11. tydzień ciąży – jak wygląda dziecko i co zmienia się u mamy?
Łukasz Stelmaszczyk

11. tydzień ciąży – jak wygląda dziecko i co zmienia się u mamy?

Jeśli jesteś w 11. tygodniu ciąży, malec w twoim brzuchu ma prawdopodobniej 5–6 cm. Sprawdź, na co szczególnie zwrócić uwagę na tym etapie oraz jakie zmiany dotyczą dziecka w 11. tygodniu ciąży. Tydzień 11. zaczyna się wtedy, kiedy od ostatniej miesiączki upłynie 10 pełnych tygodni, a od zapłodnienia 8 pełnych tygodni. Kobieta będąca w jedenastym tygodniu ciąży może powiedzieć, że jej ciąża ma 10 tygodni i kilka dni (od 1 do 6).

Co słychać u dziecka w 11. tygodniu ciąży?

Dziecko ma już 50-60 mm (5-6 cm), waży 7-9 g i będzie teraz szybko rosło. Zmienia się proporcja główki w stosunku do całego ciała, rośnie szyja. Prostuje się kręgosłup, przez co w badaniach obrazowych (USG) uwidacznia się podbródek. Różnicują się zewnętrzne narządy płciowe, choć na podstawie badania USG nie można jeszcze jednoznacznie określić płci dziecka.

Zmiany w ciele ciężarnej w 11. tygodniu ciąży

W wyglądzie zewnętrznym kobiety zmiany nadal są bardzo subtelne, może ona jednak wyczuć macicę w postaci guzowatego tworu nad spojeniem łonowym — macica na tym etapie ciąży wypełnia dno miednicy. Obwód brzucha zwiększa się nie tylko ze względu na rosnącą w nim macicę, ale także ze względu na wzdęcia, które występują dosyć często w drugiej połowie I trymestru.

Z powodu coraz mniejszej ilości miejsca w miednicy mniejszej, częściej trzeba oddawać mocz — jest to coś zupełnie naturalnego. Należy pamiętać, aby nie ograniczać przez to ilości wypijanego płynu. Wręcz przeciwnie, mimo licznych wizyt w toalecie należy pić więcej — częste oddawanie moczu oraz krótkie jego zaleganie w pęcherzu zmniejsza ryzyko zakażeń układu moczowego (ZUM).

ZUM u ciężarnych występuje częściej niż u kobiet niebędących w ciąży. Najlepiej pić teraz minimum 2 l wody (niegazowanej). Należy unikać słodzonych napojów gazowanych, napojów energetycznych czy herbaty i kawy w nadmiernych ilościach. Należy również ograniczyć zieloną herbatę do maksymalnie 2 filiżanek dziennie, a w pierwszym okresie ciąży najlepiej z niej zrezygnować (zawiera związki hamujące metabolizm kwasu foliowego).

Ze względu na zmiany hormonalne w tym okresie możesz zauważyć, że twoje włosy stają się grubsze i gęstsze. To samo dzieje się z paznokciami. Poprawia się również cera, skóra jest bardziej gładka i lepiej odżywiona.

Polecane dla Ciebie

Jod w ciąży

Część zasad dotyczących suplementacji, odżywiania się i używek została już przedstawiona w tekstach opisujących poprzednie tygodnie. W funkcjonowaniu organizmu człowieka ważną funkcję pełni jod. Jest to pierwiastek, dzięki któremu działa nasza tarczyca i może ona regulować pracę układu hormonalnego. U kobiet w ciąży z niedoborami jodu, a co za tym idzie z niedoczynnością tarczycy, wzrasta ryzyko poronień, wewnątrzmacicznego obumarcia ciąży, porodu przedwczesnego, niedorozwoju umysłowego dziecka oraz niedoczynności tarczycy u dziecka.

W polskich warunkach zapotrzebowanie na jod w okresie prekoncepcyjnym, w ciąży i w trakcie karmienia piersią wynosi 200 µg/dzień.

Badanie USG I trymestru

11. tydzień ciąży to ostatni dzwonek, żeby zapisać się na badanie ultrasonograficzne I trymestru — zwane potocznie przez pacjentki USG genetycznym. Badanie to albo wykona lekarz ginekolog, który prowadzi ciążę, albo skieruje w odpowiednie miejsce. Należy pamiętać, że wspomniane badanie można wykonać, gdy od ostatniej miesiączki minie pełne 11 tygodni, aż do końca 13. tygodnia. Minimalna wartość CRL (odległość ciemieniowo–siedzeniowa) to 45 mm, a maksymalna — 84 mm.

Jeśli istnieją rozbieżności pomiędzy wiekiem ciąży wynikającym z miesiączki a tym wynikającym z badania USG, należy uznać za właściwy ten wynikający z badania ultrasonograficznego.

Jeżeli u kobiety spełnione jest co najmniej jedno z poniższych kryteriów, powinna dostać skierowanie na badania prenatalne refundowane przez NFZ od swojego ginekologa:

  • wiek powyżej 35 lat,
  • wystąpienie aberracji chromosomowej u płodu lub dziecka w poprzedniej ciąży,
  • stwierdzone występowanie strukturalnych aberracji chromosomowych u ciężarnej i/lub ojca dziecka,
  • stwierdzenie większego ryzyka urodzenia dziecka dotkniętego chorobą uwarunkowaną genetycznie,
  • stwierdzenie na podstawie badania USG i/lub badań biochemicznych zwiększenia ryzyka aberracji chromosomowej lub wady płodu.

Sprawdź, co zobaczysz na badaniu USG — przeczytaj artykuł: Co zobaczymy na USG w ciąży?

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • In vitro – na czym polega? Przebieg, skuteczność, koszt

    Zgodnie ze stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) problemy z płodnością ma ok. 12% populacji. Szacuje się, że w Polsce dotyczy to aż 20% osób w wieku reprodukcyjnym. Nadzieję na posiadanie potomstwa daje jednak metoda in vitro, która w dużej mierze jest finansowana z programów samorządowych.

  • Łysienie poporodowe – jak długo trwa wypadanie włosów po ciąży i jak sobie z nim radzić?

    Każda kobieta marzy o tym, aby jej włosy były piękne, gęste i lśniące. I właśnie w okresie ciąży włosy takie się stają — są mocniejsze i wyglądają zdrowiej niż przed ciążą. Niestety, ten stan nie będzie utrzymywał się długo, ponieważ włosy zaczynają wypadać zazwyczaj po porodzie. Mówi się wówczas, że doszło do łysienia poporodowego. Czy jest ono groźne? Co robić, gdy po ciąży nadmiernie wypadają włosy? Podpowiadamy.

  • USG genetyczne – kiedy wykonać? Ile kosztuje i co może pokazać?

    Badanie USG genetyczne jest w pełni bezpieczne zarówno dla dziecka, jak i dla kobiety ciężarnej. Jest ono jednym z najważniejszych badań wykonywanych w trakcie trwania ciąży. Podczas badania oceniana jest m.in. anatomia płodu oraz ryzyko aberracji chromosomowych. Jak wygląda obowiązkowe badanie prenatalne i ile kosztuje USG genetyczne?

  • Jakie zmiany hormonalne zachodzą w organizmie kobiety w trakcie ciąży?

    Burza hormonalna to potoczne określenie na wszelkiego rodzaju zmiany zachodzące w gospodarce gruczołów dokrewnych w trakcie trwania ciąży. Każdą kobietę ciężarną dotyczą te same wahania, niemniej towarzyszą im różne odczucia. Co dzieje się z organizmem kobiety w czasie ciąży? Jakie hormony działają na początku ciąży oraz co kortyzol ma wspólnego ze zmiennością nastroju?

  • Pierwsze objawy ciąży – po czym poznać, że doszło do zapłodnienia?

    Mdłości, zawroty głowy, tkliwość piersi? Czy te objawy świadczą o tym, że kobieta jest w ciąży? Owszem, mogą na to wskazywać, niemniej nie muszą. Specjaliści z zakresu ginekologii i położnictwa nie definiują jednoznacznie tzw. wczesnych i późnych objawów ciąży. Można jednak wyróżnić zarówno prawdopodobne, jak i pewne jej oznaki.

  • Kangurowanie – czym jest i jakie może przynieść korzyści?

    Budowanie więzi z dzieckiem można rozpocząć już od pierwszych minut, w których malec pojawi się na świecie. Proces, który odbywa się w kontakcie skóra do skóry, nazywa się kangurowaniem. Może być wykonywane przez mamę, ale także przez tatę noworodka. Jak się przygotować do kangurowania i jak długo można je praktykować?

  • Jakie są objawy niedoczynności tarczycy w ciąży? Czy można ją leczyć? Normy badań

    Niedoczynność tarczycy w ciąży może zwiększyć ryzyko związane z poronieniem, odklejeniem łożyska, niedokrwistością, nadciśnieniem ciążowym czy krwawieniem poporodowym. Wyjątkowo newralgiczny moment to ten, kiedy niedoczynność wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży. Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży, tak aby terapia była skuteczna i nie zaszkodziła dziecku?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij