Syndaktylia u palców stóp
Barbara Bukowska

Syndaktylia (palcozrost) – przyczyny i sposoby leczenia

Syndaktylia, nazywana potocznie palcozrostem, jest wadą genetyczną objawiającą się całkowitym lub częściowym zrośnięciem palców u dłoni lub stóp. Choć zaburzenie samo w sobie nie jest groźne, może być objawem towarzyszącym innym chorobom.

Syndaktylia – rodzaje

Wyróżnia się kilka rodzajów syndaktylii. Jako kryterium podziału można przyjąć różne czynniki. W zależności od rodzaju zrośniętych tkanek występuje:

 • syndaktylia prosta (typu I), w której sąsiadujące palce połączone są tkanką miękką;
 • syndaktylia złożona (typu II), w której dochodzi do zrośnięcia nie tylko skóry, ale również tkanki kostnej.

W zależności od liczby zrośniętych palców wyróżnia się:

 • syndaktylię pojedynczą (połączenie tylko dwóch palców);
 • syndaktylię mnogą (zrośnięcie większej liczby palców).

Syndaktylię można również podzielić w zależności od tego, na jakiej długości palce połączone są ze sobą. I tak wyróżnia się:

 • syndaktylię całkowitą (palce połączone na całej swojej długości);
 • syndaktylię częściową (palce połączone na krótszym fragmencie).

Syndaktylię dzieli się również na poszczególne typy w zależności od genu, w obrębie którego wystąpiła mutacja:

 • mutacja 2q34-q36 – syndaktylia typu I, powodująca połączenie palca środkowego z serdecznym lub w przypadku syndaktylii palców stopy – drugiego i trzeciego;
 • mutacja 2q31 – syndaktylia typu II, również obejmująca drugi i trzeci palec, ale z umieszczonym pomiędzy nimi dodatkowym, szóstym palcem;
 • mutacja 6q21-q23 – syndaktylia typu III, w której mały palec połączony jest z palcem serdecznym;
 • mutacja 7q36 – syndaktylia typu IV, obejmująca wszystkie palce dłoni lub stóp;
 • mutacja 2q31-q32 – syndaktylia typu V, przypominająca typ I, jednak w jej przebiegu zrośnięte są kości śródręcza lub śródstopia.
W zależności od części ciała dotkniętej zaburzeniem wyróżnia się syndaktylię palców dłoni lub syndaktylię palców stopy.

Syndaktylia (palcozrost) – przyczyny

Przyczyny syndaktylii nie zostały w pełni poznane. Wiadomo jednak, że syndaktylia jest wadą uwarunkowaną genetycznie, pojawiającą się w wyniku zaburzeń w procesie apoptozy w okresie płodowym. W pierwszych tygodniach życia palce u rozwijającego się płodu są zrośnięte. W warunkach fizjologicznych rozdzielają się między 6. a 8. tygodniem życia, właśnie w procesie apoptozy, dzięki której organizm pozbywa się niepotrzebnych tkanek – w tym wypadku z przestrzeni międzypalcowych.

Palcozrost może rozwijać się w wyniku mutacji pojedynczego genu. W takim wypadku syndaktylii nie towarzyszą żadne inne objawy, a samo zaburzenie nie jest dziedziczne. Syndaktylia może być jednak również jednym z objawów innych chorób genetycznych. Zrośnięte palce u dłoni lub stóp występują najczęściej w przebiegu zespołu Downa (trisomia 21. pary chromosomów) lub zespołu Aperta (spowodowanego mutacją w genie receptora 2 czynnika wzrostu fibroblastów).

Powiązane produkty

Syndaktylia – leczenie

Podstawową metodą leczenia syndaktylii jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego, którego celem jest rozdzielenie zrośniętych palców. Z reguły wykonuje się go u dzieci w wieku przedszkolnym. Zdarza się jednak, że w bardziej skomplikowanych przypadkach lekarze sugerują przeprowadzenie zabiegu usunięcia syndaktylii wcześniej, w wieku niemowlęcym, z reguły po 6. miesiącu życia, czyli po skończonym okresie noworodkowym. Jeśli wada jest złożona, wraz ze wzrostem organizmu może bowiem dojść do deformacji palców. Odpowiednio wcześnie przeprowadzona interwencja przywraca prawidłową ruchomość palców oraz zapewnia ich poprawny rozwój w przyszłości. Ma również wpływ na rozwój psychiczny i społeczny – nieleczona syndaktylia palców u rąk może wpływać na samoocenę, obniżać poczucie własnej wartości i być źródłem kompleksów.

Zabiegi rozdzielenia zrośniętych palców przeprowadza się dwiema metodami: Zellera i Barsky’ego. Niezależnie od wybranej techniki konieczne jest wprowadzenie nowej skóry – powierzchnia dwóch rozdzielonych palców jest bowiem większa niż zrośniętych. Podczas operacji wykonuje się więc przeszczep skóry pobranej najczęściej z pachwiny lub przedramienia.

Rokowania i efekty leczenia syndaktylii są dobre. Jak po każdym zabiegu, również w przypadku rozdzielenia zrośniętych palców może jednak dojść do wystąpienia komplikacji. Najczęściej występują przykurcze, nieprawidłowe ukrwienie przeszczepianego płata skórnego i wynikająca z tego martwica tkanek, niedostatki estetyczne (ciemnienie przeszczepionej skóry wraz z upływem czasu, porastanie jej włosami, jeśli została pobrana z okolicy pachwinowej).

Ważnym elementem leczenia syndaktylii jest fizjoterapia wdrażana krótko po zabiegu. Masowanie blizny zwiększa jej elastyczność i łagodzi ból. Odpowiednia terapia manualna zapobiega przykurczom tkanek, które są jednym z najczęstszych powikłań i prowadzą do nienaturalnego podwinięcia palców.

Zabiegi rozdzielenia zrośniętych palców u stóp przeprowadza się rzadziej. Stwierdza się bowiem, że ryzyko zabiegu przewyższa jego korzyści, ponieważ syndaktylia palców u stóp nie ogranicza rozwoju motorycznego.

Zdarza się jednak, że na taki zabieg decydują się dorośli pacjenci z syndaktylią – zarówno ze względów medycznych, jak i estetycznych.

Zabieg rozdzielenia zrośniętych palców można wykonać w placówkach prywatnych oraz tych objętych finansowaniem NFZ. Najczęściej wykonuje go chirurg ze specjalizacją z chirurgii plastycznej.

 1. H. Ahmed, H. Akbari, A. Emami, M. R. Akbari. Genetic Overview of Syndactyly and Polydactyly. Plast Reconstr Surg Glob Open. 5(11), 2017.
 2. A. Cassim, D. Hettiarachchi, V. H. W. Dissanayake. Genetic determinants of syndactyly: perspectives on pathogenesis and diagnosis. Orphanet J Rare Dis. 17(198), 2022.
 3. D. Jordan, S. Hindocha, M. Dhital i in. The Epidemiology, Genetics and Future Management of Syndactyly. Open Orthop J. 6, 2012.
 4. H. Mei, G. Zhu, R. He i in. The preliminary outcome of syndactyly management in children with a new external separation device. J Pediatr Orthop B. 24(1), 2015.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

  Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

 • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

  Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

 • HIV – drogi zakażenia, test na HIV, profilaktyka

  Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że na świecie jest nim zakażonych 37 milionów osób. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie, jednak nadal statystyki są przygnębiające – w 2022 i 2023 roku padły w Polsce rekordy zakażeń HIV. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia tym wirusem?

 • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

  Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

 • Nietrzymanie moczu u seniorów – przyczyny, leczenie

  Nietrzymanie moczu, znane także jako inkontynencja, to powszechny problem zdrowotny, który może znacząco wpływać na jakość życia osób dotkniętych tym schorzeniem, zwłaszcza osób starszych. Jest to stan, w którym osoba traci kontrolę nad oddawaniem moczu, co może prowadzić do mimowolnego wydalania moczu. Istnieje wiele przyczyn nietrzymania moczu, a ich zrozumienie jest kluczowe dla właściwego poradzenia sobie z tym problemem.

 • Rozszerzone źrenice – o czym świadczą? Czy oznaczają chorobę?

  Rozszerzone źrenice na ogół kojarzone są ze stanem silnego pobudzenia – również tego wywołanego farmakologicznie. W niektórych przypadkach mogą być jednak objawem poważnych zaburzeń zdrowotnych.

 • Żółć w żołądku – objawy, przyczyny, dieta, leczenie

  Produkcja żółci ma miejsce w wątrobie, następnie dochodzi do jej magazynowania w pęcherzyku żółciowym i wydzielenia w dużej ilości po spożyciu tłustego posiłku. Kolejno żółć transportowana jest przewodem żółciowym wspólnym do dwunastnicy, gdzie emulguje tłuszcze. Przygotowane w ten sposób lipidy są łatwiejsze do strawienia.

 • Zanik wieloukładowy (MSA) – przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

  21 maja 2024 roku w wieku 71 lat po kilkuletniej walce z chorobą zmarł wybitny polski kompozytor Jan A. P. Kaczmarek. Muzyk zmagał się z nieuleczalnym, postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym – zanikiem wieloukładowym (MSA). Choroba ta prowadzi do uszkodzenia struktur mózgu, a objawy przypominają symptomy choroby Parkinsona. Dowiedz się więcej na temat przyczyn, objawów i sposobów leczenia MSA.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij