Krew krwi nierówna: jak rozpoznać tę najlepszą do transfuzji?
Katarzyna Szulik

Krew krwi nierówna: jak rozpoznać tę najlepszą do transfuzji?

Krew jest niezbędna dla ratowania życia. Prace nad stworzeniem jej syntetycznego odpowiednika trwają, jednak jak na razie dawstwo krwi pozostaje podstawowym sposobem jej pozyskiwania. Każdy, kto spełni kryteria zdrowotne może ją oddać, jednak nie każda krew ma identyczne właściwości, takie jak trwałość czy żywotność. Naukowcy z Kanady znaleźli sposób na identyfikację tzw. super-dawców, których krew zachowuje swoje właściwości najdłużej, co decyduje o jej jakości.

Posiadanie wystarczających zapasów krwi odpowiednich grup to jedno – osobną kwestią jest to, czy transfuzja się przyjmie. Komplikacje mogą pojawić się na etapie przechowywania krwi lub jej podawania pacjentom, co wynika także z indywidualnych właściwości każdej z próbek krwi. Niektórzy dawcy produkują krew wyższej jakości od innych – ma to znaczenie z punktu widzenia powodzenia transfuzji. „Lepsza” krew jest w stanie na dłużej zachować prawidłową strukturę i żywotność, co wpływa między innymi na wydłużenie okresu jej przechowywania, a więc dopuszczalności do użytku. By ją przedłużyć konieczne jest przechowywanie krwi w konkretnej temperaturze (zbyt wysoka może sprzyjać namnażaniu się szkodliwych drobnoustrojów) oraz stosowanie antykoagulantów, które zapobiegają powstawaniu skrzepów.

Szacuje się, że każdą próbkę krwi pochodzącej od dawcy i przechowywaną we właściwych warunkach można wykorzystać przez 35 dni od pobrania.

Jak rozpoznać „super-dawców” krwi?

Badacze z University of British Columbia wpadli na sposób, który pozwoli rozpoznać tzw. „super-dawców”. Technologia pozwala ocenić potencjał deformacyjny czerwonych krwinek, który informuje, do jakiego stopnia wspomniane komórki mogą zmieniać kształt podczas transfuzji. To ważna kwestia, ponieważ zmiana struktury krwi może obniżyć jej zdolność do prawidłowej cyrkulacji w krwiobiegu biorcy.

Do oceny tego parametru krwi naukowcy wykorzystali urządzenie bazujące na technologii mikropłynów, które pozwoliło stwierdzić, w jaki sposób struktura krwi ośmiu osób zmieniała się w okresie jej przechowywania. Jak się okazało, dwie próbki wykazały szczególną odporność na deformacje, co może świadczyć o ich wysokiej jakości i stabilności w zmiennych warunkach.

Możliwość wskazania „lepszych” i „gorszych” próbek nie ma na celu selekcji dawców, ale lepsze dopasowanie ich krwi do biorców. Bardziej „stabilna” krew może być lepszym wyborem miedzy innymi dla pacjentów, którzy są bardziej wrażliwi na transfuzję i doświadczają zaburzeń krążenia krwi. Ta wiedza jest też bardzo ważna z punktu widzenia osób, które muszą poddawać się regularnemu przetaczaniu krwi. W ich wypadku im lepsza jest jakość krwi, tym większa szansa na zachowanie ich zdrowia w dobrej kondycji, bez obaw np., o niedotlenienie wynikające z trudności w transporcie tlenu przez komórki. Deformacja komórek prowadząca do zmiany ich kształtu może sprawić, że nie przedostaną się przez część naczyń krwionośnych, co grozi niedostatecznym transporterem tlenu do komórek i tkanek. Naukowcy z Kanady jako pierwsi odkryli sposób na analizę krwi właśnie pod tym kątem.

Zmodyfikowana hemoglobina rozwiązaniem na większą ilość krwi do transfuzji?

W poszukiwaniu sposobów na zwiększenie ilości krwi do transfuzji, naukowcy z Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego zaproponowali w 2017 roku jej zamiennik bazujący na hemoglobinie. Badanie in vitro pokazało, że zmodyfikowana hemoglobina była w stanie transportować tlen ze skutecznością równą krwi. Wcześniej naukowcy chcieli używać do tego celu sztucznej hemoglobiny, która jednak z czasem przekształcała się w methemoglobinę niezdolną do wiązania i transportu tlenu. Naukowcy zastosowali więc alternatywną strategię, polegającą na otoczeniu komórek hemoglobiny materiałem zwanym polidopaminą. Ta strategia okazała się strzałem w dziesiątkę i dała dobre wyniki w testach in vitro. Kolejne pokażą, czy zmodyfikowana hemoglobina może stanowić bazę substytutów krwi. 

  1. E. Islamzada, K. Matthews, Q. G,  A. T. Santoso, S. P. Duffy, M. D. Scott, H. Ma, Deformability based sorting of stored red blood cells reveals donor-dependent aging curves, “Lab Chip”, nr 20 2020, DOI: https://doi.org/10.1039/C9LC01058K.
  2. R. Funnell, This new device can identify "super donors" for better blood transfusions, "iflscience.com" [online], https://www.iflscience.com/health-and-medicine/this-new-device-can-identify-super-donors-for-better-blood-transfusions/, [dostęp:] 11.02.2020.
  3. Q. Wang, R. Zhang, M. Lu, G. You, Y. Wang, G. Chen, C. Zhao, Z. Wang, X. Song, Y. Wu, L. Zhao, H.Zhou, Bioinspired polydopamine-coated hemoglobin as potential oxygen carrier with antioxidant properties, “Biomacromolecules”, nr 18 (4) 2017, DOI: 10.1021/acs.biomac.7b00077.
  4. American Chemical Society, Making artificial blood for transfusions, “sciencedaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2017/04/170419100831.htm, [dostęp:] 11.02.2020.

Powiązane produkty

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Ospa wietrzna u dorosłych i dzieci – objawy ospy wietrznej, przebieg choroby, powikłania, szczepionka

    Ospa wietrzna, nazywana potocznie wiatrówką, jest wysoce zakaźną chorobą o etiologii wirusowej. Wywoływana jest przez wirusa Varicella-zoster virus (VZV), który jest identyczny z wirusem półpaśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Jak rozpoznać chorobę, ile trwa, jak ją leczyć i jakie mogą być powikłania ospy?

  • Marihuana medyczna – na czym polega leczenie konopiami?

    U schyłku okresu PRL, w 1985 roku, wprowadzono przepisy karne, które zakazały używania w Polsce marihuany. Kontrowersje wywoływał pogląd, że wykorzystanie tej substancji do celów medycznych stało się również niedostępne, a wręcz karalne. Dopiero po 32 latach (w 2017 roku) stworzono przepisy, które formalnie zezwoliły na legalne wprowadzanie marihuany do obrotu jako surowca farmaceutycznego, a także na zastosowanie jej w leczeniu i łagodzeniu objawów towarzyszących określonym chorobom. Co warto wiedzieć o marihuanie medycznej?

  • Najlepszy krem na oparzenia – alantoina? Jakie ma właściwości?

    Alantoina ze względu na silne działanie regeneracyjne, nawilżające oraz łagodzące wykorzystywana jest w licznych produktach kosmetycznych. Obecnie w przemyśle kosmetycznym stosuje się głównie alantoinę pochodzenia syntetycznego. Jest częstym składnikiem produktów do pielęgnacji skóry bardzo wrażliwej, w tym skóry niemowląt i dzieci. Występuje w balsamach, kremach do ciała oraz emulsjach do kąpieli. Preparaty z jej dodatkiem wykazują działanie regenerujące i łagodzące podrażnienia.

  • Szczepionka na grypę – kto i kiedy powinien się zaszczepić? Którą szczepionkę wybrać?

    W zależności od sezonu epidemicznego w Polsce liczba zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę osiąga od kilkuset tysięcy do nawet kilku milionów. Zazwyczaj największą liczbę zachorowań odnotowuje się pomiędzy styczniem a marcem. W zależności od grupy osób szczepionych i sezonu grypowego szczepionki na grypę chronią przed infekcją grypową ok. 40–70% zaszczepionych osób oraz zabezpieczają w znacznym stopniu przed powikłaniami pogrypowymi.

  • Silikony w kosmetykach – czy są bezpieczne?

    Silikony to składniki zaliczające się do tych niesłusznie uznawanych za niebezpieczne. Przybliżamy fakty i obalamy mity z nimi związane. Podpowiadamy: jakie właściwości mają silikony? W których kosmetykach znajdziemy silikony? Czy są bezpieczne? Dla kogo kosmetyki z silikonami są wskazane, a kto powinien od nich stronić?

  • Kolagen w proszku – czym jest i jak stosować?

    https://www.doz.pl/czytelnia/a17707-Najmocniejszy_kolagen_do_picia__jaki_jest_najlepiej_przyswajalnyKolagen w proszku jest jedną z postaci suplementów diety zawierających hydrolizowany kolagen. Peptydy kolagenowe naturalnie występują w organizmie człowieka – w skórze, kościach, ścięgnach i tkankach łącznych. Kolagen pozyskiwany jest najczęściej ze źródeł zwierzęcych: skóry, kości, tkanek krów, świń, ryb. W procesie hydrolizy kolagen jest rozkładany do mniejszych peptydów, które są łatwiej wchłaniane i przyswajane przez organizm. Kolagen w proszku stanowi suplement diety rekomendowany zazwyczaj w celu poprawy stanu skóry, włosów, paznokci, stawów i kości.

  • Nadmiar antyoksydantów wywołuje raka?

    Nowe badanie wykazało, że przeciwutleniacze, takie jak witaminy C i E, aktywują mechanizm stymulujący wzrost nowych naczyń krwionośnych w guzach nowotworowych, pomagając im rosnąć i dawać przerzuty. Naukowcy twierdzą, że ich odkrycia podkreślają potencjalne ryzyko przyjmowania suplementów przeciwutleniających wtedy, gdy nie są one potrzebne.

  • Jeden zastrzyk zamiast chemioterapii – nowa metoda leczenia raka

    Pierwszymi pacjentami na świecie, którzy skorzystają z terapii onkologicznej w formie zastrzyku, będą Anglicy. Jest to alternatywa dla klasycznego wlewu wykorzystywanego w leczeniu nowotworów. Na czym polega ten rodzaj leczenia? Czy pacjenci w Polsce także będą mogli uczestniczyć w takiej terapii?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij