
Ile kalorii dziennie spalamy?
W Internecie znajdziemy sporo kalkulatorów spalania kalorii, które mniej lub bardziej precyzyjnie określają, jaki wysiłek energetyczny ponosimy w wyniku uprawianej przez nas aktywności fizycznej.
Nasz organizm wydatkuje bowiem energię nie tylko na ćwiczenia fizyczne, ale również na utrzymanie procesów życiowych. Tak zwana energia podstawowa (spoczynkowa) służy utrzymywaniu pracy narządów wewnętrznych człowieka.
Natężenie przemiany materii zależne jest od różnych czynników, m.in. wieku, płci, masy ciała, gospodarki hormonalnej, stanu zdrowia, a także czynników zewnętrznych, tj. temperatura powietrza.
Przemiana materii przyspiesza m.in. podczas gorączki, jej obniżenie następuje zaś na skutek niedożywienia (organizm broni się w ten sposób przed autodestrukcją). Zimny klimat sprzyja szybszej przemianie materii, z kolei w ciepłym ulega ona spowolnieniu.
Zgodnie z zaleceniami WHO dzienne zapotrzebowanie kobiety o masie 55 kilogramów, będącej w wieku do 30 lat, średnio aktywnej fizycznie, to 2100 kcal. Mężczyzna w tym samym wieku, ważący 65 kg ,również średnio aktywny fizycznie, potrzebuje o 900 kcal więcej. W przypadku zawodowych sportowców bilans energetyczny może wynieść nawet 7000 kcal.