kobieta z obciążnikami na kostki
Mateusz Burak

Jak prawidłowo korzystać z obciążników na ręce i kostki?

Obciążniki na kostki lub nadgarstki należą do coraz częściej wybieranych akcesoriów do ćwiczeń zarówno domu, jak i na siłowni. Dzięki nim można poprawić efektywność treningu. Do jakich ćwiczeń używać obciążników na ręce i nogi? Na co zwracać uwagę przy ich zakupie? Podpowiadamy.

Czym są obciążniki na nadgarstki i kostki?  

Obciążniki na stawy to obecnie bardzo popularne akcesoria wykorzystywane do różnego rodzaju ćwiczeń. Ich zastosowanie w pierwszych skojarzeniach może przywodzić na myśl aktywności związane z fitnessem czy typowe ćwiczenia siłowe. Jest to jednak jedynie część możliwości ich wykorzystania. Obecnie bowiem ćwiczenia z obciążnikami na kostki czy ręce cieszą się olbrzymią popularnością chociażby jako przyrządy rehabilitacyjne dla dzieci. Konkretnie używa się ich w terapii zaburzeń sensorycznych jako obciążniki sensoryczne.

Opisywane akcesoria mogą być wykonane z różnych materiałów oraz posiadać odmienną wagę i rozmiary. Zazwyczaj obciążniki na kostki i nadgarstki są regulowane, zapinane na rzepy, wykonane z neoprenu. Pozwala to na odpowiednią regulację oraz ułatwia konserwację. Najczęściej spotykana waga obciążników to 0,5 kg, 1 kg, 2 kg, 3 kg.

Obciążenia na kostki i nadgarstki – po co zwiększać ciężar?

Różnorodność w zakresie samego ciężaru jest bardzo ważna. Pozwala to na dobranie odpowiedniego obciążenia, które powinno być uzależnione od celów treningowych lub terapeutycznych, a także możliwości danej osoby.

Wprowadzenie gradacji ciężaru pozwala również na stopniowe i bezpieczne wzmacnianie poszczególnych partii mięśni, budowanie lepszej wytrzymałości organizmu.

Obciążniki na kostki najczęściej stosuje się do biegania. Dzięki temu wysiłek nabiera zdecydowanie większej intensywności. Obciążniki na nadgarstki czy ręce są stosowane przez osoby, które uprawiają sporty angażujące w dużej mierze właśnie te części ciała. Bardzo ważne jest, aby z opisywanych akcesoriów korzystać podczas aktywności, a nie przy biernym siedzeniu przed telewizorem. Tylko wówczas można liczyć na efekty stosowania obciążników do ćwiczeń. Nie poleca się ich natomiast podczas aktywności wymagających zwiększonej częstotliwości skoków, gdyż może to doprowadzić do przeciążeń w obrębie narządu ruchu.  

Powiązane produkty

Obciążniki kostki i nadgarstki – na co zwracać uwagę przy wyborze?

Jakie obciążniki na początek? Nad takim pytaniem zastanawia się z pewnością większość osób chcących rozpocząć z nimi swoją przygodą. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, czy zapięcie posiada solidny rzep oraz czy jest regulowane. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której taki obciążnik okaże się za mały lub za duży, czy też będzie się po prostu zsuwał. Niezwykle istotna jest też jakość materiału. Ważne, aby był wytrzymały, łatwy do utrzymania w czystości.

Najlepiej wyposażyć się od razu w zestaw akcesoriów o zróżnicowanym ciężarze, aby móc kontynuować w przyszłości trening z większym obciążeniem.

Tradycyjne ciężarki, hantle w odróżnieniu od opisywanych obciążników nie pozwalają na jednoczesne zaangażowanie aż tylu partii mięśni. Czy obciążniki na kostki lub nadgarstki można zrobić samemu? Z pewnością jest to możliwe, ale nie zapewni takiego komfortu podczas aktywności, jak zakup akcesoriów wyposażonych w rzepy z możliwością bardzo dużej regulacji.  

Sprawdź: Obciążniki na ręce i nogi w ofercie DOZ.pl

Przykładowe ćwiczenia z obciążnikami na kostki i nadgarstki

Wśród najbardziej podstawowych możliwości efektywnego wykorzystania opisywanych akcesoriów jest chodzenie z obciążnikami na nogach. Już sam spacer pozwala w ten sposób zaangażować znacznie więcej mięśni nóg niż podczas tej samej aktywności bez wspomnianych przyrządów.

Przykładami konkretnych ćwiczeń pozwalających wykorzystać opisywane obciążenie mogą być następujące:

  1. Pozycja: stanie w rozkroku na szerokości bioder. Na kostkach i nadgarstkach obciążniki. Z przodu step lub niewielki stopień. Ruch: polega na wejściu na stopień jedną kończyną dolną z jednoczesnym uniesieniem do góry kończyny górnej po przeciwnej stronie. Pozycję skrajną należy utrzymać 2–3 sekundy. Ćwiczenie powtarzamy 10–15 razy na stronę.  
  2. Pozycja: Leżenie tyłem. Kończyny dolne wyprostowane i złączone, kończyny górne ułożone wzdłuż ciała. Na kostkach obciążniki. Ruch: polega na uniesieniu kończyn dolnych nad podłogę i wykonywaniu naprzemiennych ruchów góra-dół w wolnym tempie. Ćwiczenie kontynuujemy 10–15 sekund, a następnie kilkukrotnie powtarzamy.
  3. Pozycja: podpór przodem na przedramionach, kończyny dolne ugięte w stawach biodrowych i kolanowych. Na kostkach zamocowane obciążniki. Ruch: polega na unoszeniu jednej kończyny dolnej nad podłoże, doprowadzając do jej wyprostu w stawie biodrowym. Następnie utrzymujemy pozycję skrajną przez 2–3 sekundy. Ćwiczenie należy powtórzyć 10–15 razy na jedną stronę i wykonać je w 2–3 seriach.
  4. Pozycja: leżenie bokiem, podpór na przedramieniu. Na kostkach obciążniki. Ruch: polega na unoszeniu kończyny dolnej wyprostowanej w stawie biodrowym i kolanowym powyżej poziomu ciała. Pozycję skrajną warto utrzymać 1–2 sekundy. Ćwiczenie powtarzamy 10–15 razy na stronę i wykonujemy je w 2 seriach.
  5. Pozycja: leżenie tyłem. Ręce ułożone nad głową, kończyny dolne wyprostowane. Na nadgarstkach i kostkach obciążniki. Ruch: polega na naprzemiennym unoszeniu lewej kończyny górnej i prawej kończyny dolnej, zbliżając kolano do łokcia. Ćwiczenie warto powtórzyć 10–15 razy w 2 seriach.
  1. S. K. Lee, J. M. Jung, S. Y. Lee, Gluteus medius muscle activation on stance phase according to various vertical load, „Journal of Back and Musculoskeletal Rehabilitation”, nr 26 2013.
  2. Y. K. Kim, Y. K. Kwon, Y. W. Jang, Physical response in treadmill walking exercise after artificial weight loading, „The Korean Journal of Sports Medicine”, nr 20 2002.
  3. L. A. Hiemstra, I. K. Lo, P. J. Fowler, Effect of fatigue on knee proprioception: implications for dynamic stabilization. „Journal of Orthopaedic & Sports Physical Therapy”, nr 31 2001.
  4. D. A. Skelton, N. Beyer, Exercise and injury prevention in older people, „Scandinavian Journal of Medicine & Science in Sports”, nr 13 2003.
  5. J. Verghese, R. Holtzer, R. B. Lipton i in., Quantitative gait markers and incident fall risk in older adults. „The Journals of Gerontology Series A Biological Sciences and Medical Sciences”, nr 64 2009.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Blue Monday – co to jest? Kiedy wypada? Czy Blue Monday to mit?

    Blue Monday to termin określający rzekomo najbardziej depresyjny dzień w roku. Według wyliczeń twórcy tej teorii przypada on na trzeci poniedziałek stycznia. To właśnie w tym dniu we wszystkich mediach słyszymy o niebieskim poniedziałku. Wiele osób zastanawia się wówczas, ile jest prawdy w teorii Blue Monday.

  • Żywienie medyczne podczas chemioterapii – co należy wiedzieć?

    Choć chemioterapia ma na celu niszczenie komórek nowotworowych, to niestety oddziałuje również na cały organizm i powoduje szereg skutków ubocznych. Odpowiednie żywienie odgrywa ważną rolę w procesie leczenia i poprawia samopoczucie pacjentów. Jak powinno wyglądać żywienie medyczne podczas chemioterapii?

  • Leczenie promieniami podczerwonymi – czym jest i jak korzystać z infrared (IR)?

    Terapia infrared (IR) opiera się na wykorzystaniu światła podczerwonego, którego zastosowanie jest poparte badaniami naukowymi. Jego właściwości są dobrze znane i wykorzystywane już od pewnego czasu. Jedne z najciekawszych możliwości zastosowania terapii infrared, opisywane w wielu różnych źródłach naukowych, to przede wszystkim leczenie bólu i pobudzanie wzrostu komórek w organizmie.

  • Czy kot domowy powinien wychodzić na dwór?

    Kot domowy to jedno z najbardziej tajemniczych i fascynujących zwierząt, które towarzyszy człowiekowi od tysięcy lat. Choć dzisiaj postrzegany jest głównie jako zwierzę domowe, zachował swoje drapieżne instynkty, które niejednokrotnie stają się wyzwaniem – zarówno dla jego opiekunów, jak i dla lokalnych ekosystemów. Jakie są korzenie jego współpracy z człowiekiem i jakie zagrożenia wiążą się z jego swobodnym wypuszczaniem?

  • Dieta niskosodowa – dla kogo? Przepisy od dietetyka

    Sód to pierwiastek niezbędny do życia i prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jego podstawową rolą jest kontrola objętości płynów pozakomórkowych oraz utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej. Sód jest niezwykle ważny, jednak jego nadmiar spożywany głównie w postaci soli kuchennej może wpływać na wzrost ciśnienia tętniczego krwi, niewydolność nerek oraz na wiele innych patologicznych procesów w organizmie. Czym jest dieta niskosodowa? Jakie niesie za sobą korzyści? Kto szczególnie powinien stosować dietę niskosodową? 

  • Jak się przygotować do sylwestra? Twarz, ciało i... nawodnienie

    Sylwestrowa noc to wyjątkowa okazja, by z radością pożegnać stary rok i przywitać nowy. Aby zabawa była udana, a poranek 1 stycznia okazał się łaskawszy, warto pamiętać o kilku zasadach i wprowadzić je w życie jeszcze przed szampańską imprezą.

  • Jak oczyścić organizm w 3 dni – przepisy dietetyka

    W okresie świątecznym często spożywamy więcej ciężkostrawnych, słodkich i tłustych posiłków niż zazwyczaj, co może prowadzić do zaburzeń trawiennych i gorszego samopoczucia. Czy po takim czasie powinniśmy oczyścić organizm specjalną dietą? Jak racjonalnie oczyścić organizm w 3 dni? Kto nie powinien korzystać z detoksów?

  • Jak skutecznie chronić psa lub kota przed pasożytami? Praktyczne porady

    Pasożyty stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia naszych pupili - psów i kotów. Zarażenie nimi może prowadzić do groźnych chorób, a nawet do stanów zagrażających życiu – szczególnie u młodych zwierząt. Dowiedz się, jak skutecznie dbać o profilaktykę, regularne odrobaczanie oraz ochronę przed pchłami i kleszczami.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.