Czystek - właściwości, zastosowanie, herbatka z czystka
Justyna Wodowska

Czystek - właściwości, zastosowanie, herbatka z czystka

Spośród wielu gatunków czystka Cistus incanus jest najbardziej znany. Internetowe nagłówki opisują go jako "śródziemnomorski cud natury". W ten sposób stał się bardzo popularną herbatką ziołową. Czy opierać się tej modzie? Pić czy nie pić? A może mamy do wyboru inne alternatywy np. tabletki lub kapsułki?

Czystek - roślina z "przeszłością"

Czystek nie jest wcale współczesnym odkryciem. To gatunek, który może się pochwalić dość ugruntowaną historią. Pojawiał się bowiem dużo wcześniej w tradycyjnych recepturach. Rośliny te rosną na Półwyspie Pirenejskim, na skalistych, suchych zboczach jako zimozielone krzewy. Mają dość charakterystyczne kwiaty o płatkach korony koloru od białego do różowego. U podstawy każdego płatka znajduje się czerwona lub purpurowa plamka. Z tej przyczyny bywa niekiedy określany jako "skalna róża". W naszym kraju czystek bywa jedynie uprawiany. Najbardziej znany jest czystek grecki, choć na rynku polskim częściej można spotkać ten pochodzący z Turcji czy Albanii.

Czystek i jego właściwości

Czystek słynie, przede wszystkim, z zaskakująco wysokiej zawartości polifenoli. Mają one szereg właściwości korzystnych dla naszego organizmu. Najlepiej poznane wydają się być jednak własności antyoksydacyjne (przeciwutleniające), czyli zdolność wymiatania wolnych rodników. Wykazano je w szeregu prac rozmaitymi metodami. Aktywność przeciwutleniającą oznaczono, między innymi, z wykorzystaniem odczynnika DPPH (2,2-difenylo-1-pikrylohydrazylu), który stanowi trwały wolny rodnik. Do naparu z czystka dodano roztworu DPPH. Po trwającej 60 minut inkubacji bez dostępu światła, dokonywano pomiarów. Jednocześnie w ten sam sposób dokonywano pomiary próby kontrolnej. W ten sposób dowiedziono redukcji (zmiatania) rodników DPPH przez zawarte w czystku przeciwutleniacze. Dlaczego ta właściwość czystka jest tak istotna? Otóż wolne rodniki reagując z cząsteczkami białek czy lipidów powodują ich utlenianie, a w konsekwencji niszczenie struktur komórkowych. Obecnie w procesie tym upatruje się przyczyn wielu chorób cywilizacyjnych. Pewne prace wskazują także na ich zdolność do wspierania funkcjonowania układu odpornościowego człowieka i procesu gojenia ran.

Czystek - jak stosować?

Miłośnicy czystka mają obecnie do wyboru dość szeroki wybór postaci farmaceutycznych: wygodne saszetki do zaparzania, sypane ziele czystka, kapsułkowany ekstrakt, a nawet tabletki do ssania przeznaczone dla dorosłych i dzieci powyżej 12 roku życia. W postaciach tabletkowanych czy kapsułkowanych ekstraktowi z ziela czystka towarzyszą niekiedy inne przeciwutleniacze, takie jak cynk czy selen. W tym przypadku zwróćmy też uwagę na proces standaryzacji, który zapewnia stałą ilość polifenoli w dziennej porcji. W przypadku herbat z czystka istotny jest również kraj pochodzenia. Dowiedziono bowiem, że pochodzenie nie pozostaje bez wpływu na zdolność wymiatania wolnych rodników i zawartość polifenoli. Stosując dany suplement należy kierować się zaleceniami producenta. W przypadku herbat z czystka 1 saszetkę (lub 1 łyżeczkę suszu) należy zaparzać wrzątkiem (200 ml) pod przykryciem przez 10 minut. Pijemy świeżo przygotowany napar 2-3 razy dziennie, nie przekraczając zalecanej do spożycia dziennej porcji produktu.

Czystek i jego zastosowanie

Czystek najczęściej stosuje się w postaci herbatki. Może stanowić uzupełnienie codziennej diety jako źródło antyoksydantów, wspomagające ochronę organizmu przed działaniem wolnych rodników. Pamiętajmy jednak, że herbatki z czystka nie są produktami leczniczymi. Nie można im przypisywać właściwości terapeutycznych i, w żadnym wypadku, zastępować nimi kuracji zaleconej przez lekarza. Takie postępowanie jest niebezpieczne dla zdrowia!

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij