Kalendarium wizyt dziecka u okulisty
Ewa Wojciechowska

Kalendarium wizyt dziecka u okulisty

Choroby oczu coraz częściej występują u dzieci. Z badań wynika, że problemy ze wzrokiem ma 20 procent dzieci w wieku od 0-14 lat, a około 60 procent osób po 16. roku życia. Dlatego tak ważna jest wczesna profilaktyka, która pozwala znacznie zmniejszyć ilość zaburzeń wzroku w późniejszym okresie życia.

Żeby jak najwcześniej i najskuteczniej działać profilaktycznie i uchronić nienarodzone dziecko przed zagrażającymi mu chorobami oczu, już w ciąży kobieta powinna zadbać o swoje zdrowie. Przebycie w czasie ciąży różyczki lub toksoplazmozy może spowodować u dziecka poważne schorzenia wzroku, a nawet wywołać ślepotę. Kobieta ciężarna powinna unikać kontaktu z kocimi odchodami,  nie jeść surowego mięsa, a także nie pić niepasteryzowanego mleka. Zdarza się, że uszkodzenie wzroku u dziecka jest spowodowanie chorobą genetyczną.

Pierwsze dni życia – zabiegi profilaktyczne

Zaraz po urodzeniu wykonuje się u noworodka zabieg profilaktyczny, by zapobiec chorobie zwanej ropotokiem. W tym celu przemywa się oczy dziecka kwasem bornym lub wodą destylowaną, a następnie zakrapia  jednoprocentowym roztworem lapisu lub zawiesiną penicylinową.

Trzeci miesiąc życia – badania profilaktyczne

Pierwszy kontakt małego dziecka z okulistą powinien mieć miejsce po ukończeniu trzeciego miesiąca życia. Aby wykonać badanie profilaktyczne, maluchom podaje się krople porażające akomodację oka. Samo badanie jest bezbolesne i nie ma negatywnego wpływu na narząd wzroku dziecka. Jest ono niezmiernie ważne, ponieważ pozwala wykluczyć tak poważne schorzenia oczu jak retinopatię wcześniaków czy nowotwory oka.

Powiązane produkty

Dzieci dwuletnie i trzyletnie – kontrola wzroku

Kolejne badanie kontrolne można wykonać już u 2-3-latków. Najczęściej u najmłodszych dzieci występuje nadwzroczność, ale coraz częściej także krótkowzroczność oraz wrodzona wada, polegająca na nieprawidłowej krzywiźnie rogówki. Wczesne badania  pozwalają wykryć wady wrodzone, dziedziczone genetycznie, które nieleczone mogą stać się przyczyną poważniejszych schorzeń, takich jak zez czy trwałe niedowidzenie.

Kontrola wzroku u przedszkolaka – badania bilansowe

W wieku 3-5 lat przeprowadza się tak zwane badania bilansowe. Są one bardzo istotne, ponieważ dziecko z nierozpoznaną i nieskorygowaną wadą wzroku może mieć gorsze wyniki w nauce. Nierozpoznana wada wzroku u małych dzieci może prowadzić do problemów ze wzrokiem w dorosłym życiu.

Kontrola wzroku u ucznia – badania okulistyczne

Następny etap w życiu dziecka to czas rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej. Właśnie wtedy powinno się wykonać kolejne badanie okulistyczne. Jeśli lekarz stwierdzi wadę wzroku, to należy ją natychmiast skorygować okularami, ewentualnie soczewkami kontaktowymi. Badania kontrolne powinny odbywać się nie rzadziej niż co trzy miesiące. Jeśli nie ma zastrzeżeń do stanu narządu wzroku, to kolejne badanie okulistyczne powinno być wykonywane minimum raz w roku.

Zadbaj o prawidłową  dietę i prawidłową higienę  oczu dziecka

Poza badaniami kontrolnymi, które wykrywają już istniejące wady i zapobiegają  dalszemu ich rozwojowi, możemy stosować różne rodzaje profilaktyki. U dzieci w wieku rozwojowym bardzo ważna jest dieta. Wpływa ona na właściwy rozwój całego organizmu, w tym narządu wzroku. Należy spożywać pokarmy, które są bogate w witaminę A. Pamiętajmy również urozmaiceniu naszej diety.

Szczególną uwagę  należy zwrócić na prawidłową higienę narządu wzroku. Rodzice powinni uczyć swoje dzieci, że nie należy trzeć oczu rękami. Trzeba także kontrolować, w jakich warunkach dziecko odrabia lekcje, rysuje czy czyta. Ważne jest prawidłowe oświetlenie stanowiska pracy, kierunek, z którego pada światło, ustawienie biurka w stosunku do okna. Niezmiernie istotny jest również czas, który spędza dziecko przed monitorem komputera czy ekranem telewizora. Zbyt długa i częsta praca oczu z bliskiej odległości i związane z tym napinanie mięśni w oczach prowadzi do powstania krótkowzroczności, na początku odwracalnej ale po pewnym czasie już utrwalonej. Dlatego rozsądne jest kontrolowanie oczu u okulisty minimum co 6 miesięcy, szczególnie gdy dziecko zaczyna skarżyć się na gorsze widzenie z odległości i w okresie dojrzewania.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • W chrypce może pomóc homeopatia

    Wszyscy znamy powiedzenie, że „milczenie jest złotem”, ale na co dzień mowa stanowi podstawowy sposób porozumiewania się, a za jej pomocą wyrażamy emocje, nastroje i artystyczne przeżycia. Dla niektórych głos jest wręcz nieodzownym narzędziem pracy i taki objaw jak chrypka u nauczyciela czy śpiewaka może stać się wielkim problemem zdrowotnym.

  • Jak wygląda badanie wzroku? Kiedy pójść do okulisty?

    68% osób odczuwa dolegliwości, m.in.: zmęczenie, łzawienie, zaburzenie widzenia, pieczenie oka czy zaczerwienie związane z narządem wzroku. W artykule podpowiadamy jak temu zapobiec, jak wygląda wizyta u specjalisty oraz jak często należy się badać.

  • Jakie są przyczyny daltonizmu?

    Skąd się bierze inne widzenie barw? Poznaj rodzaje daltonizmu i dowiedz się na czym dokładnie polega zaburzenie widzenia barwnego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij