Biedrzeniec anyż — przyprawa czy lek?

Anyż jest jedną z najstarszych roślin uprawnych. W starożytnym Rzymie ziele było wykorzystywane jako dodatek do ciast i środek wspomagający trawienie.

Spis treści

Biedrzeniec anyż – wygląd, pochodzenie, morfologia

Biedrzeniec anyż (łac. Pimpinella anisum, ang. Anise), należący do rodziny selerowatych (łac. Apiaceae), jest niewielką rośliną jednoroczną. Anyż jest jedną z najstarszych roślin uprawnych. Biedrzeniec wywodzi się z terenów Bliskiego Wschodu, a jego obecne uprawy znajdują się przede wszystkim w krajach basenu Morza Śródziemnego, na Półwyspie Indyjskim oraz w Ameryce Środkowej. Najwięksi producenci anyżu to Hiszpania, Turcja, Bułgaria, Indie, Meksyk i Argentyna.

Roślina osiąga około 40 cm wysokości, jej łodyga jest prosta i rozgałęzia się ku górze. Korzeń jest niewielki i cienki. Z kolei liście rośliny zmieniają swój kształt zależnie od umiejscowienia na łodydze. Liście dolne są duże i całobrzegie, środkowe są trójlistkowe, a górne pierzaste. Kwiaty koloru białego występują w postaci złożonych baldachów. Owocem anyżu jest rozłupka pękająca na dwie gruszkowate niełupki.

Surowcem farmaceutycznym jest owoc biedrzeńca – Fructus Anisi, zawierający nie mniej niż 2% olejku eterycznego. Rośliny zbiera się i suszy tuż przed osiągnięciem dojrzałości owoców. Po wymłóceniu suszy się owoce w miejscach zacienionych. Ich aromat i smak jest lekko korzenny, słodki.

Biedrzeniec anyż – zastosowanie i wskazania

Wyciągi wodne z anyżu wykorzystuje się jako środki wykrztuśne w lekkich infekcjach górnych dróg oddechowych. Substancje zawarte w owocach biedrzeńca wpływają na pobudzenie laktacji. Anyż stosowany jest do łagodzenia gorzkiego smaku niektórych leków.

Olejek anyżowy znalazł zastosowanie w łagodzeniu spastycznego bólu brzucha oraz w innych zaburzeniach ze strony układu pokarmowego. Ponadto ogromne ilości olejku anyżowego są wykorzystywane przez przemysł spirytusowy do produkcji likierów. W kuchni europejskiej używa się anyżu jako przyprawy do herbatników i ciast. Na Bliskim Wschodzie i w Indiach dodaje się go do zup, gulaszy i chleba.

Biedrzeniec anyż należy do jednych z najstarszych roślin uprawnych. O jego hodowli wspomina nawet Stary Testament. W Rzymie ziele było wykorzystywane jako dodatek do ciast i środek wspomagający trawienie. Starożytni Rzymianie uprawy biedrzeńca przenieśli na tereny obecnej Toskanii. Do centralnej Europy trafił razem z zakonem benedyktynów, którzy początkowo zajmowali się jego uprawą. Wraz z nastaniem XVI wieku zaczęto uprawiać go w przydomowych ogrodach. Na teren obecnych Stanów Zjednoczonych roślina trafiła prawdopodobnie z pierwszymi statkami kolonizatorów z Europy.

Biedrzeniec anyż – działanie, właściwości, skład

Najcenniejszą frakcją znajdującą się w owocach anyżu jest olejek eteryczny, który zawiera anetol oraz estragol. We frakcji olejku zidentyfikowano również kwas, keton i aldehyd anyżowy, a także dianizonię i dianetol. Poza tym owoce są również źródłem oleju tłustego oraz furanokumaryn.

Olejek eteryczny jest odpowiedzialny za zwiększenie produkcji śluzu w oskrzelach i upłynnienie zalegającej wydzieliny, co przekłada się bezpośrednio na ułatwienie odkrztuszania. Ponadto olejek eteryczny pobudza ruchy rzęskowe nabłonka, działając również sekretomotorycznie.

Anetol i jego pochodne wywołują także efekt rozkurczający, zwiększają wydzielanie enzymów trawiennych i przeciwdziałają wzdęciom. Ze względu na lekkie działanie odkażające owoc anyżu może być wykorzystywany pomocniczo podczas chorób pasożytniczych przewodu pokarmowego.

Poza tym anetol, obecny w składzie surowca, dzięki swojemu podobieństwu chemicznemu do dopaminy może zwiększać produkcję mleka u kobiet karmiących piersią.

Olejek z biedrzeńca wykazuje działanie toksyczne wobec świerzbowca i wszy ludzkich, może być więc wykorzystywany pomocniczo w kuracji schorzeń wywoływanych przez te pasożyty.

Biedrzeniec anyż – stosowanie i dawkowanie

Owoc anyżu może być stosowany w postaci naparu. W celu przygotowania naparu zaleca się zalanie około 1 grama rozdrobnionych owoców anyżu gorącą wodą i naparzanie surowca pod przykryciem przez 15 minut. Napary z anyżu należy stosować nie dłużej niż czternaście dni.

Stosowanie przetworów z biedrzeńca nie jest zalecane w przypadku wystąpienia reakcji alergicznej na inne rośliny z rodziny selerowatych.

Nasiona anyżu są często wykorzystywane jako dodatki poprawiające smak ciast i innych wypieków w przemyśle piekarniczym, a także jako przyprawa do mięs.

Biedrzeniec anyż – skutki uboczne, przedawkowanie

Do najważniejszych efektów ubocznych, które mogą wystąpić podczas stosowania preparatów anyżowych, należy reakcja alergiczna objawiająca się wysypką skórną lub symptomami ze strony układu oddechowego.

Furanokumaryny zawarte w składzie surowca mogą być odpowiedzialne za wystąpienie reakcji fotouczulającej i pojawienie się oparzeń po ekspozycji na światło słoneczne.

Zbyt duża dawka olejku anyżowego może spowodować podrażnienie błon śluzowych, rozszerzenie drobnych naczyń układu krwionośnego, a nawet drgawki i objawy przypominające odurzenie alkoholem.

Leki zawierające biedrzeniec anyż

Suplementy i wyroby medyczne zawierające biedrzeniec anyż

Działanie

 • przeciwwzdęciowe (wiatropędne)
 • rozkurcza mięśnie gładkie przewodu pokarmowego
 • sekretolityczne (pobudza produkcję rzadkiej wydzieliny w drogach oddechowych)
 • spazmolityczne (rozkurcza i zmniejsza napięcie mięśni gładkich)
 • wspomaga trawienie tłuszczów, białek i cukrów

Postacie i formy

 • susz
 • syrop
 • olejek eteryczny
 • tabletki do ssania
 • spray
 • pastylki do ssania

Substancje aktywne

 • trans-anetol
 • estragol
 • dianetol
 • aldehyd anyżowy
 • kwas anyżowy
 • keton anyżowy
 • furanokumaryny

Surowiec

 • owoc
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij