Lekarka w trakcie badania
Barbara Bukowska

Alkaptonuria – czym jest? Przyczyny i objawy

Alkaptonuria, nazywana niekiedy ochronozą, jest rzadką, uwarunkowaną genetycznie chorobą metaboliczną. W wyniku defektu w szlaku przemian aminokwasów aromatycznych w organizmie gromadzi się ich metabolit – kwas homogentyzynowy. Odpowiada za charakterystyczną barwę moczu u chorych, a odkładany w tkankach – uszkadza je.

Alkaptonuria – objawy

Za charakterystyczne objawy alkaptonurii odpowiedzialny jest gromadzący się w organizmie kwas homogentyzynowy. Jest wydalany z moczem i nadaje mu ciemną barwę. Często pierwszą oznaką choroby są ciemno zabarwione pieluszki u noworodków. Gdy mocz ma kwaśny odczyn, staje się jaśniejszy, dlatego u niektórych chorych dzieci ten pierwszy, typowy objaw może zostać przeoczony.

W dzieciństwie i wczesnej młodości choroba z reguły nie daje objawów, mimo że w organizmie nieustannie gromadzi się kwas homogentyzynowy. Objawy tej kumulacji zaczynają być widoczne w czwartej dekadzie życia, zwykle wcześniej u mężczyzn niż u kobiet. Jako najczęstsze objawy wymienia się:

  • zmiany zwyrodnieniowe stawów: bóle, zniekształcenia, ograniczenia ruchomości dotykające przede wszystkim stawów dużych – kolanowych, łokciowych i barkowych oraz stawów kręgosłupa;
  • widoczne na skórze przebarwienia, szczególnie w pachwinach i dołach pachowych;
  • zmiany w układzie krążenia: zwapnienia tętnic wieńcowych, uszkodzenia zastawek;
  • zmiany w układzie moczowym: zwapnienia w gruczole krokowym, prowadzące do jego przerostu, odkładanie się złogów w nerkach, co prowadzi do rozwoju kamicy;
  • ciemne zabarwienie woskowiny, a także chrząstki małżowin usznych, która staje się widoczna przez skórę;
  • zmiany barwnikowe w twardówce oka (objaw Oslera).

Alkaptonuria – przyczyny

Przyczyny alkaptonurii uwarunkowane są genetycznie. Oznacza to, że u osoby chorej występuje mutacja, która prowadzi do niedoboru enzymu biorącego udział w metabolizmie aminokwasów aromatycznych: tyrozyny i fenyloalaniny. Ten enzym to 1,2-dioksygenaza homogentyzynianowa.

W wyniku nieprawidłowego metabolizmu aminokwasów w organizmie gromadzi się ich metabolit – kwas homogentyzynowy. Odkładając się w tkankach, m.in. w skórze, stawach, naczyniach krwionośnych, nerkach i oczach, powoli je uszkadza. Kwas homogentyzynowy, wydalany częściowo z moczem, nadaje mu ciemne zabarwienie po alkalizacji lub utlenieniu.

Czasami alkaptonuria nazywana jest również ochronozą. Termin ten można jednak rozumieć dwojako: albo jako synonim alkaptonurii, albo jako pojęcie szersze, obejmujące różne stany chorobowe prowadzące do ciemnego (ochrowego) zabarwienia tkanek organizmu, niezależnie od przyczyny.

Powiązane produkty

Alkaptonuria – rozpoznanie

Diagnostykę alkaptonurii każdorazowo rozpoczyna się od dokładnego badania fizykalnego i zebrania wywiadu rodzinnego. Na rozpoznanie alkaptonurii często naprowadza ciemne zabarwienie moczu. Obserwację tę weryfikuje się, poddając mocz działaniu wodorotlenku sodu lub wodorotlenku potasu. W próbce pobranej od chorego z alkaptonurią w ciągu kilkunastu minut pojawi się ciemnobrązowe lub wręcz czarne zabarwienie. Ostatecznym potwierdzeniem alkaptonurii jest wykazanie metodą chromatografii gazowej obecności kwasu homogentyzynowego w moczu.

W oszacowaniu stopnia zaawansowania choroby przydatna jest również mikroskopowa ocena bioptatów tkankowych, w których poszukuje się obecności złogów barwnika. Badania diagnostyki obrazowej (RTG, TK) są natomiast przydatne w analizie zmian stawowych.

Coraz częściej w diagnostyce stosuje się również badania genetyczne. Ich celem jest określenie rodzaju mutacji w obrębie genu HBD (uszkodzonego u osób z alkaptonurią), odpowiedzialnego za wytworzenie enzymu metabolizującego aminokwasy aromatyczne.

Alkaptonuria – leczenie

Leczenie alkaptonurii ma charakter wyłącznie objawowy. Nie istnieje żaden lek ani zarejestrowana terapia genowa, które mogłyby usunąć przyczynę choroby, czyli brak odpowiedniego enzymu metabolizującego aminokwasy aromatyczne. Co prawda w ostatnich latach trwają zaawansowane badania nad możliwością zastosowania w leczeniu chorych na alkaptonurię inhibitora dioksygenazy kwasu 4-hydroksyfenylopirogronowego, który może blokować powstawanie kwasu homogentyzynowego, jednak jak dotąd nie jest to zatwierdzony schemat terapeutyczny.

Pacjentom z alkaptonurią zaleca się zabiegi fizjoterapeutyczne, które łagodzą dolegliwości bólowe stawów. Czasem konieczne jest stosowanie leków przeciwbólowych, a w przypadkach zaawansowanych leczenie chirurgiczne, polegające na wstawieniu endoprotez stawów zajętych przez chorobę. Leczenie operacyjne może być niezbędne także u pacjentów, u których złogi zajęły naczynia wieńcowe.

Złagodzenie objawów może również przynieść odpowiednia dieta. Niektóre przesłanki mówią o zasadności spożywania dużych dawek witaminy C, która ze względu na właściwości przeciwutleniające ogranicza powstawanie toksycznego metabolitu. Zalecenie to nie ma jednak charakteru oficjalnej rekomendacji, ponieważ wysokie dawki witaminy C przyczyniają się do powstawania kamieni nerkowych, co może wręcz nasilać objawy alkaptonurii.

W diecie należy również maksymalnie ograniczyć spożycie aminokwasów aromatycznych: tyrozyny i fenyloalaniny. Całkowita eliminacja nie jest możliwa, ponieważ fenyloalanina należy do aminokwasów niezbędnych, koniecznych m.in. do syntezy adrenaliny czy dopaminy. Nawet pacjenci z alkaptonurią powinni spożywać 2 g tego aminokwasu.

Czy alkaptonuria jest dziedziczna?

Dziedziczenie alkaptonurii odbywa się w sposób autosomalny recesywny. Oznacza to, że choroba wystąpi tylko u tej osoby, która otrzyma dwa wadliwe allele genu HBD – jeden od ojca, drugi od matki. Każde z rodziców będzie wyłącznie nosicielem choroby, czyli będzie mogło przekazać ją potomstwu, ale nie wystąpią u niego żadne objawy alkaptonurii.

Zdecydowanie rzadziej choroba występuje u dzieci rodziców niebędących nosicielami. U potomstwa musi dojść do mutacji w obu allelach genu HBD.

  1. Alkaptonuria, Portal dla rzadkich chorób i leków sierocych [online], https://www.orpha.net/consor/cgi-bin/OC_Exp.php?Expert=56&lng=PL [dostęp:] 05.05.2023.
  2. A. Grosicka, E. J. Kucharz, Alkaptonuria, Wiad Lek 62 (3), 2009.
  3. A. S. Davison, A. T. Hughes, A. M. Milan i in., Alkaptonuria – many questions answered, further challenges beckon, Ann Clin Biochem 57(2), 2020.
  4. A. K. Annamalai, M. Gurnell, Black urine – alkaptonuria, QJM 115(6), 2022.
  5. B. H. R. Wolffenbuttel, M. R. Heiner-Fokkema, F. J. van Spronsen, Preventive use of nitisinone in alkaptonuria, Orphanet J Rare Dis 16 (343), 2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego) – jak sobie z nim radzić?

    Co miesiąc powtarza się niemal ten sam scenariusz – dopada Cię huśtawka nastrojów, nie możesz się skoncentrować, przybierasz na wadze nawet do 3 kg, czujesz się opuchnięta, piersi sprawiają Ci ból, nie możesz spać, masz migrenę, nudności, zaparcia lub biegunkę, a twarz i dekolt pokrywają się wypryskami? To tylko część z ponad 100 objawów, które  świadczą o zespole napięcia przedmiesiączkowego, czyli PMS. Jak złagodzić jego objawy?

  • Terapia celowana – nowa metoda leczenia nowotworów

    W dzisiejszych czasach do walki z nowotworami wykorzystywane są różne metody leczenia: zabiegi operacyjne, chemioterapia, radioterapia czy też hormonoterapia. Obecnie coraz większe nadzieje wiąże się z tzw. terapią celowaną.

  • Ból pęcherza – przyczyny, leczenie, domowe sposoby

    Ból pęcherza jest jedną z częstszych infekcji dróg moczowych, szczególnie u kobiet. Jeśli jej przebieg jest ostry, może mu towarzyszyć bardzo częste oddawanie niewielkich ilości moczu, gorączka oraz pieczenie w okolicach cewki moczowej. To jaka terapia będzie najlepsza na ból pęcherza, zależy od przyczyny tych dolegliwości. Czy ból pęcherza i zapalenie pęcherza to ta sama przypadłość i jak radzić sobie z infekcją w czasie ciąży?

  • Sensor do pomiaru cukru (CGM) – czym jest? Ile kosztuje? Refundacja

    Koncepcja wszczepialnych czujników glukozy jest propagowana od ponad 40 lat. Obecnie przyjmuje się, że ciągły monitoring glikemii (CGM) zwiększa jakość życia, ponieważ umożliwia podejmowanie świadomych decyzji dotyczących leczenia cukrzycy w wyniku bardziej zoptymalizowanej kontroli glikemii. Cukrzyca jest jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych, na którą w Polsce choruje ponad 3 mln osób, z czego około 25% nie jest tego świadomych.

  • Subkliniczna niedoczynność tarczycy – objawy, leczenie

    Tarczyca jako jeden z kluczowych gruczołów układu hormonalnego pełni istotną rolę w regulacji metabolizmu, funkcji sercowo-naczyniowych, a także procesów rozwojowych organizmu. Niedoczynność tarczycy, czyli hipotyreoza, to schorzenie wynikające z niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jedną z mniej oczywistych form tej choroby jest subkliniczna niedoczynność tarczycy – stan, który często rozwija się w sposób utajony, przez co trudniej go zdiagnozować i leczyć. Czym dokładnie jest subkliniczna niedoczynność tarczycy? Jakie są jej objawy, przyczyny, sposoby diagnostyki oraz metody terapii?

  • Inhalacje dla dzieci – jak zrobić to dobrze?

    Inhalacja to jedna z podstawowych metod leczenia chorób dróg oddechowych u dzieci. Dzięki tej metodzie możliwe jest miejscowe podawanie leków, które mają za zadanie skutecznie redukować objawy i tym samym pomagać w leczeniu. Jakie korzyści może przynieść inhalacja oraz kto nie powinien być poddawany inhalacjom?

  • Niedoczynność tarczycy i Hashimoto. Objawy, leczenie, suplementacja

    W praktyce medycznej niedoczynność tarczycy i choroba Hashimoto są ze sobą ściśle powiązane, dlatego ich wzajemne zrozumienie jest kluczowe dla właściwego leczenia oraz skutecznej terapii. Niedoczynność tarczycy, niezależnie od przyczyny, prowadzi do zaburzenia produkcji hormonów tarczycy, co może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, ponieważ wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Choroba Hashimoto jest natomiast jedną z głównych przyczyn niedoczynności tarczycy.

  • Wirus hMPV – jakie są objawy zakażenia? Kto jest szczególnie narażony? Jak leczyć?

    Zimowe miesiące to okres wzmożonego ryzyka chorób układu oddechowego, który często nazywany jest sezonem wysokim. Ostatnio coraz częściej mówi się o wirusie hMPV, szczególnie w Chinach. Od kilkunastu godzin temat ten zyskuje na znaczeniu również w Europie – pierwsze przypadki infekcji wirusem wykryto w Portugalii.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.