35. tydzień ciąży – jak wygląda i ile waży dziecko, zalecenia dla mamy
Łukasz Stelmaszczyk

35. tydzień ciąży – jak wygląda i ile waży dziecko, zalecenia dla mamy

Tydzień 35. zaczyna się, kiedy od ostatniej miesiączki upłyną 34 pełne tygodnie, a od zapłodnienia 32 pełne tygodnie. Kobieta będąca w 35. tygodniu ciąży może powiedzieć, że jej ciąża ma 34 tygodnie i kilka dni (od 1 do 6 dni). Co przyszły rodzic powinien wiedzieć na temat 35. tygodnia ciąży? 

Co słychać u dziecka w 35. tygodniu ciąży?

Według siatek centylowych 35–tygodniowy płód waży średnio 2500 g i ma 46 cm długości. Cały czas dojrzewa do życia pozamacicznego, m.in. poprzez ciągły rozwój układu odporności. Dzięki temu będzie bardziej zabezpieczony przed bakteriami i wirusami po urodzeniu. Codziennie wypija ok. 500 ml płynu owodniowego i "wysikuje" go z powrotem do wnętrza pęcherza płodowego – mocz filtrowany przez nerki płodu jest głównym źródłem płynu owodniowego w tym okresie ciąży.

Płyn ten zawiera głównie wodę (98 proc.) oraz różnego rodzaju białka, tłuszcze, glukozę, elektrolity, hormony, witaminy i enzymy.

Powiązane produkty

Co słychać u ciężarnej w 35. tygodniu ciąży?

Twój brzuch jest już pokaźnych rozmiarów, w 35. tygodniu dno macicy powoduje ucisk na przeponę i może powodować trudności w złapaniu oddechu. Na pocieszenie dodać należy, że już w następnym tygodniu macica będzie się powoli obniżać, zmniejszając dolegliwości związane z oddychaniem, nerwobólami okolicy przepony, zgagą i innymi. Ale żeby nie było za różowo, wraz z obniżaniem się macicy mogą pojawić się bóle w miednicy mniejszej oraz jeszcze częstsze oddawanie moczu (pęcherz ma już coraz mniej miejsca, dlatego występuje uczucie parcia na mocz przy bardzo mało napełnionym pęcherzu).

Zalecenia dla mamy

Liczenie ruchów, oszczędzający tryb życia, prawidłowa dieta i suplementacja, wizyty u lekarza zgodne z wyznaczonymi terminami. Oczywiście należy przestrzegać wszystkich pozostałych zaleceń wydanych przez lekarza oraz stosować przepisane leki. Jeśli lekarz z jakichś względów przepisał luteinę, koniec 35. tygodnia to moment na jej odstawienie, aby dać szyjce czas na przygotowanie się do porodu.

Między 35. a 37. tygodniem ciąży należy wykonać posiew z pochwy i odbytu w kierunku paciorkowców B-hemolizujących. 

Co u taty?

Zakupy z listy rzeczy dla dziecka dzielą się na takie, które lepiej, żeby wybierała mama, oraz takie, które może (a nawet powinien) wybrać tata. Na „męskiej liście” znajdują się fotelik samochodowy (sprawdź, jakie mocowanie będzie wam potrzebne), elektroniczna niania, ewentualnie wózek czy łóżeczko (choć te dwie ostatnie rzeczy należy ustalić z mamą). Nie musisz od razu wszystkiego kupować, ale dobrze byłoby, żebyś miał już powoli listę z konkretnymi produktami i konkretnymi sklepami, tak aby bliżej porodu szybko to załatwić. Pomyśl, czy ktoś z rodziny czy znajomych nie ma 2–3-letniego dziecka – takie osoby często chętnie oddadzą rzeczy przydatne po porodzie.

Kto, i czy w ogóle, ma być przy porodzie?

Jeśli to twój pierwszy poród, zapewne nie do końca wiesz, jak będzie wyglądać. Część informacji pochodzi od koleżanek, rodziny czy z filmów i seriali telewizyjnych. Powoli zbliża się pora na pisanie planu (plan porodu opisany jest w 36. tygodniu ciąży). Jedną z decyzji, jakie trzeba podjąć, jest to, czy chcesz rodzić sama, czy w towarzystwie bliskiej osoby (partnera, męża, mamy czy siostry). Jest to trudna decyzja zarówno dla ciebie, jak i dla ojca dziecka.

Z własnego doświadczenia, nabranego przy kilku tysiącach porodów, wiem, że z jednej strony otrzymasz wsparcie i pomoc we wszystkich czynnościach okołoporodowych, z drugiej obecność partnera będzie krępować w decydujących momentach (np. przy mocnym parciu zdarza się, że kobieta popuści stolec bądź mocz, dlatego w obecności partnera nie prze za mocno, aby do tego nie doszło). Nie każdy mężczyzna jest też na tyle wytrzymały, aby uczestniczyć w porodzie od początku do końca. Niektórym po prostu robi się słabo, „zielenieją” i padają na ziemię, zanim ktokolwiek się zorientuje, że ma to nastąpić. Jeśli chodzi o poród w towarzystwie mamy, jest to dobre rozwiązanie, choć nie zawsze. Jest pewna grupa kobiet, które po prostu przy mamie nie potrafią wykonywać poleceń personelu medycznego – często zdarza się, że gdy mama wychodzi z sali porodowej, podejście rodzącej zmienia się o 180 stopni.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie czy lepiej rodzić w towarzystwie osoby bliskiej (np. partnera, siostry czy mamy), czy tylko w towarzystwie personelu medycznego.

Musisz sobie na spokojnie wyobrazić wszystkie warianty. Pamiętaj też, że osoba towarzysząca w każdym momencie może wyjść z sali porodowej (np. na II okres porodu) i wrócić, jak już będzie po wszystkim, aby np. przeciąć pępowinę i zobaczyć  dziecko.

Dowiedz się więcej o porodzie fizjologicznym – zajrzyj do artykułu: Poród fizjologiczny – fazy, przebieg, czas trwania.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kiedy zrobić test ciążowy, jaki wybrać i jak go wykonać?

    Po jakim czasie od zapłodnienia test może wykryć ciążę? Najbardziej wiarygodny wynik uzyskasz, wykonując test w dniu spodziewanej miesiączki. Możesz też zrobić go wcześniej, ale pamiętaj, że im wcześniej go wykonasz, tym większe ryzyko fałszywie negatywnego wyniku. i Sprawdź, co jeszcze można zrobić, aby potwierdzić ciążę

  • Badanie KTG płodu - na czym polega i kiedy się je wykonuje?

    Badanie KTG, znane również jako kardiotokografia, to nieinwazyjne badanie, które pozwala na monitorowanie czynności serca płodu oraz skurczów mięśnia macicy. Jest to podstawowe badanie wykonywane najczęściej w okresie okołoporodowym, które dostarcza cennych informacji na temat stanu zdrowia dziecka i przebiegu porodu. Na czym polega KTG? Jak je interpretować?

  • Badania prenatalne – kiedy je wykonać? Jak wyglądają i ile kosztują?

    Badania prenatalne są coraz częściej wykorzystywane w trakcie ciąży i stanowią nieoceniony wkład w opiekę nad kobietą ciężarną. Dzięki ich wykonaniu lekarze są w stanie z dużym prawdopodobieństwem określić dobrostan płodu oraz wykluczyć bądź potwierdzić potencjalne nieprawidłowości w jego rozwoju. Czym są badania prenatalne oraz jaki jest koszt ich wykonania?

  • Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?

    Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?

  • Blizny po cesarskim cięciu. Pielęgnacja i sposoby na blizny po cesarce

    W ciągu ostatnich 10 lat odnotowano ponad dwukrotny wzrost odsetka porodów zakończonych cesarskim cięciem. W naszym kraju wynosi on aż 42,2%. Jest to jeden z najwyższych wyników w Europie. Jest to też najczęściej wykonywana operacja położnicza, a dane przedstawiają ciągłą tendencję wzrostową. Przez wzgląd na powszechność tego rodzaju porodu warto rozpowszechniać wiedzę na temat konsekwencji, jakie za sobą niesie. Jedną z nich jest oczywiście rana pooperacyjna i ryzyko powstania zrostów. Prawidłowa pielęgnacja blizny po cesarce może zmniejszyć jej widoczność w późniejszym czasie.

  • Stymulacja hormonalna jajników. Zasady, protokół przed in vitro

    Stymulacja hormonalna jajników to ważny element w procesie zapłodnienia in vitro. Jest procedurą, która może pomóc wielu kobietom zmagającym się z problemami z owulacją w zrealizowaniu marzenia o macierzyństwie. Ale co to dokładnie oznacza i jak przebiega ten proces? 

  • Suplementy diety i witaminy wspomagające płodność  mężczyzn i kobiet

    Sposób odżywiania w znaczącym stopniu warunkuje płodność kobiet i mężczyzn w okresie reprodukcyjnym. Niekiedy jednak nawet właściwa dieta nie jest w stanie dostarczyć wszystkich niezbędnych składników. Wówczas pomocna okazuje się suplementacja. W przypadku kobiet zwykle rekomendowanymi podstawowymi składnikami, które warto włączyć do przyjmowania przed zajściem w ciąże są: kwas foliowy i witaminy z grupy B, witamina D3, kwas EPA, antyoksydanty, a w przypadku stwierdzonych niedoborów również żelazo. Mężczyznom zaleca się przyjmowanie antyoksydantów, witaminy D3, kwasu EPA omega-3, a także w przypadku zdiagnozowania obniżonego poziomu: magnezu, cynku i selenu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl