danie z bobu w misce
Maria Brzegowy

Bób – czy jest zdrowy? Właściwości i zastosowania bobu. Dietetyczne przepisy z bobem

Bób należy do nasion roślin strączkowych. Charakteryzuje się delikatnym i łagodnym smakiem, za którym przepadają nawet te osoby, które strączków nie lubią. Do jakich potraw można wykorzystać bób? Dlaczego warto go jeść? Czy nasiona bobu są zdrowe?

Bób – czym jest? 

Bób należy do nasion roślin strączkowych – nieodzownych w diecie wegetarian oraz wegan, jak również osób spożywających dietę „tradycyjną”, mięsną, ale chcących zdrowo urozmaicić swoje codzienne menu. Sam bób znany jest nie tylko w Europie, ale i również w Afryce oraz na Bliskim Wschodzie. Natomiast prawdopodobnie wywodzi się z rejonów basenu Morza Śródziemnego, a na pierwsze wzmianki o nim natrafiono przy okazji studiów okresu neolitu. 

Świeży bób najczęściej możemy dostać w porze letniej – to właśnie wtedy króluje na sklepowych półkach. Bób jest również mrożony i pakowany – bez trudu przygotujemy więc danie na jego bazie również w okresie jesienno-zimowym. 

Wartości odżywcze i właściwości bobu 

Jedną z największych zalet bobu jest wysoka zawartość białka w jego składzie (ok. 7,1 g na 100 g produktu). Składnik ten, jako element budulcowy, jest niezbędny w naszej codziennej diecie. W przypadku wegan, którzy nie spożywają białka pochodzenia zwierzęcego (lub jak w przypadku wegetarian, którzy mogą jeść np. mleko i jego przetwory – ale spożywają tego białka często za mało), nasiona roślin strączkowych będą obowiązkowym punktem w niemalże każdy posiłku.  

Eksperci zalecają spożywanie bobu również także ze względu na niewielką ilość dostarczanych przez niego kilokalorii – duża garść ziaren bobu to ok. 80 kcal.

Roślina ta charakteryzuje się także sporą ilością błonnika pokarmowego (ok. 5,8 g na 100 g), który wpływa na zachowanie prawidłowej perystaltyki jelit. Dodatkowo obecność odpowiedniej ilości włókna pokarmowego w posiłkach sprzyja utrzymaniu sytości przez dłuższy czas, dzięki czemu taki sposób żywienia świetnie sprawdzi się u osób będących na zdrowej diecie redukcyjnej. Ponadto błonnik wpływa na ustabilizowanie poziomu glukozy we krwi oraz zmniejszenie ryzyka rozwoju chorób o charakterze sercowo-naczyniowym.  

Surowy bób posiada niski indeks glikemiczny. Należy jednak uważać na bób ugotowany, którego wartość indeksu wzrasta prawie dwukrotnie. Informacja ta będzie przydatna m.in. dla osób chorujących na insulinoporność albo cukrzycę. 

Powiązane produkty

Bób – jak jeść? Jak i ile go gotować? 

Bób najlepiej wybierać świeży oraz młody. Charakteryzować się będzie on jasnym kolorem i neutralnym smakiem. Przed spożyciem bób należy ugotować. Najpierw przepłukujemy go pod zimną, bieżącą wodą, a następnie wsypujemy do garnka i zalewamy wodą (powinno być jej dwa razy więcej niż ziaren). Opcjonalnie można również dodać w trakcie gotowania odrobinę cukru i/lub szczyptę soli – będzie delikatniejszy w smaku. Bób gotujemy przez około 15–20 minut, do momentu uzyskania miękkości ziaren oraz pomarszczenia ich skórki. Podany czas jest orientacyjny – wszystko zależy od świeżości przygotowywanego bobu oraz od wielkości ziaren. Starszy bób będzie wymagał dłuższego czasu obróbki termicznej. Po ugotowaniu, w zależności od preferencji smakowych, bób można obrać ze skórki lub zjeść go razem z nią. 

Zdrowe przepisy z bobem  

Oto kilka dietetycznych przepisów z bobem:

Sałatka z bobem, pomidorkami koktajlowymi, serem mozzarella oraz prażonymi pestkami słonecznika z dodatkiem orzeszków pinii 

Bób ugotuj w delikatnie posolonej wodzie. Następnie odcedź i obierz ze skórki. W międzyczasie pokrój w kosteczkę ser mozzarella, na suchej patelni przypraż nasiona słonecznika, a pomidorki koktajlowe przekrój na pół. Kalarepę obierz i zetrzyj na tarce. Do głębokiego talerza wsyp mix sałat, posyp obranym bobem, startą kalarepką, połówkami pomidorków, serem mozzarella, pestkami słonecznika i orzeszkami pinii. Przygotuj sos na bazie musztardy, odrobiny syropu klonowego, czosnku, soku z cytryny i oliwy. Pod koniec dopraw solą oraz pieprzem. Polej po sałatce. Można ją także zjeść z kromką pełnoziarnistego pieczywa przypieczonego w tosterze. 

Fit kaszotto z bobem i kawałkami kurczaka 

Bób ugotuj w lekko posolonej wodzie, następnie odcedź i obierz ze skórek. Na patelnię wylej odrobinę oliwy z oliwek, wsyp pokrojoną w kosteczkę cebulkę i chwilkę podsmaż. Następnie dodaj przyprawionego, pokrojonego w kosteczkę kurczaka i smaż przez kilka minut. Po tym czasie wlej wodę lub przygotowany wcześniej bulion i dosyp kaszę jęczmienną pęczak. Następnie dorzuć pokrojoną cukinię i całość duś do momentu uzyskania miękkości. Całość dopraw do smaku, dodaj obrany wcześniej bób i opcjonalnie szpinak. Tak przygotowane kaszotto wyłóż na talerz i posyp szczypiorkiem. 

Zupa krem z bobem i szpinakiem 

Do garnka wlej oliwę z oliwek i pokrojoną w kosteczkę cebulkę, całość chwilę podsmażaj. Dodaj pokrojoną marchewkę, seler i pietruszkę, dolej bulion lub wodę. Po chwili dodaj bób i szpinak. Gotuj do miękkości. Następnie całość zblenduj, podawaj z łyżką jogurtu naturalnego i grzankami z ciemnego pieczywa.  

  1. H. Kunachowicz, B. Przygoda, I. Nadolna, K. Iwanow, Tabele składu i wartości odżywczej żywności, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2017. 
  2. B. Drużyńska, A. Jeżak, Właściwości przeciwutleniające polifenoli zawartych w okrywie nasiennej bobu, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, nr 5 (54) 2007.  
  3. M. Piecyk, E. Worobiej, B. Drużyńska, R. Wołosiak, Strawność skrobi i skład chemiczny nasion bobu (Vicia faba) poddanych obróbce termicznej, "Bromatologia i Chemia Toksykologiczna", XLV, 3 2012.  
  4. M. Jarosz, Dietetyka. Żywność, żywienie w prewencji i leczeniu, Wydawnictwo IŻŻ, Warszawa 2017. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Jak zacząć biegać? ABC biegania dla początkujących

    Bieganie wyszczupla sylwetkę, wzmacnia mięśnie, pozwala na trening w zasadzie w każdych warunkach i okolicznościach. Można biegać zarówno na siłowni (na bieżni), jak i pod gołym niebem. Na początku bieganie wymaga chwili przygotowania i dostosowania swojego organizmu do nowych warunków, jednak w miarę zdobywania doświadczenia i wiedzy staje się codziennym nawykiem. Jak zacząć biegać? O czym pamiętać i na co zwrócić uwagę, aby nie zrobić sobie krzywdy? Zobacz nasz poradnik ABC biegania dla początkujących. 

  • Prawidłowa rozgrzewka przed bieganiem – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć

    W temacie rozgrzewki przed treningiem każdy słyszał niejedno i każdy wie, że wykonywać ją trzeba. Czy jednak za teorią idzie praktyka? Czy wiesz, dlaczego należy wykonywać rozgrzewkę i co możemy dzięki niej zyskać? Ile powinna trwać i czego należy w niej unikać? Na wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

  • Co jeść na redukcji? Dieta dla dziewczyny 75 kg (aktywny tryb życia). Efekty

    Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim każdy z nas chciałby wyglądać jak najlepiej! Bardzo często przed wakacjami decydujemy się na diety redukcyjne, które pozwolą na pozbycie się zbędnych kilogramów i poprawę sylwetki. Jak wygląda taka dieta i co jeść na redukcji przy aktywnym trybie życia?

  • Żele energetyczne – jak używać? Czy są tylko dla sportowców?

    Podczas długotrwałej, zwiększonej aktywności fizycznej, jak udział w maratonie, intensywny trening czy wyścig kolarski, organizm potrzebuje dużej ilości energii, którą czerpie z glukozy i glikogenu. W celu utrzymania wydolności na tym samym poziomie oraz niedopuszczenia do uczucia zmęczenia dobrym rozwiązaniem jest stosowanie żeli energetycznych, które w prosty sposób dostarczają łatwo przyswajalne węglowodany i pozwalają utrzymać cukier na odpowiednim poziomie.

  • E-book "Dieta na obniżenie cholesterolu. Produkty, suplementacja, jadłospis"

    Podwyższony poziom cholesterolu to stan, który może stanowić zagrożenie, prowadząc do rozwoju miażdżycy. Możesz przejąć kontrolę nad swoim profilem lipidowym. Jednym z kluczowych elementów leczenia tego stanu jest zmiana stylu życia. Codzienna aktywność fizyczna czy zaprzestanie palenia tytoniu to nie wszystko. Najważniejsza jest twoja dieta.  

  • Czy trzeba myć banany przed jedzeniem?

    Nie myjesz bananów przed zjedzeniem? Czas to zmienić! Konieczność mycia warzyw i owoców przed spożyciem dla większości konsumentów jest oczywista. Z drobnym wyjątkiem. Żyjemy w przeświadczeniu, że produktów spożywczych, które przed zjedzeniem obiera się ze skóry, np. bananów, myć nie trzeba. Najwyższa pora zmienić dotychczasowe nawyki.

  • Czy można poprawić nastrój dietą?

    Depresja i stany lękowe to obecnie najczęściej występujące schorzenia psychiczne na świecie, których objawy istotnie wpływają na samopoczucie psychofizyczne, codzienne funkcjonowanie oraz ogólną jakość życia. W ostatnich latach ogromnym zainteresowaniem cieszy się wpływ sposobu odżywiania nie tylko na zdrowie fizyczne, lecz także psychiczne. Obecnie dobrze wiadomo, że niedobory żywieniowe mogą zwiększać ryzyko rozwoju depresji i negatywnie wpływać na samopoczucie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij