23. tydzień ciąży – ile waży i jak wygląda dziecko?
Łukasz Stelmaszczyk

23. tydzień ciąży – ile waży i jak wygląda dziecko?

Kolejny tydzień ciąży przed wami. Co przyszły rodzic powinien wiedzieć na temat 23. tygodnia ciąży? Tydzień 23. zaczyna się, kiedy od ostatniej miesiączki upłyną 22 pełne tygodnie, a od zapłodnienia 20 pełnych tygodni. Kobieta będąca w 23. tygodniu ciąży może powiedzieć, że jej ciąża ma 22 tygodnie i kilka dni (od 1 do 6).

Przełomowy 23. tydzień ciąży

infografika 22 tydzień ciąży

Jest to szczególnie ważny tydzień, ponieważ poród przed ukończeniem 22. tygodnia traktowany jest w Polsce jako poronienie, a dziecka z takiego porodu nie ratuje się ze względu na bardzo niskie szanse przeżycia. Poród w 23. tygodniu (czyli gdy ukończone są pełne 22 tygodnie) kwalifikowany jest jako poród przedwczesny, a lekarze i personel medyczny dokładają wszelkich starań, aby uratować wcześniaka. Należy pamiętać, że granica między 22. a 23. tygodniem jest granicą zupełnie umowną, ponieważ w tym okresie nie dzieje się nic takiego, co ułatwiałoby bądź utrudniało przeżycie dziecka. Dlatego bardzo ważne jest, aby lekarz rzetelnie ustalił datę porodu na podstawie ostatniej miesiączki, korygując ją w razie potrzeby wynikiem badania USG z wczesnej ciąży (w przypadku różnicy pomiędzy terminami porodu powyżej 7 dni).

Wcześniaki z ekstremalnie niską masą urodzeniową (poniżej 1000 g) narażone są na wiele powikłań, wymagają porodu i leczenia w specjalnych ośrodkach medycznych (w szpitalach III stopnia referencyjności). Do szpitali II stopnia referencyjności powinny być kierowane rodzące w 32. lub późniejszym tygodniu ciąży. Do szpitali I stopnia referencyjności kobiety w ciąży donoszonej lub w 35.-37. tygodniu ciąży, jeśli nie stwierdzono wcześniej niedojrzałości płodu lub patologii w czasie trwania ciąży.

Czasami kobieta rodząca z jakichś względów trafia do szpitala o niższym stopniu referencyjności, niż wynikałoby to z zaleceń. W takim przypadku albo odsyłana jest do szpitala o wyższym stopniu transportem medycznym, albo, jeśli wymaga tego sytuacja, rodzi w szpitalu niższego stopnia, a następnie wcześniak przewożony jest do szpitala stopnia wyższego.

Co słychać u dziecka w 23. tygodniu ciąży?

infografika wymiary płodu w 22 tygodniu ciąży

Dziecko średnio waży około 540 g, a długość całkowita waha się od 21 do 29 cm. Należy przypomnieć, że liczby te są jedynie orientacyjne. Tak jak wśród dorosłych są ludzie niscy i wysocy, chudzi i grubi, tak samo wśród dzieci w łonie mamy mogą być mniejsze bądź większe. Dodatkowo niektóre z norm podawane są dla populacji Ameryki Północnej albo dla populacji ogólnej, w której Europejczycy nie stanowią istotnej grupy ilościowej. Oczywiście lekarz powinien monitorować te parametry i interweniować w razie stwierdzenia nieprawidłowości, jednakże zazwyczaj małe odchylenia od średniej nie są powodem do zmartwień.

Powiązane produkty

Co słychać u ciężarnej w 23. tygodniu ciąży?

U mamy wszystko przebiega bez większych zmian w stosunku do poprzedniego tygodnia. Pamiętaj o oszczędzającym trybie życia, prawidłowej diecie i suplementacji. Oczywiście należy przestrzegać wszystkich pozostałych zaleceń lekarskich, jeżeli takowe zostały wydane.

Szkoła rodzenia i wybór położnej

infografika zalecenia w 22 tygodniu ciąży

Jest to dobry czas na zapisanie się do szkoły rodzenia. Poszukiwania najlepiej zacząć od szpitala, w którym planuje się poród - niewątpliwym plusem takiego wyboru jest to, że można zapoznać się ze specyfikacją, warunkami i zasadami konkretnego oddziału. Pamiętajmy jednak, że szkoły rodzenia są i lepsze, i gorsze, a akurat ta, która działa w „naszym szpitalu”, niekoniecznie może cieszyć się najlepszymi opiniami.

Oczekiwanie na poród to szczególnie dla pierwiastek wielki stres. Przyczyn i stresorów jest wiele, ale niewątpliwie jednym z najbardziej istotnych jest lęk przed nieznanym. Sytuację tę można zmienić poprzez skorzystanie z usług położnej, która spotka się z tobą kilka razy przed porodem, zbada, poradzi i cię uspokoi. W dniu porodu przyjedzie na trakt porodowy i będzie prowadziła poród od samego początku do samego końca.

Niestety, ze względu na polskie prawo nie w każdym szpitalu istnieje możliwość „umówienia się” z położną do porodu. Aby zrobić to oficjalnie, zazwyczaj trzeba skorzystać z pomocy przyszpitalnej fundacji – wykupuje się określoną „cegiełkę” i w zamian za to otrzymuje odpowiednie wsparcie położnej. Jeśli bardzo ci zależy na takim rozwiązaniu, zorientuj się, jak wygląda ta kwestia w szpitalu, w którym zamierzasz rodzić. Co do wyboru położnej do porodu, najlepiej zapytać lekarza prowadzącego, znajomych, które niedawno rodziły, czy po prostu poszukać informacji na forach internetowych lub w mediach społecznościowych.

Sprawdź, jak pielęgnować skórę w ciąży — zajrzyj do artykułu: Ciąża — postępowanie pielęgnacyjne i zakazy kosmetyczne.

 

przycisk pobrania infografiki

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kiedy zrobić test ciążowy? Jakie są rodzaje? Co oznaczają kreski?

    Wykonanie testu ciążowego to zarazem ekscytujący, jak i nieco stresujący moment. Aby wynik był jak najbardziej wiarygodny, warto wiedzieć, czym jest beta-hCG, jakie są dostępne rodzaje testów i kiedy najlepiej wykonać badanie. W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania.

  • Badanie KTG płodu - na czym polega i kiedy się je wykonuje?

    Badanie KTG, znane również jako kardiotokografia, to nieinwazyjne badanie, które pozwala na monitorowanie czynności serca płodu oraz skurczów mięśnia macicy. Jest to podstawowe badanie wykonywane najczęściej w okresie okołoporodowym, które dostarcza cennych informacji na temat stanu zdrowia dziecka i przebiegu porodu. Na czym polega KTG? Jak je interpretować?

  • Jakie są objawy niedoczynności tarczycy w ciąży? Czy można ją leczyć? Normy badań

    Niedoczynność tarczycy w ciąży może zwiększyć ryzyko związane z poronieniem, odklejeniem łożyska, niedokrwistością, nadciśnieniem ciążowym czy krwawieniem poporodowym. Wyjątkowo newralgiczny moment to ten, kiedy niedoczynność wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży. Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży, tak aby terapia była skuteczna i nie zaszkodziła dziecku?

  • Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?

    Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?

  • Blizny po cesarskim cięciu. Pielęgnacja i sposoby na blizny po cesarce

    W ciągu ostatnich 10 lat odnotowano ponad dwukrotny wzrost odsetka porodów zakończonych cesarskim cięciem. W naszym kraju wynosi on aż 42,2%. Jest to jeden z najwyższych wyników w Europie. Jest to też najczęściej wykonywana operacja położnicza, a dane przedstawiają ciągłą tendencję wzrostową. Przez wzgląd na powszechność tego rodzaju porodu warto rozpowszechniać wiedzę na temat konsekwencji, jakie za sobą niesie. Jedną z nich jest oczywiście rana pooperacyjna i ryzyko powstania zrostów. Prawidłowa pielęgnacja blizny po cesarce może zmniejszyć jej widoczność w późniejszym czasie.

  • Stymulacja hormonalna jajników. Zasady, protokół przed in vitro

    Stymulacja hormonalna jajników to ważny element w procesie zapłodnienia in vitro. Jest procedurą, która może pomóc wielu kobietom zmagającym się z problemami z owulacją w zrealizowaniu marzenia o macierzyństwie. Ale co to dokładnie oznacza i jak przebiega ten proces? 

  • Suplementy diety i witaminy wspomagające płodność  mężczyzn i kobiet

    Sposób odżywiania w znaczącym stopniu warunkuje płodność kobiet i mężczyzn w okresie reprodukcyjnym. Niekiedy jednak nawet właściwa dieta nie jest w stanie dostarczyć wszystkich niezbędnych składników. Wówczas pomocna okazuje się suplementacja. W przypadku kobiet zwykle rekomendowanymi podstawowymi składnikami, które warto włączyć do przyjmowania przed zajściem w ciąże są: kwas foliowy i witaminy z grupy B, witamina D3, kwas EPA, antyoksydanty, a w przypadku stwierdzonych niedoborów również żelazo. Mężczyznom zaleca się przyjmowanie antyoksydantów, witaminy D3, kwasu EPA omega-3, a także w przypadku zdiagnozowania obniżonego poziomu: magnezu, cynku i selenu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.