądać następująco:
- rzucę palenie,
- przestanę pić alkohol,
- zacznę 2 razy w tygodniu chodzić na siłownię,
- zmienię pracę,
- przeprowadzę się do innego miasta,
- będę spędzać mniej czasu w Internecie,
- będę poświęcać bliskim więcej czasu,
- będę zdrowiej się odżywiać,
- podniosę swoje umiejętności w pracy poprzez np. udział w kursach, szkoleniach,
- zacznę planować domowy budżet,
- nauczę się grać na wybranym instrumencie,
- wyjadę w podróż marzeń,
- zadbam o moją produktywność,
- pójdę na kurs gotowania,
- kupię samochód,
- zadbam o swoje zdrowie, robiąc kompleksowe badania.
Lista postanowień noworocznych zawsze będzie indywidualną kwestią i każdy z nas powinien zrobić ją samodzielnie zgodnie ze swoimi wartościami i priorytetami w życiu.
Jakie mogą być postanowienia noworoczne dla dzieci?
Oczywiście postanowienia noworoczne może mieć każdy z nas, nie tylko dorośli, ale i dzieci oraz nastolatkowie. Przy formułowaniu takich postanowień warto jednak pamiętać o tym, że powinny być to cele, które dziecko samo chce sobie postawić. Nie może być to postanowienie narzucone przez rodziców, które nie sprawia dziecku żadnej przyjemności.
Przykładowe postanowienia noworoczne dla dzieci:
- będę pomagać innym,
- będę uczyć się systematycznie,
- będę dzielić się szkolnymi przyborami,
- wezmę udział w konkursie, np. z języka angielskiego,
- będę odrabiać prace domowe,
- nauczę się grać na instrumencie,
- zacznę uprawiać sport (koniecznie musi być to sport, którym dziecko się interesuje),
- będę pomagać rodzicom w sprzątaniu,
- będę ścielić łóżko,
- będę więcej czytać,
- będę częściej spędzać czas na dworze,
- będę chodzić na spacery, np. z psem,
- nauczę się jeździć na rowerze.
Po co są postanowienia noworoczne? Czy warto robić postanowienia noworoczne?
Można śmiało powiedzieć, że postanowienia noworoczne są nieodłącznie związane z Nowym Rokiem. Słyszymy o nich każdego roku, bowiem stały się one już niejako tradycją. Dlaczego jednak robimy postanowienia noworoczne? Nowy Rok przez wielu z nas traktowany jest jako coś nowego, coś, co pozwala nam „rozpocząć od zera”. Dzięki temu wydaje nam się, że o wiele prościej będzie nam coś osiągnąć.
Jak dotrzymać postanowień noworocznych?
Statystyki pokazują, że ponad połowa osób, która robi postanowienia noworoczne, nie jest w stanie ich dotrzymać. Powodów oczywiście może być bardzo dużo. Przede wszystkim może brakować nam czasu. Czasami warto zastanowić się i wybrać tyle postanowień, ile realnie będziemy w stanie zrealizować. Wówczas weźmy pod uwagę to, ile czasu potrzebujemy na realizowanie danego postanowienia, a następnie to, ile czasu możemy na nie poświęcić.
Dotrzymywanie postanowień noworocznych wiąże się również z budowaniem nawyków i wyjściem z naszej strefy komfortu. Jeżeli stawiamy sobie za cel, że od nowego roku będziemy się lepiej odżywiać i/lub chodzić na siłownię, czynności te wymagają od nas właśnie zbudowania nawyku. A jak wiadomo, żeby to zrobić, musimy regularnie wykonywać nasze postanowienia. Niestety w takich momentach często wracamy do starych nawyków, ponieważ wydają nam się prostsze i mniej wymagające.
Zrealizowanie postawionego przez nas celu zależne może być też od tego, czy nasz cel jest w ogóle możliwy do osiągnięcia. Czasem bowiem zdarza się, że stawiamy sobie nierealne cele, których pomimo usilnych prób nie będziemy w stanie wykonać. Wówczas sprawdzi się metoda małych kroków, dzięki której większy cel możemy rozbić na mniejsze, które z pewnością będzie nam łatwiej realizować, a tym samym szybciej przybliżą nas do większego postanowienia. Realizowanie małych celów wzmocni także naszą motywację.