Przetoka ustno-zatokowa, czyli powikłanie po wyrwaniu zęba. Przyczyny, objawy i leczenie
Joanna Łuniewska-Rajch

Przetoka ustno-zatokowa, czyli powikłanie po wyrwaniu zęba. Przyczyny, objawy i leczenie

Przetoka, lub połączenie ustno-zatokowe jest jednym z możliwych powikłań po ekstrakcji zębów odcinka bocznego szczęki. Polega ono na połączeniu jamy ustnej z zatoką szczękową. Taki stan nieprawidłowo leczony bądź niezauważony może być przyczyną różnych dolegliwości i stanów zapalnych.

Kiedy dochodzi do powstania przetoki?

Powyżej korzeni zębów przedtrzonowych i trzonowych szczęki u każdego z nas znajdują się zatoki szczękowe – prawa i lewa. Zazwyczaj wierzchołki tych korzeni od światła zatoki oddzielone są warstwą kości oraz błoną śluzową tej zatoki. Jednak u niektórych pacjentów warstwa ta jest bardzo cienka i korzeń lub korzenie zęba bezpośrednio wpuklają się do zatoki szczękowej. Zdarza się to szczególnie u pacjentów z brakami skrzydłowymi i obecnym jedynie jednym pozostałym zębem, który ma zostać usunięty. Poza tym, do powstania połączenia ustno-zatokowego dochodzi częściej po ekstrakcji pierwszych zębów trzonowych (szóstek), gdyż mają one długie korzenie, a w ich okolicy znajduje się zachyłek zębodołowy zatoki. Dodatkowo połączenie to może powstać po wykonaniu zabiegów chirurgicznych – usunięciu częściowo zatrzymanych zębów trzecich trzonowych (ósemek), dłutowaniu korzeniu, usunięciu torbieli lub innych zmian w obrębie kości. 

Jakie są objawy przetoki ustno-zatokowej?

Objawy powstania połączenia ustno-zatokowego na ogół są bardzo charakterystyczne i zauważalne przez lekarza. Po każdej ekstrakcji zębów w szczęce powinien on sprawdzić czy do takiego połączenia nie doszło. Najczęściej wykonuje się tak zwaną próbę Valsalvy – lekarz zamyka pacjentowi skrzydełka nosa i prosi go o niezbyt mocne dmuchanie przez nos. Jednocześnie dentysta obserwuje zębodół poekstrakcyjny. Jeśli doszło do powstania połączenia ustno-zatokowego przez zębodół będzie wydostawać się powietrze. Lekarz zauważy wtedy bąbelki krwi w obrębie zębodołu oraz dmuchające na lusterko z zębodołu powietrze.

Niezauważone połączenie ustno-zatokowe, jeśli nie jest ono bardzo małe, pacjent sam odczuje w krótkim czasie. Podczas posiłków bowiem spożywane pokarmy, a szczególnie płyny będą się przedostawać przez powstały kanał do nosa. 

Powiązane produkty

Leczenie przetoki ustno-zatokowej

Leczenie w znacznej mierze zależy od tego, jak duże jest powstałe połączenie. Jeśli jest ono bardzo małe – poniżej 2 mm – akceptowalnym jest pozostawienie jego do samoistnego zasklepienia. Jednak najczęściej lekarz zamyka powstały „kanał”. Nacina on płat śluzówkowo-okostnowy, który przemieszcza tak, aby przykryć miejsce połączenia ustno-zatokowego. Następnie zszywa dokładnie powstałą ranę. Jeśli lekarz nie jest w stanie wykonać takiego zabiegu samodzielnie powinien skierować pacjenta do laryngologa lub lekarza chirurga szczękowo-twarzowego, czy też chirurga stomatologicznego w celu jak najszybszego wykonania zabiegu. Procedura ta powinna bowiem być przeprowadzona w ciągu 24 godzin od ekstrakcji. Pozostawienie połączenia na dłuższy czas, nie dość że będzie nieprzyjemne dla pacjenta, skutkuje powstaniem trudniejszej do leczenia przetoki ustno-zatokowej. Poza tym dochodzi do powstania stanu zapalnego zatoki szczękowej. Długo nieleczony stan może prowadzić do dalszego rozwinięcia stanu zapalnego.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • SPF i PPD – co określają te współczynniki? Jak prawidłowo stosować kremy z filtrami przeciwsłonecznymi?

    Latem powinniśmy korzystać z preparatów zawierających filtry UV, które chronią przed oparzeniami słonecznymi, zapobiegają wczesnym oznakom starzenia się i zmniejszają ryzyko zachorowania na raka skóry. Jak one właściwie działają? Jak wybrać odpowiedni filtr przeciwsłoneczny? Co oznaczają symbole na etykietach?

  • Smart drugs – jak działają? Czy nootropy są bezpieczne?

    Ostatnio coraz głośniej o tzw. smart drugs. Są to leki nootropowe, stanowiące grupę niejednorodnych substancji pobudzających ośrodkowy układ nerwowy. Są one stosowane w leczeniu takich zaburzeń i chorób, jak ADHD, narkolepsja czy otępienie. Dzięki temu, że nootropy poprawiają zdolności poznawcze, m.in. pamięć i koncentrację, coraz więcej osób zaczęło stosować je bez wskazań medycznych. Czy to bezpieczna praktyka?

  • Zasady refundacji pieluchomajtek – aktualne wytyczne

    Nietrzymanie moczu lub kału dotyka wielu chorych, głównie osób starszych, z niepełnosprawnościami oraz chorobami nowotworowymi. Opieka nad pacjentem z tymi dolegliwościami generuje wysokie koszty. Dlatego warto znać zasady refundacji pieluchomajtek i innych wyrobów chłonnych: komu przysługuje, jak pozyskać zlecenie i gdzie je zrealizować. W artykule przedstawiamy najnowsze wytyczne.

  • Kolagen na stawy dla sportowców – jak wybrać najlepszy?

    Kolagen to białko budulcowe organizmu. Odgrywa ważną rolę w kontekście zdrowia naszych stawów. Sportowcy odbywający regularne i nierzadko niezwykle intensywne treningi powinni dbać o odpowiednią suplementację wspierającą regenerację organizmu. Kolagen jest jednym ze składników, które warto włączyć do regularnego spożycia. Jak działa kolagen na stawy? Ile kolagenu przyjmować, by wzmocnić stawy? Po jakim czasie suplementacji sportowcy zauważają wymierne efekty? Odpowiadamy!

  • Dlaczego warto się szczepić?

    Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. W dobie rozwijających się teorii spiskowych i dezinformacji warto zrozumieć, czym są szczepienia, jak działają i dlaczego są niezbędne dla zdrowia.

  • Problemy z żołądkiem a substancje naturalne. Dowody naukowe i innowacyjne podejście lecznicze

    Prawie każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć niestrawności czy refluksu żołądkowo-przełykowego, charakteryzujących się bólem brzucha, trudnościami w trawieniu czy pieczeniem za mostkiem. Dwoma organami, których powyższy problem dotyczy w największym stopniu, są przełyk i żołądek.

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl