14. tydzień ciąży – wygląd dziecka i zmiany u mamy
Łukasz Stelmaszczyk

14. tydzień ciąży – wygląd dziecka i zmiany u mamy

Gratulacje! Właśnie rozpoczął się II trymestr ciąży. Co najważniejsze, statystycznie znacznie zmalało ryzyko poronienia, dlatego jest to dobry moment na podzielenie się z najbliższymi informacją o ciąży. Tydzień 14. zaczyna się, kiedy od ostatniej miesiączki upłynie 13 pełnych tygodni, a od zapłodnienia 11 pełnych tygodni. Kobieta będąca w 14. tygodniu ciąży może powiedzieć, że jej ciąża ma 13 tygodni i kilka dni (od 1 do 6). 

Co u dziecka w 14. tygodniu ciąży?

infografika rozwój dziecka w 14. tygodniu ciąży

Właśnie rozpoczyna się czwarty miesiąc ciąży i według wielu podręczników z embriologii, dopiero teraz zaczyna się okres płodowy, który trwa aż do porodu.

Choć dziecko waży jedynie ok. 40 g i ma 8–9 cm „wzrostu” (mamy tu na myśli długość ciemieniowo–siedzeniową), coraz bardziej upodabnia się do „małego człowieka”. Jego ciało cały czas się prostuje, wydłuża się szyja, a główka coraz bardziej oddala się od klatki piersiowej. Co prawda, kobieta nie odczuwa jeszcze ruchów płodu, ale na USG widać, że dziecko w zasadzie ciągle się rusza. Jego twarz staje się bardziej wyrazista i symetryczna, uszy powoli przesuwają się wyżej, a oczy z boku głowy w okolice nosa. Coraz bardziej widoczny jest nos dziecka. 

W tym okresie trwa rozwój narządów płciowych, do tego stopnia, że w przypadku, gdy płód odpowiednio się ułoży, lekarz wykonujący badanie USG może zobaczyć czy w brzuchu rośnie dziewczynka, czy chłopczyk.

Należy jednak pamiętać, że określenie płci dziecka nie jest istotne z punktu widzenia medycznego, dlatego też zazwyczaj lekarz „rzuca okiem” na zewnętrzne narządy płciowe przy okazji wykonywania innych badań i pomiarów. Dodatkowo w tym czasie określenie płci jest obarczone dość dużym błędem, ponieważ zewnętrzne narządy płciowe w obu przypadkach są do siebie dosyć podobne. Jeśli nie udało się określić płci, bez obaw – około 20. tygodnia, na tzw. badaniu połówkowym, jak tylko dziecko „odpowiednio” się ustawi, płeć będzie można określić z dużym prawdopodobieństwem.

Jeśli chodzi o rozwój narządów, to w tym okresie w zasadzie wszystkie narządy są już wykształcone. Teraz będą już jedynie rosnąć, dojrzewać i zmieniać swoje zadanie czy funkcje.

Co u mamy w 14. tygodniu ciąży?

infografika zmiany brzucha ciężarnej w 14. tygodniu ciąży

Nadchodzi moment, kiedy powoli obcisłe ubrania mogą sukcesywnie trafiać na kilka miesięcy do odległych zakątków szafy. Czas zmieniać garderobę na luźniejszą lub na ubrania przeznaczone dla kobiet w ciąży. Nie ma co się męczyć i za wszelką cenę zapinać spodni, które jeszcze parę tygodni temu były luźne. Ciążę trochę mniej widać u kobiet wysportowanych, czyli u takich, które mają mocniejsze i bardziej napięte mięśnie brzucha. Najszybciej będzie ją widać u niewysportowanych wieloródek, u których macica jest słabo trzymana przez mięśnie i „wypycha” się do przodu. Na skórze brzucha widoczna zazwyczaj jest linea negra – jest to brązowa linia, w której ze względu na zmiany hormonalne zachodzące w organizmie dochodzi do nieprawidłowości w procesie wytwarzania i rozkładania melaniny – jest to zupełnie normalne i nie ma się czym martwić. Linia ta znika kilka tygodni po porodzie.

Powiązane produkty

„Badanie genetyczne” – ostatni dzwonek

Do ostatniego dnia 14. tygodnia należy wykonać badanie USG I trymestru zwane badaniem genetycznym. Jest to szczególnie ważne, ponieważ normy dla pomiarów wykonywanych podczas tego badania są dostosowane do określonej wielkości płodu (od 45 do 84 mm). Zbadanie markerów chorób genetycznych, gdy płód jest większy jest nieprawidłowe i może przyczynić się albo do przeoczenia wady płodu, albo do niepotrzebnego stresu, że dziecko jest chore (choć w rzeczywistości jest zdrowe).

Suplementy od II trymestru

Ze zmianą trymestru należy zmienić suplementy diety. W II trymestrze lepsze będą suplementy przeznaczone właśnie dla drugiego trymestru, ponieważ zmienia się zapotrzebowanie na mikro- i makroelementy. O tym, jakie mają to być suplementy, zadecyduje lekarz prowadzący.

DHA – wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3

infografika suplementacja ciężarnej w 14. tygodniu ciąży

Ważną rolę w okresie ciąży i karmienia piersią pełnią kwasy tłuszczowe omega-3. DHA należy włączyć do diety najpóźniej w 20. tygodniu ciąży w dawce 600 mg/dzień, oraz kontynuować do końca karmienia piersią.

W przypadku wysokiego ryzyka porodu przedwczesnego lub braku DHA w diecie, dawkę należy zwiększyć do 1000 mg/dzień. Naturalne źródła DHA to ryby morskie i owoce morza.

Dlaczego są tak istotne? Kwasy tłuszczowe omega-3 są podstawowym budulcem błon lipidowych komórek układu nerwowego. Odgrywają ważną rolę w transmisji bodźców nerwowych, regulacji stężeń lipidów, dzięki czemu zmniejszają ryzyko miażdżycy i nadciśnienia tętniczego. Udowodniono w badaniach naukowych, że dostarczanie ciężarnym odpowiedniej ilości DHA powoduje wydłużenie czasu trwania ciąży, wzrost masy urodzeniowej (nie powodując jednocześnie makrosomii płodu), prawidłowy rozwój psychoruchowy dziecka w pierwszych latach życia. 

Reszta zasad dotyczących suplementacji, odżywiania się i używek została już przedstawiona w tekstach opisujących poprzednie tygodnie.

Dowiedz się, dlaczego warto suplementować kwas DHA w ciąży – przejdź do artykułu: Kwas DHA – czym jest i za co odpowiada jeden z kwasów omega–3?

przycisk pobierz infografikę

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kiedy zrobić test ciążowy? Jakie są rodzaje? Co oznaczają kreski?

    Wykonanie testu ciążowego to zarazem ekscytujący, jak i nieco stresujący moment. Aby wynik był jak najbardziej wiarygodny, warto wiedzieć, czym jest beta-hCG, jakie są dostępne rodzaje testów i kiedy najlepiej wykonać badanie. W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania.

  • Badanie KTG płodu - na czym polega i kiedy się je wykonuje?

    Badanie KTG, znane również jako kardiotokografia, to nieinwazyjne badanie, które pozwala na monitorowanie czynności serca płodu oraz skurczów mięśnia macicy. Jest to podstawowe badanie wykonywane najczęściej w okresie okołoporodowym, które dostarcza cennych informacji na temat stanu zdrowia dziecka i przebiegu porodu. Na czym polega KTG? Jak je interpretować?

  • Jakie są objawy niedoczynności tarczycy w ciąży? Czy można ją leczyć? Normy badań

    Niedoczynność tarczycy w ciąży może zwiększyć ryzyko związane z poronieniem, odklejeniem łożyska, niedokrwistością, nadciśnieniem ciążowym czy krwawieniem poporodowym. Wyjątkowo newralgiczny moment to ten, kiedy niedoczynność wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży. Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży, tak aby terapia była skuteczna i nie zaszkodziła dziecku?

  • Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?

    Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?

  • Blizny po cesarskim cięciu. Pielęgnacja i sposoby na blizny po cesarce

    W ciągu ostatnich 10 lat odnotowano ponad dwukrotny wzrost odsetka porodów zakończonych cesarskim cięciem. W naszym kraju wynosi on aż 42,2%. Jest to jeden z najwyższych wyników w Europie. Jest to też najczęściej wykonywana operacja położnicza, a dane przedstawiają ciągłą tendencję wzrostową. Przez wzgląd na powszechność tego rodzaju porodu warto rozpowszechniać wiedzę na temat konsekwencji, jakie za sobą niesie. Jedną z nich jest oczywiście rana pooperacyjna i ryzyko powstania zrostów. Prawidłowa pielęgnacja blizny po cesarce może zmniejszyć jej widoczność w późniejszym czasie.

  • Stymulacja hormonalna jajników. Zasady, protokół przed in vitro

    Stymulacja hormonalna jajników to ważny element w procesie zapłodnienia in vitro. Jest procedurą, która może pomóc wielu kobietom zmagającym się z problemami z owulacją w zrealizowaniu marzenia o macierzyństwie. Ale co to dokładnie oznacza i jak przebiega ten proces? 

  • Suplementy diety i witaminy wspomagające płodność  mężczyzn i kobiet

    Sposób odżywiania w znaczącym stopniu warunkuje płodność kobiet i mężczyzn w okresie reprodukcyjnym. Niekiedy jednak nawet właściwa dieta nie jest w stanie dostarczyć wszystkich niezbędnych składników. Wówczas pomocna okazuje się suplementacja. W przypadku kobiet zwykle rekomendowanymi podstawowymi składnikami, które warto włączyć do przyjmowania przed zajściem w ciąże są: kwas foliowy i witaminy z grupy B, witamina D3, kwas EPA, antyoksydanty, a w przypadku stwierdzonych niedoborów również żelazo. Mężczyznom zaleca się przyjmowanie antyoksydantów, witaminy D3, kwasu EPA omega-3, a także w przypadku zdiagnozowania obniżonego poziomu: magnezu, cynku i selenu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.