Sen — najlepsza regeneracja mięśni!
Ciężko trenujesz, dbasz o zbilansowane odżywianie, stosujesz dodatkową (rozsądną i przemyślaną) suplementację, a forma sportowa nie rośnie? Może po prostu śpisz za krótko! Sen oraz jego odpowiednia jakość to podstawa do optymalnej regeneracji i nie tylko.
Zobacz, ile śpią profesjonalni sportowcy różnych dyscyplin i porównaj ze swoimi „sennymi osiągami”.
Sen buduje formę sportową
Sen obok treningu i diety odgrywa fundamentalną rolę w procesie budowania formy sportowej.
Ile czasu warto przeznaczać na sen?
Ogólnie przyjęło się, że sen powinien trwać 8 godzin. Dla jednych to dużo, dla innych zdecydowanie za mało. Eksperci w tym temacie zalecają spanie w przedziale od 7 do 9 godzin. Jeśli trenujesz częściej niż 2 razy w tygodniu, wartości te nie są adekwatne. W przypadku stresującej pracy, życia w ciągłym biegu, częstego zarywania nocy, szansa na wzrost formy sportowej jest bliska zeru.
Dlaczego sen jest tak ważny?
Naukowcy dowiedli, że podczas głębokiej fazy snu organizm intensyfikuje wydzielanie somatotropiny. Jest ona szczególnie ważna, gdyż odpowiada m.in. za przyrost masy mięśniowej, odbudowę uszkodzonych tkanek, procesy kościotwórcze oraz spalanie tkanki tłuszczowej. W przypadku skróconej fazy snu głębokiego hormon wzrostu wydzielany jest w mniejszych ilościach, przez co upośledzona zostaje pełna regeneracja organizmu.
Skutki braku snu
Brak snu oddziałuje negatywnie na cały organizm. Poniższy rysunek pokazuje, gdzie niedostatek godzin w ramionach Morfeusza powoduje największe spustoszenie.
Zasady dotyczące snu
- Potraktuj sen jako nieodzowną część treningu — miej świadomość, że bez niego nie jest możliwy wzrost formy sportowej.
- Przez kilka tygodni postaraj się wydłużyć nieco długość snu w nocy, aby zmniejszyć powstały „dług senny” — szczególnie, jeśli przygotowujesz się do zawodów.
- Postaraj się ustalić i przestrzegać rytmu zasypiania oraz budzenia. Wyznacz godziny, o których się budzisz i zasypiasz. Przyzwyczaj organizm do takiego cyklu.
- Jeśli czujesz się zmęczony, nie unikaj krótkich drzemek w ciągu dnia — poczujesz się lepiej. Nie przesadź z ich długością, aby nie zaburzyć nocnego snu.