Ziarnica złośliwa (chłoniak ziarniczy)
Michał Posmykiewicz

Ziarnica złośliwa (chłoniak ziarniczy)

Ziarnica złośliwa (choroba Hodgkina, limfogranulomatoza) jest chłoniakiem o charakterze nowotworu złośliwego. We wczesnym stadium choroba ma charakter miejscowego schorzenia węzłów chłonnych. W okresie zaawansowanym staje się chorobą układową obejmującą także narządy poza układem limfatycznym (szpik kostny, wątroba).

Do tej pory nie jest do końca poznana etiologia choroby, zakłada się, że być może ma ona związek z zakażeniem wirusem Epsteina-Barra. Występują dwa szczyty zachorowań: po 30 i po 60 roku życia. Częściej chorują mężczyźni (stosunek mężczyzn do kobiet wynosi 3:2). 

Jakie są zatem objawy choroby?

Wyróżniamy tu objawy ogólne i miejscowe. Do objawów ogólnych (inaczej tzw. objawy B) zalicza się gorączkę powyżej 38 st.C , poty nocne i utratę masy ciała > 10% masy wyjściowej w przeciągu 6 miesięcy. Inne objawy ogólne to osłabienie wydolności fizycznej, świąd skóry, ból w okolicy węzłów chłonnych po spożyciu alkoholu (rzadko). Objawy miejscowe to obrzmienie węzłów chłonnych (występuje u 80-90 % w momencie rozpoznania) - przeważnie są to węzły chłonne szyjne, rzadziej pachowe lub pachwinowe, powiększone węzły nie są bolesne, mają tendencje do tworzenia większych skupisk (tzw. pakietów ). U części chorych dochodzi do powiększenia węzłów chłonnych w śródpiersiu - wtedy dodatkowo obecny jest także kaszel. U tych chorych, u których dojdzie do zajęcia węzłów chłonnych brzusznych, często pojawia się gorączka. W niektórych przypadkach dochodzi także do powiększenia wątroby i/ lub śledziony. 

Jaki jest przebieg choroby?

W przebiegu choroby wyróżnia się kilka okresów. Okres pierwszy dotyczy zajęcia tylko jednego regionu węzłów chłonnych lub jednego regionu pozalimfatycznego. W okresie drugim zajęte są dwa lub więcej regiony węzłowe albo narządy pozawęzłowe, ale zawsze po tej samej stronie przepony. W okresie trzecim dochodzi do zajęcia dwóch lub więcej regionów węzłowych po obu stronach przepony, albo też dochodzi do zajęcia narządów pozawęzłowych i węzłów po obu stronach przepony. W okresie czwartym jest zajęcie rozsiane jednego lub więcej narządów pozalimfatycznych z zajęciem lub bez zajęcia węzłów chłonnych. 

Polecane dla Ciebie

Na jakiej podstawie można rozpoznać chorobę?

Rozpoznanie ustala się na podstawie badania histopatologicznego. Wykonuje się biopsje "podejrzanych" węzłów chłonnych - swoiste dla choroby jest stwierdzenie olbrzymich komórek Sternberga - Reeda (komórki te prawdopodobnie w większości wywodzą się z limfocytów B). W badaniach laboratoryjnych często stwierdza się podwyższony poziom OB, niedokrwistość oraz zwiększoną aktywność enzymu dehydrogenazy mleczanowej (LDH). Charakterystyczna jest też bezwzględna limfocytopenia (obniżony poziom limfocytów), u niektórych pacjentów stwierdza się też eozynofilię (podwyższenie ilości granulocytów kwasochłonnych). 

Jak przebiega leczenie ziarnicy złośliwej?

W leczeniu ziarnicy złośliwej, w zależności od stopnia zaawansowania choroby, stosuje się radioterapię lub chemioterapię (pojedynczym lekiem lub polichemioterapię). Radioterapię wykorzystuje się głównie u pacjentów bez dodatkowych czynników ryzyka, w początkowym okresie choroby (pierwszym lub drugim). W przebiegu choroby wyróżnia się jednak też pewne czynniki ryzyka, których występowanie wymaga włączenia razem chemio- i radioterapii we wczesnych okresach choroby (pierwszym lub drugim). Do czynników tych zalicza się duży guz śródpiersia (o średnicy większej niż 1/3 wymiaru poprzecznego klatki piersiowej), umiejscowienie pozawęzłowe zmian, zaawansowane zmiany w śledzionie, zajęcie trzech lub więcej okolic węzłów chłonnych oraz znaczne podwyższenie poziomu OB. 

Rokowanie najbardziej uzależnione jest od okresu choroby. Zależy też ono od obecności objawów ogólnych B oraz czynników ryzyka. Wyzdrowienie dla pacjentów o pomyślnym rokowaniu szacuje się na około 90%, o rokowaniu pośrednim na 70%, zaś w rokowaniu niekorzystnym na 50%. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wszystko, co każdy turysta wiedzieć powinien na temat pierwszej pomocy

    Wakacje to czas relaksu, który kojarzy nam się z przyjemnością i beztroską. Niestety jest też druga strona medalu – czas letnich wyjazdów to okres, kiedy zdarza się wielka ilość wypadków różnego rodzaju: oparzenia, zasłabnięcia, podtopienia, czy utonięcia. Każdy z nas powinien umieć się odnaleźć w tych sytuacjach i umieć udzielić pomocy poszkodowanej osobie.

  • Ból trzustki – objawy i przyczyny, jak boli trzustka?

    Trzustka jest narządem gruczołowym położonym w górnej części jamy brzusznej. Pełni ona w organizmie bardzo ważną funkcję – odpowiedzialna jest za produkcję soku trzustkowego, który ma w swym składzie enzymy regulujące procesy trawienne, jak również wytwarza ona insulinę i glukagon, czyli hormony wpływające na utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy. Najczęstszą dolegliwością, którą odczuwamy przy zaburzonej pracy i chorobach trzustki, jest ból. Jakie zatem przyczyny mogą powodować ból trzustki?

  • Pierwsza pomoc przy zawale

    Zawał mięśnia sercowego to martwica mięśnia sercowego spowodowana jego niedokrwieniem na skutek zamknięcia światła tętnicy wieńcowej doprowadzającej krew do serca. Do zawału mięśnia sercowego dochodzi najczęściej na skutek zamknięcia światła tętnicy wieńcowej przez blaszkę miażdżycową. Do zawału zdecydowanie częściej dochodzi u mężczyzn niż u kobiet, zwykle dotyka on osoby po 40 roku życia.

  • Choroba Gravesa-Basedova – objawy, rozpoznanie, leczenie

    Do tej pory nie udało się ustalić etiopatogenezy choroby Gravesa-Basedova, wiadomo jedynie, że jest chorobą autoimmunologiczną. Występuje zdecydowanie częściej u kobiet (około 10 razy częściej), co z kolei może sugerować wpływ estrogenów na rozwój schorzenia. Ponadto zaobserwowano, że choroba częściej rozwija się po silnych sytuacjach stresowych.

  • Jakie objawy mogą sugerować obecność guza mózgu?

    Pierwotne nowotwory ośrodkowego układu nerwowego są u dorosłych przyczyną około 3% wszystkich zgonów na nowotwory złośliwe. Większość nowotworów ośrodkowego układu nerwowego jest umiejscowiona wewnątrzczaszkowo, a jedynie co dziesiąty nowotwór rozwija się w kanale kręgowym. Warto wiedzieć, jakie objawy wskazują na rozwijający się nowotwór. 

  • Zapomniane choroby zakaźne

    Obecnie na świecie zaczynają znowu pojawiać się choroby, o których świat już zaczynał zapominać. Ma to związek zarówno z tym, że bardzo dużo ludzi nie chce szczepić swoich dzieci, jak również z tym, że coraz więcej ludzi zwiedza odległe zakątki świata, nie stosując właściwej profilaktyki przed podróżami. O jakich chorobach mowa?

  • Wysypka na brzuchu u dorosłego lub dziecka

    Każdy z nas nie jeden raz borykał się z problemem zmian skórnych, które lokalizowały się w różnych miejscach ciała. Czasami zmiany te były swędzące, czasami nie odczuwaliśmy natomiast żadnych związanych z nimi dolegliwości. Zdarzało się, że wykwity na skórze były płaskie, innym razem wyraźnie można było je wyczuć i miały one formę grudek lub krostek. Jedną z częstszych lokalizacji wysypki jest brzuch, co dotyczy zarówno ludzi dorosłych, jak i dzieci.

  • Lipodemia – przyczyny, objawy, leczenie obrzęku tłuszczowego

    Lipodemia (inaczej obrzęk tłuszczowy lub „choroba grubych nóg”) jest bardzo rzadką chorobą, która najprawdopodobniej jest uwarunkowana genetycznie. Lipodemia charakteryzuje się nadmiernym odkładaniem się tkanki tłuszczowej na kończynach dolnych. Nadmiarowa tkanka tłuszczowa lokalizuje się na nogach od bioder do kostek – stopy pozostają niezmienione.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij