×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Akupresura ucha w przypadkach nagłych

Niekiedy zdarza się, że ból pojawia się nieoczekiwanie. Przykładem może być tu ból zęba lub nagły ból serca. Podobnie rzecz ma się także w przypadku * napadu dychawicy oskrzelowej. Jak można więc wspomóc się wówczas akupresurą przed dotarciem do lekarza?

Akupresura wywodzi się  ze starożytnych Chin. Stosowana jest m.in. w przypadkach:

  • jąkania się
  • strachu przed egzaminami, wystąpieniami publicznymi
  • bólach migrenowych
  • bólach kręgosłupa
  • kataru siennego
  • przeziębienia
  • zaburzeniach słuchu i wielu innych

Nagły ból serca

Nagły ból serca może wynikać  z napadu dusznicy bolesnej lub zawału mięśnia sercowego. Ze względu na anatomiczne położenie serca po lewej stronie klatki piersiowej, zaleca się akupresurę jedynie lewego ucha. W  tym celu chwyta się za pomocą kciuka oraz palca wskazującego w około 1/3 górnej wysokości ucha, nad dużym zwojem małżowiny usznej oraz wykonuje się silny ucisk w dół ucha. Następnie uciska się ucho z jego tylnej strony (na tej samej wysokości) w kierunku przeciwnym- ku górze.

Ból zęba

Niekiedy bywa tak, że ból zęba łapie nas w środku nocy. Wówczas pomocy można szukać  jedynie w lekach przeciwbólowych oraz – akupresurze. W przypadku bólu zębów po stronie prawej masażowi poddane jest ucho prawe, po lewej- ucho lewe. Na uchu prawym ucisk skierowany jest ku górze, na lewym zaś w dół. Miejsce, na którym należy się skupić znajduje się tuż przy przejściu zagięcia małżowiny usznej w płatek ucha. Jeśli dolegliwości bólowe są trudne do zlokalizowania, wówczas zaleca się masaż obu stron.

Uwaga!

Akupresura ucha powinna być  wykonywania samodzielnie przed lustrem. Jeśli nie ma takiej możliwości, wówczas zaleca się akupresurę przedramion oraz tułowia. Zawsze należy się jednak zgłosić do lekarza specjalisty! Akupunktura w nagłych przypadkach ma jedynie zmniejszyć ból, a nie wyleczyć z danego schorzenia.

Bibliografia:

   1. „Akupresura” F.R. Bahr, Warszawa 1990r.


Podziel się: