
Co to jest honokiol? Właściwości adaptogenu. Z czego wynika jego cena?
Potrzeba utrzymania dobrostanu organizmu powoduje, że stale poszukiwane są nowe substancje poprawiające stan zdrowia, ale niedające jednocześnie działań niepożądanych. Dzięki rozwojowi badań pozyskuje się związki o właściwościach plejotropowych, czyli takich, które działają wielokierunkowo, wpływając na liczne funkcje ludzkiego ciała.
Co to jest honokiol?
Honokiol jest fitozwiązkiem. To cząsteczka występująca i pozyskiwana z roślin. Otrzymywany jest z kory i nasion kilku gatunków magnolii (łac. Magnolia officinalis, obovata i grandiflora), drzew rosnących w stanie dzikim na kontynentach obu Ameryk i w Azji Wschodniej oraz uprawianych głównie w środkowych Chinach.
Pod względem chemicznym honokiol jest polifenolem, który zalicza się do grupy lignanów. Ma niewielką cząsteczkę i wzór chemiczny C18H18O2. Wiele badań wykazało, że posiada działanie plejotropowe, czyli poza główną właściwością ma wiele działań dodatkowych lub działa wielokierunkowo. Dzięki temu, że jest niewielką cząsteczką i jest rozpuszczalny w tłuszczach, ma możliwość przenikania przez błony komórkowe, a także pokonywania bariery krew-mózg.
Honokiol stosowany był w postaci naparów już przez medyków tradycyjnej medycyny Wschodu. Choć nie znano wtedy jego właściwości, zaobserwowano, że przynosi poprawę zdrowia pacjentom po udarach, z bezsennością, problemami trawiennymi, bólami głowy i depresją oraz astmą.
Honokiol – kiedy należy go stosować?
Ze względu na swoje właściwości honokiol – i występujący również w magnolii magnolol – zalicza się do związków o działaniu nootropowym (prokognitywnym), czyli poprawiających pamięć, nastrój, zdolność uczenia i zapamiętywania oraz logicznego myślenia. Drugą właściwością tych maleńkich cząsteczek jest neuroprotekcja, czyli zapobieganie uszkodzeniom i starzeniu się neuronów oraz hamowanie zmian degeneracyjnych. Z tego powodów honokiol może być wskazany jako wsparcie leczenia chorób związanych z układem nerwowym: choroby Alzheimera i innych zmian dementywnych, depresji i zaburzeń lękowych oraz bezsenności. Badania przedkliniczne wskazują na skuteczność honokiolu w łagodzeniu skutków udarów mózgu i zmniejszaniu częstotliwości i nasilenia ataków padaczki. Dowiedziono, że łagodzi on również drażliwość oraz spadek libido w przebiegu menopauzy.
Właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe honokiolu wykorzystuje się w stanach zapalnych układu mięśniowo-stawowego oraz w leczeniu boreliozy i paradontozy. Istnieją doniesienia naukowe, że w badaniach na zwierzętach honokiol i magnolol wykazują skuteczność w leczeniu cukrzycy. Wskazuje się również na właściwości antyarytmiczne honokiolu.
Honokiol a gronkowiec złocisty
Honokiol posiada właściwości przeciwgrzybicze i inne przeciwdrobnoustrojowe. Stosuje się go w terapii zakażenia gronkowcem złocistym. Posiada zdolność niszczenia biofilmu wytwarzanego w celach ochronnych przez bakterię, inaktywuje toksyny bakteryjne, a towarzyszący mu magnolol hamuje wytwarzanie bioflmu. Dodatkowo dzięki właściwościom przeciwzapalnym i antyoksydacyjnym honokiol może łagodzić świąd i zmiany zapalne na skórze i zmniejszać u chorego lęk i bezsenność wywołane chorobą skóry.
Powiązane produkty
Jakie mogą być skutki uboczne zażywania honokiolu?
Dotychczasowe badania wskazują, że stosowanie honokiolu w dawkach terapeutycznych nie przyniosło żadnych poważnych działań niepożądanych. Pozostaje to jednak nadal w sferze badań, dlatego zawsze należy przestrzegać zaleceń producenta lub lekarza prowadzącego terapię. Suplementów z honokiolem nie należy stosować bez konsultacji z lekarzem w połączeniu z lekami nasennymi, uspokajającymi, przeciwdepresyjnymi. Mogą nasilać działanie leków przeciwzakrzepowych. Nie należy ich stosować w okresie przed i po operacjach. Preparatów z ekstraktem z magnolii nie powinny stosować kobiety w ciąży i matki karmiące piersią. W trakcie suplementacji nie należy spożywać alkoholu.
Jak dawkować i gdzie kupić najlepszy suplement z honokiolem?
Kupując suplement z honokiolem, warto wybrać ten, w którym zawartość honokiolu poddano standaryzacji. Producent w sposób czytelny podaje, ile miligramów związku występuje w jednej kapsułce. Dawkowane jest uzależnione od wskazań, wagi pacjenta, nasilenia objawów. Nie należy przekraczać zalecanych przez producenta dawek, chyba że lekarz postanowi inaczej w odniesieniu do konkretnej sytuacji zdrowotnej pacjenta.