Jaka ilość kawy w ciąży jest bezpieczna? Jak kofeina wpływa na masą urodzeniową noworodka?
Justyna Piekara

Jaka ilość kawy w ciąży jest bezpieczna? Jak kofeina wpływa na masą urodzeniową noworodka?

Nowe badanie National Institutes of Health (NIH) sugeruje, że kofeina może przyczyniać się do tego, że dziecko będzie miało mniejszą masę urodzeniową. Czy przyszłe mamy całkowicie powinny zrezygnować z kawy?
 

Dlaczego w ciąży powinno ograniczyć się kofeinę?

Ograniczenie spożycia kofeiny przez przyszłe matki jest ważne, ponieważ działa ona moczopędnie, przez co może przyczynić się do utraty ważnych minerałów – wapnia i magnezu. Utrudnia też przyswajanie żelaza. Kofeina przenika przez łożysko i może zaburzać rozwój płodu. Niektórzy sugerują, że wysokie spożycie kofeiny może wiązać się z wyższym odsetkiem poronień, jednak dotychczas nie zgromadzono wystarczających dowodów, aby jednoznacznie temu dowieść.

Ważne jest, aby monitorować spożycie kofeiny przez cały dzień. Trzeba pamiętać, że może być zawarta w innych napojach niż kawa, a także w żywności. Jest obecna w herbacie, napojach gazowanych, czekoladzie oraz niektórych napojach energetyzujących i lekach.

Jaka dawka kofeiny jest dozwolona dla ciężarnych?

Jeśli chodzi o spożywanie kofeiny w czasie ciąży, przyszłe mamy mogą czuć się zdezorientowane. Chociaż eksperci zgadzają się, że kofeina powinna być ograniczona, ostatecznie nie mogą dojść do porozumienia, jaka ilość jest dla nich bezpieczna. Niektórzy uważają, że najlepiej jest całkowicie ją wyeliminować, inni, że umiarkowane spożycie nie powoduje poważnych problemów podczas ciąży.

Jack James, profesor psychologii na Uniwersytecie w Reykjaviku, w przeglądzie z sierpnia 2020 roku opublikowanym w czasopiśmie naukowym „BMJ Evidence Based Medicine" stwierdził, że żadna ilość kofeiny spożywana przez przyszłe matki nie jest bezpieczna. Wielu ekspertów zakwestionowało ten wniosek, ponieważ analiza dotyczyła badań o charakterze obserwacyjnym. 

Umiarkowane spożycie kofeiny nie jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do poronienia lub przedwczesnego porodu.

Według Światowej Organizacji Zdrowia picie mniej niż 300 mg kofeiny dziennie, czyli około 2-3 filiżanek kawy, wiąże się z minimalnym zagrożeniem dla zdrowia matki i dziecka. Z kolei zgodnie z wytycznymi American College of Obstetricians and Gynaecologists ACOG, kobiety w ciąży nie powinny spożywać więcej niż 200 mg kofeiny dziennie.

Powiązane produkty

Kofeina a niska masa urodzeniowa

W rozmowie dla „Healthline” ginekolog, dr Felice Gersh,  stwierdziła, że „kofeina jest znanym stymulantem nerwowym i uważa się, że może negatywnie wpływać na rozwijający się mózg płodu, zmieniając ośrodki regulujące apetyt i układy sprzężenia zwrotnego obejmujące mózg, przysadkę mózgową i nadnercza, co może prowadzić do nieprawidłowego działania neuroendokrynnego i powodować zmiany wpływające na uwalnianie i równowagę krytycznych hormonów i neuroprzekaźników zaangażowanych w zdrowie metaboliczne”.

Badania wskazują, że istnieje związek między kofeiną a niską masą urodzeniową noworodków. Uważa się, że ta substancja chemiczna powoduje zwężenie naczyń krwionośnych w macicy i łożysku, co może zmniejszyć dopływ krwi do płodu, zahamować jego wzrost oraz potencjalnie zaburzać gospodarkę hormonalną, narażając na ryzyko szybkiego przyrostu masy ciała po urodzeniu oraz otyłości w późniejszym życiu, której często towarzyszą choroby serca i cukrzyca.

Analiza NIH dowiodła, że niemowlęta urodzone przez matki z najwyższym poziomem kofeiny we krwi były najmniejsze. Pełne wyniki pracy zostaną wkrótce opublikowana w „JAMA Network Open”. W swoich badaniach autorzy przeanalizowali dane dotyczące ponad 2000 kobiet o różnym pochodzeniu etnicznym, które nie paliły i nie miały problemów zdrowotnych przed zajściem w ciążę. Uczestniczki zgłaszały, ile kofeiny spożywały. Dostarczały także próbki krwi, którą następnie analizowano na zawartość kofeiny i paraksantyny (związku wytwarzanego podczas rozkładu kofeiny w organizmie), co daje dokładniejszy obraz.

W porównaniu z niemowlętami urodzonymi przez kobiety bez lub z minimalnym poziomem kofeiny we krwi, niemowlęta urodzone przez kobiety, które miały najwyższy poziom kofeiny we krwi, były średnio o 84 gramy lżejsze po urodzeniu (około 3 uncje) i były o 0,44 centymetra krótsze (około 0,17 cala).

  1. Moderate daily caffeine intake during pregnancy may lead to smaller birth size, “nih.gov” [online], https://www.nih.gov/news-events/news-releases/moderate-daily-caffeine-intake-during-pregnancy-may-lead-smaller-birth-size, [dostęp:] 09.04.2021.
  2. M. Drillinger, Drinking caffeine during pregnancy associated with slightly lower birth weights, “healthline.com” [online], https://www.healthline.com/health-news/drinking-caffeine-during-pregnancy-associated-with-slightly-lower-birth-weights, [dostęp:] 09.04.2021.
  3. S. LaMotte, Caffeine consumption not safe during pregnancy, new study says, “edition.cnn.com” [online], https://edition.cnn.com/2020/08/24/health/caffeine-during-pregnancy-study-wellness/index.html, [dostęp:] 09.04.2021.
  4. M. Holohan, Study finds moderate daily caffeine intake may lead to smaller babies, “today.com” [online], https://www.today.com/health/caffeine-pregnancy-study-evaluates-moderate-consumption-t212927, [dostęp:] 09.04.2021.
  5. How much caffeine is safe during pregnancy, “health.clevelandclinic.org” [online], https://health.clevelandclinic.org/caffeine-and-pregnancy-how-does-caffeine-affect-my-baby/, [dostęp:] 09.04.2021.
  6. J. E. Jones, Maternal caffeine consumption and pregnancy outcomes: a narrative review with implications for advice to mothers and mothers-to-be, „BMJ Evidence Based Medicine” 2020, [online] http://dx.doi.org/10.1136/bmjebm-2020-111432, [dostęp:] 09.04.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kiedy zrobić test ciążowy, jaki wybrać i jak go wykonać?

    Po jakim czasie od zapłodnienia test może wykryć ciążę? Najbardziej wiarygodny wynik uzyskasz, wykonując test w dniu spodziewanej miesiączki. Możesz też zrobić go wcześniej, ale pamiętaj, że im wcześniej go wykonasz, tym większe ryzyko fałszywie negatywnego wyniku. i Sprawdź, co jeszcze można zrobić, aby potwierdzić ciążę

  • Jakie są zagrożenia związane z późną ciążą? Jakie badania wykonać?

    Współcześnie wiele osób decyduje się na potomstwo później, niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Choć niesie to za sobą wiele korzyści, warto poznać również potencjalne zagrożenia takiej ciąży. Kiedy mówimy o późnej ciąży oraz jakie badania należy wykonać w trakcie jej trwania?

  • Badanie KTG płodu - na czym polega i kiedy się je wykonuje?

    Badanie KTG, znane również jako kardiotokografia, to nieinwazyjne badanie, które pozwala na monitorowanie czynności serca płodu oraz skurczów mięśnia macicy. Jest to podstawowe badanie wykonywane najczęściej w okresie okołoporodowym, które dostarcza cennych informacji na temat stanu zdrowia dziecka i przebiegu porodu. Na czym polega KTG? Jak je interpretować?

  • Badania prenatalne – kiedy je wykonać? Jak wyglądają i ile kosztują?

    Badania prenatalne są coraz częściej wykorzystywane w trakcie ciąży i stanowią nieoceniony wkład w opiekę nad kobietą ciężarną. Dzięki ich wykonaniu lekarze są w stanie z dużym prawdopodobieństwem określić dobrostan płodu oraz wykluczyć bądź potwierdzić potencjalne nieprawidłowości w jego rozwoju. Czym są badania prenatalne oraz jaki jest koszt ich wykonania?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

  • Krew pępowinowa – znaczenie, przechowywanie

    Poród to wyjątkowy moment w życiu kobiety. To również jedyna okazja do zabezpieczenia unikalnych komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Ich wykorzystanie jest możliwe w leczeniu ponad osiemdziesięciu schorzeń onkologicznych i hematologicznych.

  • Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?

    Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?

  • Blizny po cesarskim cięciu. Pielęgnacja i sposoby na blizny po cesarce

    W ciągu ostatnich 10 lat odnotowano ponad dwukrotny wzrost odsetka porodów zakończonych cesarskim cięciem. W naszym kraju wynosi on aż 42,2%. Jest to jeden z najwyższych wyników w Europie. Jest to też najczęściej wykonywana operacja położnicza, a dane przedstawiają ciągłą tendencję wzrostową. Przez wzgląd na powszechność tego rodzaju porodu warto rozpowszechniać wiedzę na temat konsekwencji, jakie za sobą niesie. Jedną z nich jest oczywiście rana pooperacyjna i ryzyko powstania zrostów. Prawidłowa pielęgnacja blizny po cesarce może zmniejszyć jej widoczność w późniejszym czasie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij