35. tydzień ciąży – jak wygląda i ile waży dziecko, zalecenia dla mamy
Tydzień 35. zaczyna się, kiedy od ostatniej miesiączki upłyną 34 pełne tygodnie, a od zapłodnienia 32 pełne tygodnie. Kobieta będąca w 35. tygodniu ciąży może powiedzieć, że jej ciąża ma 34 tygodnie i kilka dni (od 1 do 6 dni). Co przyszły rodzic powinien wiedzieć na temat 35. tygodnia ciąży?
Co słychać u dziecka w 35. tygodniu ciąży?
Według siatek centylowych 35–tygodniowy płód waży średnio 2500 g i ma 46 cm długości. Cały czas dojrzewa do życia pozamacicznego, m.in. poprzez ciągły rozwój układu odporności. Dzięki temu będzie bardziej zabezpieczony przed bakteriami i wirusami po urodzeniu. Codziennie wypija ok. 500 ml płynu owodniowego i "wysikuje" go z powrotem do wnętrza pęcherza płodowego – mocz filtrowany przez nerki płodu jest głównym źródłem płynu owodniowego w tym okresie ciąży.
Co słychać u ciężarnej w 35. tygodniu ciąży?
Twój brzuch jest już pokaźnych rozmiarów, w 35. tygodniu dno macicy powoduje ucisk na przeponę i może powodować trudności w złapaniu oddechu. Na pocieszenie dodać należy, że już w następnym tygodniu macica będzie się powoli obniżać, zmniejszając dolegliwości związane z oddychaniem, nerwobólami okolicy przepony, zgagą i innymi. Ale żeby nie było za różowo, wraz z obniżaniem się macicy mogą pojawić się bóle w miednicy mniejszej oraz jeszcze częstsze oddawanie moczu (pęcherz ma już coraz mniej miejsca, dlatego występuje uczucie parcia na mocz przy bardzo mało napełnionym pęcherzu).
Zalecenia dla mamy
Liczenie ruchów, oszczędzający tryb życia, prawidłowa dieta i suplementacja, wizyty u lekarza zgodne z wyznaczonymi terminami. Oczywiście należy przestrzegać wszystkich pozostałych zaleceń wydanych przez lekarza oraz stosować przepisane leki. Jeśli lekarz z jakichś względów przepisał luteinę, koniec 35. tygodnia to moment na jej odstawienie, aby dać szyjce czas na przygotowanie się do porodu.
Co u taty?
Zakupy z listy rzeczy dla dziecka dzielą się na takie, które lepiej, żeby wybierała mama, oraz takie, które może (a nawet powinien) wybrać tata. Na „męskiej liście” znajdują się fotelik samochodowy (sprawdź, jakie mocowanie będzie wam potrzebne), elektroniczna niania, ewentualnie wózek czy łóżeczko (choć te dwie ostatnie rzeczy należy ustalić z mamą). Nie musisz od razu wszystkiego kupować, ale dobrze byłoby, żebyś miał już powoli listę z konkretnymi produktami i konkretnymi sklepami, tak aby bliżej porodu szybko to załatwić. Pomyśl, czy ktoś z rodziny czy znajomych nie ma 2–3-letniego dziecka – takie osoby często chętnie oddadzą rzeczy przydatne po porodzie.
Kto, i czy w ogóle, ma być przy porodzie?
Jeśli to twój pierwszy poród, zapewne nie do końca wiesz, jak będzie wyglądać. Część informacji pochodzi od koleżanek, rodziny czy z filmów i seriali telewizyjnych. Powoli zbliża się pora na pisanie planu (plan porodu opisany jest w 36. tygodniu ciąży). Jedną z decyzji, jakie trzeba podjąć, jest to, czy chcesz rodzić sama, czy w towarzystwie bliskiej osoby (partnera, męża, mamy czy siostry). Jest to trudna decyzja zarówno dla ciebie, jak i dla ojca dziecka.
Z własnego doświadczenia, nabranego przy kilku tysiącach porodów, wiem, że z jednej strony otrzymasz wsparcie i pomoc we wszystkich czynnościach okołoporodowych, z drugiej obecność partnera będzie krępować w decydujących momentach (np. przy mocnym parciu zdarza się, że kobieta popuści stolec bądź mocz, dlatego w obecności partnera nie prze za mocno, aby do tego nie doszło). Nie każdy mężczyzna jest też na tyle wytrzymały, aby uczestniczyć w porodzie od początku do końca. Niektórym po prostu robi się słabo, „zielenieją” i padają na ziemię, zanim ktokolwiek się zorientuje, że ma to nastąpić. Jeśli chodzi o poród w towarzystwie mamy, jest to dobre rozwiązanie, choć nie zawsze. Jest pewna grupa kobiet, które po prostu przy mamie nie potrafią wykonywać poleceń personelu medycznego – często zdarza się, że gdy mama wychodzi z sali porodowej, podejście rodzącej zmienia się o 180 stopni.
Musisz sobie na spokojnie wyobrazić wszystkie warianty. Pamiętaj też, że osoba towarzysząca w każdym momencie może wyjść z sali porodowej (np. na II okres porodu) i wrócić, jak już będzie po wszystkim, aby np. przeciąć pępowinę i zobaczyć dziecko.
Dowiedz się więcej o porodzie fizjologicznym – zajrzyj do artykułu: Poród fizjologiczny – fazy, przebieg, czas trwania.