Bóle głowy i pleców są ze sobą powiązane
Katarzyna Szulik

Bóle głowy i pleców są ze sobą powiązane

Jak wynika z badań naukowców z Uniwersytetu w Warwick, osoby doświadczające nawracających bólów pleców lub głowy są dwukrotnie bardziej narażone na współistnienie tych dolegliwości. To oznacza, że oba rodzaje bólu mogą być ze sobą powiązane, a znalezienie przyczyny tego związku może być pomocne w leczeniu i jednej, i drugiej przypadłości. 

Ból kręgosłupa a migrena

Wspomniane wnioski zostały sformułowane na podstawie analizy wyników 14 badań, w których udział wzięło ponad 460 tys. uczestników. Wykazała ona związek między nawracającymi bólami dolnego odcinka kręgosłupa oraz chronicznymi bólami głowy. Badani, którzy cierpieli na jedną z tych dolegliwości byli dwa razy bardziej narażeni na wystąpienie drugiej od tych, którym nie dokuczały bóle głowy ani kręgosłupa. Związek jest szczególnie silny u tych osób, u których bóle głowy mają charakter migrenowy

W badaniu naukowcy skupili się na osobach doświadczających chronicznych bólów głowy, które występowały przez większość dni z trzymiesięcznego okresu poprzedzającego analizę oraz na tych, u których ból pleców występował niemal każdego dnia. Statystycznie liczba osób cierpiących na te dolegliwości była znacząca, zwłaszcza w przypadku bólów pleców, których doświadcza co piąty z nas. Z kolei ból głowy występował u 1 na 30 osób. Jeszcze rzadszą sytuacją było współistnienie obu tych dolegliwości, dotykające 1 na 100 osób. 

Nowa wiedza i nowe terapie

Badanie dostarcza podstaw, aby sądzić, że te pozornie niepowiązane dolegliwości bólowe mają ze sobą coś wspólnego, przynajmniej u części dotkniętych nimi osób. Naukowcy przypuszczają, że ten fakt może mieć związek ze sposobem, w jaki mózg interpretuje sygnały bólowe, a w konsekwencji, w jaki sposób reaguje na nie organizm. 

Obecnie obie dolegliwości są leczone w zupełnie inny sposób. W przypadku bólów głowy mowa przede wszystkim o środkach farmakologicznych, natomiast w przypadku bólów pleców istotnym elementem leczenia jest również rehabilitacja, nierzadko połączona ze wsparciem psychologicznym, ponieważ bóle pleców mogą prowadzić do ograniczenia sprawności, która rzutuje również na kondycję psychiczną chorego. Zdaniem lekarzy także osoby doświadczające chronicznych bólów głowy powinny korzystać z pomocy psychologicznej, ponieważ ich stan może skutkować problemami w codziennym życiu. Warto pamiętać, że migreny potrafią trwać nieprzerwanie przez kilka tygodni, wywołując ból głowy, ale też jego promieniowanie na resztę ciała, co wiąże się z uporczywymi wymiotami i dusznościami.

Wiedza o tym, że wspomniane schorzenia są powiązane, mogłaby pomóc w opracowaniu nowych terapii skierowanych na leczenie obu dolegliwości. Warto również uświadamiać o tym stanie rzeczy lekarzy, chociażby chcąc uniknąć działań niepożądanych mogących wystąpić po połączeniu konkretnych rodzajów leków. 

Polecane dla Ciebie

Bóle pleców a cukrzyca

W lutym 2019 r. naukowcy z Uniwersytetu w Sydney odkryli kolejne nietypowe powiązanie bólu pleców, tym razem z cukrzycą. Jak się okazuje, osoby chorujące na cukrzycę mają o 35 proc. wyższe prawdopodobieństwo występowania bólów pleców w stosunku do tych, które nie są dotknięte tą chorobą. Tą samą asocjację odkryto w przypadku bólów karku, na które diabetycy są narażeni o jedną czwartą bardziej od nie–diabetyków. Mowa przede wszystkim o związku bólów dolnego odcinka kręgosłupa z cukrzycą typu 2. Jej z kolei często towarzyszy nadwaga lub otyłość powiązane z niedostarczającą ilością ruchu, co również sprzyja występowaniu bólów kręgosłupa. 

Badanie wykazało także, że leki na cukrzycę mogą wpływać na odczuwanie bólu, co wiąże się z ich wpływem na poziom cukru we krwi. Lekarze powinni mieć świadomość tego związku i kierować osoby doświadczające chronicznych bólów kręgosłupa lub szyi na badania w kierunku diagnostyki cukrzycowej. Naukowcy wskazują na relację przyczynowo–skutkową między cukrzycą a wspomnianymi rodzajami bólu, co wymaga dalszych analiz w celu sprawdzenia, czy sposoby leczenia tych dolegliwości ze sobą nie kolidują.

  1. A.    Vivekanantham, C. Edwin, T. Pincus i in., The association between headache and low back pain: a systematic review, "The Journal of Headache and Pain" 2019; 20 (1) DOI: 10.1186/s10194-019-1031-y.
  2. University of Warwick, Persistent headache or back pain 'twice as likely' in the presence of the other "sciencedaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2019/09/190919114854.htm, [dostęp:] 20.09.2019 r.
  3. D. Pozzobon, P. H. Ferreira, A. B. Dario i in., Is there an association between diabetes and neck and back pain? A systematic review with meta-analyses "PLOS ONE" 2019; 14 (2): e0212030 DOI: 10.1371/journal.pone.0212030.
  4. University of Sydney, Diabetes linked to back pain, "sciencedaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2019/02/190221142302.htm, [dostęp:] 20.09.2019 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wazelina – jak działa?

    Wazelina od lat cieszy się popularnością wśród ludzi w każdym wieku ze względu na jej uniwersalne zastosowanie. W poniższym artykule omawiamy wszystkie zalety i właściwości wazeliny, a także sprawdzamy, czy jej stosowanie jest bezpieczne.

  • Czym są modulatory homocysteiny? Jak wpływa na zmęczenie i poziom hormonów?

    Homocysteina jest aminokwasem. Nieregulowany poziom tej cząsteczki sprzyja rozwojowi chorób układu krwionośnego u ludzi. Suplementy z modulatorami homocysteiny zawierają zazwyczaj witaminę B6, B12, kwas foliowy i betainę (trimetyloglicynę, TMG). Wyniki licznych badań naukowych wskazują, że regularne przyjmowanie przez minimum kilka tygodni modulatorów homocysteiny może przyczynić się do obniżenia nadmiernego poziomu homocysteiny we krwi.

  • Co to jest cholekalcyferol – czyli jak powstaje witamina D w kapsułkach?

    Cholekalcyferol jest formą witaminy D3, która jest niezbędna do utrzymania zdrowego układu kostnego i zdrowia skóry. Może być syntetyzowana przez skórę pod wpływem promieni UVB lub przyjmowana w formie suplementów diety. Ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu, umożliwiając m.in. prawidłowy rozwój kości i zębów.

  • Czy warto brać antyoksydanty w tabletkach, kroplach lub kapsułkach?

    Antyoksydanty w postaci tabletek to suplementy diety zawierające związki, które mogą pomóc w ochronie komórek organizmu przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki. Niektóre przykłady przeciwutleniaczy, które można znaleźć w postaci tabletek, to witaminy C i E, beta-karoten i selen. Przyjmowanie suplementów antyoksydacyjnych nie jest jednak zasadne w każdej sytuacji. Zawsze zaleca się rozmowę z lekarzem przed przyjęciem jakichkolwiek suplementów diety.

  • Opatrunek podciśnieniowy – jak wygląda leczenie ran?

    Opatrunek podciśnieniowy to doskonały i nowoczesny środek do skutecznego leczenia niektórych przewlekłych trudno gojących się ran. W porównaniu do metod tradycyjnych wyraźnie skraca czas terapii i pozwala uzyskać lepsze efekty czynnościowe. Znacznie poprawia zatem zadowolenie pacjenta. Opatrunek wymaga zastosowania ujemnego ciśnienia, które uzyskuje się dzięki specjalnej pompie. W przypadku ran trudno gojących się warto rozważyć jego użycie. W jakich przypadkach korzystne będzie zastosowanie opatrunku podciśnieniowego?

  • Leki biologiczne – czym są? Czy są skuteczne w leczeniu AZS i łuszczycy?

    Leki biologiczne to skomplikowane leki produkowane na bazie substancji pochodzenia biologicznego, takich jak białka, hormony czy przeciwciała. Są one stosowane w leczeniu różnych chorób, w tym chorób autoimmunologicznych, nowotworowych czy zapalnych, ale ich produkcja jest bardziej skomplikowana i kosztowna niż w przypadku typowych leków syntetycznych. W Polsce leki biologiczne są pod pewnymi warunkami refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, niemniej ich cena może być zbyt wysoka dla pacjentów nieobjętych systemem refundacji. Czym są leki biologiczne? W leczeniu których chorób można je stosować?

  • Skuteczność działania probiotyków – forma płynna doskonałą alternatywą dla kapsułek

    Pacjenci mają zróżnicowane upodobania co do formy przyjmowanych leków czy suplementów diety. Jedni wolą tabletki, a inni preferują formę płynną. Często nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że forma produktu to nie tylko kwestia wygody stosowania. Dla naszego zdrowia powinno się brać pod uwagę przede wszystkim określone właściwości funkcjonalne, jak np. większa przyswajalność czy skuteczność. Przecież najistotniejszym aspektem stosowania danego produktu – oprócz jego formy, walorów smakowych i zapachowych – powinna być głównie skuteczność jego działania.

  • Semaglutyd – czy pomaga schudnąć? Zagrożenia, skutki uboczne stosowania bez wskazania

    Semaglutyd to lek stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2. Jest agonistą receptora glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1), który pomaga regulować poziom cukru we krwi poprzez zwiększanie wydzielania insuliny i zmniejszanie wydzielania glukagonu. Zwykle podaje się go raz w tygodniu w postaci zastrzyku. Od pewnego czasu Internet zalewa fala zapytań dotyczących leku na odchudzanie bez recepty, którego głównym składnikiem jest właśnie semaglutyd. Czy jego stosowanie jest bezpieczne, jeśli jedynym celem jest redukcja wagi, a nie kontrola cukrzycy?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij