Postanowienia noworoczne 2024
Weronika Grzywna

Postanowienia noworoczne – jak ich dotrzymać? Czy warto je robić?

Postanowienia noworoczne to coś, co zapewne każdy z nas robił przynajmniej raz w życiu. Każdego roku zastanawiamy się, co chcemy osiągnąć, jakie zmiany w naszym życiu wprowadzić, w czym chcemy być lepsi lub z czego chcemy zrezygnować. Niestety, jak się okazuje, nie zawsze udaje nam się w tym wytrwać. Czym są postanowienia noworoczne i jak ich dotrzymać?

Jakie można mieć postanowienia noworoczne?

Zanim przejdziemy do przykładowej listy postanowień, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, co to są postanowienia noworoczne. To nic innego jak cele, które stawiamy sobie na nadchodzący rok. Przykładowa lista postanowień może wyglądać następująco:

  • rzucę palenie,
  • przestanę pić alkohol,
  • zacznę 2 razy w tygodniu chodzić na siłownię,
  • zmienię pracę,
  • przeprowadzę się do innego miasta,
  • będę spędzać mniej czasu w Internecie,
  • będę poświęcać bliskim więcej czasu,
  • będę zdrowiej się odżywiać,
  • podniosę swoje umiejętności w pracy poprzez np. udział w kursach, szkoleniach,
  • zacznę planować domowy budżet,
  • nauczę się grać na wybranym instrumencie,
  • wyjadę w podróż marzeń,
  • zadbam o moją produktywność,
  • pójdę na kurs gotowania,
  • kupię samochód,
  • zadbam o swoje zdrowie, robiąc kompleksowe badania.

Lista postanowień noworocznych zawsze będzie indywidualną kwestią i każdy z nas powinien zrobić ją samodzielnie zgodnie ze swoimi wartościami i priorytetami w życiu.

Jakie mogą być postanowienia noworoczne dla dzieci?

Oczywiście postanowienia noworoczne może mieć każdy z nas, nie tylko dorośli, ale i dzieci oraz nastolatkowie. Przy formułowaniu takich postanowień warto jednak pamiętać o tym, że powinny być to cele, które dziecko samo chce sobie postawić. Nie może być to postanowienie narzucone przez rodziców, które nie sprawia dziecku żadnej przyjemności.

Przykładowe postanowienia noworoczne dla dzieci:

  • będę pomagać innym,
  • będę uczyć się systematycznie,
  • będę dzielić się szkolnymi przyborami,
  • wezmę udział w konkursie, np. z języka angielskiego,
  • będę odrabiać prace domowe,
  • nauczę się grać na instrumencie,
  • zacznę uprawiać sport (koniecznie musi być to sport, którym dziecko się interesuje),
  • będę pomagać rodzicom w sprzątaniu,
  • będę ścielić łóżko,
  • będę więcej czytać,
  • będę częściej spędzać czas na dworze,
  • będę chodzić na spacery, np. z psem,
  • nauczę się jeździć na rowerze.

Powiązane produkty

Po co są postanowienia noworoczne? Czy warto robić postanowienia noworoczne?

Można śmiało powiedzieć, że postanowienia noworoczne są nieodłącznie związane z Nowym Rokiem. Słyszymy o nich każdego roku, bowiem stały się one już niejako tradycją. Dlaczego jednak robimy postanowienia noworoczne? Nowy Rok przez wielu z nas traktowany jest jako coś nowego, coś, co pozwala nam „rozpocząć od zera”. Dzięki temu wydaje nam się, że o wiele prościej będzie nam coś osiągnąć.

Koniec roku to również oczywiście czas podsumowania. Zastanawiamy się nad tym, co udało nam się w poprzednim roku, a czego nie zdołaliśmy dokonać. Wówczas Nowy Rok możemy traktować jako nadejście czegoś lepszego, a nasze postanowienia noworoczne mają nam w tym pomóc.

Jak dotrzymać postanowień noworocznych?

Statystyki pokazują, że ponad połowa osób, która robi postanowienia noworoczne, nie jest w stanie ich dotrzymać. Powodów oczywiście może być bardzo dużo. Przede wszystkim może brakować nam czasu. Czasami warto zastanowić się i wybrać tyle postanowień, ile realnie będziemy w stanie zrealizować. Wówczas weźmy pod uwagę to, ile czasu potrzebujemy na realizowanie danego postanowienia, a następnie to, ile czasu możemy na nie poświęcić.

Dotrzymywanie postanowień noworocznych wiąże się również z budowaniem nawyków i wyjściem z naszej strefy komfortu. Jeżeli stawiamy sobie za cel, że od nowego roku będziemy się lepiej odżywiać i/lub chodzić na siłownię, czynności te wymagają od nas właśnie zbudowania nawyku. A jak wiadomo, żeby to zrobić, musimy regularnie wykonywać nasze postanowienia. Niestety w takich momentach często wracamy do starych nawyków, ponieważ wydają nam się prostsze i mniej wymagające.

Musimy także zwrócić uwagę na to, jak formułujemy nasze postanowienia. Przykładowo jeżeli naszym postanowieniem jest „schudnę 5 kg w przyszłym roku”, to lepiej zamienić je na coś bardziej konkretnego. Co musimy zrobić, jeżeli chcemy schudnąć? „Zacznę jeść zdrowiej” czy „będę chodzić na siłownię dwa razy w tygodniu” – takie postanowienia będą prostsze do realizacji, ponieważ jasno mówią nam, co mamy zrobić.

Zrealizowanie postawionego przez nas celu zależne może być też od tego, czy nasz cel jest w ogóle możliwy do osiągnięcia. Czasem bowiem zdarza się, że stawiamy sobie nierealne cele, których pomimo usilnych prób nie będziemy w stanie wykonać. Wówczas sprawdzi się metoda małych kroków, dzięki której większy cel możemy rozbić na mniejsze, które z pewnością będzie nam łatwiej realizować, a tym samym szybciej przybliżą nas do większego postanowienia. Realizowanie małych celów wzmocni także naszą motywację.

  1. G. A. Marlatt i in., Self-Initiated Attempts to Change Behavior: A Study of New Year's Resolutions, „Psychol Rep” 1972 Feb;30(1):123-31.
  2. T. Brower, 4 Reasons To Make New Year’s Resolutions (Even If You Don’t Keep Them), Forbes [online] https://www.forbes.com/sites/tracybrower/2021/12/31/4-reasons-to-make-new-years-resolutions-even-if-you-dont-keep-them/?sh=d5de24c66a1d [dostęp: 3.02.2023]
  3. M. Konstantinovsky, The Psychology Behind New Year's Resolutions, WebMD [online] https://www.webmd.com/balance/features/psychology-of-new-year-resolutions [dostęp: 3.02.2023]

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Filtry w okularach przeciwsłonecznych. Jak działają i dlaczego powinny być dobrej jakości?

    Są nieodłącznym atrybutem każdego słonecznego dnia. Najczęściej sięgamy po nie latem, jednak w ciągu całego roku powinniśmy mieć je przy sobie, aby chronić nasze oczy przed działaniem promieni słonecznych. Mowa oczywiście o okularach przeciwsłonecznych, które – oprócz pełnienia funkcji dodatku do stylizacji – stanowią barierę chroniącą jeden z naszych zmysłów: wzrok. Podobnie jak przy zakupie ubrań, butów, żywności czy kosmetyków zwracamy uwagę na ich jakość, tak i w przypadku wyboru okularów słonecznych powinniśmy dobrać takie, które będą odpowiednie do naszych potrzeb nie tylko pod względem wizualnym, ale przede wszystkim jakościowym.

  • Co kupić mamie na Dzień Matki?

    Wielkimi krokami zbliża się Dzień Matki. To szczególne święto jest doskonałą okazją, aby podziękować mamom za ich bezwarunkową miłość i akceptację, trud wychowania, okazywane serce. Tego dnia każda mama powinna czuć się doceniona. Produkty pomagające zachować zdrowie i dbać o urodę to świetne inspiracje na wyjątkowy prezent dla najukochańszej mamy.

  • Jakie leki wziąć ze sobą w wakacyjną podróż?

    Choć wakacyjna podróż kojarzy się przede wszystkim z beztroskim wypoczynkiem i relaksem w ciepłym klimacie, nie możemy zapominać o bezpieczeństwie. Jednym z najważniejszych gwarantów, że wszystko pójdzie dobrze, jest zabranie ze sobą dobrze wyposażonej apteczki. Co wziąć ze sobą w podróż?

  • Jakie suplementy mogą pomóc na stres i zmęczenie?

    Dbałość o zdrowie psychiczne sprowadza się do odpowiedniego stylu życia, który uwzględnia systematycznie wykonywaną aktywność fizyczną, właściwy sposób odżywiania, należytą higienę snu, dobre relacje z bliskimi, wsparcie społeczne oraz znajdowanie czasu na odpoczynek i relaks. Wiele osób zmagających się z chronicznym stresem i zmęczeniem decyduje się często na suplementację diety preparatami bogatymi w bioaktywne składniki wspierające prawidłowe funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego oraz gospodarki hormonalnej. Istnieje co najmniej kilka substancji bioaktywnych, które rzeczywiście mogą wspomagać organizm w walce ze stresem oraz wzmożonym napięciem i zmęczeniem.

  • Jak wyciągnąć psu i kotu kleszcza? Instrukcja krok po kroku

    Kleszcze to uciążliwe pasożyty, które mogą przenosić groźne choroby na zwierzęta. Na szczęście ich usunięcie jest stosunkowo proste, o ile wiemy, jak się do tego zabrać. Jak bezpiecznie i skutecznie wyciągnąć kleszcza psu i kotu, by zminimalizować ryzyko infekcji? Co zrobić z kleszczem?

  • Jak wygląda ugryzienie meszki? Czy można je czymś złagodzić?

    Lato to czas spędzany na świeżym powietrzu, co niestety wiąże się z uciążliwością owadów takich jak meszki. Ich bolesne ugryzienia potrafią skutecznie uprzykrzyć nam wypoczynek. Czy meszki w Polsce przenoszą choroby? Jak poradzić sobie ze swędzącym ugryzieniem meszki?

  • Jak chronić się w trakcie burzy? Co zrobić w razie uderzenia pioruna?

    W związku ze zmianami klimatu gwałtowne zjawiska pogodowe są coraz częstsze w naszej szerokości geograficznej. Dlatego też warto znać zasady bezpieczeństwa podczas burzy. Porażenie piorunem może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia – dowiedz się, jak się zachować w trakcie nawałnicy, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

  • Etapy gojenia ran. Jak przyspieszyć proces?

    Czas gojenia się rany jest kwestią indywidualną. Jest to uzależnione od wielu czynników, w tym od obecności chorób przewlekłych, np. cukrzycy typy 2, palenia papierosów, nadużywania alkoholu, przyjmowania niektórych leków, a nawet występowania schorzeń o podłożu autoimmunologicznym. Proces gojenia przebiega w kilku etapach. Warto pamiętać, że można go znacznie przyspieszyć – zarówno za pomocą domowych sposobów, jak i preparatów aptecznych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl