Fluor – czy i jak go stosować?
Joanna Łuniewska-Rajch

Fluor – czy i jak go stosować?

Profilaktyka próchnicy jest podstawą zachowania pięknych, zdrowych i białych zębów. Niezbędne jest regularne ich oczyszczanie szczoteczką z pastą z fluorem. W obecnych czasach coraz częściej pojawia się wątpliwość, czy fluor jest potrzebny, czy nie jest niebezpieczny oraz w jakim stężeniu powinniśmy go stosować.

Dlaczego?

Skuteczność stosowania fluoru w zapobieganiu próchnicy oraz wczesnym leczeniu początkowych zmian próchnicowych nie budzi wątpliwości. Hamuje on działanie bakterii kariogennych (czyli powodujących próchnicę) poprzez upośledzenie ich metabolizmu oraz utrudnienie przylegania ich do ściany zęba. Dodatkowo fluor wspomaga remineralizację szkliwa i osłabia jego demineralizację, czyli wzmacnia strukturę zęba. Jego skuteczność zależy od stałego dostarczania fluoru i powiązanej z tym jego obecności w ślinie i płytce nazębnej. Jeśli stężenie fluoru w ślinie jest wystarczająco duże (np. po zastosowaniu lakierów, żeli czy pasty do zębów) powstaje fluorek wapnia zapewniający długo czasowy rezerwuar fluoru.

Jakie są metody?

Wyróżnia się kilka rodzajów profilaktyki fluorkowej. Może to być masowa profilaktyka polegająca na fluorkowaniu wody pitnej do stężenia optymalnego, czy też fluorkowaniu produktów żywnościowych (np. mleka, soli, gumy do żucia). Obecnie w Polsce woda fluorowana jest tylko w kliku miejscach. Inną metodą grupową jest fluoryzacja prowadzona w szkołach, czyli nadzorowane szczotkowanie zębów przez dzieci szkół podstawowych środkami zawierającymi związki fluoru. Ostatnią metodą jest profilaktyka indywidualna domowa (stosowanie samodzielne produktów z fluorem) lub profesjonalna (lakierowanie zębów prowadzone w gabinecie stomatologicznym).

Polecane dla Ciebie

Pasty do zębów

Przy tak dużym dostępie produktów z fluorem narasta pytanie – jakie produkty, kiedy należy stosować oraz które z nich są dozwolone u dzieci, u których profilaktyka próchnicy jest tak istotna. Wybierając rodzaj stosowanej pasty do zębów u dzieci należy wziąć pod uwagę wiele czynników takich jak stan uzębienia dziecka, ryzyko wystąpienia próchnicy (na które wpływ mają choroby ogólne, stosowanie aparatów ortodontycznych itd.). W związku z tym najlepiej zawsze skonsultować z lekarzem dentystą jaką pastę, w jakiej ilości najlepiej wybrać dla dziecka. Zgodnie z wytycznymi Europejskiej Akademii Stomatologii Dziecięcej (EAPD) dzieci poniżej 6. roku życia powinny mieć zęby myte ilością pasty wielkości ziarnka groszku. Poniżej 2. roku życia pasta ta powinna zawierać 500 ppm fluoru, natomiast między 2. a 6. rokiem życia 1000 ppm (tzw. pasta rodzinna) – objętość fluoru należy sprawdzać na opakowaniach pasty. Jednakże u dzieci współpracujących, z prawidłową higieną od momentu wyrżnięcia pierwszego zęba powinna być stosowana pasta o zawartości 1000 ppm fluoru, ale w bardzo małej ilości – powinny być nią posmarowane jedynie szczyty włosia szczoteczki. Od 6. roku życia dla wszystkich dzieci zalecana jest pasta z zawartością fluoru 1450 ppm, czyli pasta stosowana przez dorosłych. Od 6. roku życia są również dozwolone płukanki do jamy ustnej u dzieci. Ważnym jest, że do 8. roku życia zęby powinny być myte dziecku przez rodziców, lub przynajmniej kontrolowana dokładność ich oczyszczenia. Innymi preparatami zawierającymi fluor są specjalne pasty o zwiększonej zawartości fluoru (2800 ppm lub 5000 ppm). Takie pasty zalecane są u osób powyżej 16. roku życia należących do grupy wysokiego ryzyka choroby próchnicowej – w trakcie i po leczeniu stałymi aparatami ortodontycznymi, ze zmniejszonym wydzielaniem śliny, po radioterapii.

Lakiery fluorowe

Lakiery fluorowe stosowane przez lekarzy dentystów w gabinecie zawierają znacznie większe stężenie fluoru niż powszechnie używane pasty. U dzieci poniżej 6. roku życia należących do grup umiarkowanego i wysokiego ryzyka próchnicy zalecane jest lakierowanie zębów przez lekarza 2-4 razy do roku. Decyzję o potrzebie takiej profilaktyki powinien podjąć lub zalecić dentysta. Aplikacja fluoru w gabinecie sprzyja powstaniu wcześniej wspomnianego fluorku wapnia zapewniającego długotrwałe działanie ochronne i remineralizujące na szkliwo zębów.

Działanie szkodliwe

Obecnie coraz częściej mówi się o szkodliwym działaniu fluoru. Jednakże stosowanie produktów go zwierających w sposób zalecany nie jest niebezpieczne. Istotna jest konsultacja z lekarzem dentystą zalecanych środków z fluorem, ponieważ wpływ na odstąpienie od powszechnych zaleceń może mieć np. zwiększona zawartość fluoru w wodzie na danym terenie, ponieważ w niektórych obszarach w Polsce woda z kranu naturalnie zawiera większe stężenie fluoru. Ważnym jest również kontrolowanie, czy dziecko nie połyka pasty podczas mycia zębów, a w razie problemów z jej wypluwaniem nakładanie na szczoteczkę bardzo małej ilości pasty. Należy także uważać, aby dziecko przypadkiem nie zjadło dużej ilości pozostawionej pasty, ponieważ sytuacja taka stwarzać może nawet zagrożenie życia.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego (DSSŻ) – objawy, przyczyny i leczenie

    Staw skroniowo-żuchwowy jest jednym z najbardziej skomplikowanych stawów w naszym organizmie. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak różnorodne ruchy wykonuje on podczas każdego dnia. Mówiąc, jedząc, wyrażając emocje, sprawiamy, że intensywnie pracuje. Dodatkowo podczas spożywania każdego posiłku jest on w różny sposób obciążany. To wszystko skutkuje tym, że u niektórych osób zaczyna on funkcjonować nieprawidłowo – pojawia się dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego (DSSŻ).

  • Przebarwienia zębów. Dlaczego się pojawiają?

    Przebarwienia zębów są problemem estetycznym wielu pacjentów. Ich intensywność, sposób leczenia oraz wygląd w znacznym stopniu zależą od tego, jaka jest przyczyna ich powstania. Przebarwienia zębów mogą być spowodowane zarówno przez czynniki zewnętrzne (np. barwniki pochodzące z pożywienia) oraz wewnętrzne (np. przyjmowane leki, choroby zębów). 

  • Mycie zębów – poznaj techniki prawidłowego szczotkowania zębów

    Profilaktyka chorób przyzębia oraz próchnicy w znacznym stopniu opiera się na dokładnym usuwaniu płytki nazębnej z powierzchni zębów. Najczęściej efekt taki osiągany jest poprzez codzienne szczotkowanie i nitkowanie. Wbrew powszechnej opinii istnieje wiele technik szczotkowania zębów, różniących się od siebie kierunkami ruchów główki szczoteczki.

  • Zaciskanie zębów – przyczyny, skutki, leczenie

    Nawykowe silne zaciskanie zębów lub zgrzytanie nimi jest problemem, z którym spotyka się bardzo wielu z nas. Najczęściej do tego zjawiska, fachowo nazywanego bruksizmem, dochodzi podczas snu, w związku z tym wiele osób nie jest nawet świadomych istnienia problemu do momentu pojawienia się dodatkowych objawów, takich jak starcie zębów lub dolegliwości bólowe.

  • Ból zęba w ciąży – czy można leczyć zęby w ciąży i jakie usługi stomatologiczne są refundowane?

    Dobry stan jamy ustnej kobiety ciężarnej jest bardzo istotny. Na szczęście stopniowo zmienia się świadomość pacjentek i coraz więcej z nich oczekując dziecka udaje się do lekarza dentysty. Jakie dodatkowe prawa mają kobiety ciężarne, jeśli chodzi o leczenie stomatologiczne w ramach funduszu zdrowia?

  • Czy problemy zdrowotne z zębami są dziedziczne?

    Wielu z nas żyje w przekonaniu, że to jaka będzie kondycja naszego uzębienia zależy w znacznym stopniu od genów, które dostaliśmy od rodziców. My, bezsilni w tej sytuacji, jeśli u rodziców występowała próchnica lub paradontoza, też jesteśmy na nie skazani. Czy tak jest w rzeczywistości? Na szczęście nie, nasze działania, nawyki i codzienna higiena mają znacznie istotniejszy wpływ.

  • Lakowanie zębów u dzieci – czy jest konieczne?

    Lakowanie zębów, czyli zabezpieczanie ich bruzd przed powstaniem próchnicy, jest bardzo często wykonywanym zabiegiem. Lekarze polecają go szczególnie w przypadku pierwszych i drugich zębów trzonowych, a przy obecności głębszych bruzd także w zębach przedtrzonowych. Co właściwie daje ten zabieg i czy warto go wykonać?

  • Diastema – czemu powstaje?

    Posiada ją wielu celebrytów, dla części z nich stanowi wręcz cechę rozpoznawczą. Według niektórych dodaje urody i charakteru, według innych jest wręcz szpecącym elementem uśmiechu… Diastema, czyli przerwa pomiędzy górnymi siekaczami. Jak powstaje i kiedy wymaga leczenia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij