Przetoka ustno-zatokowa, czyli powikłanie po wyrwaniu zęba. Przyczyny, objawy i leczenie
Joanna Łuniewska-Rajch

Przetoka ustno-zatokowa, czyli powikłanie po wyrwaniu zęba. Przyczyny, objawy i leczenie

Przetoka, lub połączenie ustno-zatokowe jest jednym z możliwych powikłań po ekstrakcji zębów odcinka bocznego szczęki. Polega ono na połączeniu jamy ustnej z zatoką szczękową. Taki stan nieprawidłowo leczony bądź niezauważony może być przyczyną różnych dolegliwości i stanów zapalnych.

Kiedy dochodzi do powstania przetoki?

Powyżej korzeni zębów przedtrzonowych i trzonowych szczęki u każdego z nas znajdują się zatoki szczękowe – prawa i lewa. Zazwyczaj wierzchołki tych korzeni od światła zatoki oddzielone są warstwą kości oraz błoną śluzową tej zatoki. Jednak u niektórych pacjentów warstwa ta jest bardzo cienka i korzeń lub korzenie zęba bezpośrednio wpuklają się do zatoki szczękowej. Zdarza się to szczególnie u pacjentów z brakami skrzydłowymi i obecnym jedynie jednym pozostałym zębem, który ma zostać usunięty. Poza tym, do powstania połączenia ustno-zatokowego dochodzi częściej po ekstrakcji pierwszych zębów trzonowych (szóstek), gdyż mają one długie korzenie, a w ich okolicy znajduje się zachyłek zębodołowy zatoki. Dodatkowo połączenie to może powstać po wykonaniu zabiegów chirurgicznych – usunięciu częściowo zatrzymanych zębów trzecich trzonowych (ósemek), dłutowaniu korzeniu, usunięciu torbieli lub innych zmian w obrębie kości. 

Jakie są objawy przetoki ustno-zatokowej?

Objawy powstania połączenia ustno-zatokowego na ogół są bardzo charakterystyczne i zauważalne przez lekarza. Po każdej ekstrakcji zębów w szczęce powinien on sprawdzić czy do takiego połączenia nie doszło. Najczęściej wykonuje się tak zwaną próbę Valsalvy – lekarz zamyka pacjentowi skrzydełka nosa i prosi go o niezbyt mocne dmuchanie przez nos. Jednocześnie dentysta obserwuje zębodół poekstrakcyjny. Jeśli doszło do powstania połączenia ustno-zatokowego przez zębodół będzie wydostawać się powietrze. Lekarz zauważy wtedy bąbelki krwi w obrębie zębodołu oraz dmuchające na lusterko z zębodołu powietrze.

Niezauważone połączenie ustno-zatokowe, jeśli nie jest ono bardzo małe, pacjent sam odczuje w krótkim czasie. Podczas posiłków bowiem spożywane pokarmy, a szczególnie płyny będą się przedostawać przez powstały kanał do nosa. 

Polecane dla Ciebie

Leczenie przetoki ustno-zatokowej

Leczenie w znacznej mierze zależy od tego, jak duże jest powstałe połączenie. Jeśli jest ono bardzo małe – poniżej 2 mm – akceptowalnym jest pozostawienie jego do samoistnego zasklepienia. Jednak najczęściej lekarz zamyka powstały „kanał”. Nacina on płat śluzówkowo-okostnowy, który przemieszcza tak, aby przykryć miejsce połączenia ustno-zatokowego. Następnie zszywa dokładnie powstałą ranę. Jeśli lekarz nie jest w stanie wykonać takiego zabiegu samodzielnie powinien skierować pacjenta do laryngologa lub lekarza chirurga szczękowo-twarzowego, czy też chirurga stomatologicznego w celu jak najszybszego wykonania zabiegu. Procedura ta powinna bowiem być przeprowadzona w ciągu 24 godzin od ekstrakcji. Pozostawienie połączenia na dłuższy czas, nie dość że będzie nieprzyjemne dla pacjenta, skutkuje powstaniem trudniejszej do leczenia przetoki ustno-zatokowej. Poza tym dochodzi do powstania stanu zapalnego zatoki szczękowej. Długo nieleczony stan może prowadzić do dalszego rozwinięcia stanu zapalnego.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Witamina B2 (ryboflawina) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Pękające kąciki ust, chroniczne zmęczenie, pogorszony wzrok – to tylko kilka przykładów objawów, które niesie za sobą niedobór witaminy B2. Ryboflawina bierze udział w wielu procesach metabolicznych organizmu i jest rozpuszczalna w wodzie. Zażywana wraz z innymi witaminami aktywuje ich działanie w organizmie. Jakie produkty zawierają w sobie ryboflawinę? Kiedy i jak zażywać witaminę B2 w formie suplementów diety? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Czym jest i jak działa żeń-szeń? Zastosowanie i przeciwwskazania do stosowania Panax ginseng

    Żeń-szeń, nazywany również ginsengiem lub wszechlekiem, jest jednym z najlepiej opisanych adaptogenów. Według medycyny chińskiej powinno się go stosować jedynie w miesiącach zimowych. Żeń-szeń wpływa na poprawę funkcji kognitywnych (poznawczych), poprawia samopoczucie i pamięć, łagodzi stres oraz działa korzystnie na skórę i potencję seksualną. Na rynku można kupić wiele preparatów z żeń-szeniem, zarówno w formie tabletek czy kapsułek, jak i płynnych ekstraktów. Który preparat z żeń-szeniem wybrać, jaka jest dzienna zalecana dawka tego adaptogenu oraz w jakiej porze dnia należy zażywać ten suplement? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Gotu kola (wąkrotka azjatycka) – czym jest i jak działa? Właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania

    Sproszkowane ziele wąkrotki azjatyckiej, czyli adaptogenu nazywanego także gotu kola lub brahmi, zaleca się stosować u osób mających problemy z koncentracją i pamięcią. Wąkrotkę można przyjmować zarówno w formie kapsułek, czyli dojelitowo, jak i bezpośrednio na skórę w przypadku wystąpienia problemów dermatologicznych. Gotu kola działa także przeciwlękowo, łagodzi napięcie i niepokój. Jak dawkować gotu kola, ile kosztuje ten adaptogen i czy kobiety w ciąży mogą przyjmować wąkrotkę azjatycką? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Bacopa monnieri – działanie ekstraktu roślinnego eliksiru życia. Czy suplementowanie pomaga szybciej się uczyć?

    Bacopa monnieri, czyli bakopa drobnolistna, jest suplementem diety polecanym przed istotnymi egzaminami, jak matura czy sesja, ponieważ wspomaga pamięć i koncentrację. Korzystnie wpływa na kondycję skóry i włosów. Suplementowanie Bacopa zalecane jest także w trakcie terapii chorób neurodegradacyjnych, takich jak Alzhaimer lub Parkinson. Przez niektórych roślina nazywana jest „eliksirem życia”, ponieważ poprawia samopoczucie, łagodzi stres i napięcie. Dodatkowo ma także działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Jak suplementować Bacopa monnieri? Czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten preparat? Na jaki procent standaryzacji suplementu zwrócić uwagę, kupując brahmi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Tetracykliny na trądzik pospolity – jak zwiększyć skuteczność antybiotyków?

    Tetracykliny stosowane są zazwyczaj w leczeniu trądziku pospolitego (łac. acne vulgaris) o średnim i dużym nasileniu, ze zmianami zapalnymi w postaci grudek, krost, guzków, cyst, nacieków, a także trądziku różowatego (łac. acne rosacea). Podawane są w formie tabletek doustnych lub maści zewnętrznej. Zazwyczaj terapię przeciwtrądzikową z wykorzystaniem tetracyklin ordynuje dermatolog. Dzieje się tak wówczas, kiedy dotychczas zażywane produkty do stosowania zewnętrznego były nieskuteczne.

  • Zastrzyki antykoncepcyjne – czy są skuteczne? Na jak długo wystarcza i jakie są skutki uboczne?

    Według badań skuteczność zastrzyków antykoncepcyjnych wynosi około 99% w przypadku stosowania ich zgodnie z zaleceniami. Jednakże skuteczność ta może być niższa w przypadku nieregularnego stosowania lub gdy nastąpi opóźnienie w podaniu kolejnej dawki. Ważne jest, aby pamiętać, że zastrzyki antykoncepcyjne nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, więc w przypadku ryzyka infekcji należy stosować dodatkową ochronę, taką jak na przykład prezerwatywy.

  • Jakie właściwości ma olejek z drzewa herbacianego? Jak go stosować na skórę?

    Olejek z drzewa herbacianego pozyskuje się na drodze destylacji z parą wodną surowca z rośliny łac. Melaleuca alternifolia. Kolonizatorzy australijscy odkryli tę roślinę w 1770 r. i, naśladując zamieszkujących tamte tereny Aborygenów, zaczęli wykorzystywać jej liście do zaparzania esencjonalnego napoju na wzór herbaty. Stąd też wzięła się nazwa rośliny. Kiedy, jak i na co stosować olejek z drzewa herbacianego? Czy olejek z drzewa herbacianego powinna stosować osoba, która ma trądzik?

  • Na co stosować szafran? Właściwości lecznicze, dawkowanie

    Już w starożytności wykorzystywano szafran do poprawiania smaku jedzenia, do barwienia tkanin, a także w lecznictwie. Szafran stanowi najdroższą przyprawę świata. Posiada charakterystyczny smak oraz barwę. Jego walory smakowe doceniane są w kuchni, a ostatnimi czasy zainteresowanie wzbudzają jego właściwości lecznicze. Warto jednak podkreślić, że szafran można przyjmować doustnie jedynie w niewielkich ilościach, ponieważ jego nadmiar może być szkodliwy dla zdrowia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij