23. tydzień ciąży – ile waży i jak wygląda dziecko?
Kolejny tydzień ciąży przed wami. Co przyszły rodzic powinien wiedzieć na temat 23. tygodnia ciąży? Tydzień 23. zaczyna się, kiedy od ostatniej miesiączki upłyną 22 pełne tygodnie, a od zapłodnienia 20 pełnych tygodni. Kobieta będąca w 23. tygodniu ciąży może powiedzieć, że jej ciąża ma 22 tygodnie i kilka dni (od 1 do 6).
Przełomowy 23. tydzień ciąży
Jest to szczególnie ważny tydzień, ponieważ poród przed ukończeniem 22. tygodnia traktowany jest w Polsce jako poronienie, a dziecka z takiego porodu nie ratuje się ze względu na bardzo niskie szanse przeżycia. Poród w 23. tygodniu (czyli gdy ukończone są pełne 22 tygodnie) kwalifikowany jest jako poród przedwczesny, a lekarze i personel medyczny dokładają wszelkich starań, aby uratować wcześniaka. Należy pamiętać, że granica między 22. a 23. tygodniem jest granicą zupełnie umowną, ponieważ w tym okresie nie dzieje się nic takiego, co ułatwiałoby bądź utrudniało przeżycie dziecka. Dlatego bardzo ważne jest, aby lekarz rzetelnie ustalił datę porodu na podstawie ostatniej miesiączki, korygując ją w razie potrzeby wynikiem badania USG z wczesnej ciąży (w przypadku różnicy pomiędzy terminami porodu powyżej 7 dni).
Wcześniaki z ekstremalnie niską masą urodzeniową (poniżej 1000 g) narażone są na wiele powikłań, wymagają porodu i leczenia w specjalnych ośrodkach medycznych (w szpitalach III stopnia referencyjności). Do szpitali II stopnia referencyjności powinny być kierowane rodzące w 32. lub późniejszym tygodniu ciąży. Do szpitali I stopnia referencyjności kobiety w ciąży donoszonej lub w 35.-37. tygodniu ciąży, jeśli nie stwierdzono wcześniej niedojrzałości płodu lub patologii w czasie trwania ciąży.
Co słychać u dziecka w 23. tygodniu ciąży?
Dziecko średnio waży około 540 g, a długość całkowita waha się od 21 do 29 cm. Należy przypomnieć, że liczby te są jedynie orientacyjne. Tak jak wśród dorosłych są ludzie niscy i wysocy, chudzi i grubi, tak samo wśród dzieci w łonie mamy mogą być mniejsze bądź większe. Dodatkowo niektóre z norm podawane są dla populacji Ameryki Północnej albo dla populacji ogólnej, w której Europejczycy nie stanowią istotnej grupy ilościowej. Oczywiście lekarz powinien monitorować te parametry i interweniować w razie stwierdzenia nieprawidłowości, jednakże zazwyczaj małe odchylenia od średniej nie są powodem do zmartwień.
Co słychać u ciężarnej w 23. tygodniu ciąży?
U mamy wszystko przebiega bez większych zmian w stosunku do poprzedniego tygodnia. Pamiętaj o oszczędzającym trybie życia, prawidłowej diecie i suplementacji. Oczywiście należy przestrzegać wszystkich pozostałych zaleceń lekarskich, jeżeli takowe zostały wydane.
Szkoła rodzenia i wybór położnej
Jest to dobry czas na zapisanie się do szkoły rodzenia. Poszukiwania najlepiej zacząć od szpitala, w którym planuje się poród - niewątpliwym plusem takiego wyboru jest to, że można zapoznać się ze specyfikacją, warunkami i zasadami konkretnego oddziału. Pamiętajmy jednak, że szkoły rodzenia są i lepsze, i gorsze, a akurat ta, która działa w „naszym szpitalu”, niekoniecznie może cieszyć się najlepszymi opiniami.
Niestety, ze względu na polskie prawo nie w każdym szpitalu istnieje możliwość „umówienia się” z położną do porodu. Aby zrobić to oficjalnie, zazwyczaj trzeba skorzystać z pomocy przyszpitalnej fundacji – wykupuje się określoną „cegiełkę” i w zamian za to otrzymuje odpowiednie wsparcie położnej. Jeśli bardzo ci zależy na takim rozwiązaniu, zorientuj się, jak wygląda ta kwestia w szpitalu, w którym zamierzasz rodzić. Co do wyboru położnej do porodu, najlepiej zapytać lekarza prowadzącego, znajomych, które niedawno rodziły, czy po prostu poszukać informacji na forach internetowych lub w mediach społecznościowych.
Sprawdź, jak pielęgnować skórę w ciąży — zajrzyj do artykułu: Ciąża — postępowanie pielęgnacyjne i zakazy kosmetyczne.