Bóle głowy i pleców są ze sobą powiązane
Katarzyna Szulik

Bóle głowy i pleców są ze sobą powiązane

Jak wynika z badań naukowców z Uniwersytetu w Warwick, osoby doświadczające nawracających bólów pleców lub głowy są dwukrotnie bardziej narażone na współistnienie tych dolegliwości. To oznacza, że oba rodzaje bólu mogą być ze sobą powiązane, a znalezienie przyczyny tego związku może być pomocne w leczeniu i jednej, i drugiej przypadłości. 

Ból kręgosłupa a migrena

Wspomniane wnioski zostały sformułowane na podstawie analizy wyników 14 badań, w których udział wzięło ponad 460 tys. uczestników. Wykazała ona związek między nawracającymi bólami dolnego odcinka kręgosłupa oraz chronicznymi bólami głowy. Badani, którzy cierpieli na jedną z tych dolegliwości byli dwa razy bardziej narażeni na wystąpienie drugiej od tych, którym nie dokuczały bóle głowy ani kręgosłupa. Związek jest szczególnie silny u tych osób, u których bóle głowy mają charakter migrenowy

W badaniu naukowcy skupili się na osobach doświadczających chronicznych bólów głowy, które występowały przez większość dni z trzymiesięcznego okresu poprzedzającego analizę oraz na tych, u których ból pleców występował niemal każdego dnia. Statystycznie liczba osób cierpiących na te dolegliwości była znacząca, zwłaszcza w przypadku bólów pleców, których doświadcza co piąty z nas. Z kolei ból głowy występował u 1 na 30 osób. Jeszcze rzadszą sytuacją było współistnienie obu tych dolegliwości, dotykające 1 na 100 osób. 

Nowa wiedza i nowe terapie

Badanie dostarcza podstaw, aby sądzić, że te pozornie niepowiązane dolegliwości bólowe mają ze sobą coś wspólnego, przynajmniej u części dotkniętych nimi osób. Naukowcy przypuszczają, że ten fakt może mieć związek ze sposobem, w jaki mózg interpretuje sygnały bólowe, a w konsekwencji, w jaki sposób reaguje na nie organizm. 

Obecnie obie dolegliwości są leczone w zupełnie inny sposób. W przypadku bólów głowy mowa przede wszystkim o środkach farmakologicznych, natomiast w przypadku bólów pleców istotnym elementem leczenia jest również rehabilitacja, nierzadko połączona ze wsparciem psychologicznym, ponieważ bóle pleców mogą prowadzić do ograniczenia sprawności, która rzutuje również na kondycję psychiczną chorego. Zdaniem lekarzy także osoby doświadczające chronicznych bólów głowy powinny korzystać z pomocy psychologicznej, ponieważ ich stan może skutkować problemami w codziennym życiu. Warto pamiętać, że migreny potrafią trwać nieprzerwanie przez kilka tygodni, wywołując ból głowy, ale też jego promieniowanie na resztę ciała, co wiąże się z uporczywymi wymiotami i dusznościami.

Wiedza o tym, że wspomniane schorzenia są powiązane, mogłaby pomóc w opracowaniu nowych terapii skierowanych na leczenie obu dolegliwości. Warto również uświadamiać o tym stanie rzeczy lekarzy, chociażby chcąc uniknąć działań niepożądanych mogących wystąpić po połączeniu konkretnych rodzajów leków. 

Powiązane produkty

Bóle pleców a cukrzyca

W lutym 2019 r. naukowcy z Uniwersytetu w Sydney odkryli kolejne nietypowe powiązanie bólu pleców, tym razem z cukrzycą. Jak się okazuje, osoby chorujące na cukrzycę mają o 35 proc. wyższe prawdopodobieństwo występowania bólów pleców w stosunku do tych, które nie są dotknięte tą chorobą. Tą samą asocjację odkryto w przypadku bólów karku, na które diabetycy są narażeni o jedną czwartą bardziej od nie–diabetyków. Mowa przede wszystkim o związku bólów dolnego odcinka kręgosłupa z cukrzycą typu 2. Jej z kolei często towarzyszy nadwaga lub otyłość powiązane z niedostarczającą ilością ruchu, co również sprzyja występowaniu bólów kręgosłupa. 

Badanie wykazało także, że leki na cukrzycę mogą wpływać na odczuwanie bólu, co wiąże się z ich wpływem na poziom cukru we krwi. Lekarze powinni mieć świadomość tego związku i kierować osoby doświadczające chronicznych bólów kręgosłupa lub szyi na badania w kierunku diagnostyki cukrzycowej. Naukowcy wskazują na relację przyczynowo–skutkową między cukrzycą a wspomnianymi rodzajami bólu, co wymaga dalszych analiz w celu sprawdzenia, czy sposoby leczenia tych dolegliwości ze sobą nie kolidują.

  1. A.    Vivekanantham, C. Edwin, T. Pincus i in., The association between headache and low back pain: a systematic review, "The Journal of Headache and Pain" 2019; 20 (1) DOI: 10.1186/s10194-019-1031-y.
  2. University of Warwick, Persistent headache or back pain 'twice as likely' in the presence of the other "sciencedaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2019/09/190919114854.htm, [dostęp:] 20.09.2019 r.
  3. D. Pozzobon, P. H. Ferreira, A. B. Dario i in., Is there an association between diabetes and neck and back pain? A systematic review with meta-analyses "PLOS ONE" 2019; 14 (2): e0212030 DOI: 10.1371/journal.pone.0212030.
  4. University of Sydney, Diabetes linked to back pain, "sciencedaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2019/02/190221142302.htm, [dostęp:] 20.09.2019 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak poprawnie suplementować witaminę D?

    Witamina D3 odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu, a jej prawidłowy poziom jest niezbędny dla zachowania zdrowia. Witamina D3 jest przede wszystkim znana z regulowania poziomu wapnia i fosforu, co warunkuje zachowanie zdrowych kości oraz zapobiega osteoporozie i krzywicy. Jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego, krążenia i zachowania zdrowia psychicznego. Może być również pomocna w terapiach chorób skórnych. Pomimo że witamina D może być wytwarzana naturalnie w organizmie ludzkim poprzez syntezę skórną, często okazuje się to niewystarczające – wówczas należy rozpocząć jej suplementację.

  • Arginina – działanie, właściwości i efekty stosowania

    Arginina to aminokwas endogenny, którego najważniejszą rolą jest udział w syntezie tlenku azotu. Ma właściwości rozszerzające naczynia krwionośne i usprawniające przepływ krwi. Z tego względu korzystnie wpływa na funkcjonowanie serca i układu krążenia. Chętnie sięgają po nią również sportowcy oraz pacjenci z zaburzeniami erekcji. W jakich pokarmach znajduje się arginina? Kto powinien rozważyć jej suplementację i z jakimi potencjalnymi skutkami ubocznymi wiąże się przyjmowanie argininy?

  • Synbiotyki – kiedy je stosować? Czym się różnią od probiotyków i prebiotyków?

    Wielu ekspertów wskazuje, że stosowanie probiotyku i prebiotyku w postaci jednego produktu, czyli synbiotyku, przynosi większe korzyści niż stosowanie samego probiotyku. Synbiotyki regenerują florę jelitową oraz wzmacniają odporność, a także przynoszą dodatkowe korzyści dla organizmu, ponieważ wspomagają leczenie licznych chorób. Kiedy należy stosować synbiotyki? Jak dobrać odpowiednią dawkę?

  • Uprawnienia farmaceuty – recepty na szczepienia, dostęp do Internetowego Konta Pacjenta

    Od 14 lutego 2025 roku farmaceuci w Polsce mogą wystawiać recepty na refundowane szczepionki. Szczepienie musi odbyć się w aptece, w której została wystawiona recepta. Pacjent może również udostępnić farmaceucie lub aptece swoje IKP. Wprowadzone zmiany zapewnią szybszy i lepszy dostęp do refundowanych szczepień.

  • Do 250 zł miesięcznie na leki. Kto może otrzymać pomoc?

    Gminy i miasta w Polsce prowadzą tzw. programy osłonowe, dzięki którym można otrzymać do 250 zł miesięcznie na zakup leków. Mogą z nich korzystać wybrane grupy pacjentów. Kto może przystąpić do pomocy lekowej w 2025 roku?

  • Dlaczego magnez jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania Twojego dziecka?

    Jak doskonale wszyscy wiemy, prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka zależy od wielu czynników. Kluczowe jest tutaj dostarczanie wraz z dietą, odpowiednich składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje magnez, którego rola i znaczenie dla organizmu dziecka jest zasadnicze i kluczowe. Dlaczego?  

  • Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?

    Okres dzieciństwa i szkoły to czas wielu wyzwań dla aktywnego dziecka. Dziecku potrzeba wówczas energii, spokoju, skupienia oraz wsparcia, aby chętnie i aktywnie podejmowało różne wyzwania i dawało radę im sprostać. Aby pomóc dziecku w tym wszystkim, warto dostarczać mu odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. I jednym z takich składników jest magnez, kluczowy pierwiastek dla rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. A w czym dokładnie magnez pomaga i jak wspiera aktywne dzieci? 

  • Zaszczep się w aptece. Lista chorób zakaźnych, przeciw którym zaszczepi farmaceuta

    Od 2025 roku farmaceuci w aptekach mogą wykonywać szczepienia ochronne dla osób dorosłych (powyżej 18. roku życia) przeciwko wybranym chorobom. Program szczepień w aptekach obejmuje zarówno szczepienia bezpłatne dla określonych grup, jak i odpłatne w całości lub częściowo dla pozostałych pacjentów.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl