Choroba Dühringa – najważniejsze informacje
Joanna Naczyńska

Choroba Dühringa – najważniejsze informacje

Choroba Dühringa ma związek z chorobą trzewną (celiakią). Dla uporządkowania wiedzy przypomnijmy, czym jest celiakia – to tzw. choroba trzewna, inaczej zespół złego wchłaniania. Wywołuje ją uszkodzenie kosmków jelitowych przez zawarty w pokarmach gluten (białko zawarte w ziarnach zbóż, m.in. w pszenicy). Celiakia może występować, przejawiając się w bardzo różny sposób. Klasyczna postać występuje już u dzieci – po wprowadzeniu do ich diety glutenu, pojawiają się u dziecka biegunki, stany zapalne jamy ustnej, powiększony obwód brzucha. Celiakia może również występować pod postacią utajoną przy braku lub bardzo niewielkich objawach, takich jak przy postaci klasycznej. Celiakia czasami przybiera jeszcze inną postać, tzw. późną, objawiającą się między 14. a 40. rokiem życia, nazywaną właśnie chorobą Dühringa.

Choroba Dühringa jest więc jedną z postaci choroby trzewnej wynikającej z nietolerancji glutenu. Charakterystyczne dla choroby Dühringa są zmiany skórne w postaci pęcherzyków, grudek oraz występowanie rumienia. Zmiany mogą być swędzące i nasilać się pod wpływem takich czynników jak stres, zakażenie, ciąża. Zmiany umiejscowione są w charakterystycznych miejscach: na łokciach, kolanach oraz, co jest szczególnie typowe dla tej choroby, w okolicy kości krzyżowej i na pośladkach. Zmiany mogą pojawiać się też na owłosionej skórze głowy i na plecach w okolicy międzyłopatkowej.

Pacjenci z chorobą Dühringa tylko w około 10% przypadków przejawiają objawy zespołu złego wchłaniania, jednak kosmki jelitowe są uszkadzane przez gluten zawarty w pokarmach. Dlatego stan ten może powodować niedokrwistość, osteoporozę, niedobór mikroelementów i witamin. U pacjentów z chorobą Dühringa może wystąpić też defekt szkliwa zębów, jak również nasilenie zmian skórnych po spożyciu pokarmów bogatych w jod (np. ryb morskich lub owoców morza) oraz po lekach zawierających jod.

Diagnostyka choroby Dühringa

W przebiegu choroby Dühringa w badaniach laboratoryjnych stwierdza się obecność markerów serologicznych, tych samych, które występują w celiakii. Warto więc oznaczyć poziom przeciwciał przeciwko endomysium mięśni gładkich (IgAEmA), które stwierdza się u około 70% pacjentów z chorobą Dühringa. W celu postawienia diagnozy wykonywana jest także biopsja zdrowej skóry, pobieranej najczęściej z pośladka. Zaleca się również biopsję jelitową w celu oceny zmian w jelicie cienkim. 

Leczenie choroby Dühringa

Dieta bezglutenowa jest podstawą leczenia choroby Dühringa, nawet jeśli nie obserwuje się objawów i dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Dieta powinna być przestrzegana ze szczególną dbałością, by nie dopuścić do spożycia nawet niewielkich ilości glutenu, które zwiększają prawdopodobieństwo powikłań choroby. Przy prawidłowym przestrzeganiu diety uzyskuje się dużą poprawę zmian skórnych, jednak często trzeba na efekty czekać kilka miesięcy. Pacjenci mogą uzyskać całkowite ustąpienie zmian skórnych i normalizację wyglądu skóry. Jest to szczególnie ważny aspekt psychologiczny, gdyż skóra ze zmianami może utrudniać funkcjonowanie w społeczeństwie, powodować poczucie odmienności i zaniżenie samooceny. Widoczne zmiany na skórze są często bardzo trudne do zaakceptowania przez pacjenta, a to może prowadzić nawet do depresji.

Podczas leczenia pamiętać należy również o ograniczeniu spożycia jodu, który mógłby nasilać zmiany skórne i utrudniać ich wygojenie. W razie konieczności lekarz może włączyć dodatkowo leczenie farmakologiczne, gdy zmiany utrzymują się długo mimo przestrzegania diety lub są zakażone.

Pacjenci z chorobą Dühringa powinni znajdować się pod ścisłą kontrolą lekarską w poradni gastroenterologicznej. Ponadto powinni wykonywać regularnie badania kontrolne z krwi oraz badania wycinków pobranych z jelita. Pozwoli to na wczesne wykrycie zmian, które mogą być powikłaniem choroby Dühringa, do których należy m. in. chłoniak jelita cienkiego.

Powiązane produkty

Podejrzewasz u siebie chorobę Dühringa?

Jeśli tak, udaj się do lekarza, najlepiej gastroenterologa. Jeśli nie wiesz gdzie go szukać, poinformuj o swoich niepokojących objawach lekarza rodzinnego, który zleci konieczne badania i skieruje do specjalisty. Rozpocznij szczegółową diagnostykę, jednak nigdy nie eliminuj na własną rękę glutenu z diety, gdyż może być to bardzo niebezpieczne i utrudnić diagnostykę.

  1. Diagnoza i leczenie choroby Dühringa, „celiakia.pl” [online], https://celiakia.pl/diagnoza-i-leczenie_duhringa/, [dostęp:] 29.01.2019.
  2. M. Kaczmarski, E. Korotkiewicz-Kaczmarska, Alergia i nietolerancja pokarmowa, Kraków 2015, s. 81-82.
  3. F. Kokot, Choroby wewnętrzne, Tom 12, 2004, s. 348-351.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • SPF i PPD – co określają te współczynniki? Jak prawidłowo stosować kremy z filtrami przeciwsłonecznymi?

    Latem powinniśmy korzystać z preparatów zawierających filtry UV, które chronią przed oparzeniami słonecznymi, zapobiegają wczesnym oznakom starzenia się i zmniejszają ryzyko zachorowania na raka skóry. Jak one właściwie działają? Jak wybrać odpowiedni filtr przeciwsłoneczny? Co oznaczają symbole na etykietach?

  • Smart drugs – jak działają? Czy nootropy są bezpieczne?

    Ostatnio coraz głośniej o tzw. smart drugs. Są to leki nootropowe, stanowiące grupę niejednorodnych substancji pobudzających ośrodkowy układ nerwowy. Są one stosowane w leczeniu takich zaburzeń i chorób, jak ADHD, narkolepsja czy otępienie. Dzięki temu, że nootropy poprawiają zdolności poznawcze, m.in. pamięć i koncentrację, coraz więcej osób zaczęło stosować je bez wskazań medycznych. Czy to bezpieczna praktyka?

  • Zasady refundacji pieluchomajtek – aktualne wytyczne

    Nietrzymanie moczu lub kału dotyka wielu chorych, głównie osób starszych, z niepełnosprawnościami oraz chorobami nowotworowymi. Opieka nad pacjentem z tymi dolegliwościami generuje wysokie koszty. Dlatego warto znać zasady refundacji pieluchomajtek i innych wyrobów chłonnych: komu przysługuje, jak pozyskać zlecenie i gdzie je zrealizować. W artykule przedstawiamy najnowsze wytyczne.

  • Kolagen na stawy dla sportowców – jak wybrać najlepszy?

    Kolagen to białko budulcowe organizmu. Odgrywa ważną rolę w kontekście zdrowia naszych stawów. Sportowcy odbywający regularne i nierzadko niezwykle intensywne treningi powinni dbać o odpowiednią suplementację wspierającą regenerację organizmu. Kolagen jest jednym ze składników, które warto włączyć do regularnego spożycia. Jak działa kolagen na stawy? Ile kolagenu przyjmować, by wzmocnić stawy? Po jakim czasie suplementacji sportowcy zauważają wymierne efekty? Odpowiadamy!

  • Dlaczego warto się szczepić?

    Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. W dobie rozwijających się teorii spiskowych i dezinformacji warto zrozumieć, czym są szczepienia, jak działają i dlaczego są niezbędne dla zdrowia.

  • Problemy z żołądkiem a substancje naturalne. Dowody naukowe i innowacyjne podejście lecznicze

    Prawie każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć niestrawności czy refluksu żołądkowo-przełykowego, charakteryzujących się bólem brzucha, trudnościami w trawieniu czy pieczeniem za mostkiem. Dwoma organami, których powyższy problem dotyczy w największym stopniu, są przełyk i żołądek.

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl