Jak dbać o siebie w czasie ciąży?
Ewa Marańda

Jak dbać o siebie w czasie ciąży?

Kobiety często zaniedbują się w czasie ciąży, gdyż czują się fizycznie nieatrakcyjne. Zapominają, że specjalna pielęgnacja ciała w tym szczególnym czasie nie tylko poprawia humor, ale także ma wpływ na to w jakim stanie będzie nasza sylwetka po porodzie.

W okresie ciąży nam i  naszemu ciału należy się specjalna pielęgnacja - zarówno ze względów estetycznych czy kosmetycznych, jak i zdrowotnych. Rozstępy, cellulit, opuchnięcia, żylaki, słabe naczynka - to wszystko są zaburzenia równowagi naszego ciała, które wpływają na nasze zdrowie. Jestem zwolenniczką, że w ciąży kobieta powinna dbać o siebie stokroć mocniej, gdyż ma to dodatkowy wymiar psychologiczny. Te wszystkie zmiany, jakie zachodzą w ciąży (wyglądu, poczucie nieatrakcyjności, obawy przed nieznanym, lek o  poród) - to jest duży stres dla kobiety i konieczność dbania o siebie każdego dnia daje jej to poczucie niezależności, utrzymuję ją z myślą, że ja to wciąż ja, osoba która ma swoje własne potrzeby. Chwila spędzona we własnej łazience czy u kosmetyczki tylko ze sobą (w sensie duchowym, bo fizycznie jest to niemożliwe) pozwala odetchnąć, złapać oddech i skupić się tylko na sobie. To nie jest egoizm - to dbanie o własne dobro i zdrowie. Uważam, że szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko, więc nie ma w  tym nic złego.

Pierwszy trymestr

Skoro już wiemy, z jakimi problemami możemy się spotkać w  czasie ciąży, naturalnym staje się to, że o skórę zaczynamy dbać od samego jej początku. W pierwszym trymestrze możemy spodziewać się nudności i gorszego samopoczucia, nasz organizm już przestawił się na inne tory i działa niczym super fabryka, która potrzebuje dużo substancji odżywczych. W tym okresie proponuję nie eksperymentować z żadnymi nowymi kosmetykami czy nowymi zabiegami w gabinecie, gdyż przez te pierwsze trzy miesiące nasz organizm jest bardzo wrażliwy na zmiany i łatwo może dojść do podrażnień, uczuleń.

Bardzo ważna jest właściwa dieta i duże ilości niegazowanej wody mineralnej, soków, zrezygnowanie z herbaty (ewentualnie ziołowe) i kawy. Dieta powinna być bogata we wszystkie składniki odżywcze w tym także w tłuszcze.

Korzystajmy z kosmetyków które już znamy, aby mieć pewność, że nas nie uczulą, choć i tak może się tak zdarzyć. Do pielęgnacji skóry twarzy warto zaopatrzyć się w mleczko kosmetyczne, tonik, krem nawilżający i tłusty (odżywczy), w peelingi - ale delikatne np. enzymatyczne, w maski nawilżające i odżywcze. Warto zmywać skórę twarzy mleczkiem i tonikiem rano i wieczorem bez względu na to, czy wykonałyśmy makijaż czy nie. Zawsze aplikujmy krem, a raz w tygodniu wykonajmy peeling i nałóżmy maskę.

W pielęgnacji ciała warto stosować także już od początku peelingi (raz w tygodniu) i balsamy (co dzień nawet po dwa razy) dla kobiet w ciąży . Zawierają one składniki sprawdzone dermatologicznie, nawilżają skórę, odżywiają ją. Taka pielęgnacja już od początku ciąży sprawi, że skóra wzmocni się i kiedy zacznie rosnąć brzuszek, skóra będzie na to przygotowana. Nie polecam długich gorących kąpieli, w ogóle nie polecam gorących kąpieli. Mają one negatywny wpływ na krążenie, naczynka i żylaki oraz opuchliznę. Warto pod koniec kąpieli schłodzić ciało chłodnym strumieniem wody, zwłaszcza nogi od kolan w dół. Hartuje to naczynia i zapobiega obrzękom. Godne polecenia są kąpiele, ale nie dłuższe niż 15-20 min. Kąpiel taka powinna być we właściwej temperaturze, ani za gorąca ani zbyt chłodna, a dodanie do niej olejków(ale sprawdzonych i poleconych przez lekarza lub farmaceutę) sprawi, że kąpiel będzie cudnym relaksem i  wypoczynkiem.

Drugi trymestr

W drugim trymestrze ciąży burza hormonalna lekko się wycisza, większość kobiet w ciąży właśnie teraz czuje się najlepiej i teraz już można spokojnie udać się do gabinetu kosmetycznego. W celu zapobiegania cellulitowi i opuchliźnie warto stosować masaże dla kobiet w ciąży. Na takie zabiegi należy udać się do dobrego salonu kosmetycznego. Masaż taki musi być delikatny, wykonywany spokojnymi ruchami i przy doborze właściwych kosmetyków. Pozwoli on nam także doskonale się zrelaksować. A ponieważ rozwijający się malec zaczyna rosnąc i powiększa się brzuch, właśnie teraz warto zwrócić szczególną uwagę na zabiegi pomagające skórze zachować elastyczność i  nawilżenie głównie w okolicach skóry brzucha, piersi, pośladków, ud. Ważna jest pielęgnacja twarzy. Jeśli mamy problem z wykwitami skórnymi osobiście nie polecam oczyszczania twarzy, choćby delikatnego. Uważam, że dobrze dobrany zabieg pielęgnacyjny także pomoże, a nie zaszkodzi. W  kosmetyki do stosowania w domu najlepiej zaopatrywać się po konsultacji ze swoim dermatologiem.

Powiązane produkty

Trzeci trymestr

W trzecim trymestrze ciąży oprócz zabiegów pielęgnacyjnych i masaży warto zadbać o  nogi i  o  stopy. Masaż połączony z  kosmetykami chłodzącymi zniweluje opuchliznę i poprawi krążenie. Jeśli mamy masażer wodny w domu dobrze wykonywać takie zabiegi z wykorzystaniem chłodnej wody.

Jeśli jesteś u kosmetyczki lub u lekarza (choćby dentysty, na zdjęciu Rtg), a twoja ciąża nie jest jeszcze widoczna lub podejrzewasz ciążę, powiedz o tym koniecznie, gdyż u  kobiet w ciąży nie wolno wykonywać niektórych zabiegów i  zawsze kosmetyczka czy lekarz powinien Cię o tym poinformować.

Zawsze najlepiej skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym ciążę i poinformować go o zamiarze wizyty w gabinecie kosmetycznym.

Na koniec chciałabym jeszcze dodać, że nie należy obawiać się stosowania antyperspirantów, składniki w nich zawarte działają powierzchownie zwężając ujścia gruczołów potowych, więc ich używanie jest bezpieczne. Warto wybierać te w sztyfcie, bezzapachowe, hipoalergiczne, bez alkoholu czy aluminium.

Natomiast jeśli chodzi o różnego rodzaju środki chemiczne stosowane w domu do czyszczenia czy dezynfekcji, należy zawsze podczas ich stosowania zakładać na dłonie gumowe rękawiczki i  w miarę możliwości przewietrzyć mieszkanie po użyciu środka z chlorem czy amoniakiem

Być piękną w ciąży to przede wszystkim być zadowoloną, szczęśliwą i pewną siebie przyszłą mamą. Każda z nas ma na to swój sposób - czasem na chandrę pomaga dobre jedzenie, spotkanie z przyjaciółmi, a czasem chwila tylko dla siebie w zaciszu własnego domu lub w gabinecie kosmetycznym. Bez względu na to gdzie, ważne aby pielęgnacja była systematyczna, wówczas efekt będzie gwarantowany.

Ciąża to stan szczególny, dlatego polecam kobieom w ciąży:

  • spacery
  • ćwiczenia w klubach fitness dla przyszłych mam (przygotowują mięśnie do porodu)
  • urozmaicenie diety
  • dużo wypoczynku
  • mało stresów
  • nabycie nawyku regularnej pielęgnacji domowej ciała i twarzy
  • wizyty u kosmetyczki
  • dużo spokoju i „wrzucenie na luz”

Nie wolno wykonywać zabiegów:

  • pobudzających krążenie
  • zabiegów rozgrzewających
  • zabiegów z użyciem prądu
  • zabiegów z użyciem lasera
  • masaży mocno pobudzających skórę
  • gorących kąpieli
  • przebywania latem na słońcu w godzinach jego szczególnej aktywności
  • nie należy stosować kosmetyków z kwasami owocowymi, z retinoidami
  • nie wolno korzystać z solarium
  • nie polecałabym zabiegów body-wraping,chyba, że działanie kosmetyku nie jest rozgrzewające i skrócimy czas zabiegu do 10 minut.
  • nie należy korzystać z sauny

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Ból gardła, kaszel i katar w ciąży? Sposoby na przeziębienie

    Jesteś w ciąży i dopadła Cię infekcja? Sen z powiek spędzają Ci nie tylko ból gardła, kaszel i katar, ale także myśl o tym, że w ciąży nie można brać leków? Nic bardziej mylnego! Poznaj nasze sposoby radzenia sobie ze złym samopoczuciem podczas infekcji.

  • Pielęgnacja cery naczyniowej

    Widoczne naczynka na twarzy to nie tylko problem natury estetycznej, to przede wszystkim znak, że nasze naczynia krwionośne są osłabione. Kruche naczynka włosowate nie wytrzymują ciśnienia krwi, zaczynają pękać, pozostawiając na skórze trwałe ślady, potocznie nazywane pajączkami. Taka cera wymaga szczególnej pielęgnacji.

  • Sposoby na oparzenia słoneczne

    Promieniowanie słoneczne jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Ma korzystny wpływ na samopoczucie, aktywność fizyczną, pobudza wydzielanie wielu hormonów, umożliwia syntezę witamin z grupy D. Należy jednak pamiętać o zagrożeniach, jakie stwarza dla naszej skóry.

  • Techniki masażu

    Wyróżniamy kilka technik masażu, obecnie bardzo modne są masaże orientalne, ale każdy z nich ma podobny wpływ na nasz organizm. Istnieje jednak kilka wspólnych zasad dotyczących masażu. Powinien być wykonywany w określonym tempie, rytmicznie, z określoną siłą, bez rozciągania skóry, zgodnie z kierunkiem przebiegu mięśni, naczyń krwionośnych i limfatycznych od obwodu do serca.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl