Nowa szansa dla chorych na raka trzustki
Katarzyna Szulik

Nowa szansa dla chorych na raka trzustki

W kategorii najtrudniej wyleczalnych nowotworów rak trzustki znajduje się na jednym z czołowych miejsc. Długo rozwija się bezobjawowo, wciąż brakuje skutecznych metod usuwania jego guzów, a dodatkowo chemioterapia również bywa nieskuteczna. Lekarze nie ustają w poszukiwaniach nowych metod leczenia nowotworu tego organu, a naukowcy z Mayo Clinic natrafili na nowy, potencjalnie ewolucyjny sposób, który pozwala zwiększyć wrażliwość guza na chemioterapię.

Punktem wyjścia naukowców było odkrycie dotyczące inhibitora enzymu GSK o nazwie 9–ING–41. Zgodnie z ich tezą, jest on w stanie w sposób znaczący wpływać na zniszczenie komórek raka. 

Przełom w leczeniu raka trzustki

W ramach badania naukowcy poddali linie komórkowe raka trzustki oraz próbki guzów pobrane od pacjentów działaniu inhibitora enzymu GSK–3, który wspiera procesy rakotwórcze w organizmie. Wspomniany inhibitor powoduje zwiększenie wrażliwości linii komórkowych PDAC na leki chemoterapeutyczne, konkretnie na ich najpopularniejszą odmianę, gemcitabinę. Dzięki temu wspomniana terapia jest w stanie zahamować możliwość komórek raka do regeneracji DNA (uszkodzonego po podaniu gemcitaminy). 

To odkrycie jest potencjalnie przełomowe w dziedzinie raka trzustki, ponieważ z linii komórkowych PCDA składa się ponad 90 proc. wszystkich nowotworów tego typu, które, zgodnie z szacunkami, do 2030 r. staną się drugą główną przyczyną śmiertelności z tytułu nowotworów w USA. Wspomniane badanie znajduje się w pierwszej fazie eksperymentów klinicznych, a ich dobre wyniki dają szansę na szybką realizację kolejnych etapów. 

Niejasne kryteria kwalifikacji do zabiegu

To już kolejne odkrycie dotyczące raka trzustki autorstwa naukowców z Mayo Clinic w tym roku. Wcześniejsze wyniki badań ułatwiły kwalifikację pacjentów z rakiem trzustki do operacji guza. Obecnie jedynie jedna piąta chorych z nowotworem tego typu może poddać się zabiegowi jego usunięcia, który daje największe szanse wyleczenia. U części pacjentów operacja może zostać przeprowadzona po podjęciu stosownej terapii, jednak u większości możliwość zabiegu przekreśla fakt, że nowotwór zdołał przeniknąć również do innych organów, takich jak płuca czy wątroba. Określenie, który pacjent kwalifikuje się do zabiegu jest jednak bardzo trudne, dlatego istnieje ogromne zapotrzebowanie na wskazanie nowych, jasnych kryteriów dopuszczania pacjentów do zabiegu. 

Naukowcy z Mayo Clinic przekonują, że aby zwiększyć jego skuteczność, każdy pacjent przed zabiegiem powinien przejść chemioterapię, najlepiej możliwie jak najdłuższą, ponieważ każdy kolejny cykl zwiększa szanse powodzenia operacji. Po jej zakończeniu należy dokonać oceny poziomu markera nowotworowego CA19–9, który powinien się unormować przed przeprowadzeniem operacji. Skuteczność chemioterapii powinna potwierdzić emisyjna tomografia pozytronowa i dopiero jej wynik miałby być wskazaniem do podjęcia operacji lub jej zaniechania. Wspomniane kryteria są pomocne, jednakże nie sprawdzą się w każdym przypadku ze względu na konieczność poddania pacjentów długiej chemioterapii. Jej rezultaty mogą się znacząco różnić, podobnie jak zakres skutków ubocznych leczenia, które potrafią być bardzo dotkliwe. 

Powiązane produkty

Śmiertelnie groźny nowotwór

Mimo podejmowania kolejnych prób dążących do opracowania nowych leków na raka trzustki, ich efekty pozostają niezadowalające.

Choć pojawiają się nowe metody i narzędzia terapeutyczne, odsetek pięcioletnich przeżyć pacjentów z rakiem trzustki wciąż nie przekracza 20 proc. Problemem jest szybkie wykrycie raka trzustki, dające największe szanse na jego skuteczne wyleczenie.

Wynika to przede wszystkim ze wspomnianego na początku bezobjawowego charakteru choroby, choć w ostatnich latach pojawiły się przesłanki mówiące, że już na wczesnym etapie rak trzustki może wpływać również na pracę innych organów. Ta teza, jeśli znajdzie potwierdzenie, może wspomóc nie tylko leczenie, ale też wykrywanie nowotworu. 

Na raka trzustki zapada około 2 proc., wszystkich osób chorujących na nowotwory, przy czym od kilkudziesięciu lat obserwuje się systematyczny wzrost tego odsetka. Leczenie utrudnia również fakt bardzo częstej nawracalności nowotworu, która dotyczy aż 80 proc. pacjentów. 

  1. L. Ding, V. S. Madamsetty, S. Kiers i in., Glycogen Synthase Kinase–3 Inhibition Sensitizes Pancreatic Cancer Cells to Chemotherapy by Abrogating the TopBP1/ATR-Mediated DNA Damage Response, “Clinical Cancer Research”, published online first, September 18, 2019, doi: 10.1158/1078-0432.CCR-19-0799.
  2. Mayo Clinic, Study finds new way to make chemotherapy more effective against pancreatic cancer, "eurekalert.org" [online] https://www.eurekalert.org/pub_releases/2019-09/mc-sfn091719.php [dostęp] 19.09.2019 r.
  3. I. Garrido–Laguna, M. Hidalgo, Pancreatic cancer: from state-of-the-art treatments to promising novel therapies, „Nature Reviews Clinical Oncology” 2015, doi: 10.1038/nrclinonc.2015.53.
  4. M. J. Truty, M. L. Kendrick, D. M. Nagorney i in., Factors Predicting Response, Perioperative Outcomes, and Survival Following Total Neoadjuvant Therapy for Borderline/Locally Advanced Pancreatic Cancer, “Annals of Surgery” 2019 – Volume Publish Ahead of Print, doi: 10.1097/SLA.0000000000003284.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Ospa wietrzna u dorosłych i dzieci – objawy ospy wietrznej, przebieg choroby, powikłania, szczepionka

    Ospa wietrzna, nazywana potocznie wiatrówką, jest wysoce zakaźną chorobą o etiologii wirusowej. Wywoływana jest przez wirusa Varicella-zoster virus (VZV), który jest identyczny z wirusem półpaśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Jak rozpoznać chorobę, ile trwa, jak ją leczyć i jakie mogą być powikłania ospy?

  • Rwa kulszowa (ischialgia). Przyczyny, objawy i leczenie.

    Rwa kulszowa jest schorzeniem zaliczanym do tzw. „zespołów korzeniowych”, jej przyczyną jest podrażnienie lub uszkodzenie korzeni nerwów rdzeniowych lub nerwu korzeniowego. Głównym objawem ischialgii jest ból dolnej części pleców promieniujący od okolicy lędźwiowo–krzyżowej do pośladka, a także dalej wzdłuż kończyny dolnej, sięgając nawet do stopy. Leczenie  obejmuje łagodzenie objawów bólowych przy pomocy metod farmakologicznych oraz zabiegów fizjoterapeutycznych. 

  • Marihuana medyczna – na czym polega leczenie konopiami?

    U schyłku okresu PRL, w 1985 roku, wprowadzono przepisy karne, które zakazały używania w Polsce marihuany. Kontrowersje wywoływał pogląd, że wykorzystanie tej substancji do celów medycznych stało się również niedostępne, a wręcz karalne. Dopiero po 32 latach (w 2017 roku) stworzono przepisy, które formalnie zezwoliły na legalne wprowadzanie marihuany do obrotu jako surowca farmaceutycznego, a także na zastosowanie jej w leczeniu i łagodzeniu objawów towarzyszących określonym chorobom. Co warto wiedzieć o marihuanie medycznej?

  • Szczepionka na grypę – kto i kiedy powinien się zaszczepić? Którą szczepionkę wybrać?

    W zależności od sezonu epidemicznego w Polsce liczba zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę osiąga od kilkuset tysięcy do nawet kilku milionów. Zazwyczaj największą liczbę zachorowań odnotowuje się pomiędzy styczniem a marcem. W zależności od grupy osób szczepionych i sezonu grypowego szczepionki na grypę chronią przed infekcją grypową ok. 40–70% zaszczepionych osób oraz zabezpieczają w znacznym stopniu przed powikłaniami pogrypowymi.

  • Silikony w kosmetykach – czy są bezpieczne?

    Silikony to składniki zaliczające się do tych niesłusznie uznawanych za niebezpieczne. Przybliżamy fakty i obalamy mity z nimi związane. Podpowiadamy: jakie właściwości mają silikony? W których kosmetykach znajdziemy silikony? Czy są bezpieczne? Dla kogo kosmetyki z silikonami są wskazane, a kto powinien od nich stronić?

  • Kolagen w proszku – czym jest i jak stosować?

    https://www.doz.pl/czytelnia/a17707-Najmocniejszy_kolagen_do_picia__jaki_jest_najlepiej_przyswajalnyKolagen w proszku jest jedną z postaci suplementów diety zawierających hydrolizowany kolagen. Peptydy kolagenowe naturalnie występują w organizmie człowieka – w skórze, kościach, ścięgnach i tkankach łącznych. Kolagen pozyskiwany jest najczęściej ze źródeł zwierzęcych: skóry, kości, tkanek krów, świń, ryb. W procesie hydrolizy kolagen jest rozkładany do mniejszych peptydów, które są łatwiej wchłaniane i przyswajane przez organizm. Kolagen w proszku stanowi suplement diety rekomendowany zazwyczaj w celu poprawy stanu skóry, włosów, paznokci, stawów i kości.

  • Nadmiar antyoksydantów wywołuje raka?

    Nowe badanie wykazało, że przeciwutleniacze, takie jak witaminy C i E, aktywują mechanizm stymulujący wzrost nowych naczyń krwionośnych w guzach nowotworowych, pomagając im rosnąć i dawać przerzuty. Naukowcy twierdzą, że ich odkrycia podkreślają potencjalne ryzyko przyjmowania suplementów przeciwutleniających wtedy, gdy nie są one potrzebne.

  • Jeden zastrzyk zamiast chemioterapii – nowa metoda leczenia raka

    Pierwszymi pacjentami na świecie, którzy skorzystają z terapii onkologicznej w formie zastrzyku, będą Anglicy. Jest to alternatywa dla klasycznego wlewu wykorzystywanego w leczeniu nowotworów. Na czym polega ten rodzaj leczenia? Czy pacjenci w Polsce także będą mogli uczestniczyć w takiej terapii?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij