Szansa na nową terapię choroby Parkinsona
Katarzyna Szulik

Szansa na nową terapię choroby Parkinsona

6 milionów chorych na świecie, około 80 tysięcy w Polsce i wzrost ich liczby w tempie do 8 tysięcy rocznie. Parkinson zbiera żniwo, a skutecznych metod leczenia brakuje, dlatego naukowcy nieustannie poszukują kolejnych. Badacze z Uniwersytetu w Sussex odkryli nową, nieinwazyjną terapię schorzenia, która uderzając w komórki mózgowe jest w stanie wpłynąć na funkcjonowanie dwóch dużych systemów nerwowych związanych z rozwojem choroby.

Punktem wyjścia do wspomnianych badań była odkryta w 2015 roku terapia genowa mająca wpływać na tzw. neurony cholinergiczne, które wraz z postępem choroby ulegają uszkodzeniu. Odkrycie naukowców z University of Sussex wskazuje, że dla schorzenia kluczowe są także neurony dopaminergiczne, sprzężone z cholinergicznymi. Zaproponowana przez nich terapia uderza w oba typy neuronów, by w ten sposób móc skuteczniej walczyć z chorobą.

Podwójne uderzenie w neurony

Zgodnie z nazwą, neurony dopaminergiczne produkują dopaminę, jednak zaatakowane przez chorobę Parkinsona zaczynają obumierać, co powoduje m.in. trudności z poruszaniem się. W badaniu na myszach okazało się, że uderzenie w neurony cholinergiczne wywiera wpływ również na neurony odpowiedzialne za wydzielanie dopaminy, hamując proces ich degeneracji, a co za tym idzie skutki schorzenia Parkinsona. Ten fakt był widoczny dzięki zastosowaniu technologii obrazowania mózgowego, która jasno pokazała związek między dwoma rodzajami nerwów.

Zróżnicowane metody leczenia Parkinsona

Stymulacja obu typów nerwów u zwierząt przyniosła całkowite wyleczenie z choroby, włącznie z eliminacją jej nawet najmniejszych przejawów fizycznych. Wspomniana terapia genowa polegała na wprowadzeniu do organizmów myszy chorych na Parkinsona niegroźnego wirusa, który zmodyfikował genom neuronów cholinergicznych. Następnie zwierzęta otrzymały lek aktywizujący stymulację neuronów, co w konsekwencji spowodowało ustąpienie objawów choroby. Do zalet tej terapii należy jej niska inwazyjność połączona z wysoką skutecznością. Obecnie dostępne leczenie często wymaga zmiany po kilku latach, ponieważ organizm chorego uodparnia się na terapię, której dodatkowo towarzyszy wiele skutków ubocznych.

Wśród metod leczenia Parkinsona znajduje się także głęboka stymulacja mózgu odbywająca się za pomocą przytwierdzonych do niego elektrod. Bywa skuteczna, jednak nie w każdym przypadku, a do tego jest to pełnoprawna operacja chirurgiczna wymagająca m.in. zrobienia otworu w czaszce w celu przedostania się do mózgu. Mowa więc o zabiegu na wysokim poziomie inwazyjności, do którego nie kwalifikują się wszyscy pacjenci. Do operacji tego typu najczęściej dochodzi u osób, którym nie pomogła konwencjonalna farmakoterapia lub znajdują się w bardzo późnym stadium choroby, a standardowe leczenie jest nieskuteczne. Minusem głębokiej stymulacji mózgu z pomocą elektrod jest fakt, że sygnały elektryczne docierają nie tylko do nerwów bezpośrednio zaatakowanych przez chorobę, ale również do innych, co stwarza zagrożenie powikłań. 

Powiązane produkty

Podstępna choroba neurodegeneracyjna

Parkinson jest chorobą neurodegeneracyjną, a więc prowadzącą do obumierania komórek w ośrodkowym układzie nerwowym, wpływając przede wszystkim na upośledzenie ruchowe, nie tylko narządów ruchu, takich jak kończyny, ale także trudności z utrzymaniem równowagi. Chorzy doświadczają ogólnego spowolnienia ruchów, drżenia kończyn i sztywności mięśni, które w skrajnych wypadkach mogą całkowicie uniemożliwić normalne funkcjonowanie. 

Najbardziej narażeni na pojawienie się schorzenia są mężczyźni między 50. a 60. rokiem życia, kobiety chorują nieco rzadziej, a przypadki pojawienia się schorzenia przed 40. rokiem życia są niezwykle rzadkie. Choroba rozwija się długo i w początkowych stadiach daje niespecyficzne objawy, które łatwo pomylić np. z reumatyzmem, ale też po prostu z osłabieniem związanym z wiekiem. Niepokój zazwyczaj zaczynają wzbudzać zaburzenia równowagi, trudności ze wstawaniem lub nasilenie drżenia rąk, uniemożliwiające trzymanie przedmiotów.

  1. University of Sussex, Possible Parkinson's treatment successfully targets two major nerve systems, "eurekalert.org" [online], https://www.eurekalert.org/pub_releases/2020-01/uos-ppt012120.php, [dostęp:] 27.01.2020.
  2. P. K. Sharma, L. Wells, G. Rizzo, J. L. Elson, J. Passchier, E. A. Rabiner, R. N. Gunn, D. T. Dexter, I. S. Pienaar, DREADD Activation of pedunculopontine cholinergic neurons reveres motor deficits and restores striatal dopamine signaling in parkinsonian rats, „Neurotherapeutics”, 2020, DOI: https://doi.org/10.1007/s13311-019-00830-4

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak poprawnie suplementować witaminę D?

    Witamina D3 odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu, a jej prawidłowy poziom jest niezbędny dla zachowania zdrowia. Witamina D3 jest przede wszystkim znana z regulowania poziomu wapnia i fosforu, co warunkuje zachowanie zdrowych kości oraz zapobiega osteoporozie i krzywicy. Jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego, krążenia i zachowania zdrowia psychicznego. Może być również pomocna w terapiach chorób skórnych. Pomimo że witamina D może być wytwarzana naturalnie w organizmie ludzkim poprzez syntezę skórną, często okazuje się to niewystarczające – wówczas należy rozpocząć jej suplementację.

  • Tabletki antykoncepcyjne jedno- i dwuskładnikowe – które wybrać? Jaka jest różnica?

    Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najpopularniejszych metod zapobiegania ciąży. Występują głównie w dwóch rodzajach: tabletki jednoskładnikowe, które zawierają wyłącznie progestagen, oraz tabletki dwuskładnikowe – mają w składzie estrogen i progesteron. Które są skuteczniejsze? Jakie mają zalety i wady?

  • Omega-3 – właściwości, źródła, zapotrzebowanie na kwasy tłuszczowe omega-3

    Kwasy tłuszczowe omega-3 zaliczane są do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Nie są wytwarzane w organizmie, dlatego muszą być dostarczane wraz z dietą. Do najważniejszych kwasów omega-3 zalicza się: EPA, DHA i ALA. Kwasy omega-3 zwykle są stosowane w celu prewencji chorób sercowo-naczyniowych.

  • Przeciwdziałanie samobójstwom – gdzie szukać pomocy?

    Samobójstwa stanowią poważny problem zdrowia publicznego na całym świecie, w tym także w Polsce. Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), co roku życie odbiera sobie około 700 tysięcy osób, co oznacza, że co 40 sekund ktoś umiera w wyniku samobójstwa.

  • Jaka jest rola żywienia medycznego w chorobie nowotworowej?

    Optymalnie zbilansowana dieta u osób z chorobą nowotworową zmniejsza ryzyko rozwoju niedożywienia, co z kolei może ograniczać dolegliwości związane z chemio- i radioterapią czy występowanie powikłań pooperacyjnych. Wsparciem dla organizmu może być specjalne żywienie medyczne. Czym jest ten rodzaj żywności? Jakie ma zalety? Kiedy zacząć je stosować?

  • Nowe wytyczne w sprawie przyjmowania witaminy B6. Jak teraz ją dawkować?

    Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności wydał opinię naukową dotyczącą nowego schematu dawkowania witaminy B6. Badania EFSA wpłynęły na decyzję Zespołu ds. Suplementów Diety, o czym poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. Jaka jest obecnie dopuszczalna maksymalna dawka witaminy B6, która może znaleźć się w suplementach diety?

  • Probiotyki i prebiotyki – kiedy je stosować? Czy trzeba to robić cały czas?

    Zgodnie z definicją Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa oraz Światowej Organizacji Zdrowia probiotyki są żywymi mikroorganizmami, które przyjmowane w zalecanej i właściwej dawce przynoszą pozytywne rezultaty dla zdrowia gospodarza. Stosowanie probiotyków jest uznawane za bezpieczne i dobrze tolerowane.

  • Łupież w ciąży – przyczyny. Jak sobie radzić? Czym myć głowę?

    W okresie ciąży następuje szereg zmian w organizmie kobiety, np. zmiany hormonalne czy stres, które mogą prowadzić do pojawienia się łupieżu. Wówczas można rozpocząć samodzielną terapię poprzez stosowanie delikatnych dermokosmetyków o działaniu przeciwłupieżowym lub naturalnych metod, które mogą okazać się skuteczne i wystarczające. Jednak niekiedy pomimo stosowanych preparatów i kuracji przeciwłupieżowych problem nie znika. Należy wtedy skonsultować się z dermatologiem, znaleźć przyczynę choroby i dobrać właściwe leczenie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.