Przewlekłe schorzenia nerek
Anna Posmykiewicz

Przewlekłe schorzenia nerek

Zdarzają się sytuacje, w których nerki zaczynają "działać " w nieprawidłowy sposób. Mogą do tego przyczyniać się różne przewlekłe schorzenia nerek.
Nerka jest parzystym narządem leżącym w jamie brzusznej w przestrzeni zaotrzewnowej. Jest to narząd, który spełnia przede wszystkim funkcję wydalniczą, jest zatem odpowiedzialny za usuwanie z moczem szkodliwych produktów przemiany materii. Ponadto nerki zatrzymują też składniki niezbędne dla organizmu, które ulegają resorpcji w kanalikach nerkowych, a dodatkowo nerki regulują też ciśnienie tętnicze krwi, wypływają na równowagę kwasowo-zasadową, regulują objętość płynów ustrojowych, produkują aktywne postacie witaminy D oraz wpływają na prawidłową erytropoezę. Nerki zlokalizowane są po obu stronach kręgosłupa, zwykle znajdują się one na wysokości dwóch ostatnich kręgów piersiowych i trzech pierwszych kręgów lędźwiowych. Do ich górnej powierzchni przyleją nadnercza będące gruczołami wydzielania wewnętrznego. Zdarzają się sytuacje, w których nerki zaczynają "działać" w nieprawidłowy sposób. Mogą do tego przyczyniać się różne przewlekłe schorzenia nerek. Jedną z przewlekłych chorób nerek jest kamica moczowa, często nazywana potocznie piaskiem w nerkach.

Kamica nerkowa

Kamica nerkowa to obecność w drogach moczowych nierozpuszczalnych złogów, powstających na skutek wytracania się substancji chemicznych zawartych w moczu, gdy ich stężenie przekracza próg rozpuszczalności. Głównymi czynnikami sprzyjającymi powstawaniu złogów w układzie moczowym jest duże stężenie w moczu substancji kamicorodnych, takich jak szczawiany, wapń, fosforany, kwas moczowy i cystyna, jak również zastój moczu i zakażenia układu moczowego. Kamienie nerkowe (piasek w nerkach) najcześciej zbudowane są ze szczawianu wapnia, zdecydowanie rzadziej z innych substancji.

Jakie objawy może dawać obecność kamicy nerkowej, czyli piasku w nerkach?

Typowym objawem kamicy nerkowej jest kolka nerkowa. Jest to ból w okolicy lędźwiowej kręgosłupa, któremu często towarzyszą nudności i wymioty, jak również bolesne parcie na mocz i oddawanie moczu częściej w małych ilościach, ponadto typowe są też dreszcze, gorączka, niekiedy obecny jest też krwiomocz. Przy bardzo silnym bólu może dojść do spadku ciśnienia tętniczego i omdlenia. W badaniu fizykalnym pacjenta lekarz stwierdza obecność dodatniego objawu Goldflama – jest to bolesność na wstrząsanie okolicy nerki po stronie kolki.

Powiązane produkty

Jakie badania diagnostyczne są pomocne w rozpoznaniu kamicy nerkowej?

Przede wszystkim wykonuje się badanie ogólne moczu, w którym zwykle obecny jest krwinkomocz, a u niektórych pacjentów krwiomocz, czasmi mogą być też obecne podwyższone ilości krwinek białych (leukocytów) oraz bakterie. Rutynowo wykonuje się też badanie usg jamy brzusznej, w którym uwidacznia się obecność piasku w nerkach. W leczeniu kamicy nerkowej, w razie ataku kolki nerkowej, doraźnie stosuje się leki przeciwbólowe oraz leki rozkurczające mięśnie gładkie, często leki te muszą być podane dożylnie lub domięśniowo. W przypadku piasku w nerkach złogi o średnicy mniejszej niż 10 mm zwykle wydalane są przez pacjenta samoistnie, kiedy do tego dojdzie, ustępuja też wszystkie dolegliwości związane z kolką nerkową. W przypadku dużych złogów w nerkach i nawracających kolek nerkowych konieczne jest rozkruszenie kamieni lub ich endoskopowe usunięcie. 

Choroby kłębuszków nerkowych, czyli glomerulopatie

Choroby kłębuszków nerkowych to niejednorodna grupa chorób nerek, które dotyczą wyłącznie lub głównie kłębuszków nerkowych i prowadzą do ich zaburzeń strukturalnych i czynnościowych. Wyróżnia się zatem glomerulopatie niezapalne oraz kłębuszkowe zapalenia nerek, jak również glomerulopatie nabyte i wrodzone. W przbiegu glomerulopatii, bez względu na ich rodzaj, obserwuje się przede wszystkim w badaniu ogólnym moczu białkomocz i/ lub krwinkomocz, jak również wałeczki ziarniste, ertytocytowe lub tłuszczowe. Ponadto w krwi stwierdza się zwiększone stężenie kreatyniny. W diagnostyce bardzo przydatna jest biopsja nerki, zaś w leczeniu stosuje się, w zależności od przyczyny, która wywołała glomerulopatię, antybiotyki, leki immunosupresyjne, sterydy oraz leki moczopędne i obniżające ciśnienie tętnicze krwi.

Zespół nerczycowy

Kolejnym przewlekłym schorzeniem nerek jest zespół nerczycowy, będący stanem klinicznym, w przebiegu którego obecna jest dobowa utrata białka z moczem w ilości większej niż 3,5g/1,73 m2 oraz hipoalbuminemia (niedobór albumin), lipiduria (utrata lipidów z moczem), hiperlipidemia oraz obrzęki. Główną przyczyną powstania zespołu nerczycowego są różnego rodzaju glomerulopatie, ale też zakażenia, zaburzenia przepływu krwi przez nerki, cukrzyca, choroby autoimmunologiczne oraz niektóre leki. Głównym objawem zespołu nerczycowego są bardzo duże obrzęki, które występują głównie symetrycznie i lokalizują się zależnie od pozycji ciała (rano częsty jest obrzęk twarzy, zaś wieczorem stóp i podudzi). Poza tym typowe jest też osłabienie, zmęczenie, utrata łaknienia, bóle głowy i bóle brzucha. Aby rozpoznać zespół nerczycowy, konieczne jest wykonanie badania ogólnego moczu, gdzie stwierdzi się masywny białkomocz. W badaniach krwi typowa będzie natomiast hipoalbuminemia, jak również hipercholesterolemia i hipertriglicerydemia. W leczeniu stosuje się leki moczopędne, leki obniżające ciśnienie tętnicze krwi, leki obniżające cholesterol i zapobiegające zakrzepicy oraz dietę z ograniczeniem sodu oraz cholesterolu. Czasami konieczne jest leczenie sterydami oraz lekami immunosupresyjnymi. 

Śródmiąższowe zapalenia nerek oraz różnego rodzaju tubulopatie

Wszystkie te choroby mogą niestety doprowadzić do przewlekłej choroby nerek, czyli przewlekłej niewydolności nerek. O przewlekłej niewydolności nerek można mówić, kiedy nieprawidłowości budowy lub czynności nerek mające znaczenie dla zdrowia utrzymują się dłużej niz trzy miesiące. W przebiegu przewlekłej niewydolności nerek obserwuje się ogólne zmęczenie, utratę apetytu oraz obniżoną odporność na zakażenia, poza tym skóra staje się blada, sucha, czasami ziemistobrunatna. Typowe jest dłuższe krwawienie z ran oraz większa zdolność do powstawania siniaków oraz świąd skóry i tzw. szron mocznicowy (wytrącanie się mocznika na skórze). Poza tym często pojawia się nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca oraz mocznicowe zapalenia osierdzia. Może pojawić się też oddech kwasiczy, mocznicowe zapalenie opłucnej oraz obrzęk płuc, poza tym obecne bywa też zapalenie błony śluzowej żołądka, krwawienia z przewodu pokarmowego, osłabienie siły mięśniowej, upośledzenie koncentracji i pamięci, bóle głowy oraz problemy ze snem. U kobiet obecne bywają zaburzenia miesiączkowania, u mężczyzn pojawiają się problemy z potencją, może pojawić się niepłodność. Typowe są też zaburzenia metabolizmu wapnia i fosforu. Leczenie przewlekłej niewydolności nerek obejmuje leczenie choroby podstawowej, stosuje się też właściwą dietę, wyrównuje się wszelkiego rodzaju zaburzenia wodno-elektrolitowe, czasami niestety konieczne są również dializy, czyli leczenie nerkozastępcze. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dawkować paracetamol osobom dorosłym, dzieciom i kobietom w ciąży?

    Paracetamol to jeden z popularniejszych leków sprzedawanych bez recepty (OTC). Jest stosowany między innymi w ostrych, umiarkowanych i przewlekłych bólach głowy, gardła i zębów, a także w bólach miesiączkowych i migrenach. Cechuje go względne bezpieczeństwo stosowania. W przypadku silnego bólu można go łączyć z innymi substancjami, np. z morfiną. Jak wygląda właściwy sposób dawkowania paracetamolu, jaka jest maksymalna i bezpieczna dawka dzienna oraz czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten lek? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Choroba Zachodniego Nilu – przyczyny i objawy. Jak leczyć?

    Wybierając się na wakacje, warto zapoznać się z zagrożeniami, jakie mogą nas spotkać podczas urlopu. Jednym z nich jest gorączka Zachodniego Nilu (ang. West Nile fever, WNF), choroba powodowana przez wirusa gorączki Zachodniego Nilu. Jak dochodzi do zakażenia, jakie są objawy i co należy wiedzieć, aby się przed nią ustrzec?

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • Witamina B6 (pirydoksyna) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Witamina B6 jest związkiem, który wzmaga przyswajalność magnezu w organizmie. Bierze udział w wielu procesach metabolicznych, reguluje pracę układu nerwowego, a jej optymalny poziom wpływa na pozytywny nastrój. Pirydoksyna przyczynia się także do powstawania przeciwciał chroniących organizm przed infekcjami. Witamina B6 jest składnikiem zarówno produktów zwierzęcych, jak i roślinnych. Który suplement z wit. B6 wybrać, jaka jest jej optymalna dawka dobowa i jakie są skutki zaburzeń jej ilości w organizmie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Szczepionka na grypę 2024/2025 – kto i kiedy powinien się zaszczepić? Którą szczepionkę wybrać?

    Grypa to bardzo zakaźna choroba wirusowa. Przyjmuje się, że jedna chora osoba zaraża cztery kolejne. W zależności od grupy osób szczepionych i sezonu grypowego szczepionki na grypę chronią przed infekcją grypową ok. 40–70% zaszczepionych osób oraz zabezpieczają w znacznym stopniu przed powikłaniami pogrypowymi. WHO szacuje, że każdego roku na grypę choruje 10% dorosłej populacji i nawet 30% dzieci. Czym się szczepić na grypę w sezonie 2024/2025?

  • Problemy z żołądkiem a substancje naturalne. Dowody naukowe i innowacyjne podejście lecznicze

    Prawie każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć niestrawności czy refluksu żołądkowo-przełykowego, charakteryzujących się bólem brzucha, trudnościami w trawieniu czy pieczeniem za mostkiem. Dwoma organami, których powyższy problem dotyczy w największym stopniu, są przełyk i żołądek.

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

  • Przeciwdziałanie samobójstwom – gdzie szukać pomocy?

    Samobójstwa stanowią poważny problem zdrowia publicznego na całym świecie, w tym także w Polsce. Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), co roku życie odbiera sobie około 700 tysięcy osób, co oznacza, że co 40 sekund ktoś umiera w wyniku samobójstwa.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl