Czy różne krople do oczu można zakraplać jedne po drugich?
Jakie mogą być konsekwencje jednoczesnego zakraplania?
Brak odstępu czasowego pomiędzy poszczególnymi preparatami to ryzyko wypłukania leku ocznego, który został zakroplony przed chwilą. Pamiętajmy bowiem, że zdolność przyjęcia przez worek spojówkowy tej postaci leku jest ograniczona, a poza tym oko od razu odczuwa to jako swego rodzaju podrażnienie mechaniczne i reaguje zwiększonym łzawieniem. Jednoczesne zakraplanie dwóch rodzajów kropli to także możliwość niekorzystnych oddziaływań (interakcji) pomiędzy składnikami poszczególnych preparatów.
Jaką czasową przerwę zachować?
Z tego też względu zaleca się, aby między poszczególnymi lekami robić około 10-15 minut przerwy. Jeśli aplikacja dwóch preparatów sprawia nam kłopot, porozmawiajmy ze specjalistą o możliwości zastąpienia takiej terapii jednym środkiem o złożonym składzie. Jest to istotne również z powodu minimalizacji narażenia oka na popularny konserwant - chlorek benzalkoniowy, który obecny jest w zdecydowanej większości kropli. W przypadku alergii można także rozważyć doustne leki przeciwhistaminowe, ale pamiętajmy, że mogą one powodować zespół suchego oka.
A co z kroplami nawilżającymi?
Jeśli lekarz okulista zalecił nam dodatkowo "neutralne" krople o właściwościach głównie nawilżających (np. z hialuronianem sodu), zawsze aplikujemy je na samym na końcu (również w odstępie czasowym).