Lekarka w trakcie badania
Barbara Bukowska

Alkaptonuria – czym jest? Przyczyny i objawy

Alkaptonuria, nazywana niekiedy ochronozą, jest rzadką, uwarunkowaną genetycznie chorobą metaboliczną. W wyniku defektu w szlaku przemian aminokwasów aromatycznych w organizmie gromadzi się ich metabolit – kwas homogentyzynowy. Odpowiada za charakterystyczną barwę moczu u chorych, a odkładany w tkankach – uszkadza je.

Alkaptonuria – objawy

Za charakterystyczne objawy alkaptonurii odpowiedzialny jest gromadzący się w organizmie kwas homogentyzynowy. Jest wydalany z moczem i nadaje mu ciemną barwę. Często pierwszą oznaką choroby są ciemno zabarwione pieluszki u noworodków. Gdy mocz ma kwaśny odczyn, staje się jaśniejszy, dlatego u niektórych chorych dzieci ten pierwszy, typowy objaw może zostać przeoczony.

W dzieciństwie i wczesnej młodości choroba z reguły nie daje objawów, mimo że w organizmie nieustannie gromadzi się kwas homogentyzynowy. Objawy tej kumulacji zaczynają być widoczne w czwartej dekadzie życia, zwykle wcześniej u mężczyzn niż u kobiet. Jako najczęstsze objawy wymienia się:

  • zmiany zwyrodnieniowe stawów: bóle, zniekształcenia, ograniczenia ruchomości dotykające przede wszystkim stawów dużych – kolanowych, łokciowych i barkowych oraz stawów kręgosłupa;
  • widoczne na skórze przebarwienia, szczególnie w pachwinach i dołach pachowych;
  • zmiany w układzie krążenia: zwapnienia tętnic wieńcowych, uszkodzenia zastawek;
  • zmiany w układzie moczowym: zwapnienia w gruczole krokowym, prowadzące do jego przerostu, odkładanie się złogów w nerkach, co prowadzi do rozwoju kamicy;
  • ciemne zabarwienie woskowiny, a także chrząstki małżowin usznych, która staje się widoczna przez skórę;
  • zmiany barwnikowe w twardówce oka (objaw Oslera).

Alkaptonuria – przyczyny

Przyczyny alkaptonurii uwarunkowane są genetycznie. Oznacza to, że u osoby chorej występuje mutacja, która prowadzi do niedoboru enzymu biorącego udział w metabolizmie aminokwasów aromatycznych: tyrozyny i fenyloalaniny. Ten enzym to 1,2-dioksygenaza homogentyzynianowa.

W wyniku nieprawidłowego metabolizmu aminokwasów w organizmie gromadzi się ich metabolit – kwas homogentyzynowy. Odkładając się w tkankach, m.in. w skórze, stawach, naczyniach krwionośnych, nerkach i oczach, powoli je uszkadza. Kwas homogentyzynowy, wydalany częściowo z moczem, nadaje mu ciemne zabarwienie po alkalizacji lub utlenieniu.

Czasami alkaptonuria nazywana jest również ochronozą. Termin ten można jednak rozumieć dwojako: albo jako synonim alkaptonurii, albo jako pojęcie szersze, obejmujące różne stany chorobowe prowadzące do ciemnego (ochrowego) zabarwienia tkanek organizmu, niezależnie od przyczyny.

Powiązane produkty

Alkaptonuria – rozpoznanie

Diagnostykę alkaptonurii każdorazowo rozpoczyna się od dokładnego badania fizykalnego i zebrania wywiadu rodzinnego. Na rozpoznanie alkaptonurii często naprowadza ciemne zabarwienie moczu. Obserwację tę weryfikuje się, poddając mocz działaniu wodorotlenku sodu lub wodorotlenku potasu. W próbce pobranej od chorego z alkaptonurią w ciągu kilkunastu minut pojawi się ciemnobrązowe lub wręcz czarne zabarwienie. Ostatecznym potwierdzeniem alkaptonurii jest wykazanie metodą chromatografii gazowej obecności kwasu homogentyzynowego w moczu.

W oszacowaniu stopnia zaawansowania choroby przydatna jest również mikroskopowa ocena bioptatów tkankowych, w których poszukuje się obecności złogów barwnika. Badania diagnostyki obrazowej (RTG, TK) są natomiast przydatne w analizie zmian stawowych.

Coraz częściej w diagnostyce stosuje się również badania genetyczne. Ich celem jest określenie rodzaju mutacji w obrębie genu HBD (uszkodzonego u osób z alkaptonurią), odpowiedzialnego za wytworzenie enzymu metabolizującego aminokwasy aromatyczne.

Alkaptonuria – leczenie

Leczenie alkaptonurii ma charakter wyłącznie objawowy. Nie istnieje żaden lek ani zarejestrowana terapia genowa, które mogłyby usunąć przyczynę choroby, czyli brak odpowiedniego enzymu metabolizującego aminokwasy aromatyczne. Co prawda w ostatnich latach trwają zaawansowane badania nad możliwością zastosowania w leczeniu chorych na alkaptonurię inhibitora dioksygenazy kwasu 4-hydroksyfenylopirogronowego, który może blokować powstawanie kwasu homogentyzynowego, jednak jak dotąd nie jest to zatwierdzony schemat terapeutyczny.

Pacjentom z alkaptonurią zaleca się zabiegi fizjoterapeutyczne, które łagodzą dolegliwości bólowe stawów. Czasem konieczne jest stosowanie leków przeciwbólowych, a w przypadkach zaawansowanych leczenie chirurgiczne, polegające na wstawieniu endoprotez stawów zajętych przez chorobę. Leczenie operacyjne może być niezbędne także u pacjentów, u których złogi zajęły naczynia wieńcowe.

Złagodzenie objawów może również przynieść odpowiednia dieta. Niektóre przesłanki mówią o zasadności spożywania dużych dawek witaminy C, która ze względu na właściwości przeciwutleniające ogranicza powstawanie toksycznego metabolitu. Zalecenie to nie ma jednak charakteru oficjalnej rekomendacji, ponieważ wysokie dawki witaminy C przyczyniają się do powstawania kamieni nerkowych, co może wręcz nasilać objawy alkaptonurii.

W diecie należy również maksymalnie ograniczyć spożycie aminokwasów aromatycznych: tyrozyny i fenyloalaniny. Całkowita eliminacja nie jest możliwa, ponieważ fenyloalanina należy do aminokwasów niezbędnych, koniecznych m.in. do syntezy adrenaliny czy dopaminy. Nawet pacjenci z alkaptonurią powinni spożywać 2 g tego aminokwasu.

Czy alkaptonuria jest dziedziczna?

Dziedziczenie alkaptonurii odbywa się w sposób autosomalny recesywny. Oznacza to, że choroba wystąpi tylko u tej osoby, która otrzyma dwa wadliwe allele genu HBD – jeden od ojca, drugi od matki. Każde z rodziców będzie wyłącznie nosicielem choroby, czyli będzie mogło przekazać ją potomstwu, ale nie wystąpią u niego żadne objawy alkaptonurii.

Zdecydowanie rzadziej choroba występuje u dzieci rodziców niebędących nosicielami. U potomstwa musi dojść do mutacji w obu allelach genu HBD.

  1. Alkaptonuria, Portal dla rzadkich chorób i leków sierocych [online], https://www.orpha.net/consor/cgi-bin/OC_Exp.php?Expert=56&lng=PL [dostęp:] 05.05.2023.
  2. A. Grosicka, E. J. Kucharz, Alkaptonuria, Wiad Lek 62 (3), 2009.
  3. A. S. Davison, A. T. Hughes, A. M. Milan i in., Alkaptonuria – many questions answered, further challenges beckon, Ann Clin Biochem 57(2), 2020.
  4. A. K. Annamalai, M. Gurnell, Black urine – alkaptonuria, QJM 115(6), 2022.
  5. B. H. R. Wolffenbuttel, M. R. Heiner-Fokkema, F. J. van Spronsen, Preventive use of nitisinone in alkaptonuria, Orphanet J Rare Dis 16 (343), 2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl