23. tydzień ciąży – ile waży i jak wygląda dziecko?
Łukasz Stelmaszczyk

23. tydzień ciąży – ile waży i jak wygląda dziecko?

Kolejny tydzień ciąży przed wami. Co przyszły rodzic powinien wiedzieć na temat 23. tygodnia ciąży? Tydzień 23. zaczyna się, kiedy od ostatniej miesiączki upłyną 22 pełne tygodnie, a od zapłodnienia 20 pełnych tygodni. Kobieta będąca w 23. tygodniu ciąży może powiedzieć, że jej ciąża ma 22 tygodnie i kilka dni (od 1 do 6).

Przełomowy 23. tydzień ciąży

Jest to szczególnie ważny tydzień, ponieważ poród przed ukończeniem 22. tygodnia traktowany jest w Polsce jako poronienie, a dziecka z takiego porodu nie ratuje się ze względu na bardzo niskie szanse przeżycia. Poród w 23. tygodniu (czyli gdy ukończone są pełne 22 tygodnie) kwalifikowany jest jako poród przedwczesny, a lekarze i personel medyczny dokładają wszelkich starań, aby uratować wcześniaka. Należy pamiętać, że granica między 22. a 23. tygodniem jest granicą zupełnie umowną, ponieważ w tym okresie nie dzieje się nic takiego, co ułatwiałoby bądź utrudniało przeżycie dziecka. Dlatego bardzo ważne jest, aby lekarz rzetelnie ustalił datę porodu na podstawie ostatniej miesiączki, korygując ją w razie potrzeby wynikiem badania USG z wczesnej ciąży (w przypadku różnicy pomiędzy terminami porodu powyżej 7 dni).

Wcześniaki z ekstremalnie niską masą urodzeniową (poniżej 1000 g) narażone są na wiele powikłań, wymagają porodu i leczenia w specjalnych ośrodkach medycznych (w szpitalach III stopnia referencyjności). Do szpitali II stopnia referencyjności powinny być kierowane rodzące w 32. lub późniejszym tygodniu ciąży. Do szpitali I stopnia referencyjności kobiety w ciąży donoszonej lub w 35.-37. tygodniu ciąży, jeśli nie stwierdzono wcześniej niedojrzałości płodu lub patologii w czasie trwania ciąży.

Czasami kobieta rodząca z jakichś względów trafia do szpitala o niższym stopniu referencyjności, niż wynikałoby to z zaleceń. W takim przypadku albo odsyłana jest do szpitala o wyższym stopniu transportem medycznym, albo, jeśli wymaga tego sytuacja, rodzi w szpitalu niższego stopnia, a następnie wcześniak przewożony jest do szpitala stopnia wyższego.

Co słychać u dziecka w 23. tygodniu ciąży?

Dziecko średnio waży około 540 g, a długość całkowita waha się od 21 do 29 cm. Należy przypomnieć, że liczby te są jedynie orientacyjne. Tak jak wśród dorosłych są ludzie niscy i wysocy, chudzi i grubi, tak samo wśród dzieci w łonie mamy mogą być mniejsze bądź większe. Dodatkowo niektóre z norm podawane są dla populacji Ameryki Północnej albo dla populacji ogólnej, w której Europejczycy nie stanowią istotnej grupy ilościowej. Oczywiście lekarz powinien monitorować te parametry i interweniować w razie stwierdzenia nieprawidłowości, jednakże zazwyczaj małe odchylenia od średniej nie są powodem do zmartwień.

Polecane dla Ciebie

Co słychać u ciężarnej w 23. tygodniu ciąży?

U mamy wszystko przebiega bez większych zmian w stosunku do poprzedniego tygodnia. Pamiętaj o oszczędzającym trybie życia, prawidłowej diecie i suplementacji. Oczywiście należy przestrzegać wszystkich pozostałych zaleceń lekarskich, jeżeli takowe zostały wydane.

Szkoła rodzenia i wybór położnej

Jest to dobry czas na zapisanie się do szkoły rodzenia. Poszukiwania najlepiej zacząć od szpitala, w którym planuje się poród - niewątpliwym plusem takiego wyboru jest to, że można zapoznać się ze specyfikacją, warunkami i zasadami konkretnego oddziału. Pamiętajmy jednak, że szkoły rodzenia są i lepsze, i gorsze, a akurat ta, która działa w „naszym szpitalu”, niekoniecznie może cieszyć się najlepszymi opiniami.

Oczekiwanie na poród to szczególnie dla pierwiastek wielki stres. Przyczyn i stresorów jest wiele, ale niewątpliwie jednym z najbardziej istotnych jest lęk przed nieznanym. Sytuację tę można zmienić poprzez skorzystanie z usług położnej, która spotka się z tobą kilka razy przed porodem, zbada, poradzi i cię uspokoi. W dniu porodu przyjedzie na trakt porodowy i będzie prowadziła poród od samego początku do samego końca.

Niestety, ze względu na polskie prawo nie w każdym szpitalu istnieje możliwość „umówienia się” z położną do porodu. Aby zrobić to oficjalnie, zazwyczaj trzeba skorzystać z pomocy przyszpitalnej fundacji – wykupuje się określoną „cegiełkę” i w zamian za to otrzymuje odpowiednie wsparcie położnej. Jeśli bardzo ci zależy na takim rozwiązaniu, zorientuj się, jak wygląda ta kwestia w szpitalu, w którym zamierzasz rodzić. Co do wyboru położnej do porodu, najlepiej zapytać lekarza prowadzącego, znajomych, które niedawno rodziły, czy po prostu poszukać informacji na forach internetowych lub w mediach społecznościowych.

Sprawdź, jak pielęgnować skórę w ciąży — zajrzyj do artykułu: Ciąża — postępowanie pielęgnacyjne i zakazy kosmetyczne.

 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • In vitro – na czym polega? Przebieg, skuteczność, koszt

    Zgodnie ze stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) problemy z płodnością ma ok. 12% populacji. Szacuje się, że w Polsce dotyczy to aż 20% osób w wieku reprodukcyjnym. Nadzieję na posiadanie potomstwa daje jednak metoda in vitro, która w dużej mierze jest finansowana z programów samorządowych.

  • Łysienie poporodowe – jak długo trwa wypadanie włosów po ciąży i jak sobie z nim radzić?

    Każda kobieta marzy o tym, aby jej włosy były piękne, gęste i lśniące. I właśnie w okresie ciąży włosy takie się stają — są mocniejsze i wyglądają zdrowiej niż przed ciążą. Niestety, ten stan nie będzie utrzymywał się długo, ponieważ włosy zaczynają wypadać zazwyczaj po porodzie. Mówi się wówczas, że doszło do łysienia poporodowego. Czy jest ono groźne? Co robić, gdy po ciąży nadmiernie wypadają włosy? Podpowiadamy.

  • USG genetyczne – kiedy wykonać? Ile kosztuje i co może pokazać?

    Badanie USG genetyczne jest w pełni bezpieczne zarówno dla dziecka, jak i dla kobiety ciężarnej. Jest ono jednym z najważniejszych badań wykonywanych w trakcie trwania ciąży. Podczas badania oceniana jest m.in. anatomia płodu oraz ryzyko aberracji chromosomowych. Jak wygląda obowiązkowe badanie prenatalne i ile kosztuje USG genetyczne?

  • Jakie zmiany hormonalne zachodzą w organizmie kobiety w trakcie ciąży?

    Burza hormonalna to potoczne określenie na wszelkiego rodzaju zmiany zachodzące w gospodarce gruczołów dokrewnych w trakcie trwania ciąży. Każdą kobietę ciężarną dotyczą te same wahania, niemniej towarzyszą im różne odczucia. Co dzieje się z organizmem kobiety w czasie ciąży? Jakie hormony działają na początku ciąży oraz co kortyzol ma wspólnego ze zmiennością nastroju?

  • Pierwsze objawy ciąży – po czym poznać, że doszło do zapłodnienia?

    Mdłości, zawroty głowy, tkliwość piersi? Czy te objawy świadczą o tym, że kobieta jest w ciąży? Owszem, mogą na to wskazywać, niemniej nie muszą. Specjaliści z zakresu ginekologii i położnictwa nie definiują jednoznacznie tzw. wczesnych i późnych objawów ciąży. Można jednak wyróżnić zarówno prawdopodobne, jak i pewne jej oznaki.

  • Kangurowanie – czym jest i jakie może przynieść korzyści?

    Budowanie więzi z dzieckiem można rozpocząć już od pierwszych minut, w których malec pojawi się na świecie. Proces, który odbywa się w kontakcie skóra do skóry, nazywa się kangurowaniem. Może być wykonywane przez mamę, ale także przez tatę noworodka. Jak się przygotować do kangurowania i jak długo można je praktykować?

  • Jakie są objawy niedoczynności tarczycy w ciąży? Czy można ją leczyć? Normy badań

    Niedoczynność tarczycy w ciąży może zwiększyć ryzyko związane z poronieniem, odklejeniem łożyska, niedokrwistością, nadciśnieniem ciążowym czy krwawieniem poporodowym. Wyjątkowo newralgiczny moment to ten, kiedy niedoczynność wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży. Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży, tak aby terapia była skuteczna i nie zaszkodziła dziecku?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij