Jak nie przytyć w Święta?
Joanna Naczyńska

Jak nie przytyć w Święta?

Święta dla wielu z nas są okazją do spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Będąc zaproszonym na spotkanie świąteczne, zazwyczaj jesteśmy częstowani wyśmienitymi smakołykami. Trudno odmówić gdy mamy do wyboru świąteczne przysmaki. Jeżeli już dziś myślisz o tym, jak nie przytyć w Święta, przedstawiamy kilka sposobów, by temu zapobiec.

Zacznij już dziś od oczyszczenia organizmu. Korzystny wpływ na przemianę materii i oczyszczenie organizmu ma sok z miąższu liści aloesu. Najlepsze efekty można uzyskać stosując sok przed posiłkami.

W aptekach dostępne są również mieszanki ziołowe w formie herbatek oczyszczających organizm. Ziołowe składniki takie jak pokrzywa, czarny bez czy mniszek lekarski, wpływają na przemianę materii i wspomagają oczyszczanie organizmu. 

Menu wielkanocne to przede wszystkim wyborne pieczenie, pasztety, potrawy z jaj, słodkie serniki i mazurki. Wszystkie te zapewne bardzo smaczne potrawy, mogą niestety przyczynić się do tego, że po Świętach przybędzie nam kilka kilogramów. 

Jak nie przytyć w Wielkanoc?

Dlatego w Święta, staraj się przestrzegać kilku zasad, które pomogą Ci nie przybrać na wadze przez te kilka dni. Jak to zrobić? Przede wszystkim zachowaj umiar. Częstuj się, ale nie objadaj. Spożywaj posiłki często, lecz w małych ilościach. Spożywaj więcej potraw bogatych w błonnik, gaś pragnienie wodą zamiast słodkimi napojami. Zrezygnuj z dosalania potraw gotowych do spożycia, ogranicz używanie soli w procesie gotowania. Warto spróbować gotowania na parze, jest zdrowe, a potrawy zyskują nowe walory smakowe. 

Jeżeli masz wpływ na menu świątecznego spotkania, zaproponuj przygotowanie kilku zdrowych potraw lub przekąsek. Użyj do tego świeżych składników, bogatych w błonnik i witaminy. Kiełki i świeże warzywa doskonale skomponują się z daniem głównym, a im więcej warzyw do wyboru na stole, tym lepiej. Każdy z pewnością wybierze chętnie coś zielonego dla siebie. Jako dressing do sałatek idealnie sprawdzi się samodzielnie przygotowane połączenie oliwy z oliwek z sokiem z cytryny. Dodatkowo, będzie to zdrowa porcja nienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3 i 6. 

Pewne proste dania podaj w nowy, oryginalny sposób. Przygotuj na przykład pastę z jajek, awokado i suszonych pomidorów. Awokado jest bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, a także witamin A, E, B1, B2, C, PP, K, H, kwasu pantotenowego, kwasu foliowego. Awokado zawiera także wapń, potas i fosfor. Jest owocem „maślanym” może więc być stosowany zamiast masła w postaci pasty lub plastra w połączeniu z pieczywem.  

By nie przytyć w święta, powinniśmy zadbać o to, by również słodkie desery nie składały się wyłącznie z tłustych, niezdrowych składników. Doskonale sprawdzą się zdrowe wypieki, przygotowane z naturalnych składników. Chleb własnego wypieku i ciastka dietetyczne z dodatkiem słonecznika, pestek z dyni, nasion lnu, orzechów i cynamonu dopełnią wyśmienite menu.

Nasiona lnu korzystnie wpływają na funkcjonowanie układu trawiennego, wspomagają prawidłową perystaltykę jelit, są również bogatym źródłem błonnika, warto więc dodawać je do wypieków. Dodatek cynamonu, pomoże utrzymać właściwy poziom cukru we krwi, a pestki z dyni dostarczą sporej dawki cynku.

Co jeszcze możemy zrobić, by nie przytyć w Święta?

Po długim czasie przy stole zrób sobie przerwę na herbatkę wspomagającą trawienie. Zaproponuj bliskim herbatkę na poziom cukru lub herbatkę z dodatkiem liści ostrokrzewu paragwajskiego Yerba Mate i gorzką pomarańczą. Ostrokrzew paragwajski i gorzka pomarańcza wspomagają kontrolę masy ciała, a koper włoski, kminek, mięta i głóg wpływają na komfort trawienia. Dodatek karczocha, kminku i anyżu pozwoli poczuć się lepiej po ciężkostrawnym obiedzie. 

Dobrym rozwiązaniem jest również zaproponowanie gościom spaceru. Pogoda w czasie Świąt Wielkanocnych powinna umożliwić tę formę odpoczynku od ciągłego jedzenia. Ruch poprawi przemianę materii, pozwoli również odetchnąć świeżym powietrzem. 

Jeśli jeszcze tego nie robisz, to czas po Świętach jest idealnym czasem by zacząć regularnie uprawiać sport. Szybko zgubisz niepotrzebne kilogramy, a dzięki systematycznemu wykonywaniu ćwiczeń masz dużą szanse utrzymać osiągnięte rezultaty.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • ABC biegania. Od czego zacząć przygodę z bieganiem?

    Bieganie wyszczupla sylwetkę, wzmacnia mięśnie, pozwala na trening w zasadzie w każdych warunkach i okolicznościach. Można biegać zarówno na siłowni (na bieżni), jak i pod gołym niebem. Na początku bieganie wymaga chwili przygotowania i dostosowania swojego organizmu do nowych warunków, jednak w miarę zdobywania doświadczenia i wiedzy staje się codziennym nawykiem. Od czego zacząć, aby nie zrobić sobie krzywdy?

  • 5 patentów na lekkostrawną Wielkanoc

    Za chwilę zasiądziemy do wielkanocnego, obfitego stołu. Tylko podczas jednego dnia możemy dostarczyć do organizmu średnio około 4000 kalorii. Poprzez zachowanie odrobiny rozsądku i przygotowanie mniej kalorycznych potraw, uchronimy się przed zbędnymi kilogramami i niestrawnością.

  • Chrzan i ćwikła – wielkanocne trawienie pod kontrolą

    Chrzan i ćwikła to niemalże symbol Świąt Wielkanocnych. Nie może ich zabraknąć na naszych stołach – nie tylko ze względu na tradycję. Doskonale wpływają też na trawienie.

  • Dlaczego warto biegać? Korzyści wynikające z treningów biegowych

    Do zalet biegania, poprawiających nasze zdrowie i możliwości fizyczne, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Regularnie wykonywana aktywność fizyczna przyczynia się do poprawy parametrów krwi, obniżenia odkładającego się w naczyniach cholesterolu, uregulowania glikemii i uwrażliwienia tkanek na insulinę. Zapobiega to rozwijaniu się chorób, takich jak cukrzyca, miażdżyca tętnic, choroby serca i układu krążenia. Jeśli należysz do osób, które bardziej niż zasadę „lepiej zapobiegać niż leczyć” cenią efektywność w pracy – tutaj również bieganie może okazać się czynnikiem wpływającym na Twoje lepsze wyniki. Dlaczego warto uwzględnić biegową terapię antystresową w naszym planie dnia?

  • Nunchi – na czym polega koreański przepis na relacje międzyludzkie?

    Czym jest tajemnicze nunchi – element koreańskiej kultury, który ma zapewnić zdrowe relacje międzyludzkie, a co za tym idzie również dobrostan psychiczny. Czy taka strategia ma szansę sprawdzić się także w Polsce?  

  • Jak się przygotować do maratonu?

    Przygotowania do maratonu należy rozpocząć jak najwcześniej. Specjaliści zalecają, aby stopniowo zwiększać dystans treningów biegowych. Poprawę wydolności organizmu można uzyskać również poprzez inne formy aktywności – pływanie czy jazdę na rowerze. W czasie treningów ważna jest także regeneracja i wykonywanie przerw w cyklach ćwiczeń. Dostępnych jest szereg zabiegów sprzyjających regeneracji powysiłkowej, np. pole magnetyczne i masaż pneumatyczny.

  • Masaż sportowy – rodzaje, technika, efekty

    Masaż sportowy wykonywany jest przez fizjoterapeutę, który dostosowuje techniki masażu do danej dyscypliny i rodzaju ewentualnej kontuzji. Masaż sportowy nóg, grzbietu i pleców może także poprawić ciśnienie krwi, tętno oraz zwiększać krążenie i przepływ limfy. Ko Z tego typu zabiegów powinny korzystać nie tylko osoby ćwiczące na co dzień, ale także pacjenci skarżący się na ogólne przemęczenie i stres.

  • Na czym najlepiej smażyć? Olej, oliwa, masło czy smalec?

    Smażenie to najczęściej wybierana i najbardziej znana metoda obróbki termicznej pożywienia. Na przestrzeni lat powstało wiele mitów i kontrowersji w tym temacie, szczególnie jeśli chodzi o to, na czym najlepiej smażyć. Olej, oliwa, masło, smalec, a może najlepiej beztłuszczowo? Dlaczego nie każdy olej nadaje się do smażenia? W tekście poniżej rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij