Przełom w dziedzinie regeneracji mózgu komórkami macierzystymi
Katarzyna Szulik

Przełom w dziedzinie regeneracji mózgu komórkami macierzystymi

Odkrycie naukowców z John Hopkins University pomoże przed wszystkim noworodkom urodzonym z rzadkim schorzeniem mózgu, jednak z medycznego punktu widzenia oznacza przełom medyczny na światową skalę. Naukowcom udało się z sukcesem przeprowadzić przeszczep komórek macierzystych, który przyjął się bez konieczności stosowania leków immunosupresyjnych. 
Wspomniany, bardzo obiecujący, eksperyment pokazał, że istnieje możliwość przeszczepienia komórek do mózgu przy jednoczesnym ominięciu reakcji obronnej układu immunologicznego, która grozi odrzuceniem przeszczepu.

Aby jej zapobiec, konieczne jest przyjmowanie leków immunosupresyjnych, czyli hamujących obronną reakcję organizmu na wprowadzenie do niego obcych komórek. Każda osoba, która przeszła przeszczep organów lub tkanek musi przyjmować wspomniane leki do końca życia, a przynajmniej było tak do tej pory.

Waleczne komórki T

Za reakcję obronną odpowiadają komórki T, które stały się celem badań naukowców z John Hopkins University. W ramach eksperymentu na myszach podjęli próbę manipulacji komórkami T w zakresie odbioru tzw. sygnałów kostymulujących, kluczowych dla wyzwolenia reakcji obronnej organizmu. Są one niezbędne, by odpowiedź immunologiczna nie uderzyła we własne komórki organizmu. W związku z tym badacze podjęli próbę zmiany wspomnianych sygnałów tak, by powodowały rozpoznanie również obcych komórek jako „swoje”. W tym celu wykorzystali dwa przeciwciała, które hamują aktywność komórek T, co pokazały wcześniejsze badania na zwierzętach, u których przeprowadzono przeszczepy organów, jednak nie komórek mózgowych. 

Skuteczna terapia przeciwciałami

Dzięki tej wiedzy naukowcy mogli zaprojektować eksperyment, w którym wszczepili w mysie mózgi ochronne komórki glejowe, które produkują otoczkę mielinową wokół neuronów, a przy okazji, na drodze modyfikacji genetycznych, świecą pod mikroskopem. Następnie tak zmienione komórki przeszczepiono trzem rodzajom myszy – standardowym, niezdolnym do sprowokowania reakcji immunologicznej organizmu oraz niemogącym wytworzyć komórek glejowych służących stworzeniu wspomnianej otoczki. Wszystkie zwierzęta otrzymywały przeciwciała przez sześć dni, a następnie sprawdzano, u których z nich reakcja obronna organizmu nastąpi najszybciej. To, że przeszczepione komórki świeciły, ułatwiało zauważenie momentu, w którym zostały zniszczone przez układ odpornościowy zwierząt. Terapia przeciwciałami sprawiła, że przeszczepione komórki utrzymały się w organizmach myszy przez okres ponad 200 dni bez konieczności podawania dodatkowych leków immunosupresyjnych. 

Polecane dla Ciebie

Przełom w dziedzinie transplantacji komórkowej

Naukowcy sprawdzili również, czy komórki po przeszczepie zachowały swoją funkcję, a więc były zdolne do wytworzenia otoczki mielinowej wokół neuronów. Badania mikroskopowe pokazały, że komórki pozostały aktywne i znajdowały się w tych częściach mózgu, w których powinny. To doprowadziło naukowców do wniosku, że zastosowanie tej metody jest w stanie chronić przeszczepione komórki mózgu przed reakcją immunologiczną organizmu. Wnioski sformułowane wstępnie wymagają potwierdzenia w dalszych badaniach klinicznych zakrojonych na znacznie szerszą skalę. 

Nadzieja dla dzieci z chorobami rzadkimi

Jeśli wyniki badań się potwierdzą, nowa metoda może w pierwszej kolejność przyjść z pomocą dzieciom urodzonym z niezwykle rzadką wadą genetyczną, która sprawia, że ich organizmy nie są w stanie wytworzyć otoczki mielinowej wokół neuronów. Szacuje się, że schorzenia tego typu, ukrywające się pod wieloma nazwami, w tym syndromu Pelizausa–Melbachera, dotykają jednego dziecka na 100 000 urodzeń. W ich efekcie rozwój neurologiczny dziecka zostaje znacząco zaburzony, uniemożliwiając między innymi wyksztalcenie odruchu siadania czy chodzenia oraz wywołując częściowy paraliż kończyn. Wśród metod leczenia tego schorzenia znajduje się właśnie przeszczep komórek macierzystych zdolnych do wytwarzania otoczki mielinowej, jednak wadą tego rozwiązania jest właśnie fakt występowania odpowiedzi immunologicznej organizmu i konieczność przyjmowania leków immunosupresyjnych. Wspomniane odkrycie otwiera zupełnie nowe możliwości terapeutyczne przed lekarzami zajmującymi się dziećmi z tą i innymi chorobami mózgu.

  1. S. Li, B. Chol Oh, Ch. Chu i in., Induction of immunological tolerance to myelinogenic glial–restricted progenitor allografts, “Brain”, 2019 DOI: 10.1093/brain/awz275.
  2. John Hopkins Medicine, Transplanted brain stem cells survive without anti-rejection drugs in mice: By exploiting a feature of the immune system, researchers open the door for stem cell transplants to repair the brain "sciencedaily.com”  [online], www.sciencedaily.com/releases/2019/09/190916092109.htm, [dostęp:] 18.09.2019 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Czym są modulatory homocysteiny? Jak wpływa na zmęczenie i poziom hormonów?

    Homocysteina jest aminokwasem. Nieregulowany poziom tej cząsteczki sprzyja rozwojowi chorób układu krwionośnego u ludzi. Suplementy z modulatorami homocysteiny zawierają zazwyczaj witaminę B6, B12, kwas foliowy i betainę (trimetyloglicynę, TMG). Wyniki licznych badań naukowych wskazują, że regularne przyjmowanie przez minimum kilka tygodni modulatorów homocysteiny może przyczynić się do obniżenia nadmiernego poziomu homocysteiny we krwi.

  • Co to jest cholekalcyferol – czyli jak powstaje witamina D w kapsułkach?

    Cholekalcyferol jest formą witaminy D3, która jest niezbędna do utrzymania zdrowego układu kostnego i zdrowia skóry. Może być syntetyzowana przez skórę pod wpływem promieni UVB lub przyjmowana w formie suplementów diety. Ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu, umożliwiając m.in. prawidłowy rozwój kości i zębów.

  • Czy warto brać antyoksydanty w tabletkach, kroplach lub kapsułkach?

    Antyoksydanty w postaci tabletek to suplementy diety zawierające związki, które mogą pomóc w ochronie komórek organizmu przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki. Niektóre przykłady przeciwutleniaczy, które można znaleźć w postaci tabletek, to witaminy C i E, beta-karoten i selen. Przyjmowanie suplementów antyoksydacyjnych nie jest jednak zasadne w każdej sytuacji. Zawsze zaleca się rozmowę z lekarzem przed przyjęciem jakichkolwiek suplementów diety.

  • Opatrunek podciśnieniowy – jak wygląda leczenie ran?

    Opatrunek podciśnieniowy to doskonały i nowoczesny środek do skutecznego leczenia niektórych przewlekłych trudno gojących się ran. W porównaniu do metod tradycyjnych wyraźnie skraca czas terapii i pozwala uzyskać lepsze efekty czynnościowe. Znacznie poprawia zatem zadowolenie pacjenta. Opatrunek wymaga zastosowania ujemnego ciśnienia, które uzyskuje się dzięki specjalnej pompie. W przypadku ran trudno gojących się warto rozważyć jego użycie. W jakich przypadkach korzystne będzie zastosowanie opatrunku podciśnieniowego?

  • Leki biologiczne – czym są? Czy są skuteczne w leczeniu AZS i łuszczycy?

    Leki biologiczne to skomplikowane leki produkowane na bazie substancji pochodzenia biologicznego, takich jak białka, hormony czy przeciwciała. Są one stosowane w leczeniu różnych chorób, w tym chorób autoimmunologicznych, nowotworowych czy zapalnych, ale ich produkcja jest bardziej skomplikowana i kosztowna niż w przypadku typowych leków syntetycznych. W Polsce leki biologiczne są pod pewnymi warunkami refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, niemniej ich cena może być zbyt wysoka dla pacjentów nieobjętych systemem refundacji. Czym są leki biologiczne? W leczeniu których chorób można je stosować?

  • Skuteczność działania probiotyków – forma płynna doskonałą alternatywą dla kapsułek

    Pacjenci mają zróżnicowane upodobania co do formy przyjmowanych leków czy suplementów diety. Jedni wolą tabletki, a inni preferują formę płynną. Często nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że forma produktu to nie tylko kwestia wygody stosowania. Dla naszego zdrowia powinno się brać pod uwagę przede wszystkim określone właściwości funkcjonalne, jak np. większa przyswajalność czy skuteczność. Przecież najistotniejszym aspektem stosowania danego produktu – oprócz jego formy, walorów smakowych i zapachowych – powinna być głównie skuteczność jego działania.

  • Semaglutyd – czy pomaga schudnąć? Zagrożenia, skutki uboczne stosowania bez wskazania

    Semaglutyd to lek stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2. Jest agonistą receptora glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1), który pomaga regulować poziom cukru we krwi poprzez zwiększanie wydzielania insuliny i zmniejszanie wydzielania glukagonu. Zwykle podaje się go raz w tygodniu w postaci zastrzyku. Od pewnego czasu Internet zalewa fala zapytań dotyczących leku na odchudzanie bez recepty, którego głównym składnikiem jest właśnie semaglutyd. Czy jego stosowanie jest bezpieczne, jeśli jedynym celem jest redukcja wagi, a nie kontrola cukrzycy?

  • Jakie właściwości ma chlorofil do picia? Działanie, przeciwwskazania

    Zielona barwa liści wynika z obecności w nich chlorofilu – głównego barwnika fotosyntetycznego. Doniesienia o tradycyjnych leczniczych zastosowaniach chlorofilu w alternatywnych formach medycyny znane są już od wieków. Co więcej, chlorofil cieszy się dużym zainteresowaniem również we współczesnej medycynie. Jakie właściwości i działanie ma chlorofil? Kto może, a kto nie powinien po niego sięgać?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij