Czy warto się rolować?
Krzysztof Słomiak

Czy warto się rolować?

Rolowanie stało się w ostatnim czasie bardzo modne. Wszystkie zabiegi, które prowadzą do poprawy zdrowia warto wziąć pod uwagę i rozważyć ich wykorzystanie, również te na które nadchodzi lub trwa moda. Rolowanie w mojej ocenie nie jest modą, a zapełnieniem luki, która przed i po treningu pozwala przygotować mięśnie do pracy i regeneracji. W dzisiejszym artykule opowiem czym jest rolowanie, jakie rodzaje rollerów dostępne są na rynku oraz jakie korzyści płyną z tego typu zabiegu.

Rolowanie jest to metoda masażu, którą można wykonać samodzielnie w zaciszu domowym, na sali gimnastycznej czy na siłowni.

Rolowanie wykorzystuje ciężar własnego ciała oraz nacisk mięśnia na walcowatą powierzchnię rollera.

Taki automasaż ma na celu rozluźnić mięśnie poprzez ich stymulację, a przez to lepsze nawodnienie i odżywienie. Co najważniejsze do rolowania niepotrzebny, jest żaden specjalistyczny i drogi sprzęt. Rolkę do rolowania można kupić już za 20 zł i jest ona wystarczająca do wykonania podstawowego zabiegu. Oczywiście są takie, które kosztują nawet do 300 zł, warto jednak zacząć od podstawowych wersji rollerów.

Wałek treningowy — roller

Roller to prosty wałek wykonany ze specjalnej pianki lub włókna syntetycznego. W zależności od potrzeb i indywidualnych upodobań, na rynku dostępne są rollery gładkie, a dla mocniejszych efektów z wypustkami. Pierwsze spotkanie z rolowaniem może być bolesne, trwa to tylko do czasu przyzwyczajenia mięśni do ucisku. Używanie rollera jest niezwykle proste. Rolowanie polega na naciskaniu tkanek miękkich na wałek ciężarem własnego ciała. Masaż może dotyczyć całych grup mięśniowych lub pojedynczych mięśni. Wałek przetacza się podłużnymi ruchami przez całą długość tkanek ugniatając odpowiednie partie ciała. Taki nacisk sprawia, że napięta tkanka rozluźnia się.

Jaki roller wybrać?

Na rynku dostępnych jest mnóstwo rodzajów wałków. Każdy powinien wybierać swój sprzęt indywidualnie, tak aby był dopasowany do indywidualnych potrzeb. 

Do wyboru mamy następujące rodzaje rollerów:

  • gładkie — mogą być miękkie lub twarde. Masaż  takim rollerem jest delikatny i najmniej bolesny.
  • z wypustkami — mocniej masują tkanki, przez to polecane są do ćwiczeń na bardzo spięte partie ciała.
  • długie — idealne do masażu całego ciała i kręgosłupa.
  • krótkie — do masażu punktowego pojedynczych partii mięśniowych np. rąk i nóg.

Powiązane produkty

Dla kogo zabieg rolowania?

Rolować mogą się wszyscy — zarówno amatorzy, jak i sportowcy. Zabieg ten pomaga wyleczyć lekkie kontuzje i przyspiesza regenerację mięśni. Przygotowuje też mięśnie do intensywniejszego wysiłku. Podczas ćwiczeń, jakie by one nie były, nasze mięśnie są mocno obciążane i eksploatowane. Skutkuje to wzrostem napięcia mięśni oraz gromadzeniem się metabolitów związanych z przemianą materii. Po treningach, częstym zjawiskiem jest ból mięśniowy, zwany pospolicie zakwasami. Poza bólem, dochodzi do ograniczenia ruchomości w stawach i zmniejszenia zakresu ruchu. Stan taki utrudnia regenerację, prowadzi to blokad, które nie pozwalają poprawnie wykonywać ćwiczenia, a jeśli stan taki utrzymuje się przewlekle, może dojść do trwałych zwyrodnień. Aby zapobiec takiemu stanowi warto wykonać zabieg rolowania przed i/lub po ćwiczeniach.

Zalety rolowania

Rolowanie wykonane przed treningiem, zwiększa znacząco zakres ruchomości. Po treningu wykonuję się ją głównie w celu rozluźnienia nadmiernie spiętych mięśni. 

Inne zalety i korzyści z rolowania to:

•    zabieg kształtuje sylwetkę, 
•    nadaje się do celów rehabilitacyjnych,
•    wzmacnia mięśnie,
•    ujędrnia ciało oraz skórę, 
•    redukuje bóle mięśni i pleców,
•    likwiduje zakwasy, 
•    przeciwdziała osłabieniu po zakończonym treningu, 
•    koryguje postawę, 
•    wysmukla sylwetkę, 
•    przyspiesza rekonwalescencję po kontuzji, 
•    usuwa cellulit
•    korzystnie wpływa na redukcję tkanki tłuszczowej, 
•    poprawia ukrwienie organizmu.

Rola regeneracji po treningu

Każdy trening powinien zakończony być rozciąganiem, aby włókna mięśni nie straciły elastyczności. Nie ma to nic wspólnego z rolowaniem. Rolowanie w tym przypadku może dać lepsze efekty treningowe, ale nie zastąpi rozciągania. Treningi powinny stymulować różne partie mięśniowe. Każda, konkretna partia mięśniowa powinna mieć co najmniej 3 dni na odpoczynek. Czas może się skrócić jeśli wykorzystamy zabieg rolowania. Po każdym treningu należy zjeść pełnowartościowy posiłek, aby zapewnić optymalne odżywienie ciała, ale w szczególności mięśni. Wszelkiego rodzaju pokusy po treningu, które się pojawiają bardzo często mogą zniwelować trud włożony w ćwiczenia. Trzeba pamiętać, że rozciąganie i rolowanie to dwa odmienne zabiegi. Warto poświęcić czas na jedno i drugie. Rozciąganie ma na celu wydłużenie długości włókna mięśniowego. Nie można o nim zapominać przy wykonywaniu treningów sportowych. Zbyt krótkie włókna mięśniowe są podatne na urazy i kontuzje. Rolowanie to zabieg mechaniczny stymulacji mięśnia w celu lepszej regeneracji.

Eksperci zalecają urozmaicanie zabiegów potreningowych i wykonywanie takich jak rozciąganie i rolowanie naprzemiennie. Pozwoli to utrzymać mięśnie w lepszym stanie i osiąganie lepszych efektów treningu oraz szybkiej regeneracji.

Jak mówi moja babcia, wszystko jest dla ludzi. Z pewnością po pierwszych dobrych efektach, większość przekonuje się do tego prostego wynalazku. W mojej ocenie warto dać szansę rolowaniu. Można się zaskoczyć jak taki prosty zabieg, który trwa 10 minut poprawi naszą sprawność i komfort po treningu.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Marihuana medyczna – na czym polega leczenie konopiami?

    U schyłku okresu PRL, w 1985 roku, wprowadzono przepisy karne, które zakazały używania w Polsce marihuany. Kontrowersje wywoływał pogląd, że wykorzystanie tej substancji do celów medycznych stało się również niedostępne, a wręcz karalne. Dopiero po 32 latach (w 2017 roku) stworzono przepisy, które formalnie zezwoliły na legalne wprowadzanie marihuany do obrotu jako surowca farmaceutycznego, a także na zastosowanie jej w leczeniu i łagodzeniu objawów towarzyszących określonym chorobom. Co warto wiedzieć o marihuanie medycznej?

  • Zdrowe Mikołajki. Pomysły na prezent

    6 grudnia – ten dzień oznacza przede wszystkim prezenty, które wszyscy uwielbiają. Jedni lubią dawać, inny dostawać, ale najważniejsza jest w tym dniu radość obu stron. W końcu serotonina, która wydziela się w chwilach szczęścia, jest również wspaniałym prezentem. Postanowiliśmy z tej okazji zrobić przegląd asortymentu aptecznego. Co wybrać, żeby połączyć zdrowie z radością dawania i dostawania prezentów?

  • Świąteczne przejedzenie. Jak radzić sobie ze wzdęciami?

    W Święta Bożego Narodzenia jemy dużo – to fakt. Faktem jest też to, że przejedzeniu towarzyszą nieprzyjemne dolegliwości, takie jak ból brzucha, uczucie pełności w jamie brzusznej, gazy. Czym tak naprawdę są wzdęcia i jak radzić sobie z przejedzeniem?

  • ABC biegania. Od czego zacząć przygodę z bieganiem?

    Bieganie wyszczupla sylwetkę, wzmacnia mięśnie, pozwala na trening w zasadzie w każdych warunkach i okolicznościach. Można biegać zarówno na siłowni (na bieżni), jak i pod gołym niebem. Na początku bieganie wymaga chwili przygotowania i dostosowania swojego organizmu do nowych warunków, jednak w miarę zdobywania doświadczenia i wiedzy staje się codziennym nawykiem. Od czego zacząć, aby nie zrobić sobie krzywdy?

  • Dlaczego warto biegać? Korzyści wynikające z treningów biegowych

    Do zalet biegania, poprawiających nasze zdrowie i możliwości fizyczne, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Regularnie wykonywana aktywność fizyczna przyczynia się do poprawy parametrów krwi, obniżenia odkładającego się w naczyniach cholesterolu, uregulowania glikemii i uwrażliwienia tkanek na insulinę. Zapobiega to rozwijaniu się chorób, takich jak cukrzyca, miażdżyca tętnic, choroby serca i układu krążenia. Jeśli należysz do osób, które bardziej niż zasadę „lepiej zapobiegać niż leczyć” cenią efektywność w pracy – tutaj również bieganie może okazać się czynnikiem wpływającym na Twoje lepsze wyniki. Dlaczego warto uwzględnić biegową terapię antystresową w naszym planie dnia?

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Swędzenie w gardle, gorączka, katar – w dobie pandemii koronawirusa i COVID-19 te symptomy wzbudzają niepokój. Czy słusznie? Jak odróżnić objawy alergii, przeziębienia i grypy od choroby koronawirusowej? Dowiedz się z poniższego artykułu.

  • Drapanie w gardle – co oznacza? Przyczyny i domowe sposoby

    Drapanie, swędzenie lub gryzienie w gardle – to zwykle objawy infekcji górnych dróg oddechowych. Te nieprzyjemne odczucia, które towarzyszą chorobom zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, można złagodzić za pomocą preparatów na gardło dostępnych w aptece, a także dzięki domowym sposobom. W jaki sposób? Podpowiadamy.

  • Szczepionki na grypę 2022/2023 – co warto o nich wiedzieć?

    W sezonie 2022/2023 będą dostępne cztery szczepionki przeciw grypie. Badanie kwalifikujące pacjenta do szczepienia prowadzi lekarz, niemniej sam zastrzyk może zrobić także inny przedstawiciel środowiska medycznego, np. farmaceuta czy diagnosta laboratoryjny. Od momentu wybuchu pandemii COVID-19 powstało wiele dodatkowych pytań związanych ze szczepieniem na koronawirusa w połączeniu ze szczepionką przeciwko grypie. Kto powinien się zaszczepić? Ile będzie kosztować szczepionka? Kto będzie mógł zaszczepić się bezpłatnie? Gdzie kupić szczepionkę przeciw grypie i jak ją przechowywać?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij