suplementy diety wysypane na drewniany stół
Zuzanna Kręcisz

Co to jest honokiol? Właściwości adaptogenu. Z czego wynika jego cena?

Honokiol jest związkiem, który został wyizolowany z kory, szyszek nasiennych i liści drzew rodzaju Magnolia. Dane badań naukowych sugerują, że ma on właściwości uspokajające, przeciwlękowe, przeciwdepresyjne oraz przeciwutleniające. Jak właściwie suplementować honokiol? Kto nie powinien zażywać tego związku, a także jakie mogą być skutki uboczne suplementacji tego „poprawiacza humoru”?

Potrzeba utrzymania dobrostanu organizmu powoduje, że stale poszukiwane są nowe substancje poprawiające stan zdrowia, ale niedające jednocześnie działań niepożądanych. Dzięki rozwojowi badań pozyskuje się związki o właściwościach plejotropowych, czyli takich, które działają wielokierunkowo, wpływając na liczne funkcje ludzkiego ciała.

Co to jest honokiol?

Honokiol jest fitozwiązkiem. To cząsteczka występująca i pozyskiwana z roślin. Otrzymywany jest z kory i nasion kilku gatunków magnolii (łac. Magnolia officinalis, obovata i grandiflora), drzew rosnących w stanie dzikim na kontynentach obu Ameryk i w Azji Wschodniej oraz uprawianych głównie w środkowych Chinach.

Pod względem chemicznym honokiol jest polifenolem, który zalicza się do grupy lignanów. Ma niewielką cząsteczkę i wzór chemiczny C18H18O2. Wiele badań wykazało, że posiada działanie plejotropowe, czyli poza główną właściwością ma wiele działań dodatkowych lub działa wielokierunkowo. Dzięki temu, że jest niewielką cząsteczką i jest rozpuszczalny w tłuszczach, ma możliwość przenikania przez błony komórkowe, a także pokonywania bariery krew-mózg.

Honokiol stosowany był w postaci naparów już przez medyków tradycyjnej medycyny Wschodu. Choć nie znano wtedy jego właściwości, zaobserwowano, że przynosi poprawę zdrowia pacjentom po udarach, z bezsennością, problemami trawiennymi, bólami głowy i depresją oraz astmą.

Honokiol – kiedy należy go stosować?

Ze względu na swoje właściwości honokiol – i występujący również w magnolii magnolol – zalicza się do związków o działaniu nootropowym (prokognitywnym), czyli poprawiających pamięć, nastrój, zdolność uczenia i zapamiętywania oraz logicznego myślenia. Drugą właściwością tych maleńkich cząsteczek jest neuroprotekcja, czyli zapobieganie uszkodzeniom i starzeniu się neuronów oraz hamowanie zmian degeneracyjnych. Z tego powodów honokiol może być wskazany jako wsparcie leczenia chorób związanych z układem nerwowym: choroby Alzheimera i innych zmian dementywnych, depresji i zaburzeń lękowych oraz bezsenności. Badania przedkliniczne wskazują na skuteczność honokiolu w łagodzeniu skutków udarów mózgu i zmniejszaniu częstotliwości i nasilenia ataków padaczki. Dowiedziono, że łagodzi on również drażliwość oraz spadek libido w przebiegu menopauzy.

Obecnie prowadzone są liczne badania dotyczące potencjału przeciwnowotworowego honokiolu. Wiadomo, że ma silne właściwości antyoksydacyjne istotne w profilaktyce nowotworów, ale również przyspiesza śmierć komórek raka i hamuje rozwój naczyń krwionośnych w obrębie guzów nowotworowych (angiogeneza).

Właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe honokiolu wykorzystuje się w stanach zapalnych układu mięśniowo-stawowego oraz w leczeniu boreliozy i paradontozy. Istnieją doniesienia naukowe, że w badaniach na zwierzętach honokiol i magnolol wykazują skuteczność w leczeniu cukrzycy. Wskazuje się również na właściwości antyarytmiczne honokiolu.

Honokiol a gronkowiec złocisty

Honokiol posiada właściwości przeciwgrzybicze i inne przeciwdrobnoustrojowe. Stosuje się go w terapii zakażenia gronkowcem złocistym. Posiada zdolność niszczenia biofilmu wytwarzanego w celach ochronnych przez bakterię, inaktywuje toksyny bakteryjne, a towarzyszący mu magnolol hamuje wytwarzanie bioflmu. Dodatkowo dzięki właściwościom przeciwzapalnym i antyoksydacyjnym honokiol może łagodzić świąd i zmiany zapalne na skórze i zmniejszać u chorego lęk i bezsenność wywołane chorobą skóry.

Powiązane produkty

Jakie mogą być skutki uboczne zażywania honokiolu?

Dotychczasowe badania wskazują, że stosowanie honokiolu w dawkach terapeutycznych nie przyniosło żadnych poważnych działań niepożądanych. Pozostaje to jednak nadal w sferze badań, dlatego zawsze należy przestrzegać zaleceń producenta lub lekarza prowadzącego terapię. Suplementów z honokiolem nie należy stosować bez konsultacji z lekarzem w połączeniu z lekami nasennymi, uspokajającymi, przeciwdepresyjnymi. Mogą nasilać działanie leków przeciwzakrzepowych. Nie należy ich stosować w okresie przed i po operacjach. Preparatów z ekstraktem z magnolii nie powinny stosować kobiety w ciąży i matki karmiące piersią. W trakcie suplementacji nie należy spożywać alkoholu.

Jak dawkować i gdzie kupić najlepszy suplement z honokiolem?

Kupując suplement z honokiolem, warto wybrać ten, w którym zawartość honokiolu poddano standaryzacji. Producent w sposób czytelny podaje, ile miligramów związku występuje w jednej kapsułce. Dawkowane jest uzależnione od wskazań, wagi pacjenta, nasilenia objawów. Nie należy przekraczać zalecanych przez producenta dawek, chyba że lekarz postanowi inaczej w odniesieniu do konkretnej sytuacji zdrowotnej pacjenta.

  1. J. Kochanowski, Honokiol – potencjalne możliwości zastosowania w chorobach układu nerwowego, „Neurologia Praktyczna” 6/2017.
  2. A. Lesiak, M. Ciążyńska, Wpływ kwasu gamma-linolenowego oraz honokiolu na funkcje skóry, „Forum Dermatologicum” 3(4): 152-156, 2017.
  3. E. Metcalf, Magnolia, WebMD [online] https://www.webmd.com/vitamins-and-supplements/magnolia-uses-and-risks [dostęp:]

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak poprawnie suplementować witaminę D?

    Witamina D3 odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu, a jej prawidłowy poziom jest niezbędny dla zachowania zdrowia. Witamina D3 jest przede wszystkim znana z regulowania poziomu wapnia i fosforu, co warunkuje zachowanie zdrowych kości oraz zapobiega osteoporozie i krzywicy. Jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego, krążenia i zachowania zdrowia psychicznego. Może być również pomocna w terapiach chorób skórnych. Pomimo że witamina D może być wytwarzana naturalnie w organizmie ludzkim poprzez syntezę skórną, często okazuje się to niewystarczające – wówczas należy rozpocząć jej suplementację.

  • Arginina – działanie, właściwości i efekty stosowania

    Arginina to aminokwas endogenny, którego najważniejszą rolą jest udział w syntezie tlenku azotu. Ma właściwości rozszerzające naczynia krwionośne i usprawniające przepływ krwi. Z tego względu korzystnie wpływa na funkcjonowanie serca i układu krążenia. Chętnie sięgają po nią również sportowcy oraz pacjenci z zaburzeniami erekcji. W jakich pokarmach znajduje się arginina? Kto powinien rozważyć jej suplementację i z jakimi potencjalnymi skutkami ubocznymi wiąże się przyjmowanie argininy?

  • Synbiotyki – kiedy je stosować? Czym się różnią od probiotyków i prebiotyków?

    Wielu ekspertów wskazuje, że stosowanie probiotyku i prebiotyku w postaci jednego produktu, czyli synbiotyku, przynosi większe korzyści niż stosowanie samego probiotyku. Synbiotyki regenerują florę jelitową oraz wzmacniają odporność, a także przynoszą dodatkowe korzyści dla organizmu, ponieważ wspomagają leczenie licznych chorób. Kiedy należy stosować synbiotyki? Jak dobrać odpowiednią dawkę?

  • Uprawnienia farmaceuty – recepty na szczepienia, dostęp do Internetowego Konta Pacjenta

    Od 14 lutego 2025 roku farmaceuci w Polsce mogą wystawiać recepty na refundowane szczepionki. Szczepienie musi odbyć się w aptece, w której została wystawiona recepta. Pacjent może również udostępnić farmaceucie lub aptece swoje IKP. Wprowadzone zmiany zapewnią szybszy i lepszy dostęp do refundowanych szczepień.

  • Do 250 zł miesięcznie na leki. Kto może otrzymać pomoc?

    Gminy i miasta w Polsce prowadzą tzw. programy osłonowe, dzięki którym można otrzymać do 250 zł miesięcznie na zakup leków. Mogą z nich korzystać wybrane grupy pacjentów. Kto może przystąpić do pomocy lekowej w 2025 roku?

  • Dlaczego magnez jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania Twojego dziecka?

    Jak doskonale wszyscy wiemy, prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka zależy od wielu czynników. Kluczowe jest tutaj dostarczanie wraz z dietą, odpowiednich składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje magnez, którego rola i znaczenie dla organizmu dziecka jest zasadnicze i kluczowe. Dlaczego?  

  • Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?

    Okres dzieciństwa i szkoły to czas wielu wyzwań dla aktywnego dziecka. Dziecku potrzeba wówczas energii, spokoju, skupienia oraz wsparcia, aby chętnie i aktywnie podejmowało różne wyzwania i dawało radę im sprostać. Aby pomóc dziecku w tym wszystkim, warto dostarczać mu odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. I jednym z takich składników jest magnez, kluczowy pierwiastek dla rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. A w czym dokładnie magnez pomaga i jak wspiera aktywne dzieci? 

  • Zaszczep się w aptece. Lista chorób zakaźnych, przeciw którym zaszczepi farmaceuta

    Od 2025 roku farmaceuci w aptekach mogą wykonywać szczepienia ochronne dla osób dorosłych (powyżej 18. roku życia) przeciwko wybranym chorobom. Program szczepień w aptekach obejmuje zarówno szczepienia bezpłatne dla określonych grup, jak i odpłatne w całości lub częściowo dla pozostałych pacjentów.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl