×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Co robić, kiedy coś nam wpadnie do oka (rzęsa, opiłek)?

O ciało obce w oku wcale nie jest trudno – wystarczy ziarnko piasku niesione podmuchem wiatru (np. na plaży w czasie wietrznej pogody). Zdecydowanie groźniejsze są jednak te ciała obce, które głęboko penetrują naszą gałkę oczną np. wspomniane w tytule opiłki metalu powstające w czasie kucia czy szlifowania. Co robić w opisanych przypadkach, kiedy czujemy ból, a oko robi się coraz bardziej czerwone i zadrażnione ? Tryb postępowania w dużej mierze zależy od głębokości umiejscowienia i lokalizacji ciała obcego.

Powierzchowne ciała obce

Bardzo często jest to rzęsa. Zdarza się też jednak pyłek kwiatu, a nawet … owad po przejażdżce na motorze bez okularów ochronnych. Szczególnie silny ból powodują te ciała obce, które tkwią pod powieką, ponieważ z każdym mrugnięciem rysują rogówkę.

Co robić?

Powierzchowne ciała obce ze spojówki można delikatnie usunąć rogiem jałowego gazika. Skutecznym sposobem jest również obfite przepłukanie oka roztworem soli fizjologicznej. W aptece można też kupić gotowe zestawy do płukania oka, w które możemy wyposażyć swoją domową apteczkę (taki zestaw składa się ze specjalnego, wyprofilowanego kieliszka, który ma szczelnie przylegać do oczodołu oraz ampułek z płynem). Jeśli mimo tych czynności nie udało się usunąć ciała obcego to należy udać się do lekarza specjalisty. Kolejne samodzielne próby mogą bowiem doprowadzić jedynie do jeszcze większego zadrażnienia struktur oka a nawet erozji powierzchni rogówki. Ciała obce wbite z kolei w rogówkę wymagają już obowiązkowej interwencji lekarza okulisty. Po zakropleniu kropli znieczulających okulista wydobywa je za pomocą specjalnie zakończonej „igły”. Poza tym okulista ustala również czy nie wdało się zakażenie.

Wewnątrzgałkowe ciała obce

Wewnątrzgałkowe ciała obce występują rzadziej, ale należą do jednych z najpoważniejszych urazów, zagrażających prawidłowemu widzeniu. Zwykle umiejscowione są one w komorze ciała szklistego, ale mogą też przebić tylną ścianę gałki ocznej i przedostać się do oczodołu.

Co robić w przypadku podejrzenia ciała obcego wewnątrzgałkowego?

Absolutnie nie podejmujmy próby usunięcia ciała obcego wewnątrzgałkowego, nawet jeśli widzimy wystający fragment!

Jak najszybciej udajemy się do Szpitalnego Oddziału Okulistycznego. Takie ciało obce usuwa się zwykle w trakcie zabiegu za pomocą pęsety lub endomagnesu wprowadzanego do wnętrza gałki ocznej. W zależności od przypadku lekarz zleca obrazowe badania diagnostyczne czyli CT, RTG lub USG oczodołów. Bardzo często konieczna jest też profilaktyka przeciwtężcowa.


Podziel się: