
Czystek - właściwości, zastosowanie, herbatka z czystka
Czystek - roślina z "przeszłością"
Czystek nie jest wcale współczesnym odkryciem. To gatunek, który może się pochwalić dość ugruntowaną historią. Pojawiał się bowiem dużo wcześniej w tradycyjnych recepturach. Rośliny te rosną na Półwyspie Pirenejskim, na skalistych, suchych zboczach jako zimozielone krzewy. Mają dość charakterystyczne kwiaty o płatkach korony koloru od białego do różowego. U podstawy każdego płatka znajduje się czerwona lub purpurowa plamka. Z tej przyczyny bywa niekiedy określany jako "skalna róża". W naszym kraju czystek bywa jedynie uprawiany. Najbardziej znany jest czystek grecki, choć na rynku polskim częściej można spotkać ten pochodzący z Turcji czy Albanii.
Czystek i jego właściwości
Czystek słynie, przede wszystkim, z zaskakująco wysokiej zawartości polifenoli. Mają one szereg właściwości korzystnych dla naszego organizmu. Najlepiej poznane wydają się być jednak własności antyoksydacyjne (przeciwutleniające), czyli zdolność wymiatania wolnych rodników. Wykazano je w szeregu prac rozmaitymi metodami. Aktywność przeciwutleniającą oznaczono, między innymi, z wykorzystaniem odczynnika DPPH (2,2-difenylo-1-pikrylohydrazylu), który stanowi trwały wolny rodnik. Do naparu z czystka dodano roztworu DPPH. Po trwającej 60 minut inkubacji bez dostępu światła, dokonywano pomiarów. Jednocześnie w ten sam sposób dokonywano pomiary próby kontrolnej. W ten sposób dowiedziono redukcji (zmiatania) rodników DPPH przez zawarte w czystku przeciwutleniacze. Dlaczego ta właściwość czystka jest tak istotna? Otóż wolne rodniki reagując z cząsteczkami białek czy lipidów powodują ich utlenianie, a w konsekwencji niszczenie struktur komórkowych. Obecnie w procesie tym upatruje się przyczyn wielu chorób cywilizacyjnych. Pewne prace wskazują także na ich zdolność do wspierania funkcjonowania układu odpornościowego człowieka i procesu gojenia ran.
Polecane dla Ciebie
Czystek - jak stosować?
Miłośnicy czystka mają obecnie do wyboru dość szeroki wybór postaci farmaceutycznych: wygodne saszetki do zaparzania, sypane ziele czystka, kapsułkowany ekstrakt, a nawet tabletki do ssania przeznaczone dla dorosłych i dzieci powyżej 12 roku życia. W postaciach tabletkowanych czy kapsułkowanych ekstraktowi z ziela czystka towarzyszą niekiedy inne przeciwutleniacze, takie jak cynk czy selen. W tym przypadku zwróćmy też uwagę na proces standaryzacji, który zapewnia stałą ilość polifenoli w dziennej porcji. W przypadku herbat z czystka istotny jest również kraj pochodzenia. Dowiedziono bowiem, że pochodzenie nie pozostaje bez wpływu na zdolność wymiatania wolnych rodników i zawartość polifenoli. Stosując dany suplement należy kierować się zaleceniami producenta. W przypadku herbat z czystka 1 saszetkę (lub 1 łyżeczkę suszu) należy zaparzać wrzątkiem (200 ml) pod przykryciem przez 10 minut. Pijemy świeżo przygotowany napar 2-3 razy dziennie, nie przekraczając zalecanej do spożycia dziennej porcji produktu.
Czystek i jego zastosowanie
Czystek najczęściej stosuje się w postaci herbatki. Może stanowić uzupełnienie codziennej diety jako źródło antyoksydantów, wspomagające ochronę organizmu przed działaniem wolnych rodników. Pamiętajmy jednak, że herbatki z czystka nie są produktami leczniczymi. Nie można im przypisywać właściwości terapeutycznych i, w żadnym wypadku, zastępować nimi kuracji zaleconej przez lekarza. Takie postępowanie jest niebezpieczne dla zdrowia!