33. tydzień ciąży – ile waży i jak wygląda dziecko oraz zalecenia dla mamy
Łukasz Stelmaszczyk

33. tydzień ciąży – ile waży i jak wygląda dziecko oraz zalecenia dla mamy

Tydzień 33. zaczyna się, kiedy od ostatniej miesiączki upłyną 32 pełne tygodnie, a od zapłodnienia 30 pełnych tygodni. Kobieta będąca w 33. tygodniu ciąży może powiedzieć, że jej ciąża ma 32 tygodnie i kilka dni (od 1 do 6). Co przyszły rodzic powinien wiedzieć na temat 33. tygodnia ciąży? 

Co słychać u dziecka w 33. tygodniu ciąży?

infografika wymiary płodu w 33 tygodniu ciąży

Według siatek centylowych 33–tygodniowy płód waży średnio 2000 g i ma ok. 44 cm długości.

Co słychać u ciężarnej w 33. tygodniu ciąży?

Dziecko intensywnie rośnie, przekłada się to na powiększanie się macicy, powiększanie się łożyska i ilości płynu owodniowego, a to wszystko z kolei powoduje, że brzuch jest już naprawdę duży. Po dłuższych spacerach czy staniu na nogach u znacznej części przyszłych mam pojawiają się obrzęki kończyn dolnych. Dodatkowo kobiety z wadami postawy lub słabymi mięśniami posturalnymi często odczuwają bóle pleców.

Powiązane produkty

Zalecenia dla mamy

infografika poród

Liczenie ruchów, oszczędzający tryb życia, prawidłowa dieta i suplementacja, wizyty u lekarza zgodne z wyznaczonymi terminami. Oczywiście należy przestrzegać wszystkich pozostałych zaleceń wydanych przez lekarza oraz stosować przepisane leki.

Dodatkowo między 33. a 37. tygodniem ciąży powinnaś mieć wykonane badanie podmiotowe, przedmiotowe, położnicze. Położna albo lekarz powinien ocenić wymiary miednicy, aby sprawdzić, czy jest ona odpowiednia do porodu siłami natury. Na wizycie w tym okresie powinna być wykonana ocena czynności serca płodu, pomiar ciśnienia tętniczego krwi, ocena ruchów płodu, badanie gruczołów sutkowych, pomiar masy ciała, ocena ryzyka ciążowego, ocena ryzyka i nasilenia objawów depresji. Lekarz bądź położna powinni przy każdej okazji propagować zdrowy styl życia.

Z badań laboratoryjnych (w okresie 33–37 tydzień ciąży) należy wykonać: morfologię krwi, badanie ogólne moczu, badanie antygenu HBs, badanie w kierunku HIV. W grupie kobiet ze zwiększonym ryzykiem zakażenia należy wykonać odczyn VDRL (badanie w kierunku kiły) i HCV (wirus zapalenia wątroby typu C).

Co u taty?

infografika depresja poporodowa

Kobieta w ciąży i połogu narażona jest na obniżenie nastroju cały czas, jednakże są trzy okresy, kiedy samopoczucie psychiczne jest najgorsze: około 3–4 miesiąca, 7–8 miesiąca i do 3 miesięcy od urodzenia dziecka.

Warto wspomnieć, że na depresję poporodową mogą cierpieć również mężczyźni (1–26 proc.), a na prawdopodobieństwo jej wystąpienia nie wypływa ani liczba poprzednich porodów, ani status społeczny.

Jeżeli zauważyłeś u siebie obniżenie nastroju, problemy ze snem, przesadne zamartwianie się o stan dziecka, myśli obsesyjne, zmniejszony apetyt, niechęć do kontaktów z innymi ludźmi, uciekanie w nałogi i inne niepokojące objawy, koniecznie skontaktuj się z lekarzem psychiatrą (można zacząć od wizyty u lekarza rodzinnego).

Depresja okołoporodowa

infografika depresja okołoporodowa

Zaburzenie psychiczne to dość powszechny problem występujący w końcowym okresie ciąży lub w połogu. W ciąży występuje u 10-15 proc. kobiet ciężarnych. Jeszcze częściej depresja dotyka kobiety w okresie poporodowym – 15–30 proc. Ze względu na zagrożenie i skalę tego zjawiska od niedawna wprowadzono do standardów okołoporodowych wykonywanie testu Becka – czyli testu, który ma pomóc w ocenie ryzyka wystąpienia depresji w ciąży bądź połogu. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia ocenę taką należy wykonać między 11. a 14. tygodniem ciąży, następnie między 33. a 37. tygodniem ciąży i ostatni raz w czasie połogu (podczas wizyty położnej środowiskowej).

Sprawdź, jak walczyć z bezsennością w ciąży – zajrzyj do artykułu: Bezsenność w ciąży – jak sobie z nią radzić?

przycisk pobrania garfiki

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak sprawdzić czy jesteś w ciąży? Objawy i metody diagnozowania ciąży

    Jeżeli u kobiety miesiączkującej dotychczas w miarę regularnie występuje objaw braku miesiączki, kobieta skarży się na częste oddawanie moczu, na mdłości i obrzmiałe piersi, wówczas można z dużą dozą pewności podejrzewać, że jest w ciąży.

  • Jakie są zagrożenia związane z późną ciążą? Jakie badania wykonać?

    W dzisiejszych czasach wiele osób decyduje się na potomstwo później, niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Choć niesie to za sobą wiele korzyści, warto poznać również potencjalne zagrożenia takiej ciąży. Kiedy mówimy o późnej ciąży oraz jakie badania należy wykonać w trakcie jej trwania?

  • Badanie KTG płodu - na czym polega i kiedy się je wykonuje?

    Badanie KTG, znane również jako kardiotokografia, to nieinwazyjne badanie, które pozwala na monitorowanie czynności serca płodu oraz skurczów mięśnia macicy. Jest to podstawowe badanie wykonywane najczęściej w okresie okołoporodowym, które dostarcza cennych informacji na temat stanu zdrowia dziecka i przebiegu porodu. Na czym polega KTG? Jak je interpretować?

  • Badania prenatalne – kiedy je wykonać? Jak wyglądają i ile kosztują?

    Badania prenatalne są coraz częściej wykorzystywane w trakcie ciąży i stanowią nieoceniony wkład w opiekę nad kobietą ciężarną. Dzięki ich wykonaniu lekarze są w stanie z dużym prawdopodobieństwem określić dobrostan płodu oraz wykluczyć bądź potwierdzić potencjalne nieprawidłowości w jego rozwoju. Czym są badania prenatalne oraz jaki jest koszt ich wykonania?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

  • Krew pępowinowa – znaczenie, przechowywanie

    Poród to wyjątkowy moment w życiu kobiety. To również jedyna okazja do zabezpieczenia unikalnych komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Ich wykorzystanie jest możliwe w leczeniu ponad osiemdziesięciu schorzeń onkologicznych i hematologicznych.

  • Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?

    Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?

  • Blizny po cesarskim cięciu. Pielęgnacja i sposoby na blizny po cesarce

    W ciągu ostatnich 10 lat odnotowano ponad dwukrotny wzrost odsetka porodów zakończonych cesarskim cięciem. W naszym kraju wynosi on aż 42,2%. Jest to jeden z najwyższych wyników w Europie. Jest to też najczęściej wykonywana operacja położnicza, a dane przedstawiają ciągłą tendencję wzrostową. Przez wzgląd na powszechność tego rodzaju porodu warto rozpowszechniać wiedzę na temat konsekwencji, jakie za sobą niesie. Jedną z nich jest oczywiście rana pooperacyjna i ryzyko powstania zrostów. Prawidłowa pielęgnacja blizny po cesarce może zmniejszyć jej widoczność w późniejszym czasie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij