Ile kalorii dziennie spalamy? - portal DOZ.pl
Ile kalorii dziennie spalamy?
Justyna Bielecka

Ile kalorii dziennie spalamy?

Praktycznie nie jest możliwe, by zdrowy człowiek nie wykonywał żadnych ruchów, nawet podczas snu zmieniamy pozycję ciała. Każda wykonywana przez nas czynność zwiększa poniesiony w ciągu doby wydatek energetyczny.

W Internecie znajdziemy sporo kalkulatorów spalania kalorii, które mniej lub bardziej precyzyjnie określają, jaki wysiłek energetyczny ponosimy w wyniku uprawianej przez nas aktywności fizycznej.

Nasz organizm wydatkuje bowiem energię  nie tylko na ćwiczenia fizyczne, ale również na utrzymanie procesów życiowych. Tak zwana energia podstawowa (spoczynkowa) służy utrzymywaniu pracy narządów wewnętrznych człowieka.

Natężenie przemiany materii zależne jest od różnych czynników, m.in. wieku, płci, masy ciała, gospodarki hormonalnej, stanu zdrowia, a także czynników zewnętrznych, tj. temperatura powietrza.

Przemiana materii przyspiesza m.in. podczas gorączki, jej obniżenie następuje zaś na skutek niedożywienia (organizm broni się w ten sposób przed autodestrukcją). Zimny klimat sprzyja szybszej przemianie materii, z kolei w ciepłym ulega ona spowolnieniu.

Zgodnie z zaleceniami WHO dzienne zapotrzebowanie kobiety o masie 55 kilogramów, będącej w wieku do 30 lat, średnio aktywnej fizycznie, to 2100 kcal. Mężczyzna w tym samym wieku, ważący 65 kg ,również średnio aktywny fizycznie, potrzebuje o 900 kcal więcej. W przypadku zawodowych sportowców  bilans energetyczny może wynieść nawet 7000 kcal. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Nie bój się ćwiczyć z chorobą niedokrwienną

  Ćwiczenia odgrywają ważną rolę zarówno w zapobieganiu jak i rehabilitacji wielu chorób serca. Mogą one mieć pozytywny wpływ na wiele czynników ryzyka chorób serca takich jak nadciśnienie tętnicze, podwyższony poziom cholesterolu, cukrzyca czy nadwaga.

 • Jedz błonnik, zadbaj o jelita

  Błonnik nierozpuszczalny w wodzie (inaczej włókno pokarmowe), jest odporny na działanie enzymów trawiennych i pełni wiele funkcji w naszym organizmie, m.in. reguluje poziom kwasu solnego w żołądku i wpływa na wydzielanie hormonów układu pokarmowego (gastryny). To nie jedyne jego zalety, stanowi bowiem dobre podłoże dla rozwoju właściwej flory bakteryjnej jelit, jest zatem niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego.

 • Obawy przed noszeniem soczewek

  Osoby, które nigdy jeszcze soczewek nie nosiły, często mają pewne, zazwyczaj nieuzasadnione obawy. Pomagamy je rozwiać.

 • Nie daj się ograniczyć okularom. Noś kontakty!

  Ile razy musiałeś rezygnować z uprawiania sportu w obawie o to, że w trakcie ćwiczeń twoje okulary spadną lub ulegną uszkodzeniu? Od momentu wynalezienia soczewek kontaktowych wady wzroku przestały być już problemem dla sportowców. Ty również nie daj się ograniczyć okularom. Załóż soczewki i ciesz się pełną swobodą ruchu.

 • Jak gorączka wpływa na organizm?

  Czujesz, że twoje czoło jest rozpalone, a ciało przechodzą lodowate dreszcze? Dowiedz się co się dzieje z twoim organizmem podczas gorączki.

 • Jak schudnąć przed sylwestrem?

  Jeżeli w święta zdarzyło ci się zjeść troszkę za dużo, masz jeszcze kilka dni, żeby wrócić do formy i zmieścić się w sylwestrowej kreacji. Jak ratować się, jeżeli za bardzo sobie w święta pofolgowaliśmy?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij