Oktaseptal, (0,10 g+2,00 g)/100 g, aerozol na skórę, 30 ml

octenidyna, aerozol, rana, dezynfekcja

8,79 zł
29,30 zł / 100 ml

Produkt chwilowo niedostępny

Powiadom o dostępności
Sprawdź warianty
30 ml
8,79 zł
29,30 zł / 100 ml
60 ml
13,29 zł
22,15 zł / 100 ml
250 ml
24,39 zł
9,76 zł / 100 ml

SZYBKI ODBIÓR W APTECE
10,11 zł

Nie chcesz czekać na dostawę? Sprawdź, w której lokalnej aptece możesz zarezerwować ten produkt i odebrać go już w 30 minut!
Rezerwując produkt w tej opcji nie obowiązuje minimalna wartość zamówienia.

Dostępny w 103 aptekach.

Zarezerwuj w aptece

O produkcie

Pokaż wszystkie produkty OKTASEPTAL

Podmiot odpowiedzialny

Zakłady Farmaceutyczne „UNIA” Spółdzielnia Pracy
Chłodna 56/60
00-872 Warszawa

Producent

UNIA
Chłodna 56/60
Warszawa

Opis

Oktaseptal to produkt leczniczy stosowany przy odkażeniach ran i skóry.

Skład

Substancjami czynnymi są: oktenidyny dichlorowodorek i fenoksyetanol.

100 g aerozolu na skórę zawiera 0,10 g oktenidyny dichlorowodorku i 2 g fenoksyetanolu.

Substancje pomocnicze: glicerol 85%, sodu D-glukonian, betaina kokamidopropylowa 30%, sodu wodorotlenek, woda oczyszczona.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak opisano to w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty.

Podanie jest na skórę. Produkt leczniczy Oktaseptal należy stosować w postaci nierozcieńczonej.

Dezynfekcja skóry i błon śluzowych:

Nasączyć jałowy gazik lekiem Oktaseptal i dokładnie przemywać miejsca, które mają być poddane zabiegowi. Po dokładnym zwilżeniu lekiem skóry lub błon śluzowych należy odczekać minimum 1 minutę. Po decyzji lekarza można rozpylić produkt leczniczy Oktaseptal bezpośrednio na skórę lub błony śluzowe. Należy równomiernie zwilżyć całą powierzchnię i pozostawić na co najmniej 1 minutę.

Dezynfekcja jamy ustnej:

Jamę ustną należy płukać ilością  20 ml leku przez 20 sekund. Nie nalezy dopuścić do połknięcia leku.

Leczenie drobnych ran oparzeniowych lub ran powstałych w przebiegu chorób układowych (np. miażdżyca, cukrzyca):

Lek Oktaseptal należy stosować w postaci przymoczek. Gaziki należy zmieniać raz lub dwa razy na dobę.

Pielęgnacja ran i szwów pooperacyjnych:

Lek działa odkażająco oraz znieczulająco. Oczyszcza rany z martwych tkanek i wydzieliny, stymulując proces gojenia. Jałowy gazik należy nasączyć lekiem Okaseptal i przemywać od środka na zewnątrz rany (a nie odwrotnie).

Uwaga

Aby uniknąć uszkodzenia tkanek, obrzęku miejscowego, nie należy wstrzykiwać lub wprowadzać produktu leczniczego do tkanki pod ciśnieniem. Zawsze należy zapewnić odpowiedni odpływ z rany (np. dren, odsysacz). Nasączony produktem leczniczym Oktaseptal jałowy gazik pozostawiony w obrębie rany sprzyja oddzielaniu się martwiczych tkanek, co powoduje szybsze zagojenie się rany.

Wspomagająco w leczeniu grzybic skóry, także grzybicy międzypalcowej stóp:

Lek nalezy rozpylać na chore powierzchnie skóry rano i wieczorem przez 14 dni.

Działanie

Lek Oktaseptal działa działa bakteriobójczo, grzybobójczo i wirusobójczo na powierzchni rany i skóry.

Wskazania

Jest przeznaczony do stosowania na niezbyt rozległe rany i do wielokrotnego krótkotrwałego leczenia antyseptycznego w obrębie błon śluzowych i sąsiednich tkanek przed procedurami diagnostycznymi
oraz przed i po niedużych zabiegach operacyjnych (np. w ginekologii, urologii, proktologii, dermatologii, geriatrii, wenerologii, położnictwie, stomatologii itd.):

 • do leczenia antyseptycznego niezbyt rozległych ran oraz dezynfekcji skóry i błon śluzowych
 • do dezynfekcji jamy ustnej np. przy aftach, podrażnieniu spowodowanym noszeniem aparatu ortodontycznego lub protezy dentystycznej
 • przy opracowywaniu drobnych ran oparzeniowych i owrzodzeniowych
 • przy pielęgnacji nierozległych ran i szwów pooperacyjnych
 • przed i po badaniach diagnostycznych w obrębie żeńskch i męskich narządów płciowych, w tym pochwy, sromu, żołędzi prącia
 • przy czynnościach przed, w trakcie i po porodzie (m.in. do pielęgnacji krocza po jego nacięciu w trakcie porodu - episiotomii)
 • przed i po zabiegach diagnostycznych w obrębie odbytu
 • przed i po cewnikowaniu pęcherza moczowego
 • przed czynnościami związanymi ze sztucznym zapłodnieniem
 • w pediatrii (m.in. do pielęgnacji kikuta pępowinowego)
 • do ograniczonego czasowo wspomagającego leczenia antyseptycznego grzybicy międzypalcowej

Przeciwwskazania

Kiedy nie stosować leku Oktaseptal:

 • jeśli pacjent ma uczulenie na oktenidyny dichlorowodorek, fenoksyetanol lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku,
 • do płukania jamy brzusznej, pęcherza moczowego ani błony bębenkowej.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Rzadkie występujące działania niepożądane (1 na 1000 osób):

 • odczucie pieczenia,
 • zaczerwienienie,
 • świąd,
 • uczucie ciepła.

Bardzo rzadko występujące działania niepożądane (1 na 10000 osób):

 • kontaktowe reakcje uczuleniowe np. przemijające zaczerwienienie w miejscu zastosowania.

Nieznana częstość występowania działań niepożądanych:

 • Po przepłukaniu głębokich ran za pomocą strzykawki donoszono o przypadkach uporczywego obrzęku, rumienia i martwicy tkanki.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Produktu leczniczego Oktaseptal nie wolno połykać ani dopuszczać do przedostania się produktu leczniczego do krwiobiegu, zwłaszcza w dużych ilościach, np. w wyniku przypadkowego wstrzyknięcia. Z uwagi na to, że w przypadku grzybicy międzypalcowej produkt leczniczy Oktaseptal jest przeznaczony wyłącznie do ograniczonego czasowo, wspomagającego leczenia antyseptycznego (zwłaszcza aby zapobiec lub ograniczyć jednoczesne nadkażenie bakteryjne), należy zastosować odpowiednie leczenie przeciwgrzybicze. W takich przypadkach pacjentów należy szczegółowo poinformować o wdrożonym leczeniu.

Stosowanie roztworu wodnego oktenidyny (0,1%, z fenoksyetanolem lub bez) do odkażania skóry przed zabiegami inwazyjnymi wiązało się z ciężkimi reakcjami skórnymi u wcześniaków z małą masą urodzeniową.

Przed rozpoczęciem dalszych etapów interwencji należy usunąć wszelkie nasączone roztworem materiały, osłony lub fartuchy. Nie należy stosować nadmiernych ilości ani nie należy dopuszczać do gromadzenia się roztworu w fałdach skóry lub pod pacjentem oraz do kapania na podkłady lub inne materiały, które stykają się bezpośrednio z pacjentem. Przed nałożeniem opatrunku okluzyjnego na miejsca, które były wcześniej poddane działaniu produktu leczniczego Oktaseptal, należy upewnić się, że nie pozostał nadmiar produktu.

Nie należy stosować do oka produktu Oktaseptal.

Skonsultować z lekarzem ginekologiem stosowanie produktu leczniczego Oktaseptal po zabiegu episiotomii.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekarz, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.

 • Leku Oktaseptal nie należy stosować razem ze środkami dezynfekującymi zawierającymi PVP jod, ponieważ może to spowodować intensywne brązowe lub fioletowe przebarwienia skóry,
 • Nie należy dopuścić do styczności leku Oktaseptal z mydłem i detergentami, gdyż mogą powstać trudno rozpuszczalne pozostałości.
 • Ze względu na możliwość wystąpienia interakcji ze związkami anionowymi, zaleca się stosowanie jako rozpuszczalnika wody destylowanej.

Ciąża i karmienie piersią

Ciąża

Dane otrzymane z ograniczonej liczby zastosowań w okresie ciąży (300–1000 kobiet w ciąży, wiek ciążowy powyżej 12 Hbd) nie wskazują, że produkt zawierający oktenidyny dichlorowodorek i fenoksyetanol wywołuje wady rozwojowe lub działa szkodliwie na płód i (lub) noworodka.
Badania na zwierzętach nie wykazały bezpośredniego ani pośredniego szkodliwego wpływu na reprodukcję.
Można rozważyć stosowanie produktu leczniczego Oktaseptal w okresie ciąży, jeśli to konieczne.

Karmienie piersią

Produktu leczniczego Oktaseptal nie powinno się stosować w okolicy piersi u matek karmiących piersią.
Brak wystarczających danych z badań na zwierzętach i badań klinicznych dotyczących stosowania produktu zawierającego oktenidyny dichlorowodorek i fenoksyetanol w okresie karmienia piersią. Oktenidyny dichlorowodorek nie wchłania się lub wchłania się w niewielkim stopniu, dlatego należy założyć, że nie przenika do mleka matki. Fenoksyetanol ulega szybkiemu i prawie całkowitemu wchłanianiu oraz jest wydalany niemal w całości w postaci utlenionej, z moczem. Dlatego jego obecność w mleku matki jest mało
prawdopodobna.

Płodność

Nie badano wpływu produktu leczniczego Oktaseptal na płodność u ludzi.
W badaniach na zwierzętach oktenidyny dichlorowodorku nie zaobserwowano jego niekorzystnego wpływu na płodność u szczurów. Brak dostępnych danych dotyczących fenoksyetanolu.

Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn

Oktaseptal nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Cechy produktu

Polecane artykuły
 • Bakterie Vibrio, znane również jako mięsożerne bakterie, należą do rodziny przecinkowców. Choć głównie występują w ciepłych wodach, to od kilku lat pojawiają się także w polskim morzu. Infekcje i dolegliwości, które wywołują, na ogół nie są zagrożeniem dla zdrowia. Jednak w najcięższych przypadkach powiązanych z czynnikami ryzyka mogą prowadzić do śmierci. Jakie zatem są objawy zakażenia bakteriami Vibrio? Jak wygląda leczenie wibriozy?

 • Wakacyjna kąpiel dla niektórych może skończyć się przykrym i dość bolesnym doświadczeniem za sprawą parzących, galaretowatych parasolek, swobodnie pływających w toni wodnej, czyli meduz. Do obrony oraz chwytania pokarmu używają parzydełek, zawierających jad, którego siła działania jest zróżnicowana w zależności od rodzaju meduzy. Po czym można rozpoznać, że oparzyła nas meduza? Dowiedz się, co zrobić po oparzeniu meduzą, zwłaszcza jeśli planujesz zagraniczne wakacje nad wodą.    

 • Dla większości z nas woda utleniona to preparat, którego należy użyć do odkażenia rany oraz jej późniejszej pielęgnacji. Czy jednak jest to prawidłowe postępowanie? Dlaczego podczas kontaktu rany z wodą utlenioną powstaje piana? Jakie inne zastosowania może mieć ten preparat? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij