Czy różne krople do oczu można zakraplać jedne po drugich?
Roman Wodowski

Czy różne krople do oczu można zakraplać jedne po drugich?

Odpowiednia technika zakraplania oczu jest niezbędna do zagwarantowania nam bezpieczeństwa i skuteczności podawanych leków. Niestety w tej kwestii mamy wiele wątpliwości, a już szczególnie wtedy, gdy lekarz okulista zaleca nam dwa-trzy rodzaje kropli okulistycznych.

Jakie mogą być konsekwencje jednoczesnego zakraplania?

Brak odstępu czasowego pomiędzy poszczególnymi preparatami to ryzyko wypłukania leku ocznego, który został zakroplony przed chwilą. Pamiętajmy bowiem, że zdolność przyjęcia przez worek spojówkowy tej postaci leku jest ograniczona, a poza tym oko od razu odczuwa to jako swego rodzaju podrażnienie mechaniczne i reaguje zwiększonym łzawieniem. Jednoczesne zakraplanie dwóch rodzajów kropli to także możliwość niekorzystnych oddziaływań (interakcji) pomiędzy składnikami poszczególnych preparatów. 

Jaką czasową przerwę zachować?

Z tego też względu zaleca się, aby między poszczególnymi lekami robić około 10-15 minut przerwy. Jeśli aplikacja dwóch preparatów sprawia nam kłopot, porozmawiajmy ze specjalistą o możliwości zastąpienia takiej terapii jednym środkiem o złożonym składzie. Jest to istotne również z powodu minimalizacji narażenia oka na popularny konserwant - chlorek benzalkoniowy, który obecny jest w zdecydowanej większości kropli. W przypadku alergii można także rozważyć doustne leki przeciwhistaminowe, ale pamiętajmy, że mogą one powodować zespół suchego oka.

Powiązane produkty

A co z kroplami nawilżającymi?

Jeśli lekarz okulista zalecił nam dodatkowo "neutralne" krople o właściwościach głównie nawilżających (np. z hialuronianem sodu), zawsze aplikujemy je na samym na końcu (również w odstępie czasowym).

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • 10 sekretów funkcjonowania mózgu

    Mimo starań wielu naukowców na całym świecie mózg do dziś skrywa wiele tajemnic. Sekrety funkcjonowania mózgu pozostają nadal ambitnym wyzwaniem. Choć różne dyscypliny zajmujące się badaniami mózgu gromadzą na jego temat coraz więcej danych, to są to jednak wciąż jedynie puzzle, które bardzo trudno połączyć w jedną całość. Niżej znajdziemy niektóre anatomiczne pewniki dotyczące naszego niezwykłego i wspaniałego mózgu.

  • Zwolnienie z zajęć WF. Czy może je wystawić lekarz okulista?

    Aktywność fizyczna w ramach zajęć WF jest niezwykle istotna dla prawidłowego rozwoju dziecka. Rodzice nie powinni z niej tak łatwo rezygnować, zwłaszcza, że skutki mogą być dramatyczne (otyłość, podwyższone ciśnienie tętnicze, wady postawy, niska wydolność organizmu). Niekiedy istnieją jednak uzasadnione przesłanki zdrowotne ku podjęciu takiej decyzji. Czy są wśród nich dolegliwości okulistycznej natury?

  • Jaskra normalnego ciśnienia – czym jest? Jak się ją leczy?

    Większość pacjentów kojarzy jaskrę wyłącznie z podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym. Tymczasem tak naprawdę mianem jaskry określa się wieloczynnikową grupę chorób, których wspólnym mianownikiem jest postępująca neuropatia (uszkodzenie) nerwu wzrokowego, a w efekcie ubytki w polu widzenia lub nawet nieodwracalna utrata wzroku (dlatego tak ważne są regularne kontrole okulistyczne). Owszem, podstawowym czynnikiem ryzyka powstania tej neuropatii jest zbyt wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe (jego statystyczna norma wynosi od 10 do 21 mm Hg). U części pacjentów nie ma jednak związku między jego wysokością a progresją neuropatii nerwu wzrokowego. Mowa wówczas o tzw. jaskrze normalnego ciśnienia.

  • Dbajmy o oczy latem

    Powszechnie przyjmuje się, że słońce wpływa niezwykle korzystnie na nasze zdrowie. Można tu przytoczyć szereg artykułów naukowych na temat jego oddziaływania choćby na nasz układ kostny czy odpornościowy. Oczywiście rozwinęła się także świadomość jakie może mieć skórne konsekwencje nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV (nie tylko w kwestii ewentualnych zmarszczek). Nadal jednak raczkuje wiedza na temat wpływu promieni słonecznych na kondycję narządu wzroku. Jaki wpływ ma słońce na nasze oczy? Jak je chronić? Czy warto zakupić okulary przeciwsłoneczne lub okulary fotochromatyczne?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.