Leki i inne preparaty na rzucenie palenia

32 produkty info
Podsumowanie
32 produkty info

Najczęściej wybierane marki w kategorii: Rzucanie palenia

Rzucenie palenia to proces, który wymaga dużego samozaparcia oraz silnej woli palacza. Im bardziej jest się uzależnionym od nikotyny, tym trudniej jest z sukcesem zakończyć odwyk. Uzależnienie od nikotyny, podobnie jak inne uzależnienia, ma charakter przewlekły oraz nawracający. Uzależnienie od nikotyny jest bardzo groźne – może prowadzić m.in. do nowotworu płuc i jamy ustnej, choroby niedokrwiennej serca czy udaru mózgu. Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia), ten właśnie nałóg jest przyczyną największej liczby zgonów wśród osób uzależnionych. Warto więc podjąć wyzwanie i spróbować wygrać z nałogiem. Wśród rozmaitych preparatów pomocnych w walce z uzależnieniem, można znaleźć wiele środków, które pozwolą bezpiecznie i stopniowo ograniczyć potrzebę palenia papierosów, a w późniejszym czasie – już na zawsze uwolnić się od głodu nikotynowego. Dostępne są m.in. w postaci kapsułek, plastrów, tabletek powlekanych, pastylek do ssania, gum do żucia oraz aerozoli.

Rzucenie palenia to proces, który wymaga dużego samozaparcia oraz silnej woli palacza. Im bardziej jest się uzależnionym od nikotyny, tym trudniej jest z sukcesem zakończyć odwyk. Dlatego częścią terapii są leki na rzucenie palenia.

Dlaczego sięga się po środki na rzucenie palenia?

Uzależnienie od nikotyny, podobnie jak inne nałogi, ma charakter przewlekły oraz nawracający. Jest bardzo groźne – może prowadzić m.in. do nowotworu płuc i jamy ustnej, choroby niedokrwiennej serca czy udaru mózgu. Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia), ten właśnie nałóg jest przyczyną największej liczby zgonów wśród osób uzależnionych. Warto więc podjąć wyzwanie i spróbować wygrać z tytoniem.

Wśród rozmaitych preparatów pomocnych w walce z uzależnieniem, można znaleźć wiele środków, które pozwolą bezpiecznie i stopniowo ograniczyć potrzebę palenia papierosów, a w późniejszym czasie – już na zawsze uwolnić się od głodu nikotynowego. Na rzucenie palenia dostępne są m.in. w postaci kapsułek, plastrów, tabletek powlekanych, pastylek do ssania, gum do żucia oraz aerozoli.

Według danych statystycznych prawie połowa osób palących papierosy chciałaby rzucić palenie. Szkodliwość psychoaktywnej nikotyny oraz szkodliwych substancji smolistych jest ogromna.

Szacuje się, że przeciętny palacz próbował rzucić palenie nawet 7 razy, a tylko 3% próbującym udało się to bez wsparcia farmakologicznego. Jeśli i Twoje postanowienie noworoczne lub urodzinowe brzmi „od jutra nie palę”, to produkty dostępne w tej kategorii są właśnie dla Ciebie. To różnorodne preparaty na rzucenie palenia, których składniki mogą pomóc w wychodzeniu z uzależnienia.

Czym są leki na rzucenie palenia?

Chociaż pierwszym krokiem do rozstania się z papierosami zawsze powinny być wewnętrzna motywacja, chęć i silna wola, bardzo trudno wytrwać w swoim postanowieniu bez dodatkowego wsparcia. Uzależnienie od nikotyny ma zazwyczaj charakter ciągły i nawracający. Dlatego przydatne są środki na rzucenie palenia bez recepty.

Dostępne są leki na rzucenie palenia w kilku postaciach. Są to:
•    tabletki,
•    pastylki do ssania,
•    aerozole do stosowania w jamie ustnej,
•    plastry transdermalne (naklejane na skórę),
•    gumy do żucia.

Te preparaty zawierają substancje, które wspomagają redukcję ilości wypalanego tytoniu, a w końcu pomagają nawet całkowicie przestać palić.

Co na rzucenie palenia?

Wybór odpowiedniego leku na rzucenie palenia zależy od indywidualnych preferencji osoby chcącej uwolnić się od nałogu tytoniowego. Warto zapoznać się z ich różnymi formami, a także z właściwościami składników zawartych w tych środkach na rzucenie palenia.

Tabletki na rzucenie palenia i pastylki do ssania

Dostępne w ofercie tabletki dla palaczy, w tym również te do ssania, zawierają cytyzynę lub nikotynę w postaci nikotyny z kationitem.

Cytyzyna jest alkaloidem oddziałującym na receptory nikotynowe, z których wypiera nikotynę. Z kolei preparaty z nikotyną z kationitem pomaga dostarczyć organizmowi określoną dawkę nikotyny, dlatego polecane są jako skuteczny lek na rzucenie palenia osobom wypalającym około 20 papierosów dziennie.

Każda z tych substancji aktywnych pomaga zmniejszać uzależnienie organizmu bez nieprzyjemnych skutków ubocznych, takich jak głód nikotynowy, zaburzenia nastroju czy złe samopoczucie. Podstawowym wymogiem powodzenia takiej terapii jest całkowita rezygnacja z palenia, najpóźniej 5. dnia od jej rozpoczęcia. Najlepiej stosować je zgodnie z zaleceniem lekarza lub farmaceuty, a także zapoznać się treścią ulotki dołączonej do opakowania.

Plastry dla palaczy

W tej kategorii znajdują się także plastry na rzucenie palenia, które zawierają nikotynę. Ten system transdermalny umożliwia dostarczenie do organizmu określoną, dobową ilość tej substancji w czystej postaci, co wspiera proces odzwyczajania się od palenia. Plastry te mogą być przezroczyste i występują w trzystopniowej skali, różniącej się ilością zawartej nikotyny.

Aerozole do jamy ustnej dla palaczy i gumy do żucia na rzucenie palenia

Spraye i gumy z nikotyną to preparaty na rzucenie palenia, które stanowią wsparcie przy nikotynowej terapii zastępczej (NTZ). Ich substancją czynną również jest nikotyna – dostarczana w momencie występowania głodu nikotynowego. W aerozolach nikotyna wchłania się szybciej niż ta znajdująca się w gumach do żucia. Natomiast gumy wspierają w walce z psychologicznym aspektem uzależnienia – żucie do pewnego stopnia zastępuje nawyk trzymania papierosa w ustach.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij