Atopowe zapalenie spojówek i rogówki
Roman Wodowski

Atopowe zapalenie spojówek i rogówki

Choroby alergiczne są narastającym problemem zdrowotnym, również w odniesieniu do narządu wzroku, który jest dogodnym miejscem do rozwoju reakcji alergicznej z uwagi na brak istotnych barier mechanicznych, utrudniających dotarcie alergenów na powierzchnię oka. Obraz kliniczny tych schorzeń może się znacznie różnić, począwszy od przypadków o łagodnym przebiegu, a skończywszy na powikłaniach grożących utratą wzroku. Do najcięższych postaci alergicznego zapalenia spojówek zalicza się atopowe zapalenie spojówek i rogówki (atopic keratoconjunctivitis; AKC)(atopic keratoconjunctivitis; AKC).

 1. Czym jest atopowe zapalenie spojówek i rogówki?
 2. Objawy atopowego zapalenia spojówek i rogówki
 3. Powikłania atopowego zapalenia spojówek i rogówki
 4. Leczenie  - współpraca okulisty, alergologa i dermatologa

Czym jest atopowe zapalenie spojówek i rogówki?

Atopowe zapalenie spojówek i rogówki zostało pierwszy raz opisane przez Hogana już w 1953 r. jako alergiczne zapalenie rozwijające się u osób chorujących na AZS (atopowe zapalenie skóry). Zmiany oczne zazwyczaj pojawiają się po kilku latach trwania atopowego zapalenia skóry. Schorzenie to występuje całorocznie (z minimalną sezonowością), zarówno u dzieci, jak i dorosłych (choć częściej u mężczyzn). Patomechanizm jest bardzo złożony i obejmuje nadwrażliwość typu I polegającą na degranulacji mastocytów indukowanej interakcją alergen–przeciwciało IgE. Aktywowane mastocyty uwalniają różne mediatory, co daje z kolei początek kaskadzie reakcji zapalnej.

Objawy atopowego zapalenia spojówek i rogówki

Widoczne są wypryskowe zmiany powiek. Utrzymuje się uporczywy świąd, a wskutek pocierania okolicy oczu dochodzi do przerzedzenia brwi (objaw Hertoga) i rzęs. Występuje także zespół suchego oka (z powodu dysfunkcji gruczołów Meiboma), światłowstręt, łzawienie, pieczenie oraz śluzowo-ropna wydzielina w worku spojówkowym. W obrębie spojówki stwierdza się brodawki i plamki Trantasa-Hornera (skupiska zwyrodniałych eozynofili i komórek nabłonka na powierzchni brodawek spojówki). Atopowe zapalenie spojówki i rogówki zawsze dotyczy spojówki, a u około 75% chorych również rogówki. Zmiany rogówkowe są efektem działania mediatorów zapalnych, mechanicznego drażnienia przez brodawki, ale wynikają także z pocierania oczu wskutek świądu.

Polska okulistyka w europejskiej czołówce - dowiedz się więcej

Powiązane produkty

Powikłania atopowego zapalenia spojówek i rogówki

Przewlekłe pocieranie oczu może być przyczyną powstania czy też progresji stożka rogówki. Atopowe zapalenie spojówek, ze względu na upośledzoną odporność komórkową, predysponuje też do wtórnych infekcji bakteryjnych i grzybiczych oraz ciężkich zakażeń wirusem Herpes simplex.

Leczenie  - współpraca okulisty, alergologa i dermatologa

Leczenie jest długotrwałe i  wymaga współpracy lekarzy kilku specjalności: okulisty, alergologa oraz dermatologa. Przede wszystkim należy nawilżać skórę powiek specjalnie do tego przeznaczonymi emolientami (najlepiej testowanymi okulistycznie), stosować preparaty sztucznych łez (koniecznie bez konserwantów) oraz rygorystycznie przestrzegać higieny. Profilaktycznie stosuje się stabilizatory mastocytów (np. kromoglikan sodu). Tego typu leki zapobiegają degranulacji komórek tucznych, przez co nie dochodzi do uwalniania mediatorów zapalnych, w tym histaminy. Leki z tej grupy nie są jednak skuteczne w leczeniu objawów już istniejącego stanu zapalnego. Ich główną rolą jest zapobieganie. Stosuje się także kortykosteroidy miejscowe (choć z uwagi na ich działania niepożądane –stosujemy je krótkotrwale). W przypadku bardzo nasilonego świądu pomocne mogą okazać się doustne leki przeciwhistaminowe. W bardzo ciężkich przypadkach stosuje się immunosupresję układową.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

  Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

 • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

  Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

 • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

  Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

 • HIV – charakterystyka, epidemiologia, transmisja

  Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że 37 milionów osób na świecie jest nim zakażonych. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia wirusem HIV?

 • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

  Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

 • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

  Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

 • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

  Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

 • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

  Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij