Syndaktylia u palców stóp
Barbara Bukowska

Syndaktylia (palcozrost) – przyczyny i sposoby leczenia

Syndaktylia, nazywana potocznie palcozrostem, jest wadą genetyczną objawiającą się całkowitym lub częściowym zrośnięciem palców u dłoni lub stóp. Choć zaburzenie samo w sobie nie jest groźne, może być objawem towarzyszącym innym chorobom.

Syndaktylia – rodzaje

Wyróżnia się kilka rodzajów syndaktylii. Jako kryterium podziału można przyjąć różne czynniki. W zależności od rodzaju zrośniętych tkanek występuje:

  • syndaktylia prosta (typu I), w której sąsiadujące palce połączone są tkanką miękką;
  • syndaktylia złożona (typu II), w której dochodzi do zrośnięcia nie tylko skóry, ale również tkanki kostnej.

W zależności od liczby zrośniętych palców wyróżnia się:

  • syndaktylię pojedynczą (połączenie tylko dwóch palców);
  • syndaktylię mnogą (zrośnięcie większej liczby palców).

Syndaktylię można również podzielić w zależności od tego, na jakiej długości palce połączone są ze sobą. I tak wyróżnia się:

  • syndaktylię całkowitą (palce połączone na całej swojej długości);
  • syndaktylię częściową (palce połączone na krótszym fragmencie).

Syndaktylię dzieli się również na poszczególne typy w zależności od genu, w obrębie którego wystąpiła mutacja:

  • mutacja 2q34-q36 – syndaktylia typu I, powodująca połączenie palca środkowego z serdecznym lub w przypadku syndaktylii palców stopy – drugiego i trzeciego;
  • mutacja 2q31 – syndaktylia typu II, również obejmująca drugi i trzeci palec, ale z umieszczonym pomiędzy nimi dodatkowym, szóstym palcem;
  • mutacja 6q21-q23 – syndaktylia typu III, w której mały palec połączony jest z palcem serdecznym;
  • mutacja 7q36 – syndaktylia typu IV, obejmująca wszystkie palce dłoni lub stóp;
  • mutacja 2q31-q32 – syndaktylia typu V, przypominająca typ I, jednak w jej przebiegu zrośnięte są kości śródręcza lub śródstopia.
W zależności od części ciała dotkniętej zaburzeniem wyróżnia się syndaktylię palców dłoni lub syndaktylię palców stopy.

Syndaktylia (palcozrost) – przyczyny

Przyczyny syndaktylii nie zostały w pełni poznane. Wiadomo jednak, że syndaktylia jest wadą uwarunkowaną genetycznie, pojawiającą się w wyniku zaburzeń w procesie apoptozy w okresie płodowym. W pierwszych tygodniach życia palce u rozwijającego się płodu są zrośnięte. W warunkach fizjologicznych rozdzielają się między 6. a 8. tygodniem życia, właśnie w procesie apoptozy, dzięki której organizm pozbywa się niepotrzebnych tkanek – w tym wypadku z przestrzeni międzypalcowych.

Palcozrost może rozwijać się w wyniku mutacji pojedynczego genu. W takim wypadku syndaktylii nie towarzyszą żadne inne objawy, a samo zaburzenie nie jest dziedziczne. Syndaktylia może być jednak również jednym z objawów innych chorób genetycznych. Zrośnięte palce u dłoni lub stóp występują najczęściej w przebiegu zespołu Downa (trisomia 21. pary chromosomów) lub zespołu Aperta (spowodowanego mutacją w genie receptora 2 czynnika wzrostu fibroblastów).

Powiązane produkty

Syndaktylia – leczenie

Podstawową metodą leczenia syndaktylii jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego, którego celem jest rozdzielenie zrośniętych palców. Z reguły wykonuje się go u dzieci w wieku przedszkolnym. Zdarza się jednak, że w bardziej skomplikowanych przypadkach lekarze sugerują przeprowadzenie zabiegu usunięcia syndaktylii wcześniej, w wieku niemowlęcym, z reguły po 6. miesiącu życia, czyli po skończonym okresie noworodkowym. Jeśli wada jest złożona, wraz ze wzrostem organizmu może bowiem dojść do deformacji palców. Odpowiednio wcześnie przeprowadzona interwencja przywraca prawidłową ruchomość palców oraz zapewnia ich poprawny rozwój w przyszłości. Ma również wpływ na rozwój psychiczny i społeczny – nieleczona syndaktylia palców u rąk może wpływać na samoocenę, obniżać poczucie własnej wartości i być źródłem kompleksów.

Zabiegi rozdzielenia zrośniętych palców przeprowadza się dwiema metodami: Zellera i Barsky’ego. Niezależnie od wybranej techniki konieczne jest wprowadzenie nowej skóry – powierzchnia dwóch rozdzielonych palców jest bowiem większa niż zrośniętych. Podczas operacji wykonuje się więc przeszczep skóry pobranej najczęściej z pachwiny lub przedramienia.

Rokowania i efekty leczenia syndaktylii są dobre. Jak po każdym zabiegu, również w przypadku rozdzielenia zrośniętych palców może jednak dojść do wystąpienia komplikacji. Najczęściej występują przykurcze, nieprawidłowe ukrwienie przeszczepianego płata skórnego i wynikająca z tego martwica tkanek, niedostatki estetyczne (ciemnienie przeszczepionej skóry wraz z upływem czasu, porastanie jej włosami, jeśli została pobrana z okolicy pachwinowej).

Ważnym elementem leczenia syndaktylii jest fizjoterapia wdrażana krótko po zabiegu. Masowanie blizny zwiększa jej elastyczność i łagodzi ból. Odpowiednia terapia manualna zapobiega przykurczom tkanek, które są jednym z najczęstszych powikłań i prowadzą do nienaturalnego podwinięcia palców.

Zabiegi rozdzielenia zrośniętych palców u stóp przeprowadza się rzadziej. Stwierdza się bowiem, że ryzyko zabiegu przewyższa jego korzyści, ponieważ syndaktylia palców u stóp nie ogranicza rozwoju motorycznego.

Zdarza się jednak, że na taki zabieg decydują się dorośli pacjenci z syndaktylią – zarówno ze względów medycznych, jak i estetycznych.

Zabieg rozdzielenia zrośniętych palców można wykonać w placówkach prywatnych oraz tych objętych finansowaniem NFZ. Najczęściej wykonuje go chirurg ze specjalizacją z chirurgii plastycznej.

  1. H. Ahmed, H. Akbari, A. Emami, M. R. Akbari. Genetic Overview of Syndactyly and Polydactyly. Plast Reconstr Surg Glob Open. 5(11), 2017.
  2. A. Cassim, D. Hettiarachchi, V. H. W. Dissanayake. Genetic determinants of syndactyly: perspectives on pathogenesis and diagnosis. Orphanet J Rare Dis. 17(198), 2022.
  3. D. Jordan, S. Hindocha, M. Dhital i in. The Epidemiology, Genetics and Future Management of Syndactyly. Open Orthop J. 6, 2012.
  4. H. Mei, G. Zhu, R. He i in. The preliminary outcome of syndactyly management in children with a new external separation device. J Pediatr Orthop B. 24(1), 2015.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Zespół Retta – objawy, dziedziczenie i leczenie

    Zespół Retta to rzadkie zaburzenie neurorozwojowe. Dotyczy mutacji na chromosomie X, więc występuje głównie u dziewczynek. Szacuje się, że zespół Retta dotyka 1 na 10–15 tys. urodzonych dzieci płci żeńskiej. Może być jednak częstszy, gdyż bywa niezdiagnozowany. Zwykle nie ujawnia się od razu po urodzeniu. Dziecko z zespołem Retta przez wiele miesięcy może rozwijać się prawidłowo i dopiero z czasem zaczną się u niego pojawiać niepokojące objawy.

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Masz katar, kaszel i gorączkę? Czy to zwykłe przeziębienie, grypa czy może COVID-19? Objawy tych chorób mogą być bardzo podobne, co utrudnia samodzielne postawienie diagnozy. Dowiedz się, jakie są kluczowe różnice między tymi schorzeniami i kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

  • Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie RZS

    Reumatoidalne zapalenie stawów (inaczej RZS lub gościec stawowy) to przewlekła choroba reumatyczna o podłożu autoimmunologicznym. Powszechnie określa się ją także jako reumatyzm. Początkowo atakuje najczęściej symetrycznie małe i średnie stawy rąk i nóg, ale w konsekwencji prowadzi do wielu zmian ogólnoustrojowych – jej najbardziej charakterystycznym objawem jest ból stawów, ich zaczerwienienie i obrzęk. Jak leczy się reumatoidalne zapalenie stawów? Czy istnieją domowe sposoby na RZS?

  • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? To może być infekcja pochwy. Jak zapobiegać i leczyć stany zapalne?

    Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która może doprowadzić do niepłodności, jeśli zostanie zaniedbana. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet przy pomocy domowych sposobów na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej informacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

  • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

    Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć, jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca.

  • Zespół słabości (kruchości) to nie zwykłe starzenie. Objawy, diagnoza, leczenie

    Proces starzenia jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka i ma znaczący wpływ zarówno na fizyczne, jak i psychiczne funkcjonowanie seniorów. Wśród zachodzących zmian wymienić można między innymi pogorszenie pracy poszczególnych narządów, podatność na choroby, zaburzenia poznawcze czy zespół kruchości. Ten ostatni jest zagadnieniem szczególnie badanym przez geriatrów – szacuje się, że w populacji polskiej dotyka on około 7% seniorów, wśród których ponad 50% to osoby po 80. roku życia.

  • Dieta w zaburzeniach lękowych. Co jeść, a czego unikać przy stanach lękowych?

    Zaburzenia lękowe dotykają znaczny odsetek dorosłych i dzieci. Osoby z zaburzeniami zmagają się z przewlekłym lękiem i stresem, który często powoduje cierpienie psychiczne i znaczne upośledzenie funkcjonowania pacjentów w wielu sferach ich życia. Tymczasem odpowiednia dieta w zaburzeniach lękowych może korzystnie wpływać na zdrowie układu nerwowego i pomagać w łagodzeniu objawów zaburzeń lękowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl