Nowy sposób na walkę z alergią na orzeszki ziemne
Katarzyna Szulik

Nowy sposób na walkę z alergią na orzeszki ziemne

Alergia na orzeszki ziemne należy do najbardziej dotkliwych i niebezpiecznych uczuleń na żywność znanych medycynie. Spożycie orzeszków ziemnych przez osoby z alergią może doprowadzić nawet do śmierci. Z tego względu uczuleni na orzeszki muszą stale przyjmować leki. Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda pracują nad lekiem w formie zastrzyku, który byłby w stanie hamować alergię przez co najmniej dwa tygodnie. 

Skuteczność leku jak na razie została potwierdzona w niewielki badaniu klinicznym, w którym uczestniczyło 15 osób. 11 z nich było w stanie zjeść niewielką ilość protein orzechowych bez reakcji alergicznej (odpowiednik jednego orzeszka) w dwa tygodnie po przyjęciu zastrzyku. To ważne, ponieważ u osób z uczuleniem na ten składnik reakcja alergiczna może wystąpić nawet po zjedzeniu śladowych ilości orzechów ziemnych. Z kolei po 45 dniach od podania na ponowne zjedzenie orzeszków zdecydowało się 7 osób, a u 4 z nich nie wystąpiły żadne symptomy reakcji alergicznej.  

Skuteczny lek na niebezpieczną alergię

Wspomniany lek zawiera przeciwciało, etokimab, który wprowadzony do organizmu działa bezpośrednio na czynniki uczulające w orzeszkach ziemnych.  Pierwsze testy wykazały, że jest on nie tylko skuteczny, ale też bezpieczny, niemniej potwierdzenie tych obserwacji wymaga dalszych badań. Badania krwi pobranej od uczestników eksperymentu wykazały mniejszą obecność przeciwciał immunoglobuliny E, charakterystycznych dla osób uczulonych, co sugeruje, że przyjmowanie leków  z etokimabem jest w  stanie zmodyfikować profil immunologiczny alergika w sposób, który umożliwia złagodzenie lub wręcz wyłączenie reakcji alergicznej organizmu.

Zdaniem naukowców obiecujące wyniki w przypadku orzeszków ziemnych dają szansę na wykorzystanie tego samego leku również w innych alergiach pokarmowych. 

To istotna informacja dla chorych, ponieważ doustne przyjmowanie preparatów antyhistaminowych ma wiele słabych punktów. Przede wszystkim wiąże się z koniecznością zjadania określonej ilości produktów wywołujących uczulenie podczas terapii, by wypracować odporność. Ten proces może trwać od 6 miesięcy do nawet roku, a w tym czasie cały czas istnieje ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej. 

Czym jest wstrząs anafilaktyczny?

Autorzy badania szacują, że na alergie różnego typu cierpi średnio 8 proc. dzieci i 11 proc. dorosłych, natomiast alergia na orzeszki ziemne dotyka nawet 3 proc. populacji. Co więcej, zgodnie z badaniami 4 na 7 zgonów z powodu alergii pokarmowej powoduję właśnie uczulenie na orzeszki ziemne. Reakcja alergiczna może pojawić się nawet po zaledwie kilku sekundach. Dochodzi do niej w wyniku gwałtownej odpowiedzi organizmu na alergen, który dla osób bez uczulenia nie stanowi żadnego zagrożenia. Skrajną postacią reakcji alergicznej jest wstrząs anafilaktyczny, który jest realnym zagrożeniem życia. Wystąpienie tej reakcji może wiązać się z gwałtownym obniżeniem ciśnienia tętniczego  oraz obrzękiem tkanek gardła, co może spowodować zamknięcie krtani i niemożność oddychania. Alergia na orzeszki ziemne znajduje się w gronie tych, które najczęściej wywołują wstrząs anafilaktyczny, obok leków i jadów pszczoły lub osy. 

W razie wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego choremu niezwłocznie trzeba podać adrenalinę. Bardzo ważne jest, by zrobić to jak najszybciej, nie czekając na przyjazd karetki.

Podanie adrenaliny zmniejsza obrzęk tkanek, podnosi ciśnienie i zmniejsza wydzielanie substancji zapalnych, pozwalając odwrócić skutki wstrząsu. Lek podaje się domięśniowo w udo – docelowo powinien to zrobić sam uczulony, ewentualnie inna osoba przeszkolona w tym kierunku. 

Powiązane produkty

Terapia „klin klinem”

Nad nową terapią dla uczulonych na orzeszki ziemne pracuje wielu naukowców. W 2018 r. wyniki swoich badań w tym kierunku przedstawili pracownicy University College London i Evelina Children’s Hospital w Wielkiej Brytanii. Udało im się stworzyć terapię uodparniającą na alergen, kierowaną przede wszystkim do dzieci. Ich plan był prosty – podawali uczulonym dzieciom ekstrakt z orzeszków ziemnych, stopniowo zwiększając jego ilość przez okres 6 miesięcy. Jak się okazało, po zakończeniu eksperymentu aż 60 proc. dzieci, które wcześniej nie mogły zjeść nawet orzechowego okruszka, było w stanie spożyć nawet dwa całe orzechy bez wystąpienia reakcji alergicznej. Jeśli skuteczność terapii potwierdzi się na większej próbie badanych (ta wyniosła niecałe 500 w wieku od 4 do 17 lat), terapia mogłaby ułatwić codzienne funkcjonowanie milionom alergików.

  1. S. Chinthrajah, S. Cao, Ch. Liu i in., Phase 2a randomized, placebo-controlled study of anti–IL-33 in peanut allergy, Published November 14, 2019, CI Insight. 2019;4(22):e131347 doi: 0.1172/jci.insight.131347.
  2. C. Paddock, New injection halts peanut allergy for at least 2 weeks, "medicalnewstoday.com" [online], https://www.medicalnewstoday.com/articles/327047.php#1, [dostęp:] 21.11.2019 r.
  3. M. Świerczyńska–Krępa, Wstrząs anafilaktyczny (anafilaksja) "mp.pl" [online], https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/choroby/59318,wstrzas-anafilaktyczny-anafilaksja, [dostęp:] 21.11.2019 r.
  4. K. Aplecionek, Masz alergię na orzeszki ziemne? Lekarze znaleźli rozwiązanie! "zdrowie.radiozet.pl" [online], https://zdrowie.radiozet.pl/Choroby/Alergie/Masz-alergie-na-orzeszki-ziemne-Lekarze-znalezli-rozwiazanie, [dostęp:] 21.11.2019 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Tabletki antykoncepcyjne jedno- i dwuskładnikowe – które wybrać? Jaka jest różnica?

    Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najpopularniejszych metod zapobiegania ciąży. Występują głównie w dwóch rodzajach: tabletki jednoskładnikowe, które zawierają wyłącznie progestagen, oraz tabletki dwuskładnikowe – mają w składzie estrogen i progesteron. Które są skuteczniejsze? Jakie mają zalety i wady?

  • Witamina B6 (pirydoksyna) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Witamina B6 jest związkiem, który wzmaga przyswajalność magnezu w organizmie. Bierze udział w wielu procesach metabolicznych, reguluje pracę układu nerwowego, a jej optymalny poziom wpływa na pozytywny nastrój. Pirydoksyna przyczynia się także do powstawania przeciwciał chroniących organizm przed infekcjami. Witamina B6 jest składnikiem zarówno produktów zwierzęcych, jak i roślinnych. Który suplement z wit. B6 wybrać, jaka jest jej optymalna dawka dobowa i jakie są skutki zaburzeń jej ilości w organizmie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Omega-3 – właściwości, źródła, zapotrzebowanie na kwasy tłuszczowe omega-3

    Kwasy tłuszczowe omega-3 zaliczane są do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Nie są wytwarzane w organizmie, dlatego muszą być dostarczane wraz z dietą. Do najważniejszych kwasów omega-3 zalicza się: EPA, DHA i ALA. Kwasy omega-3 zwykle są stosowane w celu prewencji chorób sercowo-naczyniowych.

  • Przeciwdziałanie samobójstwom – gdzie szukać pomocy?

    Samobójstwa stanowią poważny problem zdrowia publicznego na całym świecie, w tym także w Polsce. Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), co roku życie odbiera sobie około 700 tysięcy osób, co oznacza, że co 40 sekund ktoś umiera w wyniku samobójstwa.

  • Jaka jest rola żywienia medycznego w chorobie nowotworowej?

    Optymalnie zbilansowana dieta u osób z chorobą nowotworową zmniejsza ryzyko rozwoju niedożywienia, co z kolei może ograniczać dolegliwości związane z chemio- i radioterapią czy występowanie powikłań pooperacyjnych. Wsparciem dla organizmu może być specjalne żywienie medyczne. Czym jest ten rodzaj żywności? Jakie ma zalety? Kiedy zacząć je stosować?

  • Nowe wytyczne w sprawie przyjmowania witaminy B6. Jak teraz ją dawkować?

    Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności wydał opinię naukową dotyczącą nowego schematu dawkowania witaminy B6. Badania EFSA wpłynęły na decyzję Zespołu ds. Suplementów Diety, o czym poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. Jaka jest obecnie dopuszczalna maksymalna dawka witaminy B6, która może znaleźć się w suplementach diety?

  • Probiotyki i prebiotyki – kiedy je stosować? Czy trzeba to robić cały czas?

    Zgodnie z definicją Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa oraz Światowej Organizacji Zdrowia probiotyki są żywymi mikroorganizmami, które przyjmowane w zalecanej i właściwej dawce przynoszą pozytywne rezultaty dla zdrowia gospodarza. Stosowanie probiotyków jest uznawane za bezpieczne i dobrze tolerowane.

  • Łupież w ciąży – przyczyny. Jak sobie radzić? Czym myć głowę?

    W okresie ciąży następuje szereg zmian w organizmie kobiety, np. zmiany hormonalne czy stres, które mogą prowadzić do pojawienia się łupieżu. Wówczas można rozpocząć samodzielną terapię poprzez stosowanie delikatnych dermokosmetyków o działaniu przeciwłupieżowym lub naturalnych metod, które mogą okazać się skuteczne i wystarczające. Jednak niekiedy pomimo stosowanych preparatów i kuracji przeciwłupieżowych problem nie znika. Należy wtedy skonsultować się z dermatologiem, znaleźć przyczynę choroby i dobrać właściwe leczenie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.