Nowa szansa dla chorych na raka trzustki
Katarzyna Szulik

Nowa szansa dla chorych na raka trzustki

W kategorii najtrudniej wyleczalnych nowotworów rak trzustki znajduje się na jednym z czołowych miejsc. Długo rozwija się bezobjawowo, wciąż brakuje skutecznych metod usuwania jego guzów, a dodatkowo chemioterapia również bywa nieskuteczna. Lekarze nie ustają w poszukiwaniach nowych metod leczenia nowotworu tego organu, a naukowcy z Mayo Clinic natrafili na nowy, potencjalnie ewolucyjny sposób, który pozwala zwiększyć wrażliwość guza na chemioterapię.

Punktem wyjścia naukowców było odkrycie dotyczące inhibitora enzymu GSK o nazwie 9–ING–41. Zgodnie z ich tezą, jest on w stanie w sposób znaczący wpływać na zniszczenie komórek raka. 

Przełom w leczeniu raka trzustki

W ramach badania naukowcy poddali linie komórkowe raka trzustki oraz próbki guzów pobrane od pacjentów działaniu inhibitora enzymu GSK–3, który wspiera procesy rakotwórcze w organizmie. Wspomniany inhibitor powoduje zwiększenie wrażliwości linii komórkowych PDAC na leki chemoterapeutyczne, konkretnie na ich najpopularniejszą odmianę, gemcitabinę. Dzięki temu wspomniana terapia jest w stanie zahamować możliwość komórek raka do regeneracji DNA (uszkodzonego po podaniu gemcitaminy). 

To odkrycie jest potencjalnie przełomowe w dziedzinie raka trzustki, ponieważ z linii komórkowych PCDA składa się ponad 90 proc. wszystkich nowotworów tego typu, które, zgodnie z szacunkami, do 2030 r. staną się drugą główną przyczyną śmiertelności z tytułu nowotworów w USA. Wspomniane badanie znajduje się w pierwszej fazie eksperymentów klinicznych, a ich dobre wyniki dają szansę na szybką realizację kolejnych etapów. 

Niejasne kryteria kwalifikacji do zabiegu

To już kolejne odkrycie dotyczące raka trzustki autorstwa naukowców z Mayo Clinic w tym roku. Wcześniejsze wyniki badań ułatwiły kwalifikację pacjentów z rakiem trzustki do operacji guza. Obecnie jedynie jedna piąta chorych z nowotworem tego typu może poddać się zabiegowi jego usunięcia, który daje największe szanse wyleczenia. U części pacjentów operacja może zostać przeprowadzona po podjęciu stosownej terapii, jednak u większości możliwość zabiegu przekreśla fakt, że nowotwór zdołał przeniknąć również do innych organów, takich jak płuca czy wątroba. Określenie, który pacjent kwalifikuje się do zabiegu jest jednak bardzo trudne, dlatego istnieje ogromne zapotrzebowanie na wskazanie nowych, jasnych kryteriów dopuszczania pacjentów do zabiegu. 

Naukowcy z Mayo Clinic przekonują, że aby zwiększyć jego skuteczność, każdy pacjent przed zabiegiem powinien przejść chemioterapię, najlepiej możliwie jak najdłuższą, ponieważ każdy kolejny cykl zwiększa szanse powodzenia operacji. Po jej zakończeniu należy dokonać oceny poziomu markera nowotworowego CA19–9, który powinien się unormować przed przeprowadzeniem operacji. Skuteczność chemioterapii powinna potwierdzić emisyjna tomografia pozytronowa i dopiero jej wynik miałby być wskazaniem do podjęcia operacji lub jej zaniechania. Wspomniane kryteria są pomocne, jednakże nie sprawdzą się w każdym przypadku ze względu na konieczność poddania pacjentów długiej chemioterapii. Jej rezultaty mogą się znacząco różnić, podobnie jak zakres skutków ubocznych leczenia, które potrafią być bardzo dotkliwe. 

Powiązane produkty

Śmiertelnie groźny nowotwór

Mimo podejmowania kolejnych prób dążących do opracowania nowych leków na raka trzustki, ich efekty pozostają niezadowalające.

Choć pojawiają się nowe metody i narzędzia terapeutyczne, odsetek pięcioletnich przeżyć pacjentów z rakiem trzustki wciąż nie przekracza 20 proc. Problemem jest szybkie wykrycie raka trzustki, dające największe szanse na jego skuteczne wyleczenie.

Wynika to przede wszystkim ze wspomnianego na początku bezobjawowego charakteru choroby, choć w ostatnich latach pojawiły się przesłanki mówiące, że już na wczesnym etapie rak trzustki może wpływać również na pracę innych organów. Ta teza, jeśli znajdzie potwierdzenie, może wspomóc nie tylko leczenie, ale też wykrywanie nowotworu. 

Na raka trzustki zapada około 2 proc., wszystkich osób chorujących na nowotwory, przy czym od kilkudziesięciu lat obserwuje się systematyczny wzrost tego odsetka. Leczenie utrudnia również fakt bardzo częstej nawracalności nowotworu, która dotyczy aż 80 proc. pacjentów. 

  1. L. Ding, V. S. Madamsetty, S. Kiers i in., Glycogen Synthase Kinase–3 Inhibition Sensitizes Pancreatic Cancer Cells to Chemotherapy by Abrogating the TopBP1/ATR-Mediated DNA Damage Response, “Clinical Cancer Research”, published online first, September 18, 2019, doi: 10.1158/1078-0432.CCR-19-0799.
  2. Mayo Clinic, Study finds new way to make chemotherapy more effective against pancreatic cancer, "eurekalert.org" [online] https://www.eurekalert.org/pub_releases/2019-09/mc-sfn091719.php [dostęp] 19.09.2019 r.
  3. I. Garrido–Laguna, M. Hidalgo, Pancreatic cancer: from state-of-the-art treatments to promising novel therapies, „Nature Reviews Clinical Oncology” 2015, doi: 10.1038/nrclinonc.2015.53.
  4. M. J. Truty, M. L. Kendrick, D. M. Nagorney i in., Factors Predicting Response, Perioperative Outcomes, and Survival Following Total Neoadjuvant Therapy for Borderline/Locally Advanced Pancreatic Cancer, “Annals of Surgery” 2019 – Volume Publish Ahead of Print, doi: 10.1097/SLA.0000000000003284.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak poprawnie suplementować witaminę D?

    Witamina D3 odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu, a jej prawidłowy poziom jest niezbędny dla zachowania zdrowia. Witamina D3 jest przede wszystkim znana z regulowania poziomu wapnia i fosforu, co warunkuje zachowanie zdrowych kości oraz zapobiega osteoporozie i krzywicy. Jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego, krążenia i zachowania zdrowia psychicznego. Może być również pomocna w terapiach chorób skórnych. Pomimo że witamina D może być wytwarzana naturalnie w organizmie ludzkim poprzez syntezę skórną, często okazuje się to niewystarczające – wówczas należy rozpocząć jej suplementację.

  • Arginina – działanie, właściwości i efekty stosowania

    Arginina to aminokwas endogenny, którego najważniejszą rolą jest udział w syntezie tlenku azotu. Ma właściwości rozszerzające naczynia krwionośne i usprawniające przepływ krwi. Z tego względu korzystnie wpływa na funkcjonowanie serca i układu krążenia. Chętnie sięgają po nią również sportowcy oraz pacjenci z zaburzeniami erekcji. W jakich pokarmach znajduje się arginina? Kto powinien rozważyć jej suplementację i z jakimi potencjalnymi skutkami ubocznymi wiąże się przyjmowanie argininy?

  • Synbiotyki – kiedy je stosować? Czym się różnią od probiotyków i prebiotyków?

    Wielu ekspertów wskazuje, że stosowanie probiotyku i prebiotyku w postaci jednego produktu, czyli synbiotyku, przynosi większe korzyści niż stosowanie samego probiotyku. Synbiotyki regenerują florę jelitową oraz wzmacniają odporność, a także przynoszą dodatkowe korzyści dla organizmu, ponieważ wspomagają leczenie licznych chorób. Kiedy należy stosować synbiotyki? Jak dobrać odpowiednią dawkę?

  • Uprawnienia farmaceuty – recepty na szczepienia, dostęp do Internetowego Konta Pacjenta

    Od 14 lutego 2025 roku farmaceuci w Polsce mogą wystawiać recepty na refundowane szczepionki. Szczepienie musi odbyć się w aptece, w której została wystawiona recepta. Pacjent może również udostępnić farmaceucie lub aptece swoje IKP. Wprowadzone zmiany zapewnią szybszy i lepszy dostęp do refundowanych szczepień.

  • Do 250 zł miesięcznie na leki. Kto może otrzymać pomoc?

    Gminy i miasta w Polsce prowadzą tzw. programy osłonowe, dzięki którym można otrzymać do 250 zł miesięcznie na zakup leków. Mogą z nich korzystać wybrane grupy pacjentów. Kto może przystąpić do pomocy lekowej w 2025 roku?

  • Dlaczego magnez jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania Twojego dziecka?

    Jak doskonale wszyscy wiemy, prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka zależy od wielu czynników. Kluczowe jest tutaj dostarczanie wraz z dietą, odpowiednich składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje magnez, którego rola i znaczenie dla organizmu dziecka jest zasadnicze i kluczowe. Dlaczego?  

  • Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?

    Okres dzieciństwa i szkoły to czas wielu wyzwań dla aktywnego dziecka. Dziecku potrzeba wówczas energii, spokoju, skupienia oraz wsparcia, aby chętnie i aktywnie podejmowało różne wyzwania i dawało radę im sprostać. Aby pomóc dziecku w tym wszystkim, warto dostarczać mu odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. I jednym z takich składników jest magnez, kluczowy pierwiastek dla rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. A w czym dokładnie magnez pomaga i jak wspiera aktywne dzieci? 

  • Zaszczep się w aptece. Lista chorób zakaźnych, przeciw którym zaszczepi farmaceuta

    Od 2025 roku farmaceuci w aptekach mogą wykonywać szczepienia ochronne dla osób dorosłych (powyżej 18. roku życia) przeciwko wybranym chorobom. Program szczepień w aptekach obejmuje zarówno szczepienia bezpłatne dla określonych grup, jak i odpłatne w całości lub częściowo dla pozostałych pacjentów.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl