Aspiryna brana bez kontroli może szkodzić zdrowiu
Katarzyna Szulik

Aspiryna brana bez kontroli może szkodzić zdrowiu

Zdrowsza dieta, ruch, rzucenie palenia czy adopcja psa – jest wiele rzeczy, które możemy zrobić chcąc zmniejszyć ryzyko chorób serca. Powyższe strategie są nie tylko bezpieczne, ale też ogólnie korzystne dla zdrowia, czego nie można powiedzieć o profilaktycznym zażywaniu aspiryny. Najnowsze badanie przeprowadzone w USA przestrzega przed tą praktyką, która może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Profilaktyczne zażywanie aspiryny przez osoby będące w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia chorób serca jest praktykowane od wielu lat i do niedawna stanowiło oficjalne lekarskie zalecenie. W 2018 roku pojawiły się jednak pierwsze badania podważające słuszność tego postępowania w przypadku osób, które zażywają aspirynę bez konkretnych wskazań i kontroli lekarza.

W grupie szczególnie zagrożonych taką praktyką znajdują się seniorzy oraz osoby mające wrzody trawienne. Dolegliwości z nimi związane obejmują między innymi wewnętrzne krwawienia, którym sprzyja zażywanie rozcieńczającej krew aspiryny.

Aspiryna bywa niebezpieczna zwłaszcza w starszym wieku

Już w 2018 roku przestrzegano, że profilaktyczne zażywanie aspiryny przez osoby nie mające takich zaleceń może przynosić więcej szkody niż pożytku. Zmienione zalecenia w tej sprawie głoszą, że osoby po 70 roku życia powinny zaprzestać zażywania niewielkich dawek aspiryny w celu profilaktyki chorób serca, przy czym za niewielkie uważa się dawki nie przekraczające 100 miligramów dziennie. Rekomendacje nie dotyczą osób, które przeszły zawał lub udar bądź operację wszczepienia stentów lub bypassów.

Mimo to profilaktyczne zażywanie aspiryny wciąż jest stosunkowo powszechną praktyką, przynajmniej w USA. Analiza danych o zdrowiu Amerykanów, której dokonali naukowcy z Harvard Medical School, głosi, że niemal jedna czwarta Amerykanów po 40 roku życia, u której nie stwierdzono chorób układu krążenia, zażywa aspirynę codziennie w celach profilaktycznych. Jeszcze bardziej niepokojąca jest statystyka dotycząca osób powyżej 70 roku życia – w tej grupie aspirynę z tych samych względów przyjmuje niemal połowa.

Niezależnie od zaleceń, przyjmowanie jakichkolwiek leków bez konsultacji z lekarzem może stanowić potencjalne zagrożenie, dlatego, zwłaszcza przy regularnym stosowaniu, należy skontaktować się ze specjalistą.

Kontrola tych sytuacji powinna leżeć również po stronie lekarzy, którzy, biorąc pod uwagę skalę zjawiska, powinni pytać pacjentów o to, czy zażywają aspirynę, i dokonać oceny zasadności tej praktyki.

Jak działa aspiryna i kiedy ją stosować?

Kwas acetylosalicylowy, znany lepiej jako aspiryna, to popularny środek uśmierzający ból, jednak jego najważniejsze działanie odnosi się do rozrzedzania krwi, dzięki czemu zapobiega jej krzepnięciu. Z tego względu jest on podawany osobom tuż po zawale, by zapobiec powstawania skrzepów mogących zatykać naczynia krwionośne. Również z tego względu osoby po epizodach powiązanych z chorobami serca przyjmują niewielkie dawki aspiryny profilaktycznie.

Poza już wspomnianymi, zastosowania aspiryny obejmują leczenie bólów migrenowych i miesiączkowych czy wsparcie w grypie i przeziębieniu, między innymi w kwestii zbijania gorączki. Aspiryna w dużych dawkach znajduje zastosowanie także w leczeniu reumatyzmu, różnych odmian zapalenia stawów czy zapalenia osierdzia.

Należy pamiętać, że aspiryny nie powinny przyjmować dzieci poniżej 16 roku życia, ponieważ może zwiększać ryzyko wystąpienia tzw. syndromu Reye’a. Jest to choroba o podłożu wirusowym, która w skrajnych przypadkach może prowadzić do trwałych uszkodzeń mózgu lub śmierci.

W przypadku dzieci stosowanie aspiryny dozwolone jest jedynie w przypadku choroby Kawasaki i w razie problemów z zakrzepami krwi występującymi po operacji serca.

Stosowanie aspiryny w niewielkich dawkach i w celach profilaktycznych jest praktykowane w przypadku wielu schorzeń, poza zawałem serca czy udarem również w sytuacjach wysokiego poziomu cholesterolu we krwi, nadciśnienia lub wysokiego ciśnienia krwi, cukrzycy (zwłaszcza długotrwałej), retinopatii, jak również u osób palących lub próbujących rzucić palenie. Przeciwwskazaniami do zażywania aspiryny są wrzody, hemofilia i inne choroby krwi, częste spożywanie alkoholu, alergie na niektóre składniki środków przeciwbólowych lub samą aspirynę oraz sytuacje, w których dana osoba ma przejść zabieg lub operację chirurgiczną, niezależnie od jej rozległości.

Aspiryna może również negatywnie wpływać na osoby z astmą oraz mające problemy z nerkami lub wątrobą. W tych wypadkach przed rozpoczęciem zażywania konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak poprawnie suplementować witaminę D?

    Witamina D3 odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu, a jej prawidłowy poziom jest niezbędny dla zachowania zdrowia. Witamina D3 jest przede wszystkim znana z regulowania poziomu wapnia i fosforu, co warunkuje zachowanie zdrowych kości oraz zapobiega osteoporozie i krzywicy. Jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego, krążenia i zachowania zdrowia psychicznego. Może być również pomocna w terapiach chorób skórnych. Pomimo że witamina D może być wytwarzana naturalnie w organizmie ludzkim poprzez syntezę skórną, często okazuje się to niewystarczające – wówczas należy rozpocząć jej suplementację.

  • Tabletki antykoncepcyjne jedno- i dwuskładnikowe – które wybrać? Jaka jest różnica?

    Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najpopularniejszych metod zapobiegania ciąży. Występują głównie w dwóch rodzajach: tabletki jednoskładnikowe, które zawierają wyłącznie progestagen, oraz tabletki dwuskładnikowe – mają w składzie estrogen i progesteron. Które są skuteczniejsze? Jakie mają zalety i wady?

  • Omega-3 – właściwości, źródła, zapotrzebowanie na kwasy tłuszczowe omega-3

    Kwasy tłuszczowe omega-3 zaliczane są do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Nie są wytwarzane w organizmie, dlatego muszą być dostarczane wraz z dietą. Do najważniejszych kwasów omega-3 zalicza się: EPA, DHA i ALA. Kwasy omega-3 zwykle są stosowane w celu prewencji chorób sercowo-naczyniowych.

  • Jaka jest rola żywienia medycznego w chorobie nowotworowej?

    Optymalnie zbilansowana dieta u osób z chorobą nowotworową zmniejsza ryzyko rozwoju niedożywienia, co z kolei może ograniczać dolegliwości związane z chemio- i radioterapią czy występowanie powikłań pooperacyjnych. Wsparciem dla organizmu może być specjalne żywienie medyczne. Czym jest ten rodzaj żywności? Jakie ma zalety? Kiedy zacząć je stosować?

  • Nowe wytyczne w sprawie przyjmowania witaminy B6. Jak teraz ją dawkować?

    Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności wydał opinię naukową dotyczącą nowego schematu dawkowania witaminy B6. Badania EFSA wpłynęły na decyzję Zespołu ds. Suplementów Diety, o czym poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. Jaka jest obecnie dopuszczalna maksymalna dawka witaminy B6, która może znaleźć się w suplementach diety?

  • Probiotyki i prebiotyki – kiedy je stosować? Czy trzeba to robić cały czas?

    Zgodnie z definicją Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa oraz Światowej Organizacji Zdrowia probiotyki są żywymi mikroorganizmami, które przyjmowane w zalecanej i właściwej dawce przynoszą pozytywne rezultaty dla zdrowia gospodarza. Stosowanie probiotyków jest uznawane za bezpieczne i dobrze tolerowane.

  • Łupież w ciąży – przyczyny. Jak sobie radzić? Czym myć głowę?

    W okresie ciąży następuje szereg zmian w organizmie kobiety, np. zmiany hormonalne czy stres, które mogą prowadzić do pojawienia się łupieżu. Wówczas można rozpocząć samodzielną terapię poprzez stosowanie delikatnych dermokosmetyków o działaniu przeciwłupieżowym lub naturalnych metod, które mogą okazać się skuteczne i wystarczające. Jednak niekiedy pomimo stosowanych preparatów i kuracji przeciwłupieżowych problem nie znika. Należy wtedy skonsultować się z dermatologiem, znaleźć przyczynę choroby i dobrać właściwe leczenie.

  • Arginina – działanie, właściwości i efekty stosowania

    Arginina to aminokwas endogenny, którego najważniejszą rolą jest udział w syntezie tlenku azotu. Ma właściwości rozszerzające naczynia krwionośne i usprawniające przepływ krwi. Z tego względu korzystnie wpływa na funkcjonowanie serca i układu krążenia. Chętnie sięgają po nią również sportowcy oraz pacjenci z zaburzeniami erekcji. W jakich pokarmach znajduje się arginina? Kto powinien rozważyć jej suplementację i z jakimi potencjalnymi skutkami ubocznymi wiąże się przyjmowanie argininy?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.