Jak dbać o siebie w czasie ciąży?
Kobiety często zaniedbują się w czasie ciąży, gdyż czują się fizycznie nieatrakcyjne. Zapominają, że specjalna pielęgnacja ciała w tym szczególnym czasie nie tylko poprawia humor, ale także ma wpływ na to w jakim stanie będzie nasza sylwetka po porodzie.
W okresie ciąży nam i naszemu ciału należy się specjalna pielęgnacja - zarówno ze względów estetycznych czy kosmetycznych, jak i zdrowotnych. Rozstępy, cellulit, opuchnięcia, żylaki, słabe naczynka - to wszystko są zaburzenia równowagi naszego ciała, które wpływają na nasze zdrowie. Jestem zwolenniczką, że w ciąży kobieta powinna dbać o siebie stokroć mocniej, gdyż ma to dodatkowy wymiar psychologiczny. Te wszystkie zmiany, jakie zachodzą w ciąży (wyglądu, poczucie nieatrakcyjności, obawy przed nieznanym, lek o poród) - to jest duży stres dla kobiety i konieczność dbania o siebie każdego dnia daje jej to poczucie niezależności, utrzymuję ją z myślą, że ja to wciąż ja, osoba która ma swoje własne potrzeby. Chwila spędzona we własnej łazience czy u kosmetyczki tylko ze sobą (w sensie duchowym, bo fizycznie jest to niemożliwe) pozwala odetchnąć, złapać oddech i skupić się tylko na sobie. To nie jest egoizm - to dbanie o własne dobro i zdrowie. Uważam, że szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko, więc nie ma w tym nic złego.
Pierwszy trymestr
Skoro już wiemy, z jakimi problemami możemy się spotkać w czasie ciąży, naturalnym staje się to, że o skórę zaczynamy dbać od samego jej początku. W pierwszym trymestrze możemy spodziewać się nudności i gorszego samopoczucia, nasz organizm już przestawił się na inne tory i działa niczym super fabryka, która potrzebuje dużo substancji odżywczych. W tym okresie proponuję nie eksperymentować z żadnymi nowymi kosmetykami czy nowymi zabiegami w gabinecie, gdyż przez te pierwsze trzy miesiące nasz organizm jest bardzo wrażliwy na zmiany i łatwo może dojść do podrażnień, uczuleń.
Bardzo ważna jest właściwa dieta i duże ilości niegazowanej wody mineralnej, soków, zrezygnowanie z herbaty (ewentualnie ziołowe) i kawy. Dieta powinna być bogata we wszystkie składniki odżywcze w tym także w tłuszcze.
Korzystajmy z kosmetyków które już znamy, aby mieć pewność, że nas nie uczulą, choć i tak może się tak zdarzyć. Do pielęgnacji skóry twarzy warto zaopatrzyć się w mleczko kosmetyczne, tonik, krem nawilżający i tłusty (odżywczy), w peelingi - ale delikatne np. enzymatyczne, w maski nawilżające i odżywcze. Warto zmywać skórę twarzy mleczkiem i tonikiem rano i wieczorem bez względu na to, czy wykonałyśmy makijaż czy nie. Zawsze aplikujmy krem, a raz w tygodniu wykonajmy peeling i nałóżmy maskę.
W pielęgnacji ciała warto stosować także już od początku peelingi (raz w tygodniu) i balsamy (co dzień nawet po dwa razy) dla kobiet w ciąży . Zawierają one składniki sprawdzone dermatologicznie, nawilżają skórę, odżywiają ją. Taka pielęgnacja już od początku ciąży sprawi, że skóra wzmocni się i kiedy zacznie rosnąć brzuszek, skóra będzie na to przygotowana. Nie polecam długich gorących kąpieli, w ogóle nie polecam gorących kąpieli. Mają one negatywny wpływ na krążenie, naczynka i żylaki oraz opuchliznę. Warto pod koniec kąpieli schłodzić ciało chłodnym strumieniem wody, zwłaszcza nogi od kolan w dół. Hartuje to naczynia i zapobiega obrzękom. Godne polecenia są kąpiele, ale nie dłuższe niż 15-20 min. Kąpiel taka powinna być we właściwej temperaturze, ani za gorąca ani zbyt chłodna, a dodanie do niej olejków(ale sprawdzonych i poleconych przez lekarza lub farmaceutę) sprawi, że kąpiel będzie cudnym relaksem i wypoczynkiem.
Drugi trymestr
W drugim trymestrze ciąży burza hormonalna lekko się wycisza, większość kobiet w ciąży właśnie teraz czuje się najlepiej i teraz już można spokojnie udać się do gabinetu kosmetycznego. W celu zapobiegania cellulitowi i opuchliźnie warto stosować masaże dla kobiet w ciąży. Na takie zabiegi należy udać się do dobrego salonu kosmetycznego. Masaż taki musi być delikatny, wykonywany spokojnymi ruchami i przy doborze właściwych kosmetyków. Pozwoli on nam także doskonale się zrelaksować. A ponieważ rozwijający się malec zaczyna rosnąc i powiększa się brzuch, właśnie teraz warto zwrócić szczególną uwagę na zabiegi pomagające skórze zachować elastyczność i nawilżenie głównie w okolicach skóry brzucha, piersi, pośladków, ud. Ważna jest pielęgnacja twarzy. Jeśli mamy problem z wykwitami skórnymi osobiście nie polecam oczyszczania twarzy, choćby delikatnego. Uważam, że dobrze dobrany zabieg pielęgnacyjny także pomoże, a nie zaszkodzi. W kosmetyki do stosowania w domu najlepiej zaopatrywać się po konsultacji ze swoim dermatologiem.
Trzeci trymestr
W trzecim trymestrze ciąży oprócz zabiegów pielęgnacyjnych i masaży warto zadbać o nogi i o stopy. Masaż połączony z kosmetykami chłodzącymi zniweluje opuchliznę i poprawi krążenie. Jeśli mamy masażer wodny w domu dobrze wykonywać takie zabiegi z wykorzystaniem chłodnej wody.
Jeśli jesteś u kosmetyczki lub u lekarza (choćby dentysty, na zdjęciu Rtg), a twoja ciąża nie jest jeszcze widoczna lub podejrzewasz ciążę, powiedz o tym koniecznie, gdyż u kobiet w ciąży nie wolno wykonywać niektórych zabiegów i zawsze kosmetyczka czy lekarz powinien Cię o tym poinformować.
Zawsze najlepiej skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym ciążę i poinformować go o zamiarze wizyty w gabinecie kosmetycznym.
Na koniec chciałabym jeszcze dodać, że nie należy obawiać się stosowania antyperspirantów, składniki w nich zawarte działają powierzchownie zwężając ujścia gruczołów potowych, więc ich używanie jest bezpieczne. Warto wybierać te w sztyfcie, bezzapachowe, hipoalergiczne, bez alkoholu czy aluminium.
Natomiast jeśli chodzi o różnego rodzaju środki chemiczne stosowane w domu do czyszczenia czy dezynfekcji, należy zawsze podczas ich stosowania zakładać na dłonie gumowe rękawiczki i w miarę możliwości przewietrzyć mieszkanie po użyciu środka z chlorem czy amoniakiem
Być piękną w ciąży to przede wszystkim być zadowoloną, szczęśliwą i pewną siebie przyszłą mamą. Każda z nas ma na to swój sposób - czasem na chandrę pomaga dobre jedzenie, spotkanie z przyjaciółmi, a czasem chwila tylko dla siebie w zaciszu własnego domu lub w gabinecie kosmetycznym. Bez względu na to gdzie, ważne aby pielęgnacja była systematyczna, wówczas efekt będzie gwarantowany.
Ciąża to stan szczególny, dlatego polecam kobieom w ciąży:
- spacery
- ćwiczenia w klubach fitness dla przyszłych mam (przygotowują mięśnie do porodu)
- urozmaicenie diety
- dużo wypoczynku
- mało stresów
- nabycie nawyku regularnej pielęgnacji domowej ciała i twarzy
- wizyty u kosmetyczki
- dużo spokoju i „wrzucenie na luz”
Nie wolno wykonywać zabiegów:
- pobudzających krążenie
- zabiegów rozgrzewających
- zabiegów z użyciem prądu
- zabiegów z użyciem lasera
- masaży mocno pobudzających skórę
- gorących kąpieli
- przebywania latem na słońcu w godzinach jego szczególnej aktywności
- nie należy stosować kosmetyków z kwasami owocowymi, z retinoidami
- nie wolno korzystać z solarium
- nie polecałabym zabiegów body-wraping,chyba, że działanie kosmetyku nie jest rozgrzewające i skrócimy czas zabiegu do 10 minut.
- nie należy korzystać z sauny