W Polsce trwają prace nad nowym lekiem na Alzheimera
Nowatorska koncepcja leczenia jest rozwijana przez konsorcjum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, Instytutu Farmakologii PAN i Celon Pharma S.A.
Terapia jest nieamyloidowa, a więc nie skupiona na beta-amyloidzie, czyli białku, które do tej pory uważano za główną przyczynę choroby Alzheimera. Mimo, że do tej pory wiele koncernów skupiało się na wykorzystaniu go w leczeniu nie udało się udowodnić, że jest ono jedyną przyczyną choroby.
Projekt "Nowa nieamyloidowa terapia zaburzeń poznawczych" jest finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju kwotą 4 mln złotych. Dzięki tej kwocie ma zostać opracowany nowy lek prokognitywny, czyli poprawiający pamięć i przebieg procesów poznawczych. Preparat może okazać się pomocny również w zwalczaniu depresji i zaburzeń na tle lękowym.
Lek powstający w Polsce ma bazować na receptorach serotoninowych typu 6 (5-HT6) zlokalizowanych w ośrodkowym układzie nerwowym. Modulacja ich działania umożliwia opracowanie preparatu, który łagodzi skutki otępienia i demencji, zarówno na poziomie behawioralnym, jak i psychologicznym.
Pierwsze działania związane z projektem wystartowały wraz z początkiem 2015 roku i mają się zakończyć w 2017 roku. Łączna wartość projektu wynosi ponad 4,8 mln złotych, a jego współfinansowaniem zajął się partner przemysłowy.
Źródło: PAP/Rynek zdrowia