Zdrowa dieta a tłusty czwartek – lepiej unikać pączków?
Anna Posmykiewicz

Zdrowa dieta a tłusty czwartek – lepiej unikać pączków?

W tłusty czwartek zaczyna się ostatni tydzień karnawału. Dzień ten jest w Polsce obchodzony od dawien dawna, można też spotkać się z przysłowiem dotyczącym tego dnia: „Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”.

Według staropolskiej tradycji w tłusty czwartek każdy musiał zjeść chociaż jednego pączka, aby zapewnić sobie szczęście i wolność od problemów. Wiele osób korzysta z tej tradycji, bezkarnie objadając się pysznymi słodkościami, jakimi są pączki i faworki. Ale czy zjedzenie kilku pączków pozostanie przez nasz organizm zupełnie niezauważone? Co z tymi, którzy na co dzień przestrzegają zdrowej diety i zdrowego stylu życia – czy zjedzenie kilku pączków nie wyrządzi „spustoszenia” w ich organizmie? Aby odpowiedzieć na te pytania, trzeba dokładniej przyjrzeć się pączkom i faworkom.

Ile kalorii ma jeden pączek?

Przeciętny ważący 100 g pączek ma zwykle od 200 do 350 kcal. Zdarzają się jednak pączki zdecydowanie bardziej kaloryczne, przede wszystkim chodzi tu o słodkości dodatkowo oblane czekoladą zamiast lukrem – taki pączek może mieć nawet 450-500 kcal! Można zatem śmiało stwierdzić, że zjedzenie jednego pączka w tłusty czwartek jest równoważne ze zjedzeniem lekkiego, zdrowego obiadu. A co z faworkami? Czy są one tak samo kaloryczne jak pączki? Otóż, co może dla niektórych wydać się dziwne, faworki, czyli popularny chrust, mają jeszcze więcej kalorii niż pączki – zjedzenie 100 g faworków jest bowiem równoznaczne z przyjęciem do organizmu aż 500 kcal! Czemu w tych tradycyjnych tłustoczwartkowych słodkościach jest aż tyle kalorii? Przede wszystkim dlatego, że w tradycyjny sposób są one smażone na głębokim tłuszczu – najlepiej, według tradycji, aby był on pochodzenia zwierzęcego; najlepsze zatem pączki i faworki to te, które są smażone na smalcu. Widzimy więc, że pączki i faworki nie dość, że są bardzo wysokokaloryczne, to są jeszcze bardzo niezdrowe z racji wykorzystywania do ich smażenia tłuszczy pochodzenia zwierzęcego.

Lepiej zrezygnować z pączka?

Czy to oznacza, że kategorycznie nie powinniśmy jeść pączków ani faworków w tłusty czwartek i zdecydować się na zdrowe słodkie przekąski typu ciasto z marchewki czy ze szpinaku?

Odpowiedź może niektórych zaskoczyć, ale brzmi ona: nie. We wszystkim trzeba po prostu zachować zdrowy rozsądek i umiar.

Jeśli na co dzień odżywiamy się zdrowo, jemy dużo warzyw i owoców oraz dbamy o formę, chodząc na siłownię czy ćwicząc w domu, zjedzenie jednego pączka i kilku faworków nie spowoduje, że od razu przytyjemy, a nasz organizm zostanie zaśmiecony niezdrowym tłuszczem, który odłoży się w naszych naczyniach krwionośnych w postaci blaszek cholesterolowych, a w obwodzie naszej talii i bioder przybędzie od razu kilku centymetrów. Trzeba pamiętać, że codzienne dbanie o zdrową dietę umożliwia nam raz na jakiś czas szaleństwo w postaci zjedzenia czegoś niezdrowego i kalorycznego – nasz organizm funkcjonuje bowiem wtedy prawidłowo i bez problemu będziemy szybko mogli spalić kaloryczne przysmaki.

Dlatego po zjedzeniu tłustoczwartkowych słodkości warto wybrać się jeszcze tego samego dnia wieczorem na basen czy siłownię – wtedy bez problemu pozbędziemy się przyjętych przez nas niezdrowych kalorii i następnego dnia będziemy już mogli wrócić do naszej zdrowej diety.

Poza tym, jeśli na co dzień odżywiamy się zdrowo, sięgając w tłusty czwartek po pączka, na pewno wybierzemy też takie ciastko, które będzie miało mniej kalorii, a będzie równie smaczne. Jakiego pączka zatem najlepiej wybrać? Najmniej kaloryczny i najbardziej zdrowy będzie zatem pączek, który pozbawiony będzie lukru, a ilość jego nadzienia będzie niewielka – tak naprawdę najlepiej byłoby, aby pączek w ogóle nie miał żadnego nadzienia. Jeśli zatem zjemy jednego zdrowszego pączka i jednego faworka, nasz organizm na tym nie ucierpi, jak również nie zmarnujemy naszych starań o to, aby na co dzień jeść zdrowo i rozsądnie. Poza tym, odżywiając się na co dzień zdrowo, mamy świadomość tego, że jedząc wysokokalorycznego pączka, musimy po prostu zmniejszyć kaloryczność pozostałych naszych posiłków w ciągu całego dnia – tak, aby bilans przyjętych przez nas kalorii był taki sam, jak na co dzień, kiedy nie jemy tłustych i niezdrowych produktów.

Tłusty czwartek to tradycja, która była kultywowana przez naszych rodziców i dziadków i powinna być też kultywowana przez nas tak, aby nauczyły się jej też nasze dzieci i mogły potem przekazać ją swoim dzieciom. Chodzi po prostu o to, aby w tym dniu nie przesadzać z ilością spożytych pączków i faworków. Jeśli zachowamy zdrowy rozsądek i umiar, to na pewno nie odbije się to negatywnie na naszym zdrowiu i równowaga naszego organizmu nie zostanie z żaden sposób zachwiana. A zjadając w tłusty czwartek jednego pączka będziemy mieli tę świadomość, że właśnie podtrzymujemy starą tradycję, zgodnie z którą nasze życie będzie pozbawione przykrości i czeka nas tylko szczęście!

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Tłusty Czwartek na zdrowo. Co zamiast pączków i faworków?

    Pączek średniej wielkości dostarcza ok. 300 kalorii. W Tłusty Czwartek najczęściej zjadamy więcej niż jeden, często przy tej okazji kosztujemy również popularnych faworków, co w sumie daje bardzo dużą liczbę dostarczanych kalorii. Niestety po zjedzeniu tłustych pączków możemy odczuwać nieprzyjemną zgagę lub niestrawność. Czy można świętować Tłusty Czwartek bez nadmiaru kalorii i dolegliwości trawiennych?

  • Jak zacząć odchudzanie na wiosnę? Praktyczne wskazówki dla początkujących

    Wiosna to czas sprzyjający wprowadzaniu zdrowych zmian w stylu życia. Dłuższe dni i słońce zachęcają do większej aktywności oraz lepszego dbania o siebie, co pozytywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie. Wiosna to także czas, kiedy zaczynają pojawiać się świeże sezonowe produkty pełne witamin i składników odżywczych wspierających odchudzanie. Warto pamiętać, że kluczem do sukcesu i długoterminowych zmian jest przede wszystkim racjonalne podejście do redukcji masy ciała. Jak zacząć odchudzanie na wiosnę? O jakie nawyki żywieniowe warto zadbać?

  • Meal prep – na czym polega?

    Meal prep to metoda polegająca na przygotowywaniu posiłków i półproduktów na kilka dni. Mealprepowanie jest jednym z popularnych sposobów na dbanie o zdrowe odżywianie i kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych, a jednocześnie pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze.

  • Rośliny trujące dla kota i psa. Wiosną zwróć uwagę na kwiaty w doniczce i w ogrodzie

    Wiosna to czas, gdy w domach coraz częściej pojawiają się żywe kwiaty – zarówno cięte, jak i w doniczkach. Niewiele osób jednak wie, że znaczna część tych roślin jest trująca dla psów i kotów.

  • Trening autogenny Schultza – na czym polega ta metoda relaksacji? Jakie przynosi efekty?

    Trening autogenny Schultza to jedna z najbardziej znanych metod relaksacyjnych, której skuteczność została potwierdzona w wielu badaniach naukowych. Czym jest trening autogenny Schultza i jak go praktykować?

  • Jak zmotywować się do ćwiczeń? Porady, jak utrzymać regularną aktywność fizyczną

    Regularna aktywność fizyczna jest jednym z kluczowych elementów zdrowego stylu życia. Dla wielu osób utrzymanie systematyczności w ćwiczeniach bywa jednak trudne, w szczególności w obliczu natłoku codziennych obowiązków. Jak znaleźć w sobie motywację i sprawić, by ćwiczenia stały się nawykiem i częścią naszej codzienności?

  • Czy sprzątanie może być niebezpieczne dla zdrowia? Na te środki musisz uważać

    Sprzątanie przy użyciu chemicznych środków czystości negatywnie wpływa na płuca – wynika z najnowszych badań. Naukowcy ostrzegają, że regularne wdychanie oparów detergentów może przyczyniać się m.in. do rozwoju przewlekłych chorób układu oddechowego, a nawet pogarszać funkcjonowanie płuc u zdrowych osób. Jakich detergentów najlepiej unikać? Na co jeszcze wpływają środki czystości?

  • Jak wzmocnić stawy kolanowe? Praktyczne porady i zestawy ćwiczeń na kolana

    Stawy kolanowe są jednymi z najważniejszych stawów w ludzkim ciele. Ich prawidłowe funkcjonowanie ma kluczowe znaczenie dla mobilności i komfortu w codziennym życiu. Problemy z kolanami mogą wystąpić z różnych powodów, a ból i osłabienie potrafią poważnie ograniczyć naszą aktywność. W tym artykule przedstawimy przyczyny bólu kolan, skuteczne sposoby na ich wzmocnienie, zalecane ćwiczenia oraz inne metody, które pomagają w utrzymaniu zdrowych stawów kolanowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl