suplementy diety wysypane na drewniany stół
Zuzanna Kręcisz

Co to jest honokiol? Właściwości adaptogenu. Z czego wynika jego cena?

Honokiol jest związkiem, który został wyizolowany z kory, szyszek nasiennych i liści drzew rodzaju Magnolia. Dane badań naukowych sugerują, że ma on właściwości uspokajające, przeciwlękowe, przeciwdepresyjne oraz przeciwutleniające. Jak właściwie suplementować honokiol? Kto nie powinien zażywać tego związku, a także jakie mogą być skutki uboczne suplementacji tego „poprawiacza humoru”?

Potrzeba utrzymania dobrostanu organizmu powoduje, że stale poszukiwane są nowe substancje poprawiające stan zdrowia, ale niedające jednocześnie działań niepożądanych. Dzięki rozwojowi badań pozyskuje się związki o właściwościach plejotropowych, czyli takich, które działają wielokierunkowo, wpływając na liczne funkcje ludzkiego ciała.

Co to jest honokiol?

Honokiol jest fitozwiązkiem. To cząsteczka występująca i pozyskiwana z roślin. Otrzymywany jest z kory i nasion kilku gatunków magnolii (łac. Magnolia officinalis, obovata i grandiflora), drzew rosnących w stanie dzikim na kontynentach obu Ameryk i w Azji Wschodniej oraz uprawianych głównie w środkowych Chinach.

Pod względem chemicznym honokiol jest polifenolem, który zalicza się do grupy lignanów. Ma niewielką cząsteczkę i wzór chemiczny C18H18O2. Wiele badań wykazało, że posiada działanie plejotropowe, czyli poza główną właściwością ma wiele działań dodatkowych lub działa wielokierunkowo. Dzięki temu, że jest niewielką cząsteczką i jest rozpuszczalny w tłuszczach, ma możliwość przenikania przez błony komórkowe, a także pokonywania bariery krew-mózg.

Honokiol stosowany był w postaci naparów już przez medyków tradycyjnej medycyny Wschodu. Choć nie znano wtedy jego właściwości, zaobserwowano, że przynosi poprawę zdrowia pacjentom po udarach, z bezsennością, problemami trawiennymi, bólami głowy i depresją oraz astmą.

Honokiol – kiedy należy go stosować?

Ze względu na swoje właściwości honokiol – i występujący również w magnolii magnolol – zalicza się do związków o działaniu nootropowym (prokognitywnym), czyli poprawiających pamięć, nastrój, zdolność uczenia i zapamiętywania oraz logicznego myślenia. Drugą właściwością tych maleńkich cząsteczek jest neuroprotekcja, czyli zapobieganie uszkodzeniom i starzeniu się neuronów oraz hamowanie zmian degeneracyjnych. Z tego powodów honokiol może być wskazany jako wsparcie leczenia chorób związanych z układem nerwowym: choroby Alzheimera i innych zmian dementywnych, depresji i zaburzeń lękowych oraz bezsenności. Badania przedkliniczne wskazują na skuteczność honokiolu w łagodzeniu skutków udarów mózgu i zmniejszaniu częstotliwości i nasilenia ataków padaczki. Dowiedziono, że łagodzi on również drażliwość oraz spadek libido w przebiegu menopauzy.

Obecnie prowadzone są liczne badania dotyczące potencjału przeciwnowotworowego honokiolu. Wiadomo, że ma silne właściwości antyoksydacyjne istotne w profilaktyce nowotworów, ale również przyspiesza śmierć komórek raka i hamuje rozwój naczyń krwionośnych w obrębie guzów nowotworowych (angiogeneza).

Właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe honokiolu wykorzystuje się w stanach zapalnych układu mięśniowo-stawowego oraz w leczeniu boreliozy i paradontozy. Istnieją doniesienia naukowe, że w badaniach na zwierzętach honokiol i magnolol wykazują skuteczność w leczeniu cukrzycy. Wskazuje się również na właściwości antyarytmiczne honokiolu.

Honokiol a gronkowiec złocisty

Honokiol posiada właściwości przeciwgrzybicze i inne przeciwdrobnoustrojowe. Stosuje się go w terapii zakażenia gronkowcem złocistym. Posiada zdolność niszczenia biofilmu wytwarzanego w celach ochronnych przez bakterię, inaktywuje toksyny bakteryjne, a towarzyszący mu magnolol hamuje wytwarzanie bioflmu. Dodatkowo dzięki właściwościom przeciwzapalnym i antyoksydacyjnym honokiol może łagodzić świąd i zmiany zapalne na skórze i zmniejszać u chorego lęk i bezsenność wywołane chorobą skóry.

Polecane dla Ciebie

Jakie mogą być skutki uboczne zażywania honokiolu?

Dotychczasowe badania wskazują, że stosowanie honokiolu w dawkach terapeutycznych nie przyniosło żadnych poważnych działań niepożądanych. Pozostaje to jednak nadal w sferze badań, dlatego zawsze należy przestrzegać zaleceń producenta lub lekarza prowadzącego terapię. Suplementów z honokiolem nie należy stosować bez konsultacji z lekarzem w połączeniu z lekami nasennymi, uspokajającymi, przeciwdepresyjnymi. Mogą nasilać działanie leków przeciwzakrzepowych. Nie należy ich stosować w okresie przed i po operacjach. Preparatów z ekstraktem z magnolii nie powinny stosować kobiety w ciąży i matki karmiące piersią. W trakcie suplementacji nie należy spożywać alkoholu.

Jak dawkować i gdzie kupić najlepszy suplement z honokiolem?

Kupując suplement z honokiolem, warto wybrać ten, w którym zawartość honokiolu poddano standaryzacji. Producent w sposób czytelny podaje, ile miligramów związku występuje w jednej kapsułce. Dawkowane jest uzależnione od wskazań, wagi pacjenta, nasilenia objawów. Nie należy przekraczać zalecanych przez producenta dawek, chyba że lekarz postanowi inaczej w odniesieniu do konkretnej sytuacji zdrowotnej pacjenta.

 1. J. Kochanowski, Honokiol – potencjalne możliwości zastosowania w chorobach układu nerwowego, „Neurologia Praktyczna” 6/2017.
 2. A. Lesiak, M. Ciążyńska, Wpływ kwasu gamma-linolenowego oraz honokiolu na funkcje skóry, „Forum Dermatologicum” 3(4): 152-156, 2017.
 3. E. Metcalf, Magnolia, WebMD [online] https://www.webmd.com/vitamins-and-supplements/magnolia-uses-and-risks [dostęp:]

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Cynk – suplementacja, niedobory i nadmiar. Czy tabletki z cynkiem pomoga odzyskać węch i smak?

  Prawidłowy poziom cynku wynosi u osób dorosłych 11–18 µmol/l (70–120 µg/dl), natomiast u dzieci 11–24 µmol/l (70–160 µg/dl). Jego odpowiednia ilość pomaga zachować piękny wygląd skóry, włosów i paznokci. Cynk pełni bardzo istotne funkcje w metabolizmie komórkowym, wpływa na funkcjonowanie układu odpornościowego oraz działanie zmysłów smaku i węchu. Jakie jeszcze właściwości ma cynk, czy utrata powonienia przy COVID-19  to powód, dla którego warto go suplementować oraz czym jest cynk chelat aminokwasowy? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Czym są beta-blokery i kiedy należy je stosować? Leki nowej generacji

  Efektem działania beta-blokerów jest m.in. zwolnienie akcji serca i jego kurczliwości, zmniejszenie zapotrzebowania mięśnia sercowego na tlen czy zmniejszenie ilości krwi, jaką podczas skurczu wyrzucają komory serca. W Polsce najczęściej rekomendowane przez lekarzy beta-blokery to: bisoprolol, metoprolol, nebiwolol. Beta-blokery są dopuszczone do leczenia nadciśnienia u kobiet w okresie ciąży, ponieważ uważane są za grupę leków stosunkowo bezpiecznych dla płodu.

 • Wazelina – jak działa?

  Wazelina od lat cieszy się popularnością wśród ludzi w każdym wieku ze względu na jej uniwersalne zastosowanie. W poniższym artykule omawiamy wszystkie zalety i właściwości wazeliny, a także sprawdzamy, czy jej stosowanie jest bezpieczne.

 • Czym są modulatory homocysteiny? Jak wpływa na zmęczenie i poziom hormonów?

  Homocysteina jest aminokwasem. Nieregulowany poziom tej cząsteczki sprzyja rozwojowi chorób układu krwionośnego u ludzi. Suplementy z modulatorami homocysteiny zawierają zazwyczaj witaminę B6, B12, kwas foliowy i betainę (trimetyloglicynę, TMG). Wyniki licznych badań naukowych wskazują, że regularne przyjmowanie przez minimum kilka tygodni modulatorów homocysteiny może przyczynić się do obniżenia nadmiernego poziomu homocysteiny we krwi.

 • Czy warto brać antyoksydanty w tabletkach, kroplach lub kapsułkach?

  Antyoksydanty w postaci tabletek to suplementy diety zawierające związki, które mogą pomóc w ochronie komórek organizmu przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki. Niektóre przykłady przeciwutleniaczy, które można znaleźć w postaci tabletek, to witaminy C i E, beta-karoten i selen. Przyjmowanie suplementów antyoksydacyjnych nie jest jednak zasadne w każdej sytuacji. Zawsze zaleca się rozmowę z lekarzem przed przyjęciem jakichkolwiek suplementów diety.

 • Opatrunek podciśnieniowy – jak wygląda leczenie ran?

  Opatrunek podciśnieniowy to doskonały i nowoczesny środek do skutecznego leczenia niektórych przewlekłych trudno gojących się ran. W porównaniu do metod tradycyjnych wyraźnie skraca czas terapii i pozwala uzyskać lepsze efekty czynnościowe. Znacznie poprawia zatem zadowolenie pacjenta. Opatrunek wymaga zastosowania ujemnego ciśnienia, które uzyskuje się dzięki specjalnej pompie. W przypadku ran trudno gojących się warto rozważyć jego użycie. W jakich przypadkach korzystne będzie zastosowanie opatrunku podciśnieniowego?

 • Leki biologiczne – czym są? Czy są skuteczne w leczeniu AZS i łuszczycy?

  Leki biologiczne to skomplikowane leki produkowane na bazie substancji pochodzenia biologicznego, takich jak białka, hormony czy przeciwciała. Są one stosowane w leczeniu różnych chorób, w tym chorób autoimmunologicznych, nowotworowych czy zapalnych, ale ich produkcja jest bardziej skomplikowana i kosztowna niż w przypadku typowych leków syntetycznych. W Polsce leki biologiczne są pod pewnymi warunkami refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, niemniej ich cena może być zbyt wysoka dla pacjentów nieobjętych systemem refundacji. Czym są leki biologiczne? W leczeniu których chorób można je stosować?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij