Paracetamol Galena, 120 mg/5 ml, syrop, 100 ml

paracetamol, syrop, gorączka, ząbkowanie, ból, nerwoból, przeziębienie

10,99 zł
10,99 zł / 100 ml

Produkt chwilowo niedostępny

Powiadom o dostępności

Formy dostawy dla tego produktu

Opcja niedostępna? Sprawdź dlaczego

O produkcie

Podmiot odpowiedzialny

Farmaceutyczna Spółdzielnia Pracy „GALENA”
Krucza 62
53-411 Wrocław

Producent

GALENA
Krucza 62
Wrocław

Opis

Syrop Paracetamol Galena to lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, przeznaczonym głównie dla dzieci. Lek stosuje się w bólach różnego pochodzenia, np. ząbkowanie, bóle mięśni, oraz w gorączce, przeziębieniu czy stanach grypopochodnych.

Skład

Substancją czynną leku jest paracetamol.

5 ml syropu zawiera 120 mg paracetamolu.

Substancje pomocnicze: glicerol, sorbitol ciekły, niekrystalizujący (E 420), powidon, propylu parahydroksybenzoesan (E 216), czerwień koszenilowa (E 124), aromat owoców leśnych, woda
oczyszczona..

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Syrop należy stosować doustnie. Bez konsultacji z lekarzem lek można stosować nie dłużej niż 3 dni. Syrop należy odmierzać za pomocą miarki dołączonej do opakowania.
Zalecane dawkowanie u dzieci wynosi od 10 do 15 mg/kg masy ciała do 4 razy na dobę, z co najmniej 4-godzinną przerwą. Przykładowo dla dziecka o masie 6 kg dawka jednorazowa syropu to 2,5 ml. W przypadku dzieci poniżej 3 miesiąca życia przed zastosowaniem syropu Paracetamol Galena należy skonsultować się z lekarzem.
Bez zalecenia lekarza nie podawać leku dłużej niż 3 dni w przypadku gorączki i 5 dni w przypadku bólu. Dawkowanie leku u dorosłych wynosi od 0,3 do 1,0 g paracetamolu (czyli 12,5–41,6 ml syropu) jednorazowo do 4 razy na dobę, z minimum 4-godzinną przerwą. Maksymalna dawka dobowa to 4 g paracetamolu, co odpowiada 166,7 ml.

Działanie

Paracetamol Galena działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo.

Wskazania

Lek stosuje się w bólach o małym i średnim nasileniu różnego pochodzenia, m.in.: ból głowy, zębów, bóle stawowe, miesiączkowe oraz nerwobóle. Paracetamol Galena można podawać w celu obniżenia gorączki oraz w przeziębieniach i stanach grypopodobnych.

Przeciwwskazania

Nie stosować leku u osób z nadwrażliwością na którykolwiek ze składników. Przeciwwskazaniem do stosowania jest ciężka niewydolność wątroby lub nerek, stosowanie inhibitorów MAO oraz okres do 2 tygodni po ich odstawieniu oraz wrodzony niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej i reduktazy methemoglobinowej.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Bardzo rzadko występujące działania niepożądane (rzadziej niż u 1 na 10 00 pacjentów): agranulocytoza.

Częstość nieznana: uszkodzenie wątroby, występujące głównie po przedawkowaniu, objawiające się mdłościami, wymiotami, rozpieraniem w nadbrzuszu, zażółceniem skóry i oczu, tkliwością wątroby, ze zwiększoną aktywnością enzymów wątrobowych; zaburzenia żołądkowo-jelitowe u osób z nadwrażliwością (nudności, wymioty, zaburzenia trawienia).

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Lek zawiera paracetamol, więc należy kontrolować inne produkty stosowane podczas leczenie pod kątem zawartości tej substancji czynnej, aby uniknąć przedawkowania.

U osób głodzonych i regularnie spożywających alkohol występuje większe prawdopodobieństwo uszkodzenia wątroby.

Paracetamol Galena zawiera: glicerol, sorbitol, parahydroksybenzoesan propylu, czerwień koszelinową. Glikol może wywoływać: ból głowy, zaburzenia żołądkowe oraz biegunkę. Ze względu na zawartość sorbitolu (E 420) przed zastosowaniem leku u osób z nietolerancją niektórych cukrów należy skonsultować się z lekarzem. Ponadto może one wywoływać lekkie działanie przeczyszczające. Wartość kaloryczna sorbitolu to 2,6 kcal/g. Parahydroksybenzoesan propylu (E 216) i czerwień koszelinowa (E 124) może wywoływać reakcje alergiczne.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.

Paracetamol Galena może wchodzić w interakcje z:

  • doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi z grupy kumaryn,
  • ryfamicyną, lekami przeciwpadaczkowymi, niektórymi lekami nasennymi - przez hamowanie metabolizmu paracetamolu mogą zwiększać ryzyko uszkodzenia wątroby,
  • inhobitorami monoaminooksydazy (inhibitory MAO), także w przeciągu 14 dni od ich odstawienia,
  • zydowudyną,
  • niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ),
  • kofeiną.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Paracetamol Galena może być stosowany w okresie ciąży i karmienia piersią w przypadku bezwzględnej konieczności.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Przed zastosowaniem leku u dzieci w wieku poniżej 3 miesięcy należy skonsultować się z lekarzem.

Cechy produktu

Polecane artykuły
  • Paracetamol to jeden z popularniejszych leków sprzedawanych bez recepty (OTC). Jest stosowany między innymi w ostrych, umiarkowanych i przewlekłych bólach głowy, gardła i zębów, a także w bólach miesiączkowych i migrenach. Cechuje go względne bezpieczeństwo stosowania. W przypadku silnego bólu można go łączyć z innymi substancjami, np. z morfiną. Jak wygląda właściwy sposób dawkowania paracetamolu, jaka jest maksymalna i bezpieczna dawka dzienna oraz czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten lek? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Bostonka to choroba zakaźna wywoływana przez enterowirusy, głównie wirusa Coxsackie A16. Najczęściej chorują dzieci do 5. roku życia, choć mogą na nią zachorować także dorośli. Nazywana jest chorobą dłoni, stóp i jamy ustnej (HFMD), ponieważ jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysypka – wykwity skórne – bolesne, nieswędzące pęcherzyki występujące na podeszwach stóp, dłoniach oraz na błonie śluzowej jamy ustnej. Sprawdź, jak można się zarazić – czy konieczny jest bezpośredni kontakt? Jak leczy się chorobę bostońską?

  • Mononukleoza jest infekcją wirusową przenoszoną głównie drogą kropelkową – poprzez kontakt ze śliną (dlatego też często jest nazywana „chorobą pocałunków"). Wywołana jest przez wirusa z rodziny Herpes – wirusa Epstein-Barr (EBV). Łatwo pomylić ją ze zwykłym przeziębieniem, objawami są bowiem głównie ból gardła i głowy, podwyższona temperatura ciała, ogólne zmęczenie. Powiększają się węzły chłonne i migdałki, czasami również wątroba oraz śledziona.  Jak wygląda diagnostyka i leczenie mononukleozy zakaźnej?

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl