Preparaty na wszy: szampony, spraye, płyny, żele, akcesoria

50 produktów info
Podsumowanie
50 produktów info

Najczęściej wybierane marki w kategorii: Na wszy i pasożyty

Wszy bytują na owłosionej skórze głowy. O zarażenie się wszawicą jest dość łatwo – wystarczy zetknięcie się głową z zainfekowaną osobą czy skorzystanie z jej grzebienia lub gumki do włosów. Wbrew pozorom nie jest to efekt braku higieny. Infekcje najczęściej dotyczą dzieci, ale problem może dotknąć także osób dorosłych. Świadczą o nim intensywne swędzenie skóry głowy, jej zaczerwienienie, a także pojawienie się tzw. gnid. W takiej sytuacji należy jak najszybciej pozbyć się pasożytów. Istnieją różnego rodzaju akcesoria i preparaty na wszy na głowie, które pozwalają skutecznie wyeliminować problem.

Co na wszy? Szampon, spray, czy płyn?

Gama środków na wszy jest szeroka. Najczęściej stosowane są:

  • szampony na wszy – to wyroby medyczne i lecznicze, które zawierają przede wszystkim olej mineralny, który pozbawia wszy i gnidy dopływu powietrza i powodując ich odwodnienie; dostępne są również produkty z permetryną, która pomaga wyeliminować pasożyty; po zastosowaniu szamponu należy dokładnie wyczesać włosy, wykorzystując grzebień na wszy;
  • spray na wszy – w jego składzie mogą się znajdować np. dimetikon, cyklometikon i mirystynian izopropylu, a także oleje mineralne; to substancje, które szczelnie pokrywają pasożyty i odcinają im dopływ do tlenu, a przez to zabijają je; może mieć formułę płynu lub żelu;
  • płyn na wszy – zawierający wspomniane już dimetikon, cyklometikon czy oleje mineralne, ale także substancje naturalne, np. ziele z ostróżeczki czy kwas octowy, tradycyjnie wykorzystywane przy wszawicy.

Ponadto przydatny jest specjalny grzebień na wszy (klasyczny lub elektroniczny, który zabija pasożyty niewielkim, bezpiecznym dla ludzi ładunkiem elektrycznym).

Co na wszy dla dzieci – profilaktyka

U dzieci, zwłaszcza gdy w przedszkolu czy szkole pojawiła się wszawica, można także stosować preparaty na wszy, których składniki pomagają ograniczyć ryzyko zarażenia.

W profilaktyce wszawicy wykorzystuje się:

  • aerozole na wszy – wyroby medyczne zawierające naturalne składniki, które pomagają stworzyć nieprzyjazne środowisko do przedostawania się pasożytów na głowę i włosy dziecka, np. olejek geraniowy, lawendowy czy cyclopentasiloxane, który wspiera tworzenie na skórze oraz włosach warstwy okluzyjnej;
  • gumki na wszy – są nasączone olejkami eterycznymi o intensywnym zapachu, który ma pomóc odstraszyć wszy; w formułach są wykorzystywane np. olejki z drzewa herbacianego, miodli indyjskiej, rozmarynowy czy lawendowy.

Dostępne są również preparaty na wszy przeznaczone do prania ubrań, pościeli, narzut itp., czyli powstałe z myślą o usuwaniu wszy głowowej oraz odzieżowej z tkanin.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij