×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

W Polsce trwają prace nad nowym lekiem na Alzheimera

Naukowcy związani z Uniwersytetem Jagiellońskim oraz PAN pracują nad nieamyloidową terapią leczenia Alzheimera, bazująca na modyfikacji receptorów serotoninowych. Nowy lek ma znaleźć zastosowanie również w leczeniu depresji i zaburzeń lękowych.

Nowatorska koncepcja leczenia jest rozwijana przez konsorcjum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, Instytutu Farmakologii PAN i Celon Pharma S.A.

Terapia jest nieamyloidowa, a więc nie skupiona na beta-amyloidzie, czyli białku, które do tej pory uważano za główną przyczynę choroby Alzheimera. Mimo, że do tej pory wiele koncernów skupiało się na wykorzystaniu go w leczeniu nie udało się udowodnić, że jest ono jedyną przyczyną  choroby.

Projekt "Nowa nieamyloidowa terapia zaburzeń poznawczych" jest finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju kwotą 4 mln złotych. Dzięki tej kwocie ma zostać opracowany nowy lek prokognitywny, czyli  poprawiający pamięć i przebieg procesów poznawczych. Preparat może okazać się pomocny również w zwalczaniu depresji i zaburzeń na tle lękowym.

Lek powstający w Polsce ma bazować na receptorach serotoninowych typu 6 (5-HT6) zlokalizowanych w ośrodkowym układzie nerwowym. Modulacja ich działania umożliwia opracowanie preparatu, który łagodzi skutki otępienia i demencji, zarówno na poziomie behawioralnym, jak i psychologicznym.

Pierwsze działania związane z projektem wystartowały wraz z początkiem 2015 roku i mają się zakończyć w 2017 roku. Łączna wartość projektu wynosi ponad 4,8 mln złotych, a jego współfinansowaniem zajął się partner przemysłowy.

Źródło: PAP/Rynek zdrowia


Podziel się: