Leki na zapalenie pęcherza i infekcje dróg moczowych bez recepty

35 produktów info
Podsumowanie
35 produktów info

Najczęściej wybierane marki w kategorii: Infekcje dróg moczowych

Infekcje dróg moczowych to stosunkowo częsta przypadłość. Zazwyczaj są one problemem kobiet – z uwagi na budowę anatomiczną, a dokładniej na niewielką odległość między odbytem a cewką moczową. To stwarza ryzyko łatwego przeniknięcia bakterii, np. podczas wizyty w toalecie, a w efekcie – rozwoju zapalenia pęcherza moczowego i podobnych infekcji. 

Kiedy pojawią się niepokojące objawy ze strony pęcherza, np. silne parcie, częste oddawanie moczu czy pieczenie lub swędzenie w trakcie tej czynności, może to świadczyć o infekcji. W tej sytuacji wiele osób – w oczekiwaniu na wizytę u lekarza – sięga po lek na zapalenie pęcherza z apteki. 

Silny lek na zapalenie pęcherza bez recepty może pomóc zniwelować przykre objawy i zahamować rozwój zakażenia. 

Jaki lek na zapalenie pęcherza?

Bez recepty są dostępne tabletki na zapalenie pęcherza, a także płyny doustne oraz zioła lecznicze. Można znaleźć także leki w saszetkach czy tzw. maść na zapalenie cewki moczowej, która w rzeczywistości jest pastą ziołową. 

Preparaty różnią się nie tylko formą, ale przede wszystkim składem oraz właściwościami. Należy je poznać, zanim sięgnie się po konkretny lek. Oto najczęstsze substancje czynne leków na zapalenie cewki moczowej i dolnych dróg moczowych.

Silne leki na zapalenie pęcherza bez recepty z furaginą

Furagina, znana także jako furazydyna, to chemioterapeutyk o szerokim działaniu przeciwbakteryjnym. Jest skuteczna w walce z szeregiem bakterii Gram-dodatnich oraz Gram-ujemnych, w tym E. coli – szczepem najczęściej odpowiedzialnym za infekcje dróg moczowych. Dlatego często jest uznawana za szybki lek przeciwzapalny na zapalenie pęcherza.

Wskazaniami do stosowania furaginy są przede wszystkim ostre i nawracające niepowikłane zakażenia dolnych dróg moczowych. 

Tabletki na zapalenie pęcherza z metenaminą i salicylanem fenylu

Salicylan fenylu oraz metenamina wykazują działanie przeciwbakteryjne, skierowane w szczególności na szczepy bakterii najczęściej odpowiedzialne za infekcje dolnych dróg moczowych. Ponadto są substancjami przeciwzapalnymi, przeciwbólowymi i przeciwgorączkowymi.

Preparaty zawierające te składniki są wskazane do stosowania jako leki na ostre zapalenie pęcherza, odmiedniczkowe zapalenie nerek, zapalenie miedniczek nerkowych czy stany zapalne dróg żółciowych.

Leki ziołowe na zapalenie pęcherza moczowego

Dostępne są również ziołowe leki odkażające drogi moczowe bez recepty. Mają one zarówno formę tabletek, jak i past do rozpuszczania w wodzie czy płynów doustnych. W ich składzie znajdują się m.in. wyciągi z:

  • liści brzozy,
  • korzenia pietruszki,
  • naowocni fasoli,
  • borówki brusznicy,
  • rumianku,
  • ziela nawłoci,
  • kłącza perzu,
  • ziela skrzypu,
  • ziela z rdestu ptasiego.

To ekstrakty roślinne, które wykazują działanie przeciwzapalne, ale przede wszystkim moczopędne. Naturalne leki na zapalenie pęcherza są tradycyjnie stosowane pomocniczo w zakażeniach układu moczowego oraz przy kamicy dróg moczowych. Niektóre z nich są rekomendowane również jako profilaktyka wystąpienia kamicy.

Tabletki przeciwbólowe na zapalenie pęcherza

Jeżeli zapaleniu pęcherza towarzyszą silne i uciążliwe dolegliwości bólowe, można sięgnąć również po środki uśmierzające ból. Mogą to być np. preparaty takie jak paracetamol. Wiele pacjentek sięga również po leki, które zawierają drotawerynę o działaniu rozkurczowym. Mogą one złagodzić np. bolesne parcie na mocz.

Furagina czy ziołowe leki na zapalenie pęcherza?

To, czy w terapii zostanie zastosowany naturalny lek na zapalenie pęcherza, czy preparaty z furaginą, zależy m.in. od charakteru i stopnia nasilenia dolegliwości. Przy łagodnych stanach zapalnych oraz kamicy nerkowej rekomendowane są przede wszystkim leki ziołowe o działaniu moczopędnym. Natomiast silniejsze i nawracające zakażenia dolnych dróg moczowych mogą wymagać zastosowania furaginy.

Należy pamiętać, że furagina (furazydyna) nie może być stosowana u pacjentów z polineuropatią obwodową (często towarzyszącą cukrzycy), a także w ciężkiej niewydolności nerek. Odradza się też sięganie po nią przez kobiety w I trymestrze ciąży.

Jaki lek na zapalenie pęcherza u mężczyzn?

Mężczyźni są zdecydowanie mniej podatni na zapalenia dolnych dróg moczowych. Jeżeli wystąpią niepokojące objawy związane z silniejszym parciem na pęcherz lub bolesnością przy oddawaniu moczu, najlepiej skonsultować się z lekarzem urologiem. Najczęściej specjalista zaleca środki zawierające furaginę, jednak sięganie po nią nie jest rekomendowane mężczyznom w ramach samoleczenia.

Żurawina na zapalenie pęcherza – czy to lek?

Żurawina jest częstym składnikiem suplementów na pęcherz. To preparaty, po które sięgają osoby chcące zadbać o zdrowie układu moczowego – z myślą o profilaktyce infekcji. W ich składzie, poza ekstraktem z żurawiny, znajdują się np. witamina D, ekstrakty z ziela nawłoci pospolitej, zielonej herbaty, skrzypu polnego czy pokrzywy zwyczajnej. Wspierają one prawidłowe funkcjonowanie dróg moczowych. 

Należy przy tym pamiętać, że suplementy diety nie mogą stanowić alternatywy dla zdrowego stylu życia i prawidłowo zbilansowanego jadłospisu. Nie mają także właściwości leczniczych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij