Aspiryna brana bez kontroli może szkodzić zdrowiu
Katarzyna Szulik

Aspiryna brana bez kontroli może szkodzić zdrowiu

Zdrowsza dieta, ruch, rzucenie palenia czy adopcja psa – jest wiele rzeczy, które możemy zrobić chcąc zmniejszyć ryzyko chorób serca. Powyższe strategie są nie tylko bezpieczne, ale też ogólnie korzystne dla zdrowia, czego nie można powiedzieć o profilaktycznym zażywaniu aspiryny. Najnowsze badanie przeprowadzone w USA przestrzega przed tą praktyką, która może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Profilaktyczne zażywanie aspiryny przez osoby będące w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia chorób serca jest praktykowane od wielu lat i do niedawna stanowiło oficjalne lekarskie zalecenie. W 2018 roku pojawiły się jednak pierwsze badania podważające słuszność tego postępowania w przypadku osób, które zażywają aspirynę bez konkretnych wskazań i kontroli lekarza.

W grupie szczególnie zagrożonych taką praktyką znajdują się seniorzy oraz osoby mające wrzody trawienne. Dolegliwości z nimi związane obejmują między innymi wewnętrzne krwawienia, którym sprzyja zażywanie rozcieńczającej krew aspiryny.

Aspiryna bywa niebezpieczna zwłaszcza w starszym wieku

Już w 2018 roku przestrzegano, że profilaktyczne zażywanie aspiryny przez osoby nie mające takich zaleceń może przynosić więcej szkody niż pożytku. Zmienione zalecenia w tej sprawie głoszą, że osoby po 70 roku życia powinny zaprzestać zażywania niewielkich dawek aspiryny w celu profilaktyki chorób serca, przy czym za niewielkie uważa się dawki nie przekraczające 100 miligramów dziennie. Rekomendacje nie dotyczą osób, które przeszły zawał lub udar bądź operację wszczepienia stentów lub bypassów.

Mimo to profilaktyczne zażywanie aspiryny wciąż jest stosunkowo powszechną praktyką, przynajmniej w USA. Analiza danych o zdrowiu Amerykanów, której dokonali naukowcy z Harvard Medical School, głosi, że niemal jedna czwarta Amerykanów po 40 roku życia, u której nie stwierdzono chorób układu krążenia, zażywa aspirynę codziennie w celach profilaktycznych. Jeszcze bardziej niepokojąca jest statystyka dotycząca osób powyżej 70 roku życia – w tej grupie aspirynę z tych samych względów przyjmuje niemal połowa.

Niezależnie od zaleceń, przyjmowanie jakichkolwiek leków bez konsultacji z lekarzem może stanowić potencjalne zagrożenie, dlatego, zwłaszcza przy regularnym stosowaniu, należy skontaktować się ze specjalistą.

Kontrola tych sytuacji powinna leżeć również po stronie lekarzy, którzy, biorąc pod uwagę skalę zjawiska, powinni pytać pacjentów o to, czy zażywają aspirynę, i dokonać oceny zasadności tej praktyki.

Jak działa aspiryna i kiedy ją stosować?

Kwas acetylosalicylowy, znany lepiej jako aspiryna, to popularny środek uśmierzający ból, jednak jego najważniejsze działanie odnosi się do rozrzedzania krwi, dzięki czemu zapobiega jej krzepnięciu. Z tego względu jest on podawany osobom tuż po zawale, by zapobiec powstawania skrzepów mogących zatykać naczynia krwionośne. Również z tego względu osoby po epizodach powiązanych z chorobami serca przyjmują niewielkie dawki aspiryny profilaktycznie.

Poza już wspomnianymi, zastosowania aspiryny obejmują leczenie bólów migrenowych i miesiączkowych czy wsparcie w grypie i przeziębieniu, między innymi w kwestii zbijania gorączki. Aspiryna w dużych dawkach znajduje zastosowanie także w leczeniu reumatyzmu, różnych odmian zapalenia stawów czy zapalenia osierdzia.

Należy pamiętać, że aspiryny nie powinny przyjmować dzieci poniżej 16 roku życia, ponieważ może zwiększać ryzyko wystąpienia tzw. syndromu Reye’a. Jest to choroba o podłożu wirusowym, która w skrajnych przypadkach może prowadzić do trwałych uszkodzeń mózgu lub śmierci.

W przypadku dzieci stosowanie aspiryny dozwolone jest jedynie w przypadku choroby Kawasaki i w razie problemów z zakrzepami krwi występującymi po operacji serca.

Stosowanie aspiryny w niewielkich dawkach i w celach profilaktycznych jest praktykowane w przypadku wielu schorzeń, poza zawałem serca czy udarem również w sytuacjach wysokiego poziomu cholesterolu we krwi, nadciśnienia lub wysokiego ciśnienia krwi, cukrzycy (zwłaszcza długotrwałej), retinopatii, jak również u osób palących lub próbujących rzucić palenie. Przeciwwskazaniami do zażywania aspiryny są wrzody, hemofilia i inne choroby krwi, częste spożywanie alkoholu, alergie na niektóre składniki środków przeciwbólowych lub samą aspirynę oraz sytuacje, w których dana osoba ma przejść zabieg lub operację chirurgiczną, niezależnie od jej rozległości.

Aspiryna może również negatywnie wpływać na osoby z astmą oraz mające problemy z nerkami lub wątrobą. W tych wypadkach przed rozpoczęciem zażywania konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Ospa wietrzna u dorosłych i dzieci – objawy ospy wietrznej, przebieg choroby, powikłania, szczepionka

    Ospa wietrzna, nazywana potocznie wiatrówką, jest wysoce zakaźną chorobą o etiologii wirusowej. Wywoływana jest przez wirusa Varicella-zoster virus (VZV), który jest identyczny z wirusem półpaśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Jak rozpoznać chorobę, ile trwa, jak ją leczyć i jakie mogą być powikłania ospy?

  • Rwa kulszowa (ischialgia). Przyczyny, objawy i leczenie.

    Rwa kulszowa jest schorzeniem zaliczanym do tzw. „zespołów korzeniowych”, jej przyczyną jest podrażnienie lub uszkodzenie korzeni nerwów rdzeniowych lub nerwu korzeniowego. Głównym objawem ischialgii jest ból dolnej części pleców promieniujący od okolicy lędźwiowo–krzyżowej do pośladka, a także dalej wzdłuż kończyny dolnej, sięgając nawet do stopy. Leczenie  obejmuje łagodzenie objawów bólowych przy pomocy metod farmakologicznych oraz zabiegów fizjoterapeutycznych. 

  • Marihuana medyczna – na czym polega leczenie konopiami?

    U schyłku okresu PRL, w 1985 roku, wprowadzono przepisy karne, które zakazały używania w Polsce marihuany. Kontrowersje wywoływał pogląd, że wykorzystanie tej substancji do celów medycznych stało się również niedostępne, a wręcz karalne. Dopiero po 32 latach (w 2017 roku) stworzono przepisy, które formalnie zezwoliły na legalne wprowadzanie marihuany do obrotu jako surowca farmaceutycznego, a także na zastosowanie jej w leczeniu i łagodzeniu objawów towarzyszących określonym chorobom. Co warto wiedzieć o marihuanie medycznej?

  • Owsiki – przyczyny, objawy i leczenie owsicy u dorosłych i dzieci

    Owsica to choroba pasożytnicza, która może dotyczyć osób w każdym wieku. Dotyka głównie dzieci w wieku przedszkolnym, żlobkowym i szkolnym, natomiast wśród dorosłych największe ryzyko zachorowania występuje u osób przebywających i pracujących w domach opieki lub zakładach karnych oraz opiekujących się dziećmi. Leczenie polega na przyjmowaniu leków przeciwpasożytniczych oraz przestrzeganiu zasad higieny osobistej. 

  • Silikony w kosmetykach – czy są bezpieczne?

    Silikony to składniki zaliczające się do tych niesłusznie uznawanych za niebezpieczne. Przybliżamy fakty i obalamy mity z nimi związane. Podpowiadamy: jakie właściwości mają silikony? W których kosmetykach znajdziemy silikony? Czy są bezpieczne? Dla kogo kosmetyki z silikonami są wskazane, a kto powinien od nich stronić?

  • Kolagen w proszku – czym jest i jak stosować?

    Kolagen w proszku jest jedną z postaci suplementów diety zawierających hydrolizowany kolagen. Peptydy kolagenowe naturalnie występują w organizmie człowieka – w skórze, kościach, ścięgnach i tkankach łącznych. Kolagen pozyskiwany jest najczęściej ze źródeł zwierzęcych: skóry, kości, tkanek krów, świń, ryb. W procesie hydrolizy kolagen jest rozkładany do mniejszych peptydów, które są łatwiej wchłaniane i przyswajane przez organizm. Kolagen w proszku stanowi suplement diety rekomendowany zazwyczaj w celu poprawy stanu skóry, włosów, paznokci, stawów i kości.

  • Nadmiar antyoksydantów wywołuje raka?

    Nowe badanie wykazało, że przeciwutleniacze, takie jak witaminy C i E, aktywują mechanizm stymulujący wzrost nowych naczyń krwionośnych w guzach nowotworowych, pomagając im rosnąć i dawać przerzuty. Naukowcy twierdzą, że ich odkrycia podkreślają potencjalne ryzyko przyjmowania suplementów przeciwutleniających wtedy, gdy nie są one potrzebne.

  • Jeden zastrzyk zamiast chemioterapii – nowa metoda leczenia raka

    Pierwszymi pacjentami na świecie, którzy skorzystają z terapii onkologicznej w formie zastrzyku, będą Anglicy. Jest to alternatywa dla klasycznego wlewu wykorzystywanego w leczeniu nowotworów. Na czym polega ten rodzaj leczenia? Czy pacjenci w Polsce także będą mogli uczestniczyć w takiej terapii?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij