Szansa na nową terapię choroby Parkinsona
Katarzyna Szulik

Szansa na nową terapię choroby Parkinsona

6 milionów chorych na świecie, około 80 tysięcy w Polsce i wzrost ich liczby w tempie do 8 tysięcy rocznie. Parkinson zbiera żniwo, a skutecznych metod leczenia brakuje, dlatego naukowcy nieustannie poszukują kolejnych. Badacze z Uniwersytetu w Sussex odkryli nową, nieinwazyjną terapię schorzenia, która uderzając w komórki mózgowe jest w stanie wpłynąć na funkcjonowanie dwóch dużych systemów nerwowych związanych z rozwojem choroby.

Punktem wyjścia do wspomnianych badań była odkryta w 2015 roku terapia genowa mająca wpływać na tzw. neurony cholinergiczne, które wraz z postępem choroby ulegają uszkodzeniu. Odkrycie naukowców z University of Sussex wskazuje, że dla schorzenia kluczowe są także neurony dopaminergiczne, sprzężone z cholinergicznymi. Zaproponowana przez nich terapia uderza w oba typy neuronów, by w ten sposób móc skuteczniej walczyć z chorobą.

Podwójne uderzenie w neurony

Zgodnie z nazwą, neurony dopaminergiczne produkują dopaminę, jednak zaatakowane przez chorobę Parkinsona zaczynają obumierać, co powoduje m.in. trudności z poruszaniem się. W badaniu na myszach okazało się, że uderzenie w neurony cholinergiczne wywiera wpływ również na neurony odpowiedzialne za wydzielanie dopaminy, hamując proces ich degeneracji, a co za tym idzie skutki schorzenia Parkinsona. Ten fakt był widoczny dzięki zastosowaniu technologii obrazowania mózgowego, która jasno pokazała związek między dwoma rodzajami nerwów.

Zróżnicowane metody leczenia Parkinsona

Stymulacja obu typów nerwów u zwierząt przyniosła całkowite wyleczenie z choroby, włącznie z eliminacją jej nawet najmniejszych przejawów fizycznych. Wspomniana terapia genowa polegała na wprowadzeniu do organizmów myszy chorych na Parkinsona niegroźnego wirusa, który zmodyfikował genom neuronów cholinergicznych. Następnie zwierzęta otrzymały lek aktywizujący stymulację neuronów, co w konsekwencji spowodowało ustąpienie objawów choroby. Do zalet tej terapii należy jej niska inwazyjność połączona z wysoką skutecznością. Obecnie dostępne leczenie często wymaga zmiany po kilku latach, ponieważ organizm chorego uodparnia się na terapię, której dodatkowo towarzyszy wiele skutków ubocznych.

Wśród metod leczenia Parkinsona znajduje się także głęboka stymulacja mózgu odbywająca się za pomocą przytwierdzonych do niego elektrod. Bywa skuteczna, jednak nie w każdym przypadku, a do tego jest to pełnoprawna operacja chirurgiczna wymagająca m.in. zrobienia otworu w czaszce w celu przedostania się do mózgu. Mowa więc o zabiegu na wysokim poziomie inwazyjności, do którego nie kwalifikują się wszyscy pacjenci. Do operacji tego typu najczęściej dochodzi u osób, którym nie pomogła konwencjonalna farmakoterapia lub znajdują się w bardzo późnym stadium choroby, a standardowe leczenie jest nieskuteczne. Minusem głębokiej stymulacji mózgu z pomocą elektrod jest fakt, że sygnały elektryczne docierają nie tylko do nerwów bezpośrednio zaatakowanych przez chorobę, ale również do innych, co stwarza zagrożenie powikłań. 

Powiązane produkty

Podstępna choroba neurodegeneracyjna

Parkinson jest chorobą neurodegeneracyjną, a więc prowadzącą do obumierania komórek w ośrodkowym układzie nerwowym, wpływając przede wszystkim na upośledzenie ruchowe, nie tylko narządów ruchu, takich jak kończyny, ale także trudności z utrzymaniem równowagi. Chorzy doświadczają ogólnego spowolnienia ruchów, drżenia kończyn i sztywności mięśni, które w skrajnych wypadkach mogą całkowicie uniemożliwić normalne funkcjonowanie. 

Najbardziej narażeni na pojawienie się schorzenia są mężczyźni między 50. a 60. rokiem życia, kobiety chorują nieco rzadziej, a przypadki pojawienia się schorzenia przed 40. rokiem życia są niezwykle rzadkie. Choroba rozwija się długo i w początkowych stadiach daje niespecyficzne objawy, które łatwo pomylić np. z reumatyzmem, ale też po prostu z osłabieniem związanym z wiekiem. Niepokój zazwyczaj zaczynają wzbudzać zaburzenia równowagi, trudności ze wstawaniem lub nasilenie drżenia rąk, uniemożliwiające trzymanie przedmiotów.

  1. University of Sussex, Possible Parkinson's treatment successfully targets two major nerve systems, "eurekalert.org" [online], https://www.eurekalert.org/pub_releases/2020-01/uos-ppt012120.php, [dostęp:] 27.01.2020.
  2. P. K. Sharma, L. Wells, G. Rizzo, J. L. Elson, J. Passchier, E. A. Rabiner, R. N. Gunn, D. T. Dexter, I. S. Pienaar, DREADD Activation of pedunculopontine cholinergic neurons reveres motor deficits and restores striatal dopamine signaling in parkinsonian rats, „Neurotherapeutics”, 2020, DOI: https://doi.org/10.1007/s13311-019-00830-4

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Ospa wietrzna u dorosłych i dzieci – objawy ospy wietrznej, przebieg choroby, powikłania, szczepionka

    Ospa wietrzna, nazywana potocznie wiatrówką, jest wysoce zakaźną chorobą o etiologii wirusowej. Wywoływana jest przez wirusa Varicella-zoster virus (VZV), który jest identyczny z wirusem półpaśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Jak rozpoznać chorobę, ile trwa, jak ją leczyć i jakie mogą być powikłania ospy?

  • Rwa kulszowa (ischialgia). Przyczyny, objawy i leczenie.

    Rwa kulszowa jest schorzeniem zaliczanym do tzw. „zespołów korzeniowych”, jej przyczyną jest podrażnienie lub uszkodzenie korzeni nerwów rdzeniowych lub nerwu korzeniowego. Głównym objawem ischialgii jest ból dolnej części pleców promieniujący od okolicy lędźwiowo–krzyżowej do pośladka, a także dalej wzdłuż kończyny dolnej, sięgając nawet do stopy. Leczenie  obejmuje łagodzenie objawów bólowych przy pomocy metod farmakologicznych oraz zabiegów fizjoterapeutycznych. 

  • Marihuana medyczna – na czym polega leczenie konopiami?

    U schyłku okresu PRL, w 1985 roku, wprowadzono przepisy karne, które zakazały używania w Polsce marihuany. Kontrowersje wywoływał pogląd, że wykorzystanie tej substancji do celów medycznych stało się również niedostępne, a wręcz karalne. Dopiero po 32 latach (w 2017 roku) stworzono przepisy, które formalnie zezwoliły na legalne wprowadzanie marihuany do obrotu jako surowca farmaceutycznego, a także na zastosowanie jej w leczeniu i łagodzeniu objawów towarzyszących określonym chorobom. Co warto wiedzieć o marihuanie medycznej?

  • Szczepionka na grypę – kto i kiedy powinien się zaszczepić? Którą szczepionkę wybrać?

    W zależności od sezonu epidemicznego w Polsce liczba zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę osiąga od kilkuset tysięcy do nawet kilku milionów. Zazwyczaj największą liczbę zachorowań odnotowuje się pomiędzy styczniem a marcem. W zależności od grupy osób szczepionych i sezonu grypowego szczepionki na grypę chronią przed infekcją grypową ok. 40–70% zaszczepionych osób oraz zabezpieczają w znacznym stopniu przed powikłaniami pogrypowymi.

  • Silikony w kosmetykach – czy są bezpieczne?

    Silikony to składniki zaliczające się do tych niesłusznie uznawanych za niebezpieczne. Przybliżamy fakty i obalamy mity z nimi związane. Podpowiadamy: jakie właściwości mają silikony? W których kosmetykach znajdziemy silikony? Czy są bezpieczne? Dla kogo kosmetyki z silikonami są wskazane, a kto powinien od nich stronić?

  • Kolagen w proszku – czym jest i jak stosować?

    https://www.doz.pl/czytelnia/a17707-Najmocniejszy_kolagen_do_picia__jaki_jest_najlepiej_przyswajalnyKolagen w proszku jest jedną z postaci suplementów diety zawierających hydrolizowany kolagen. Peptydy kolagenowe naturalnie występują w organizmie człowieka – w skórze, kościach, ścięgnach i tkankach łącznych. Kolagen pozyskiwany jest najczęściej ze źródeł zwierzęcych: skóry, kości, tkanek krów, świń, ryb. W procesie hydrolizy kolagen jest rozkładany do mniejszych peptydów, które są łatwiej wchłaniane i przyswajane przez organizm. Kolagen w proszku stanowi suplement diety rekomendowany zazwyczaj w celu poprawy stanu skóry, włosów, paznokci, stawów i kości.

  • Nadmiar antyoksydantów wywołuje raka?

    Nowe badanie wykazało, że przeciwutleniacze, takie jak witaminy C i E, aktywują mechanizm stymulujący wzrost nowych naczyń krwionośnych w guzach nowotworowych, pomagając im rosnąć i dawać przerzuty. Naukowcy twierdzą, że ich odkrycia podkreślają potencjalne ryzyko przyjmowania suplementów przeciwutleniających wtedy, gdy nie są one potrzebne.

  • Jeden zastrzyk zamiast chemioterapii – nowa metoda leczenia raka

    Pierwszymi pacjentami na świecie, którzy skorzystają z terapii onkologicznej w formie zastrzyku, będą Anglicy. Jest to alternatywa dla klasycznego wlewu wykorzystywanego w leczeniu nowotworów. Na czym polega ten rodzaj leczenia? Czy pacjenci w Polsce także będą mogli uczestniczyć w takiej terapii?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij