Nie znaleziono artykułu

Przetoka ustno-zatokowa, czyli powikłanie po wyrwaniu zęba. Przyczyny, objawy i leczenie
Joanna Łuniewska-Rajch

Przetoka ustno-zatokowa, czyli powikłanie po wyrwaniu zęba. Przyczyny, objawy i leczenie

Przetoka, lub połączenie ustno-zatokowe jest jednym z możliwych powikłań po ekstrakcji zębów odcinka bocznego szczęki. Polega ono na połączeniu jamy ustnej z zatoką szczękową. Taki stan nieprawidłowo leczony bądź niezauważony może być przyczyną różnych dolegliwości i stanów zapalnych.

Kiedy dochodzi do powstania przetoki?

Powyżej korzeni zębów przedtrzonowych i trzonowych szczęki u każdego z nas znajdują się zatoki szczękowe – prawa i lewa. Zazwyczaj wierzchołki tych korzeni od światła zatoki oddzielone są warstwą kości oraz błoną śluzową tej zatoki. Jednak u niektórych pacjentów warstwa ta jest bardzo cienka i korzeń lub korzenie zęba bezpośrednio wpuklają się do zatoki szczękowej. Zdarza się to szczególnie u pacjentów z brakami skrzydłowymi i obecnym jedynie jednym pozostałym zębem, który ma zostać usunięty. Poza tym, do powstania połączenia ustno-zatokowego dochodzi częściej po ekstrakcji pierwszych zębów trzonowych (szóstek), gdyż mają one długie korzenie, a w ich okolicy znajduje się zachyłek zębodołowy zatoki. Dodatkowo połączenie to może powstać po wykonaniu zabiegów chirurgicznych – usunięciu częściowo zatrzymanych zębów trzecich trzonowych (ósemek), dłutowaniu korzeniu, usunięciu torbieli lub innych zmian w obrębie kości. 

Jakie są objawy przetoki ustno-zatokowej?

Objawy powstania połączenia ustno-zatokowego na ogół są bardzo charakterystyczne i zauważalne przez lekarza. Po każdej ekstrakcji zębów w szczęce powinien on sprawdzić czy do takiego połączenia nie doszło. Najczęściej wykonuje się tak zwaną próbę Valsalvy – lekarz zamyka pacjentowi skrzydełka nosa i prosi go o niezbyt mocne dmuchanie przez nos. Jednocześnie dentysta obserwuje zębodół poekstrakcyjny. Jeśli doszło do powstania połączenia ustno-zatokowego przez zębodół będzie wydostawać się powietrze. Lekarz zauważy wtedy bąbelki krwi w obrębie zębodołu oraz dmuchające na lusterko z zębodołu powietrze.

Niezauważone połączenie ustno-zatokowe, jeśli nie jest ono bardzo małe, pacjent sam odczuje w krótkim czasie. Podczas posiłków bowiem spożywane pokarmy, a szczególnie płyny będą się przedostawać przez powstały kanał do nosa. 

Powiązane produkty

Leczenie przetoki ustno-zatokowej

Leczenie w znacznej mierze zależy od tego, jak duże jest powstałe połączenie. Jeśli jest ono bardzo małe – poniżej 2 mm – akceptowalnym jest pozostawienie jego do samoistnego zasklepienia. Jednak najczęściej lekarz zamyka powstały „kanał”. Nacina on płat śluzówkowo-okostnowy, który przemieszcza tak, aby przykryć miejsce połączenia ustno-zatokowego. Następnie zszywa dokładnie powstałą ranę. Jeśli lekarz nie jest w stanie wykonać takiego zabiegu samodzielnie powinien skierować pacjenta do laryngologa lub lekarza chirurga szczękowo-twarzowego, czy też chirurga stomatologicznego w celu jak najszybszego wykonania zabiegu. Procedura ta powinna bowiem być przeprowadzona w ciągu 24 godzin od ekstrakcji. Pozostawienie połączenia na dłuższy czas, nie dość że będzie nieprzyjemne dla pacjenta, skutkuje powstaniem trudniejszej do leczenia przetoki ustno-zatokowej. Poza tym dochodzi do powstania stanu zapalnego zatoki szczękowej. Długo nieleczony stan może prowadzić do dalszego rozwinięcia stanu zapalnego.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Karagen – czy E407 jest szkodliwy?

    Karagen to polisacharyd pochodzenia naturalnego, szeroko stosowany w różnych gałęziach przemysłu, takich jak produkcja żywności, farmaceutyków i kosmetyków. Poniższy tekst odpowiada na kluczowe pytania: Czym jest karagen? W jaki sposób się go pozyskuje? Gdzie można go znaleźć? Dlaczego dodaje się go do śmietany? Czy jego spożycie jest bezpieczne?

  • Chelaty – czym są chelatowane formy minerałów?

    Minerały to składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Uczestniczą w wielu procesach fizjologicznych, m.in. w przewodnictwie nerwowym, skurczach mięśni czy w utrzymywaniu równowagi elektrolitowej. Ich wchłanianie może być utrudnione przez różne czynniki, w tym np. przez postać chemiczną pierwiastka. Z tego względu rośnie zainteresowanie minerałami w formie chelatów – są to związki, w których jon metalu (np. cynku, żelaza, magnezu) jest połączony z aminokwasem lub kwasem organicznym. Takie połączenia mogą poprawiać biodostępność, ponieważ są stabilniejsze w środowisku żołądkowym i mogą wykorzystywać alternatywne mechanizmy transportu w jelitach. Czy minerały w formie chelatów rzeczywiście są lepiej przyswajalne? Jakie znaczenie w suplementacji mają formy chelatowane?

  • Formy magnezu – które są najlepiej przyswajalne? Jaki rodzaj magnezu wybrać?

    Magnez to jeden z pierwiastków odgrywających kluczową rolę w naszym organizmie – bierze udział w wielu procesach metabolicznych, wpływa na układ nerwowy, mięśnie, serce i poziom energii. Dostępne są różne formy magnezu, z których każda ma inne właściwości i stopień przyswajalności. Które z nich warto wybrać? Jaki magnez jest najlepiej przyswajalny?

  • Jak czytać ulotki leków – na co zwrócić uwagę?

    Jakie informacje można znaleźć w ulotce leku? Czym różni się zwykła ulotka znajdująca się w opakowaniu od Charakterystyki Produktu Leczniczego? I czy należy obawiać się wszystkich wypisanych działań niepożądanych? Sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę, zanim zażyjesz zalecony lub przepisany preparat.

  • Witaminy metylowane – kiedy i dlaczego wybrać taką formę?

    Coraz częściej na etykietach suplementów diety można znaleźć informację, że dany preparat zawiera „witaminy w formie metylowanej”. Choć brzmi to skomplikowanie, metylowane witaminy to po prostu biologicznie aktywne formy niektórych składników odżywczych, które mogą być lepiej przyswajalne i skuteczniejsze w działaniu – szczególnie u osób z określonymi zaburzeniami metabolicznymi. Kiedy warto sięgnąć po takie preparaty? Czy są bezpieczne dla każdego?

  • Nowa lista leków refundowanych od 1 lipca – co się zmienia?

    Od 1 lipca 2025 roku wchodzi w życie nowa i trzecia w tym roku lista leków refundowanych, która przynosi istotne zmiany dla wielu pacjentów w Polsce. Ministerstwo Zdrowia ogłosiło objęcie refundacją 41 nowych terapii, w tym 18 onkologicznych, z czego siedem dotyczy chorób rzadkich. Pozostałe 23 terapie objęte nową refundacją dotyczą chorób nieonkologicznych, w tym pięciu chorób rzadkich. Wprowadzono również zmiany cenowe oraz rozszerzono wskazania refundacyjne dla niektórych leków.

  • Kosmetyki z filtrem UV wycofane ze sprzedaży. Ograniczenia w stosowaniu homosalatu

    Unia Europejska regularnie aktualizuje przepisy dotyczące bezpieczeństwa stosowanych przez ludzi kosmetyków. Jednym z ostatnich przykładów jest Rozporządzenie Komisji (UE) 2022/2195, które wprowadziło istotne zmiany w zasadach stosowania m.in. filtrów UV, w tym homosalatu. Nowy limit stężenia substancji obowiązuje od początku lipca 2025 roku.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl