Syndaktylia u palców stóp
Barbara Bukowska

Syndaktylia (palcozrost) – przyczyny i sposoby leczenia

Syndaktylia, nazywana potocznie palcozrostem, jest wadą genetyczną objawiającą się całkowitym lub częściowym zrośnięciem palców u dłoni lub stóp. Choć zaburzenie samo w sobie nie jest groźne, może być objawem towarzyszącym innym chorobom.

Syndaktylia – rodzaje

Wyróżnia się kilka rodzajów syndaktylii. Jako kryterium podziału można przyjąć różne czynniki. W zależności od rodzaju zrośniętych tkanek występuje:

  • syndaktylia prosta (typu I), w której sąsiadujące palce połączone są tkanką miękką;
  • syndaktylia złożona (typu II), w której dochodzi do zrośnięcia nie tylko skóry, ale również tkanki kostnej.

W zależności od liczby zrośniętych palców wyróżnia się:

  • syndaktylię pojedynczą (połączenie tylko dwóch palców);
  • syndaktylię mnogą (zrośnięcie większej liczby palców).

Syndaktylię można również podzielić w zależności od tego, na jakiej długości palce połączone są ze sobą. I tak wyróżnia się:

  • syndaktylię całkowitą (palce połączone na całej swojej długości);
  • syndaktylię częściową (palce połączone na krótszym fragmencie).

Syndaktylię dzieli się również na poszczególne typy w zależności od genu, w obrębie którego wystąpiła mutacja:

  • mutacja 2q34-q36 – syndaktylia typu I, powodująca połączenie palca środkowego z serdecznym lub w przypadku syndaktylii palców stopy – drugiego i trzeciego;
  • mutacja 2q31 – syndaktylia typu II, również obejmująca drugi i trzeci palec, ale z umieszczonym pomiędzy nimi dodatkowym, szóstym palcem;
  • mutacja 6q21-q23 – syndaktylia typu III, w której mały palec połączony jest z palcem serdecznym;
  • mutacja 7q36 – syndaktylia typu IV, obejmująca wszystkie palce dłoni lub stóp;
  • mutacja 2q31-q32 – syndaktylia typu V, przypominająca typ I, jednak w jej przebiegu zrośnięte są kości śródręcza lub śródstopia.
W zależności od części ciała dotkniętej zaburzeniem wyróżnia się syndaktylię palców dłoni lub syndaktylię palców stopy.

Syndaktylia (palcozrost) – przyczyny

Przyczyny syndaktylii nie zostały w pełni poznane. Wiadomo jednak, że syndaktylia jest wadą uwarunkowaną genetycznie, pojawiającą się w wyniku zaburzeń w procesie apoptozy w okresie płodowym. W pierwszych tygodniach życia palce u rozwijającego się płodu są zrośnięte. W warunkach fizjologicznych rozdzielają się między 6. a 8. tygodniem życia, właśnie w procesie apoptozy, dzięki której organizm pozbywa się niepotrzebnych tkanek – w tym wypadku z przestrzeni międzypalcowych.

Palcozrost może rozwijać się w wyniku mutacji pojedynczego genu. W takim wypadku syndaktylii nie towarzyszą żadne inne objawy, a samo zaburzenie nie jest dziedziczne. Syndaktylia może być jednak również jednym z objawów innych chorób genetycznych. Zrośnięte palce u dłoni lub stóp występują najczęściej w przebiegu zespołu Downa (trisomia 21. pary chromosomów) lub zespołu Aperta (spowodowanego mutacją w genie receptora 2 czynnika wzrostu fibroblastów).

Powiązane produkty

Syndaktylia – leczenie

Podstawową metodą leczenia syndaktylii jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego, którego celem jest rozdzielenie zrośniętych palców. Z reguły wykonuje się go u dzieci w wieku przedszkolnym. Zdarza się jednak, że w bardziej skomplikowanych przypadkach lekarze sugerują przeprowadzenie zabiegu usunięcia syndaktylii wcześniej, w wieku niemowlęcym, z reguły po 6. miesiącu życia, czyli po skończonym okresie noworodkowym. Jeśli wada jest złożona, wraz ze wzrostem organizmu może bowiem dojść do deformacji palców. Odpowiednio wcześnie przeprowadzona interwencja przywraca prawidłową ruchomość palców oraz zapewnia ich poprawny rozwój w przyszłości. Ma również wpływ na rozwój psychiczny i społeczny – nieleczona syndaktylia palców u rąk może wpływać na samoocenę, obniżać poczucie własnej wartości i być źródłem kompleksów.

Zabiegi rozdzielenia zrośniętych palców przeprowadza się dwiema metodami: Zellera i Barsky’ego. Niezależnie od wybranej techniki konieczne jest wprowadzenie nowej skóry – powierzchnia dwóch rozdzielonych palców jest bowiem większa niż zrośniętych. Podczas operacji wykonuje się więc przeszczep skóry pobranej najczęściej z pachwiny lub przedramienia.

Rokowania i efekty leczenia syndaktylii są dobre. Jak po każdym zabiegu, również w przypadku rozdzielenia zrośniętych palców może jednak dojść do wystąpienia komplikacji. Najczęściej występują przykurcze, nieprawidłowe ukrwienie przeszczepianego płata skórnego i wynikająca z tego martwica tkanek, niedostatki estetyczne (ciemnienie przeszczepionej skóry wraz z upływem czasu, porastanie jej włosami, jeśli została pobrana z okolicy pachwinowej).

Ważnym elementem leczenia syndaktylii jest fizjoterapia wdrażana krótko po zabiegu. Masowanie blizny zwiększa jej elastyczność i łagodzi ból. Odpowiednia terapia manualna zapobiega przykurczom tkanek, które są jednym z najczęstszych powikłań i prowadzą do nienaturalnego podwinięcia palców.

Zabiegi rozdzielenia zrośniętych palców u stóp przeprowadza się rzadziej. Stwierdza się bowiem, że ryzyko zabiegu przewyższa jego korzyści, ponieważ syndaktylia palców u stóp nie ogranicza rozwoju motorycznego.

Zdarza się jednak, że na taki zabieg decydują się dorośli pacjenci z syndaktylią – zarówno ze względów medycznych, jak i estetycznych.

Zabieg rozdzielenia zrośniętych palców można wykonać w placówkach prywatnych oraz tych objętych finansowaniem NFZ. Najczęściej wykonuje go chirurg ze specjalizacją z chirurgii plastycznej.

  1. H. Ahmed, H. Akbari, A. Emami, M. R. Akbari. Genetic Overview of Syndactyly and Polydactyly. Plast Reconstr Surg Glob Open. 5(11), 2017.
  2. A. Cassim, D. Hettiarachchi, V. H. W. Dissanayake. Genetic determinants of syndactyly: perspectives on pathogenesis and diagnosis. Orphanet J Rare Dis. 17(198), 2022.
  3. D. Jordan, S. Hindocha, M. Dhital i in. The Epidemiology, Genetics and Future Management of Syndactyly. Open Orthop J. 6, 2012.
  4. H. Mei, G. Zhu, R. He i in. The preliminary outcome of syndactyly management in children with a new external separation device. J Pediatr Orthop B. 24(1), 2015.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl