Filtry UV – mineralne kontra chemiczne

Ochrona przeciwsłoneczna to letni niezbędnik. Niezależnie od tego, czy lato spędzamy w mieście, w górach czy nad morzem, krem z filtrem UV trzeba mieć przy sobie. To najskuteczniejsza ochrona przed oparzeniami słonecznymi, przebarwieniami i przedwczesnymi zmarszczkami. Jakie filtry UV wybierać?

Rodzaje filtrów

Na rynku dostępne są różne rodzaje kosmetyków chroniących przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym: kremy z filtrem chemicznym, kremy z filtrem mineralnym (inaczej zwanym fizycznym) oraz mieszane, które zawierają zarówno filtry chemiczne, jak i mineralne. Wszystkie chronią przed słońcem, ale robią na różne sposoby. Jaki preparat wybrać dla siebie? To zależy od typu cery, wieku czy skłonności do alergii.

Chemiczne filtry UV 

Pierwsze kremy do opalania zawierały wyłącznie filtry chemiczne. To syntetyczne pochodne kwasów, których działanie polega na absorbcji szkodliwego promieniowania słonecznego, zanim zdąży wyrządzić skórze krzywdę1. Z czasem okazało się, że niektóre filtry chemiczne są szkodliwe dla skóry, a nawet mogą wykazywać działanie rakotwórcze. Tak stało się np. z filtrem PABA, który został ostatecznie wycofany z rynku, a jego stosowanie w kosmetykach zostało zabronione2.

Filtry chemiczne wciąż jednak budzą kontrowersje. Badania na zwierzętach potwierdziły, że stosowany w kosmetykach na słońce filtr o nazwie Oxybenzone (a także Benzophenone-3) jest substancją zaburzającą gospodarkę hormonalną i składnikiem łatwo wchłanianym przez skórę3.

Mineralne filtry UV

Pojawiły się na rynku jako zdrowsza alternatywa dla filtrów chemicznych. Na liście składników kosmetyków występują pod nazwą zinc oxide (tlenek cynku) czy titanium dioxide (dwutlenek tytanu). Ich działanie znacznie różni się od działania filtrów chemicznych. Zamiast pochłaniać szkodliwe promieniowanie słoneczne – odbijają je niczym lustro. Do ich minusów można zaliczyć konsystencję i kolor – to zwykle białe, gęste emulsje, które trudno się rozprowadza na skórze, a w dodatku zostawiają białe smugi. 

Przy filtrach mineralnych warto zwrócić uwagę, czy krem na słońce zawiera nanocząsteczki (na opakowaniu mogą być opisane jako micro-fine albo ultra-fine). To substancje, które nie zostały jeszcze w pełni przebadane, jednak już pojawiły się informacje, że penetrują w głąb skóry i są toksyczne4,5

Filtry mieszane

W poszukiwaniu nowych skutecznych rozwiązań połączono filtry chemiczne i mineralne. W efekcie powstały kosmetyki przeciwsłoneczne, które częściowo pochłaniają promieniowanie słoneczne, a częściowo je odbijają.

Kremy z filtrem mieszanym mają lżejszą konsystencję, dzięki czemu łatwiej się rozprowadzają. To rozwiązanie chroniące przed poparzeniami słonecznymi wydaje się optymalne, jednak dla dzieci i osób ze skłonnością do alergii poleca się kremy zawierające wyłącznie filtry mineralne6.

Aplikacja kremu z filtrem UV

Niezależnie od tego, jaki krem z filtrem wybierzemy, warto znać zasady jego stosowania. W przypadku osoby dorosłej zalecana dawka to 5 ml (łyżeczka do herbaty) na każdego ramię, nogę, tułów, plecy i twarz (w tym szyję i uszy). Odpowiada to w sumie 35 ml (około siedmiu łyżeczkom do herbaty) dla całego ciała.

Aplikację kremu na słońce powinno się powtarzać co dwie godziny. Pływanie, sport, pocenie się i wycieranie ręcznikiem może zmniejszyć skuteczność kremu do opalania, dlatego – aby uniknąć ryzyka oparzeń słonecznych – po tych czynnościach należy również ponownie nałożyć kosmetyk z filtrem UV7.

Źródła:

1Siobhan O’Connor, Alexandra Spunt – “No More Dirty Looks”, Da Capo Press, New York, 2010, str. 37.

2https://www.hellozdrowie.pl/artykul-filtry-chemiczne-vs-filtry-mineralne;
http://www.safecosmetics.org/get-the-facts/chemicals-of-concern/paba/#_edn22.

3Siobhan O’Connor, Alexandra Spunt – “No More Dirty Looks”, Da Capo Press, New York, 2010, str. 38.

4Samuel S. Epstein, MD – “Healthy Beauty”, BenBella Books, Inc. Dallas, 2010, str. 137.

5Adina Grigore – “Szczęśliwa skóra”, Wydawnictwo Galaktyka, Łódź, 2015, str. 234.

6Adina Grigore – “Szczęśliwa skóra”, Wydawnictwo Galaktyka, Łódź, 2015, str. 235.

7https://www.cancer.org.au/preventing-cancer/sun-protection/sunscreen-faqs.html.


Podziel się: