Automatyczny defibrylator zewnętrzny (AED) – jak działa? Sprawdź, w jaki sposób go używać
Automatyczny defibrylator zewnętrzny może pomóc uratować życie podczas nagłego zatrzymania krążenia. Czy potrafisz z niego korzystać? Dowiedz się, jak krok po kroku zainterweniować i udzielić pomocy z użyciem AED.
Co to jest AED?
AED (ang. Automated External Defibrillator) to urządzenie medyczne, które służy do wykonywania defibrylacji podczas nagłego zatrzymania krążenia. Nagłe zatrzymanie akcji serca występuje, gdy niewydolność elektryczna serca powoduje, że przestaje ono prawidłowo bić, przez co przepływ krwi do mózgu, płuc i innych narządów zostaje wstrzymany. Objawy nagłego zatrzymania krążenia mogą obejmować: kołatanie serca, bezdech, utratę przytomności, która może zaowocować upadkiem.
AED jest mobilny i często znajduje się w miejscach publicznych, oznaczonych charakterystycznym piktogramem serca i błyskawicy. Nie należy obawiać się korzystania ze sprzętu, jest bardzo bezpieczny.
Jak działa AED?
Pomiędzy elektrodami umieszczonymi na ciele osoby poszkodowanej przechodzi impuls elektryczny o odpowiedniej energii, który napotyka na swojej drodze mięsień sercowy. Uwolniona przez defibrylator energia powinna przywrócić prawidłową, regularna pracę serca.
AED analizuje EKG poszkodowanego i wykrywa, czy defibrylacja jest konieczna. Najnowsze aparaty dwufazowe same dostosowują parametry wyładowania do potrzeb osoby poszkodowanej.
Czas a skuteczność defibrylacji
Szyba interwencja, użycie automatycznego defibrylatora zewnętrznego i prawidłowo przeprowadzona resuscytacja krążeniowo-oddechowa (RKO) mogą znacznie zwiększyć szanse na przeżycie osoby, u której wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia.
Defibrylacja wykonana po utracie przytomności w czasie:
do 1 minuty – 90% skuteczności,
do 5 min – w 50% skuteczności,
do 7 min – w 30% skuteczności.
Jak udzielić pomocy?
Zanim przystąpisz do udzielania pomocy upewnij się, czy miejsce podjęcia interwencji jest bezpieczne. Sprawdź, czy poszkodowany reaguje. Jeśli nie reaguje i nie można znaleźć tętna, natychmiast rozpocznij wykonywanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej, aby utrzymać przepływ krwi do ważnych narządów. Niezwłocznie poproś inną osobę o pomoc – zlokalizowanie, przyniesienie AED i kontakt z numerem 999 lub 112.
Jak korzystać z AED?
- Uruchom AED i postępuj zgodnie z komunikatami wizualnymi i/lub dźwiękowymi. Niektóre modele wymagają naciśnięcia przycisku, aby go włączyć, podczas gdy inne włączają się automatycznie po podniesieniu pokrywy.
- Zamocuj elektrody AED. Umieść jedną z nich po prawej stronie klatki piersiowej, tuż poniżej obojczyka. Drugą elektrodę umieść w lewym dolnym rogu klatki piersiowej.
- Podłącz złącze (jeśli to konieczne).
- Naciśnij przycisk AED i uruchom analizowanie rytmu serca osoby poszkodowanej.
- Jeśli AED zaleca dostarczenie impulsu elektrycznego, upewnij się, że nikt postronny nie dotyka osoby poszkodowanej. Naciśnij przycisk wywołujący impuls elektryczny.
- Kontynuuj resuscytację krążeniowo-oddechową i postępując zgodnie z instrukcjami na AED, aż do przybycia personelu ratowniczego.
Czy AED może być używany w przypadku dzieci?
Nie zaleca się stosowania AED u dziecka poniżej 1. roku życia. W warunkach pozaszpitalnych konieczność korzystania z AED w takich przypadkach zachodzi bardzo rzadko. W przypadku starszych dzieci, nawet jeśli urządzenie nie jest dostosowane dla pacjenta pediatrycznego, należy użyć AED. Trzeba pamiętać, aby jedną z elektrod umieścić bezpośrednio nad mięśniem sercowym, a drugą na plecach dziecka, tak, by serce znalazło się pomiędzy nimi.