33. tydzień ciąży – ile waży i jak wygląda dziecko oraz zalecenia dla mamy
Tydzień 33. zaczyna się, kiedy od ostatniej miesiączki upłyną 32 pełne tygodnie, a od zapłodnienia 30 pełnych tygodni. Kobieta będąca w 33. tygodniu ciąży może powiedzieć, że jej ciąża ma 32 tygodnie i kilka dni (od 1 do 6). Co przyszły rodzic powinien wiedzieć na temat 33. tygodnia ciąży?
Co słychać u dziecka w 33. tygodniu ciąży?
Według siatek centylowych 33–tygodniowy płód waży średnio 2000 g i ma ok. 44 cm długości.
Co słychać u ciężarnej w 33. tygodniu ciąży?
Dziecko intensywnie rośnie, przekłada się to na powiększanie się macicy, powiększanie się łożyska i ilości płynu owodniowego, a to wszystko z kolei powoduje, że brzuch jest już naprawdę duży. Po dłuższych spacerach czy staniu na nogach u znacznej części przyszłych mam pojawiają się obrzęki kończyn dolnych. Dodatkowo kobiety z wadami postawy lub słabymi mięśniami posturalnymi często odczuwają bóle pleców.
Zalecenia dla mamy
Liczenie ruchów, oszczędzający tryb życia, prawidłowa dieta i suplementacja, wizyty u lekarza zgodne z wyznaczonymi terminami. Oczywiście należy przestrzegać wszystkich pozostałych zaleceń wydanych przez lekarza oraz stosować przepisane leki.
Dodatkowo między 33. a 37. tygodniem ciąży powinnaś mieć wykonane badanie podmiotowe, przedmiotowe, położnicze. Położna albo lekarz powinien ocenić wymiary miednicy, aby sprawdzić, czy jest ona odpowiednia do porodu siłami natury. Na wizycie w tym okresie powinna być wykonana ocena czynności serca płodu, pomiar ciśnienia tętniczego krwi, ocena ruchów płodu, badanie gruczołów sutkowych, pomiar masy ciała, ocena ryzyka ciążowego, ocena ryzyka i nasilenia objawów depresji. Lekarz bądź położna powinni przy każdej okazji propagować zdrowy styl życia.
Co u taty?
Kobieta w ciąży i połogu narażona jest na obniżenie nastroju cały czas, jednakże są trzy okresy, kiedy samopoczucie psychiczne jest najgorsze: około 3–4 miesiąca, 7–8 miesiąca i do 3 miesięcy od urodzenia dziecka.
Jeżeli zauważyłeś u siebie obniżenie nastroju, problemy ze snem, przesadne zamartwianie się o stan dziecka, myśli obsesyjne, zmniejszony apetyt, niechęć do kontaktów z innymi ludźmi, uciekanie w nałogi i inne niepokojące objawy, koniecznie skontaktuj się z lekarzem psychiatrą (można zacząć od wizyty u lekarza rodzinnego).
Depresja okołoporodowa
Zaburzenie psychiczne to dość powszechny problem występujący w końcowym okresie ciąży lub w połogu. W ciąży występuje u 10-15 proc. kobiet ciężarnych. Jeszcze częściej depresja dotyka kobiety w okresie poporodowym – 15–30 proc. Ze względu na zagrożenie i skalę tego zjawiska od niedawna wprowadzono do standardów okołoporodowych wykonywanie testu Becka – czyli testu, który ma pomóc w ocenie ryzyka wystąpienia depresji w ciąży bądź połogu. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia ocenę taką należy wykonać między 11. a 14. tygodniem ciąży, następnie między 33. a 37. tygodniem ciąży i ostatni raz w czasie połogu (podczas wizyty położnej środowiskowej).
Sprawdź, jak walczyć z bezsennością w ciąży – zajrzyj do artykułu: Bezsenność w ciąży – jak sobie z nią radzić?