owrzodzona skóra
Paulina Brożek

Piodermia zgorzelinowa – przyczyny, objawy, leczenie

Piodermia zgorzelinowa to rzadka, niezakaźna choroba, której etiologia do tej pory nie została wyjaśniona. Charakteryzuje się szybko rozwijającym się owrzodzeniem, mogącym zajmować duże obszary skóry. Często towarzyszy chorobom o podłożu autoimmunologicznym.

Piodermia zgorzelinowa – czym jest? Jakim chorobom może towarzyszyć?

Piodermia zgorzelinowa (PG, pyoderma gangrenosum) to rzadka choroba, należąca do grupy dermatoz neutrofilowych. Występuje z częstością 1/100 000 osób. Najczęściej dotyka osoby w przedziale wiekowym 20–55 lat, ale może wystąpić również u dzieci. Ponad połowa pacjentów, u których zdiagnozowano piodermię zgorzelinową, cierpi na poważne choroby autoimmunologiczne lub zaburzenia hematologiczne.

Wśród chorób autoimmunologicznych współistniejących z piodermią możemy wymienić: chorobę Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, cukrzycę, pierwotną marskość żółciową, toczeń rumieniowaty układowy, reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, autoimmunologiczne zapalenie tarczycy.

Rodzaje piodermii zgorzelinowej

Możemy wyróżnić następujące odmiany piodermii zgorzelinowej:

  • wrzodziejącą – lokalizuje się najczęściej na tułowiu i kończynach dolnych, pod postacią jednego lub kilku owrzodzeń z wywiniętymi sinymi brzegami i otaczającym stanem zapalnym; może towarzyszyć chorobom zapalnym jelit i gammapatiom monoklonalnym,
  • krostkową – najczęściej występuje na powierzchni wyprostnej kończyn i na górnej połowie tułowia pod postacią niewielkich krostek otoczonych rumieniem zapalnym z towarzyszącymi dolegliwościami bólowymi; często obserwowana w czasie zaostrzenia wrzodziejącego zapalenia jelita grubego z gorączką i objawami stawowymi,
  • pęcherzową – charakteryzuje się występowaniem powierzchownych, bolesnych pęcherzy, które w trakcie trwania choroby ulegają przemianie w nadżerki i owrzodzenia; współwystępuje z chorobami mieloproliferacyjnymi,
  • bujającą – pod postacią powierzchownych, płytkich, niebolesnych owrzodzeń występujących zwykle na tułowiu.

Powiązane produkty

Przyczyny piodermii zgorzelinowej

Mimo że piodermia zgorzelinowa jest chorobą znaną prawie od 100 lat, do dzisiaj nie jest znany czynnik przyczynowy tego schorzenia. Postuluje się, że kluczową rolę w etiopatogenezie choroby odgrywają zaburzenia w układzie immunologicznym związane z mechanizmami odpowiedzi komórkowej i nadmierną reakcją zapalną organizmu.

Dla piodermii charakterystyczne jest występowanie zjawiska patergii. Termin ten określa nadwrażliwość skóry, która objawia się powstaniem zmian skórnych (zmiany zapalne, nadżerki, owrzodzenia) i ich szybkim szerzeniem się w miejscu nawet niewielkiego urazu lub uszkodzenia skóry.

Objawy piodermii zgorzelinowej

Zmianą pierwotną dla piodermii zgorzelinowej jest czerwony, zapalny guzek lub krosta, która – powiększając się dość szybko (bo około 1–2 cm na dobę) – przybiera postać rozległej rany o charakterze owrzodzenia. Brzegi rany przyjmują niebieskawe zabarwienie. Zmiana rozwija się w ciągu kilku dni, obejmuje pełną grubość skóry i powoduje silne dolegliwości bólowe. W przypadkach nieleczonych o piorunującym przebiegu owrzodzenie może być tak głębokie, że widoczne będą mięśnie, nerwy, a nawet kość.

Zmiany skórne mogą wystąpić praktycznie w każdej okolicy ciała. Najczęściej zlokalizowane są na kończynach dolnych (uda, podudzia), ramionach, pośladkach.

Piodermia zgorzelinowa – rozpoznanie i leczenie

Rozpoznanie piodermii zwykle opiera się na zebranym wywiadzie i swoistym obrazie klinicznym. Obraz histopatologiczny jest niecharakterystyczny, a biopsja skóry jest wykonywana głównie w celu wykluczenia innego niż piodermia zgorzelinowa procesu chorobowego.

Podstawą leczenia w piodermii zgorzelinowej jest leczenie choroby zasadniczej.

W terapii piodermii lekiem pierwszego wyboru jest podawanie ogólnoustrojowo glikokortykosteroidów, cyklosporyny A i innych leków immunosupresyjnych. Leczenie miejscowe uważa się za terapię wspomagającą. W przypadku ran zakażonych i cech ogólnej infekcji stosuje się antybiotykoterapię zgodnie z wynikiem antybiogramu, opatrunki impregnowane antyseptykiem lub jonami srebra.

W przypadku ran z dużym wysiękiem pomocne są opatrunki dekstranomerowe, opatrunki hydrożelowe, opatrunki hydrokoloidowe czy opatrunki hydropolimerowe. Leczenie bólu obejmuje stosowanie leków przeciwbólowych według drabiny WHO.

Rokowanie w piodermii zgorzelinowej zależy od współistniejącej choroby podstawowej. W przypadku chorób uleczalnych rokowanie jest dobre.

  1. A. Jankowska-Konsur, J. Maj, A. Hryncewicz-Gwóźdź, Piodermia zgorzelinowa – badanie retrospektywne 30 pacjentów hospitalizowanych w Klinice Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Akademii Medycznej we Wrocławiu w latach 2000–2010, Przegląd Dermatologiczny, nr 99 2012.
  2. L. A. Brunsting, W. H. Goeckerman, P. A. O’Leary, Pyoderma (ecthyma) Gangrenosum, Archives of Dermatology, nr 22 1930.
  3. I. Ahronowitz, J. Harp, K. Shinkai, Etiology and management of pyoderma gangrenosum: a comprehensive review, American Journal of Clinical Dermatology, nr 13 2012.
  4. K. Strzelczyk, K. Polak, A. Frątczak, Piodermia zgorzelinowa współistniejąca z dotychczas nierozpoznanym wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego, Dermatologia po Dyplomie, nr 6 2021.
  5. A. Baran, M. Świstak, A. Zonenberg, I. Flisiak, Piodermia zgorzelinowa – analiza retrospektywna, Dermatologia po Dyplomie, nr 5 2021.
  6. W. Cielica, K. Łoza, G. Chodorowska, Pyoderma gangraenosum – prezentacja 2 przypadków, Nowa Medycyna, nr 4 2006.
  7. D. Bazaliński, M. Kózka, A. Krawiec, M. T. Szewczyk, Piodermia zgorzelinowa – rozpoznanie i postępowanie w zaawansowanej praktyce pielęgniarskiej, Pielęgniarstwo Chirurgiczne i Angiologiczne, nr 4 2020.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl