Encyklopedia leków

Timo-Comod - Timololi maleas

Podstawowe informacje

Skład
maleinian timololu
Postać
krople do oczu
Kategoria
Narządy wzroku i słuchu
Specjalności
Okulistyka
Działanie
obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe

Nadciśnienie śródgałkowe. Jaskra z otwartym kątem przesączania.

Zakraplać do worka spojówkowego. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Zgodnie z zasadami obowiązującymi w leczeniu wszystkich pacjentów z jaskrą obowiązuje regularne kontrolowanie ciśnienie śródgałkowego oraz badanie rogówki. Jeżeli zalecono zamianę innego leku przeciw jaskrze na nowy, to należy w pierwszym dniu podawania tego leku podać oba, a od następnego dnia podawać wyłącznie nowy.

Uwaga! W okresie stosowania leku nie należy nosić miękkich soczewek kontaktowych. Twarde soczewki należy zdjąć przed zastosowaniem kropli i założyć ponownie po 15 minutach od zakroplenia leku.

Nie zaleca się stosowania preparatu u wcześniaków ze względu na możliwe działanie na ośrodkowy układ nerwowy.

Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.

Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.

Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Gdy masz nadwrażliwość na timolol, choroby układu oddechowego (astmę, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc), chore serce.

Gdy stosujesz krople do oczu z pilokarpiną, doustnie leki należące do grupy beta-adrenolityków (np. Betaloc, Metocard, Propranolol, Sectral). W przypadku stosowania kilku leków okulistycznych zaleca się zachowanie co najmniej 5-15 minutowej przerwy pomiędzy aplikacją każdego z nich. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.

Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Nie przeprowadzono badań klinicznych dotyczących stosowania leku Timo-Comod w ciąży. Po podaniu do oka timolol jest wydzielany do mleka kobiecego i może gromadzić się w nim w większym stężeniu niż w osoczu krwi matki. Wprawdzie ilość substancji czynnej, którą przyjmie noworodek z mlekiem przypuszczalnie nie stanowi dla niego żadnego zagrożenia, jednak należy go obserwować w kierunku wystąpienia objawów działania beta-adrenolitycznego.

Podrażnienie oka, zaburzenia widzenia, suchość oka, zaburzenia czynności serca, kołatanie serca.

Podobnie jak po podaniu innych kropli do oczu przejściowe zaburzenia widzenia stwarzają niebezpieczeństwo związane z prowadzeniem pojazdów oraz obsługą maszyn. Jeżeli po zakropleniu leku występują takie objawy przed rozpoczęciem jazdy lub obsługi maszyn należy zaczekać do momentu powrotu ostrości widzenia.

Uwaga! Zapoznaj się z ostrzeżeniem
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij