11. tydzień ciąży – jak wygląda dziecko i co zmienia się u mamy?
Łukasz Stelmaszczyk

11. tydzień ciąży – jak wygląda dziecko i co zmienia się u mamy?

Jeśli jesteś w 11. tygodniu ciąży, malec w twoim brzuchu ma prawdopodobniej 5–6 cm. Sprawdź, na co szczególnie zwrócić uwagę na tym etapie oraz jakie zmiany dotyczą dziecka w 11. tygodniu ciąży. Tydzień 11. zaczyna się wtedy, kiedy od ostatniej miesiączki upłynie 10 pełnych tygodni, a od zapłodnienia 8 pełnych tygodni. Kobieta będąca w jedenastym tygodniu ciąży może powiedzieć, że jej ciąża ma 10 tygodni i kilka dni (od 1 do 6).

Co słychać u dziecka w 11. tygodniu ciąży?

Dziecko ma już 50-60 mm (5-6 cm), waży 7-9 g i będzie teraz szybko rosło. Zmienia się proporcja główki w stosunku do całego ciała, rośnie szyja. Prostuje się kręgosłup, przez co w badaniach obrazowych (USG) uwidacznia się podbródek. Różnicują się zewnętrzne narządy płciowe, choć na podstawie badania USG nie można jeszcze jednoznacznie określić płci dziecka.

Zmiany w ciele ciężarnej w 11. tygodniu ciąży

W wyglądzie zewnętrznym kobiety zmiany nadal są bardzo subtelne, może ona jednak wyczuć macicę w postaci guzowatego tworu nad spojeniem łonowym — macica na tym etapie ciąży wypełnia dno miednicy. Obwód brzucha zwiększa się nie tylko ze względu na rosnącą w nim macicę, ale także ze względu na wzdęcia, które występują dosyć często w drugiej połowie I trymestru.

Z powodu coraz mniejszej ilości miejsca w miednicy mniejszej, częściej trzeba oddawać mocz — jest to coś zupełnie naturalnego. Należy pamiętać, aby nie ograniczać przez to ilości wypijanego płynu. Wręcz przeciwnie, mimo licznych wizyt w toalecie należy pić więcej — częste oddawanie moczu oraz krótkie jego zaleganie w pęcherzu zmniejsza ryzyko zakażeń układu moczowego (ZUM).

ZUM u ciężarnych występuje częściej niż u kobiet niebędących w ciąży. Najlepiej pić teraz minimum 2 l wody (niegazowanej). Należy unikać słodzonych napojów gazowanych, napojów energetycznych czy herbaty i kawy w nadmiernych ilościach. Należy również ograniczyć zieloną herbatę do maksymalnie 2 filiżanek dziennie, a w pierwszym okresie ciąży najlepiej z niej zrezygnować (zawiera związki hamujące metabolizm kwasu foliowego).

Ze względu na zmiany hormonalne w tym okresie możesz zauważyć, że twoje włosy stają się grubsze i gęstsze. To samo dzieje się z paznokciami. Poprawia się również cera, skóra jest bardziej gładka i lepiej odżywiona.

Powiązane produkty

Jod w ciąży

Część zasad dotyczących suplementacji, odżywiania się i używek została już przedstawiona w tekstach opisujących poprzednie tygodnie. W funkcjonowaniu organizmu człowieka ważną funkcję pełni jod. Jest to pierwiastek, dzięki któremu działa nasza tarczyca i może ona regulować pracę układu hormonalnego. U kobiet w ciąży z niedoborami jodu, a co za tym idzie z niedoczynnością tarczycy, wzrasta ryzyko poronień, wewnątrzmacicznego obumarcia ciąży, porodu przedwczesnego, niedorozwoju umysłowego dziecka oraz niedoczynności tarczycy u dziecka.

W polskich warunkach zapotrzebowanie na jod w okresie prekoncepcyjnym, w ciąży i w trakcie karmienia piersią wynosi 200 µg/dzień.

Badanie USG I trymestru

11. tydzień ciąży to ostatni dzwonek, żeby zapisać się na badanie ultrasonograficzne I trymestru — zwane potocznie przez pacjentki USG genetycznym. Badanie to albo wykona lekarz ginekolog, który prowadzi ciążę, albo skieruje w odpowiednie miejsce. Należy pamiętać, że wspomniane badanie można wykonać, gdy od ostatniej miesiączki minie pełne 11 tygodni, aż do końca 13. tygodnia. Minimalna wartość CRL (odległość ciemieniowo–siedzeniowa) to 45 mm, a maksymalna — 84 mm.

Jeśli istnieją rozbieżności pomiędzy wiekiem ciąży wynikającym z miesiączki a tym wynikającym z badania USG, należy uznać za właściwy ten wynikający z badania ultrasonograficznego.

Jeżeli u kobiety spełnione jest co najmniej jedno z poniższych kryteriów, powinna dostać skierowanie na badania prenatalne refundowane przez NFZ od swojego ginekologa:

  • wiek powyżej 35 lat,
  • wystąpienie aberracji chromosomowej u płodu lub dziecka w poprzedniej ciąży,
  • stwierdzone występowanie strukturalnych aberracji chromosomowych u ciężarnej i/lub ojca dziecka,
  • stwierdzenie większego ryzyka urodzenia dziecka dotkniętego chorobą uwarunkowaną genetycznie,
  • stwierdzenie na podstawie badania USG i/lub badań biochemicznych zwiększenia ryzyka aberracji chromosomowej lub wady płodu.

Sprawdź, co zobaczysz na badaniu USG — przeczytaj artykuł: Co zobaczymy na USG w ciąży?

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kiedy zrobić test ciążowy i jak go poprawnie wykonać?

    Jeżeli u kobiety miesiączkującej dotychczas w miarę regularnie występuje objaw braku miesiączki, kobieta skarży się na częste oddawanie moczu, na mdłości i obrzmiałe piersi, wówczas można z dużą dozą pewności podejrzewać, że jest w ciąży.

  • Jakie są zagrożenia związane z późną ciążą? Jakie badania wykonać?

    W dzisiejszych czasach wiele osób decyduje się na potomstwo później, niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Choć niesie to za sobą wiele korzyści, warto poznać również potencjalne zagrożenia takiej ciąży. Kiedy mówimy o późnej ciąży oraz jakie badania należy wykonać w trakcie jej trwania?

  • Badanie KTG płodu - na czym polega i kiedy się je wykonuje?

    Badanie KTG, znane również jako kardiotokografia, to nieinwazyjne badanie, które pozwala na monitorowanie czynności serca płodu oraz skurczów mięśnia macicy. Jest to podstawowe badanie wykonywane najczęściej w okresie okołoporodowym, które dostarcza cennych informacji na temat stanu zdrowia dziecka i przebiegu porodu. Na czym polega KTG? Jak je interpretować?

  • Badania prenatalne – kiedy je wykonać? Jak wyglądają i ile kosztują?

    Badania prenatalne są coraz częściej wykorzystywane w trakcie ciąży i stanowią nieoceniony wkład w opiekę nad kobietą ciężarną. Dzięki ich wykonaniu lekarze są w stanie z dużym prawdopodobieństwem określić dobrostan płodu oraz wykluczyć bądź potwierdzić potencjalne nieprawidłowości w jego rozwoju. Czym są badania prenatalne oraz jaki jest koszt ich wykonania?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

  • Krew pępowinowa – znaczenie, przechowywanie

    Poród to wyjątkowy moment w życiu kobiety. To również jedyna okazja do zabezpieczenia unikalnych komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Ich wykorzystanie jest możliwe w leczeniu ponad osiemdziesięciu schorzeń onkologicznych i hematologicznych.

  • Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?

    Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?

  • Blizny po cesarskim cięciu. Pielęgnacja i sposoby na blizny po cesarce

    W ciągu ostatnich 10 lat odnotowano ponad dwukrotny wzrost odsetka porodów zakończonych cesarskim cięciem. W naszym kraju wynosi on aż 42,2%. Jest to jeden z najwyższych wyników w Europie. Jest to też najczęściej wykonywana operacja położnicza, a dane przedstawiają ciągłą tendencję wzrostową. Przez wzgląd na powszechność tego rodzaju porodu warto rozpowszechniać wiedzę na temat konsekwencji, jakie za sobą niesie. Jedną z nich jest oczywiście rana pooperacyjna i ryzyko powstania zrostów. Prawidłowa pielęgnacja blizny po cesarce może zmniejszyć jej widoczność w późniejszym czasie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij