Automatyczny defibrylator zewnętrzny (AED) – jak działa? Sprawdź, w jaki sposób go używać
Justyna Piekara

Automatyczny defibrylator zewnętrzny (AED) – jak działa? Sprawdź, w jaki sposób go używać

Automatyczny defibrylator zewnętrzny może pomóc uratować życie podczas nagłego zatrzymania krążenia. Czy potrafisz z niego korzystać? Dowiedz się, jak krok po kroku zainterweniować i udzielić pomocy z użyciem AED.

Co to jest AED?

AED (ang. Automated External Defibrillator) to urządzenie medyczne, które służy do wykonywania defibrylacji podczas nagłego zatrzymania krążenia. Nagłe zatrzymanie akcji serca występuje, gdy niewydolność elektryczna serca powoduje, że przestaje ono prawidłowo bić, przez co przepływ krwi do mózgu, płuc i innych narządów zostaje wstrzymany. Objawy nagłego zatrzymania krążenia mogą obejmować: kołatanie serca, bezdech, utratę przytomności, która może zaowocować upadkiem.

AED jest mobilny i często znajduje się w miejscach publicznych, oznaczonych charakterystycznym piktogramem serca i błyskawicy. Nie należy obawiać się korzystania ze sprzętu, jest bardzo bezpieczny.

System AED instruuje wizualnie lub głosowo, jakie czynności należy wykonywać i przeprowadza użytkownika przez cały proces zabiegu restytucyjnego, tak, by przebiegał zgodnie z algorytmem BLS (ang. Basic Life Support).

Jak działa AED?

Pomiędzy elektrodami umieszczonymi na ciele osoby poszkodowanej przechodzi impuls elektryczny o odpowiedniej energii, który napotyka na swojej drodze mięsień sercowy. Uwolniona przez defibrylator energia powinna przywrócić prawidłową, regularna pracę serca.

AED analizuje EKG poszkodowanego i wykrywa, czy defibrylacja jest konieczna. Najnowsze aparaty dwufazowe same dostosowują parametry wyładowania do potrzeb osoby poszkodowanej.

Czas a skuteczność defibrylacji

Szyba interwencja, użycie automatycznego defibrylatora zewnętrznego i prawidłowo przeprowadzona resuscytacja krążeniowo-oddechowa (RKO) mogą znacznie zwiększyć szanse na przeżycie osoby, u której wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia.

Defibrylacja wykonana po utracie przytomności w czasie:
do 1 minuty – 90% skuteczności,
do 5 min – w 50% skuteczności,
do 7 min – w 30% skuteczności.

Jak udzielić pomocy?

Zanim przystąpisz do udzielania pomocy upewnij się, czy miejsce podjęcia interwencji jest bezpieczne. Sprawdź, czy poszkodowany reaguje. Jeśli nie reaguje i nie można znaleźć tętna, natychmiast rozpocznij wykonywanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej, aby utrzymać przepływ krwi do ważnych narządów. Niezwłocznie poproś inną osobę o pomoc – zlokalizowanie, przyniesienie AED i kontakt z numerem 999 lub 112.

Powiązane produkty

Jak korzystać z AED?

  1. Uruchom AED i postępuj zgodnie z komunikatami wizualnymi i/lub dźwiękowymi. Niektóre modele wymagają naciśnięcia przycisku, aby go włączyć, podczas gdy inne włączają się automatycznie po podniesieniu pokrywy.
  2. Zamocuj elektrody AED. Umieść jedną z nich po prawej stronie klatki piersiowej, tuż poniżej obojczyka. Drugą elektrodę umieść w lewym dolnym rogu klatki piersiowej.
  3. Podłącz złącze (jeśli to konieczne).
  4. Naciśnij przycisk AED i uruchom analizowanie rytmu serca osoby poszkodowanej.
  5. Jeśli AED zaleca dostarczenie impulsu elektrycznego, upewnij się, że nikt postronny nie dotyka osoby poszkodowanej.  Naciśnij przycisk wywołujący impuls elektryczny.
  6. Kontynuuj resuscytację krążeniowo-oddechową i postępując zgodnie z instrukcjami na AED, aż do przybycia personelu ratowniczego. 

Czy AED może być używany w przypadku dzieci?

Niektóre AED oferują ustawienie pediatryczne lub elektrody przeznaczone dla dzieci, które dostarczają impuls o niższej mocy. Większość standardowych AED może być stosowanych u dzieci w wieku powyżej 8 lat lub o wadze przewyższającej 25kg.

Nie zaleca się stosowania AED u dziecka poniżej 1. roku życia. W warunkach pozaszpitalnych konieczność korzystania z AED w takich przypadkach zachodzi bardzo rzadko. W przypadku starszych dzieci, nawet jeśli urządzenie nie jest dostosowane dla pacjenta pediatrycznego, należy użyć AED. Trzeba pamiętać, aby jedną z elektrod umieścić bezpośrednio nad mięśniem sercowym, a drugą na plecach dziecka, tak, by serce znalazło się pomiędzy nimi.

  1. J. Anders, Wytyczne resuscytacji. Podstawowe zabiegi resuscytacyjne u osób dorosłych oraz automatyczna defibrylacja zewnętrzna, Polska Rada Resuscytacji, Kraków 2015, s. 104-121.
  2. B. Rumian, Nagłe zatrzymanie krążenia u pacjenta w miejscu publicznym, „Pielęgniarstwo w Stanach Nagłych” 2017, nr 2, s. 48-56.
  3. AED Steps, “redcross.org” [online], https://www.redcross.org/take-a-class/aed/using-an-aed/aed-steps, [dostęp:] 22.01.2021.
  4. AED 101, “emssafetyservices.com” [online], https://www.emssafetyservices.com/how-to/aed-101/, [dostęp:] 22.01.2021.
  5. How to use an AED – ZOLL Medical, “zoll.com” [online] https://www.zoll.com/resources/how-to-use-an-aed,  [dostęp:] 22.01.2021.
  6. Zasady defibrylacji dzieci, “hsmedical.pl” [online], https://hsmedical.pl/wiedza/zasady-defibrylacji-dzieci, [dostęp:] 22.01.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Tabletki antykoncepcyjne jedno- i dwuskładnikowe – które wybrać? Jaka jest różnica?

    Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najpopularniejszych metod zapobiegania ciąży. Występują głównie w dwóch rodzajach: tabletki jednoskładnikowe, które zawierają wyłącznie progestagen, oraz tabletki dwuskładnikowe – mają w składzie estrogen i progesteron. Które są skuteczniejsze? Jakie mają zalety i wady?

  • Witamina B6 (pirydoksyna) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Witamina B6 jest związkiem, który wzmaga przyswajalność magnezu w organizmie. Bierze udział w wielu procesach metabolicznych, reguluje pracę układu nerwowego, a jej optymalny poziom wpływa na pozytywny nastrój. Pirydoksyna przyczynia się także do powstawania przeciwciał chroniących organizm przed infekcjami. Witamina B6 jest składnikiem zarówno produktów zwierzęcych, jak i roślinnych. Który suplement z wit. B6 wybrać, jaka jest jej optymalna dawka dobowa i jakie są skutki zaburzeń jej ilości w organizmie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Omega-3 – właściwości, źródła, zapotrzebowanie na kwasy tłuszczowe omega-3

    Kwasy tłuszczowe omega-3 zaliczane są do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Nie są wytwarzane w organizmie, dlatego muszą być dostarczane wraz z dietą. Do najważniejszych kwasów omega-3 zalicza się: EPA, DHA i ALA. Kwasy omega-3 zwykle są stosowane w celu prewencji chorób sercowo-naczyniowych.

  • Przeciwdziałanie samobójstwom – gdzie szukać pomocy?

    Samobójstwa stanowią poważny problem zdrowia publicznego na całym świecie, w tym także w Polsce. Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), co roku życie odbiera sobie około 700 tysięcy osób, co oznacza, że co 40 sekund ktoś umiera w wyniku samobójstwa.

  • Jaka jest rola żywienia medycznego w chorobie nowotworowej?

    Optymalnie zbilansowana dieta u osób z chorobą nowotworową zmniejsza ryzyko rozwoju niedożywienia, co z kolei może ograniczać dolegliwości związane z chemio- i radioterapią czy występowanie powikłań pooperacyjnych. Wsparciem dla organizmu może być specjalne żywienie medyczne. Czym jest ten rodzaj żywności? Jakie ma zalety? Kiedy zacząć je stosować?

  • Nowe wytyczne w sprawie przyjmowania witaminy B6. Jak teraz ją dawkować?

    Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności wydał opinię naukową dotyczącą nowego schematu dawkowania witaminy B6. Badania EFSA wpłynęły na decyzję Zespołu ds. Suplementów Diety, o czym poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. Jaka jest obecnie dopuszczalna maksymalna dawka witaminy B6, która może znaleźć się w suplementach diety?

  • Probiotyki i prebiotyki – kiedy je stosować? Czy trzeba to robić cały czas?

    Zgodnie z definicją Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa oraz Światowej Organizacji Zdrowia probiotyki są żywymi mikroorganizmami, które przyjmowane w zalecanej i właściwej dawce przynoszą pozytywne rezultaty dla zdrowia gospodarza. Stosowanie probiotyków jest uznawane za bezpieczne i dobrze tolerowane.

  • Łupież w ciąży – przyczyny. Jak sobie radzić? Czym myć głowę?

    W okresie ciąży następuje szereg zmian w organizmie kobiety, np. zmiany hormonalne czy stres, które mogą prowadzić do pojawienia się łupieżu. Wówczas można rozpocząć samodzielną terapię poprzez stosowanie delikatnych dermokosmetyków o działaniu przeciwłupieżowym lub naturalnych metod, które mogą okazać się skuteczne i wystarczające. Jednak niekiedy pomimo stosowanych preparatów i kuracji przeciwłupieżowych problem nie znika. Należy wtedy skonsultować się z dermatologiem, znaleźć przyczynę choroby i dobrać właściwe leczenie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.